Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

rejocka
2. aug 2012

@adetka tak to si ma trošku ukludnila,že to môže blbnúť,lebo 12 😠 no,ale som pekne nervozna z toho a hlavne smutná,už len takýto stres mi chýba....už sa bojím aj merať si...

rejocka
2. aug 2012

@tanicka1976 to neviem,ale mne hovorili,že tie sú presnejie-zo žily 😉

adetka
autor
2. aug 2012

@tanicka1976 nemusia byt vzdy nizsie... ine... spolahlivejsie... no ale chodievaj na odber krvi sestkrat za den 😉

luly13
2. aug 2012

@adetka
@rejocka ja som volala lekarke a jej sa tie hodnoty nezdaju. Vraj bude nieco s glukomerom. No neviem...rano na lacno. meria nizke hodnoty. Teda normalne. Ale je pravda, ze sa rok nepouzival. Kontrolu nechala na bud stvrtok a mam zistat hlavne v pohode,lebo stres mi zvysuje cukor 😅 .
A v noci o druhej som si merala a potom dala pol hrnceka acidka a hryz racio a cuduj sa svete, rano ketony v moci neboli.

luly13
2. aug 2012

@adetka ja po rozmixovanej broskyni s activiou bielou a Dvomi lyzicami kukuricnych lupienkou 5,1.

mm_mm
2. aug 2012

@tanicka1976 Píšou, že se ty hodnoty liší - až třeba o 25%, a prej nahoru i dolů...

jenny6
2. aug 2012

@tanicka1976 Zo žily by mali byť vyššie ak sa nemýlim..

katarina822
2. aug 2012

zo zili sa berie vacsionu raz za mes. zistuje sa dlhodoby cukor v krvi viac sa docitate tu http://www.endokrinni-system.cz/novinky-es/vyse...

mm_mm
3. aug 2012

Holky, tak 70 minut po svačině hodnota 2,8. Měla jsem bílej jogurt a spoustu ořechů a byla jsem teprve dvě hodiny po snídani. Jak je možný, že to spadne až tak nízko, když nemám inzulín? Neříká se, že když tělu chybí cukr, tak si ho vyrobí a pak jsou naopak vyšší hodnoty? Připouštím, že jsem měla v tu chvíli docela hlad a bylo mi docela blbě, ale tohle mě fakt docela vyděsilo...Člověk si myslí, že po 3 měsících těhotenský cukrovky už má spoustu věcí vychytaných a houby s octem...

rejocka
4. aug 2012

ahojte babydnes som si spravila ten koláčik čo ste tu niektoré písali-lístkové cesto,jablká a trošku škorice no mňamka mne tam ten cukor vobec nechýba koľko si zvyknete dať?ja som zjedla dva kúsky na olovrant a biely jogurt-s tým som si totrošku poliala a 6,6,tak celkom dobre. 😉 konečne niečo chutné 😉

luly13
4. aug 2012

@rejocka Uz si doma z nemocky?

smima
4. aug 2012

@mm_mm ahojky, nemám gestační diabetes, ale jsem diabetička už 14 let a to, že Ti spadla hodnota cukru do hypoglykémie, je možná i z toho, že jsi byla dlouho bez jídla, ale hlavně, když se Ti to stane, musíš si dát hned něco sladkého, měla bys mít vždycky u sebe kostky cukru nebo nějakou sladkou tyčinku. Mohlo by se stát, že by Ti bylo hůře čím dál tím víc. Taky tak nízké to mohlo být, pokud jsi měla vyšší fyzickou námahu.

mm_mm
5. aug 2012

@smima Já myslela, že když nemám inzulín, tak to takhle dolů spadnout nemůže. Jedla jsem asi 70 minut předtím - jogurt a ořechy, ale měla jsem hlad a bylo mi divně. Jenže já mám poslední dobou pořád hlad, a to i když sním velkou porci jídla... 🙂 Když jsem to zjistila, tak jsem snědla grap a meruňky, abych to alespoň trošku zahnala a pak jsem si hned udělala oběd. Během tý hodiny od jídla jsem jela autem, takže jsem se moc nenamáhala...

smima
5. aug 2012

@mm_mm možná je to tím, že teď, když jsi těhotná, tak tělo reaguje na cukr úplně jinak, než kdybys těhu nebyla. Každopádně, když se Ti to ještě stane, vem si hned něco sladkého, hodně rychle se Ti do organismu dostane třeba sladký nápoj / Cola obsahuje hodně cukru /a do 10 minut je po.. Já trpěla hypoglykémiema na začátku těhu a to docela dost. Poznáš to, jak jsi psala, že Ti nebylo dobře, já se třeba začnu potit studeným potem, trošku se mi třesou ruce, taky mám pocit hladu a mám roztěkané myšlení. Možná je to jiné u gestačního diabetu, ale můžeš se na to zeptat v poradně. A měla bys jíst častěji, aspoň co 3 hodiny, třeba i menší porce. Ale neboj se, to zvládneš a miminko to nějak neuškodí, pokud neupadneš do těžké hypo. Drž se 😉

mm_mm
5. aug 2012

@smima Určitě se na to zeptám, jdu tam zítra. Ten pot a třes u toho byl taky. Taky jsem zvědavá, co mi řeknou na to, že mám cukr v moči. Dneska jsem si ho naměřila i nalačno. Vím, že hodnoty cukru v krvi vyšší nemám, tak snad mi to uvěřej. Jím hodně často. Na začátku jsem se snažila jíst po 3 hodinách, ale teď už to 3 hodiny bez jídla nevydržím, tak je to většinou tak 2 - 2,5 hodiny...🙂

anet1812
5. aug 2012

Ahojte...ani neviem ako a patrím k vám...aj keď v predchádzajúcich 2 tehotenstvách som nemala žiadny problém(ale to som mala 22 a 24 rokov),tentoraz som sa tomu nevyhla...asi to bude aj tým,že mám o 15 kg viac východziu váhu ako pred prvým tehotenstvom a potom samozrejme ten vek-33 rokov...Chcem sa s vami tiež podeliť o boj,ako to zvládam,lebo aj ja som bola na začiatku z toho riadne vystresovaná a hľadala informácie po internete a veľmi mi pomohla aj táto stránka...nakoľko moja diabetologička mi tiež nepodala skoro žiadne informácie,iba mi kázala vylúčiť sladké,biele pečivo a obmedziť ovocie..dala mi len glukomer a 50 prúžkov...na začiatku som sa vkuse merala ako blbá a zbytočne sa stresovala keď mi vyšla vyššie hodnota...až keď som sa ukladnila zrovnali sa mi aj hodnoty -meriavam si tú 1.5 hodinku po jedle a mávam od tých 5,8-do 6,5...aj ked sa mi pár krát stalo,že som mala okolo 7,hlavne po raňajkách...raz som si dokonca namerala 8,1 skoro ma švihlo,ale presne z tej istej kvapky krvi som si dala odmerať hodnotu aj v laboratóriu( som sestrička a bola som si dať cielene zobrať na porovnanie u kolegíň v práci)a tam mi vyšlo 7,1..takže až o 1 celá menej...potom som bola ešte raz a zase ked mi nameral môj glukomer 6,0, glukomer v práci 6,7 a z laboratória výsledok 5,4 (po poriadne výdatnom obede)...takže som si povedala,že ked mi aj môj glukomer nameria okolo 7,asi to nebude až také zlé...a odvtedy sa mi naozaj tie hodnoty znížili aj na glukomery a mávam do tých 6.5 aj na ňom ( čo v skutočnosti myslím,že mávam ešte menej)..takže ono je to naozaj vo veľkej väčšine aj tým stresom...takže baby nestresujte,ono to chce naozaj Kľud a aj tie glykémie budú dobré...ja idem v utorok po 3 a pol týždni na kontrolu ku diabetologičke( mala totiž 3 týždne dovolenku),tak som zvedavá čo mi povie,lebo ja som tam vlastne bola len vtedy ked mi zistili,že mám GDM...

jija
5. aug 2012

@mm_mm podle mě Ti může hodnota cukru v krvi spadnout klidně tak nízko i bez inzulínu, já jsem sama na sobě pozorovala tak nízké hodnoty kdysi dávno za studií, kdy jsem podle mě taky klesla na nízké hodnoty, celá jsem se hrozně třásla a hned jsem si nasadila colu a pomohlo to, takže asi to bylo správně
jinak já mám pravidelně hodnoty před jídlem a někdy i 2 hodiny po jídle mezi 4-5, z čehož usuzuju, že cukr spaluju pěkně a to se přiznám, že jsem tak nízkou hodnotu měla i potom co jsem si dala jednou nanuk (potřebovala jsem se v práci uklidnit 😉), jinak nejvyšší hodnoty mám paradoxně po pečivu, takže jsem snížila dávky pečiva k večeři ze 2 rohlíků na jeden a k tomu jogurt, ale to se přiznám, že pak umírám hlady tak se dokrmuju takovým tím "polystyrenem"

rejocka
5. aug 2012

@luly13 ahoj áno už som doma v piatok ma pustili a zajtra sa mám hlásit aj u dia aj u gynekologa,tak uvidím...

mravcica
6. aug 2012

ahojte, chcem sa vas spytat na tie pruzky na tie ketony v moci? to vam predpisuje diabetolog, alebo sa to da aj volne kupit. mne to zatial nepredpisal, ani mi to nekazal merat si a viem o tom iba odtialto od vas. na poslednej poradni na gynde sa mi uz tiez objavil cukor v moci, tak mam z toho dost obavy. mne uz nasadili aj inzulin, picham si ho uz 2 tyzdne a hodnoty sa mi vobec nezlepsuju. mate ktosi takuto skusenost? viem, ze mam byt v klude, ale to je tazko, ked si clovek meria hodnoty aj po inzuline a zlepsenie ziadne.

mm_mm
7. aug 2012

@mravcica Já ty proužky koupila normálně v lékárně, je jich tam 50 a stojí kolem 100kč. Na diabetologii mi je nepředepsali a ještě se divili, že jsem si je obstarala a měřím si to...

mm_mm
7. aug 2012

Holky, tak jsem byla poprvé na kontrole srdíčka miminka. Jak jsem o tom tady psala před nějakou dobou. Tu přepážku, o který jsem mluvila, mám zvětšenou o 10%, což je ještě v limitu, ale musí se to prej furt kontrolovat. Takže mě objednali za 4 týdny znova. Objednávala jsem se do Ústí a vzali mě bez žádanky.

luly13
7. aug 2012

@mm_mm u nas sa to vobec nekontroluje. Teraz na poslednej poradni u mojej dr mi qni ultrazvuk nerobila.
A inac glykovany hemoglobin mi stupol na 4,37%. Z 4,14. Som zvedava, co mi na to povie vo stvrtok dr 😒 . Jedine, co sa mi zdsa,ze jem 'viacej' je ovocie.

mm_mm
7. aug 2012

@luly13 Já jim taky poslední dobou hodně ovoce. Strašně si tu jeho sladkou chuť užívám. Teď jsem si zrovna dala grap a moc jsem si pochutnala. S tím kontrolováním srdce je to zvláštní. Některý doktoři jsou fakt hodně opatrný a tvářej se, že je to nezbytně nutný kontrolovat a některým to nejspíš přijde zbytečný. No, s tím my nic nenaděláme...Mně teď budou glykovaný hemoglobin měřit až po 6 týdnech od posledního měření, protože jsem ho měla dobrej. Aspoň něco...

katarina822
7. aug 2012

@luly13 keby ti stupol na 6 a viac riesi sa to inzulinom do 4,4alebo 4,8 je super hodnota ako u zdraveho cloveka.

luly13
7. aug 2012

@mm_mm mne beru kazde dva tyzdne. A ako nejest ovocie, ked ho mame tolko a sladke domace! Ved to sa ani neda ☹

@katarina822 U tehotnyvh je vraj norma do 4,5 a u zdraveho do 4%. Len mna zneppkojuje to stupanie. Znamena to, ze nedrzim dostatocne dietu? I ked mi na min poradni povedala dr, ze ju drzim asi az moc prisne, kedze mam ketony a vobec nepriberam uz dva mesiace...tak neviem

katarina822
9. aug 2012

@luly13 V těhotenství se vyšetřuje jednou měsíčně. Frekvence se pochopitelně upravuje podle aktuálního stavu kompenzace diabetu s přihlédnutím k tomu, že dlouhý cukr monitoruje stav v posledních 4–6 týdnech. Vyšetření dlouhého cukru lékaře tedy informuje o stavu kompenzace diabetu. Podle současných doporučení je výborná kompenzace při hodnotě menší než 4,5 %, uspokojivá kompenzace při hodnotách 4,5 % až 6,0 %, neuspokojivá kompenzace při hodnotě nad 6,0 %.

luly13
9. aug 2012

@katarina822 Akurat idem od dia. Tak ona ma normu do 4,2%. Moja desatinka navyse je podla nej ok. No mam rozdelit ranajky. Lebo potom mi stupa cukor. Cela som vraj nejaka divna, nonstop cukor v moci, hoci z krvi nalacno v ten isty den 3,8. Takisto jedno rano po jedle 8,6 a druhe po presne tom istom 7,0.
Inzulin mi nechce dat,lebo pred jedlom mavam nizke hodnoty. Uz aby bol september 😒

saronka
9. aug 2012

Holky chodí tu někdo do dia poradny v Podolí??????

mm_mm
10. aug 2012

@luly13 Mně taky stejný jídlo udělá pokaždý jinou hodnotu. Teď poslední tři dny je všechno špatně. Většina hodnot přes 7. Myslela jsem, že je to stresem, ale vypadá to, že ne, že se prostě ta cukrovka teď hodně horší. Jen hodnota na nalačno je v pohodě - pořád 4 - 4,5. Cukr mám v moči skoro pořád a teď už pár dní i ketony. No, uvidíme, snad bude zase líp..

xsuzzi
10. aug 2012

čau holky, právě jsem zjistila, že mám zase cukrovku ☹ měla jsem ji i poprvé a mám jí znovu, vůbec to nechápu, stalo se vám to někomu,že jste jí měl v obou těhu? Já to teď vůbec nečekala, všichni co ji měli prvně ji podruhý neměli a nepřibírám jak poprvé, vůbec tomu nechci uvěřit ☹ bylo to peklo poprvé a je to tu zas

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre