Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
26. nov 2013

@werunkas Já tam byla v této době před třemi lety. Úplně to vidím - zima, sníh, já s obřím břichem a cukrovkou, dietní oběd v tamní jídelně a o hodinu později hodnota na glukometru 9,5 😀
To zjišťuju každou chvilku, jak je ČR malá, pořád se mi stává, že někde mimo potkám někoho nového a s ním mám společného známého 🙂

werunkas
26. nov 2013

a holky myslíte, že postupem času se ta cukrovka zhoršuje? protože já jsem měla hodnoty vždycky kolem 5,4-5,8 myslím po celý den ráno na lačno ještě míň kolem 4,2 a tak a teď mi po snídani, obědě i večeři lítají hodnoty mezi 6 - 6,4 mám strach ať mi to nevylítne moc a to jím furt stejně ☹ tak nevím kde je chyba...

werunkas
26. nov 2013

@llluckaaa a v kterém sanatoriu nebo domě si tam byla? mamka pracuje spíše v dětské léčebně Radost to je pro děti do 18 let, ale vím že zaskakovala i na Janáčku, Bečvě a Moravanu 🙂 no je to neskutečné jak je ten svět malý...

llluckaaa
26. nov 2013

@werunkas Jj, zhoršuje se, protože placenta vytváří pořád víc hormonů, které působí proti inzulínu. Stabilizuje se to až ke konci těhu.

llluckaaa
26. nov 2013

@werunkas Na název si nevzpomenu, ale je to ten nejvýš, kde jsou kardiaci. Dva dny jsem byla i o kus vedle, jak jsou wellness.

werunkas
26. nov 2013

@llluckaaa no to je blbé snad mi to nevyleze až tak moc, abych si musela píchat inzulín, ale uvidím, mám povolené hodnotu po snídani, obědě a večeři do 7,8, Tak snad to nějak zvládnu 🙂

llluckaaa
26. nov 2013

@werunkas Hodnoty máš teď pěkné, tak to neřeš 😉 Jsi v nejhorším stádiu, tak se není co divit, že ti to trochu narostlo.

jpetraa
26. nov 2013

@werunkas hodnoty hodinu po jídle do 7,8??? to u mě už maj zvednutej prst nahoru..

werunkas
26. nov 2013

@jpetraa jj hodinu po jídle mám mít 7,8 asi to má každá diabetologie jinak nebo si to neumím jinak vysvětlil

werunkas
26. nov 2013

říkali mi na diabetologii že jsem v té jakoby třetí skupině, že bych měla příjmout za ten den maximálně 275 g sacharidů, ta druhá skupina je myslím 250 g a ta třetí skupina je 225 g

jpetraa
26. nov 2013

@werunkas kdybych směla mít po jídle do 7,8, byla bych v pohodě, já to mám ale do 7,2:O( a dietu mám na 275g papír s jídlem, ale koukala jsem do zprávy a ta mám 250.

werunkas
26. nov 2013

@jpetraa no to je divné já mám 275 g a hodnoty mám mít do 7,8

jpetraa
26. nov 2013

@werunkas třeba proto, že máš jinak tu dietu,nevím..

llluckaaa
26. nov 2013

@jpetraa @werunkas To není kvůli tomu, že má jinou dietu. Mezi diabetology není úplná shoda, kolik by gestační diabetička měla přijmout sacharidů a nikde není výslovně řečeno, která varianta je správně. Takže každý diabetolog má v oblibě jinou dietu. 275 a 225 g sacharidů by se postupně už nemělo dávat a mělo by se najet na novým systém diet podle doporučení ČDS (kde je trochu míň sacharidů a trochu víc tuků, energeticky jsou ty diety skoro stejné). Podle doporučení ČDS z roku 2005 by měla být hodnota hodinu po jídle do 7,2 mmol/l (po dvou hodinách 6,6 mmol/l), doporučení se aktualizují, ale nová ještě nevyšla. Podle čeho chce některý diabetolog hodnotu 7,8 mmol/l netuším, já jsem na ni nikde nenarazila.

jpetraa
26. nov 2013

@llluckaaa já věděla, že nám to vysvětlíš:o) je to fakt divný, že se neshodnou...v ničem-papírky platit-neplatit, hodnoty teda kolik maj být...kocourkov.

llluckaaa
26. nov 2013

@jpetraa Bohužel máš pravdu ☹ Ale pořád dobrý, pokud ti nějakou dietu vůbec dají. Protože jsou místa, kde řeknou "omezit sladké a jíst menší porce jídel častěji" a tím to končí 😒
PS: Měla jsem přednášku na Diabetologický dnech 2013 s výsledky svého průzkumu ohledně dodržování pravidel dietního stravování při těhotenské cukrovce a když jsem jim tam říkala, že některé maminky ani žádnou dietu nedostanou, že nevědí, kolik sacharidů by měly sníst ap., že dostali doporučení, ať se řídí podle informací, které si najdou na internetu, tak mi to ani nechtěli věřit 😀

werunkas
26. nov 2013

@jpetraa je to fakt kocourkov, neumí se shodnout na ničem každý si jede podle svých tabulek než kdyby se raději dohodli, no jo doktoři každý má jiný názor na stejnou věc a pak si vyberte 🙂 když sami tomu nerozumíme teda já aspoň...držím se toho co po mě chce moje diabetoložka a když chce abych se vlezla do hodnoty 7,8 tak jí to v tom nechám 🙂

rilwen
26. nov 2013

@werunkas cukrovka se s postupujícím těhotenstvím stupňuje. Ale může jít i o něco jiného, třeba stres, nebo začátek nemoci, nebo nevyspání. Když jsem byla kvůli pádu v nemocnici, měla jsem stabilně mezi 5-7mmol/l - nejen kvůli blbé stravě, ale i kvůli obavám, zda bude miminko vpořádku. Jakmile jsem se vrátila domů, do jednoho dne mi přestalo být špatně, a do dvou dnů se pohybuju mezi 3,5-5 mmol/l. Spíš mám pocit, že se to okolo 35tt zlomilo a teď to klesá. 🙂

jpetraa
26. nov 2013

@rilwen ty jo, to máš nádherný hodnoty...

werunkas
26. nov 2013

@rilwen tak na ten 35 týden si ještě chvilku počkám 🙂 ale pokud mi to nevylítne nad 7,8 tak to nebudu nijak řešit 🙂 ještě že už jsem poslední týden v práci a pak hurá na mateřskou....

rilwen
26. nov 2013

@werunkas vím, že je to dlouhé. Ale i dá se to. Každý den je to o kousek blíž. Přesně tak, dokud jsi v limitu, tak to vůbec neřeš a nestresuj se. Ať nemáš ten poslední týden stresový a užij si mateřskou. I to Ti udělá dobře. Uvidíš. 🙂

mishell8
26. nov 2013

Mamičky, poraďte čo si varíte na obed? prípadne, čo večeriate? nejaké fajn tipy 😀

zdenikmar
28. nov 2013

tak dnešní kontrola na dia-super-byla tam nějaká starší paní doktorka a byla moc spokojená,napsala mi do zprávy,že přísně splnuji kritycké hodnoty,prý mám až nízký hodnoty a to že mi jednou za týden vyletí cukr kuli tomu že si dám něco co nemám-přiznala jsem plátek čerstvého,teplého chleba,z toho si nic dělat nemám.Na kontroly už nemusím,musím se nadále 4 denně měřit a dodržovat dietu až do porodu.A dnešní měření 5,8 1hod.po obědě a to jsem měla frank.polévku a latte kávu cestou domů u sestry-hranici mám do 7,8.

zdenikmar
28. nov 2013

ještě mě maminky napadlo,jak jsou vaše miminka velká,náš malej má podle dnešního ult.2220g a podle doktora je to moc a musím jezdit na ryzikovou poradnu a nechtějí mě nechat rodit u nás v porodnici,ale v Plzni,prý mi to řekne 19.12 to jdu na kontrolu.Jinak je malej v pořádku prý.A prý mivyvolají porod v den termínu,pokud do té doby neporodím-jaké máte zkušenosti s velkým mimi?

lucinkaboz
28. nov 2013

aj zdravi ludia maju hodnoty cukru 8,5 po jedle.nie je to zvyseny cukor ktorý by skodil,lekari vas zbytočne niekedy strasia a vy sa potom stresujete byt do 7.....
ja som diabeticka a viem,ze ako diabetička by som bola pri tehotnstve rada za hodnoty do 10
inak mávame aj vyssie hodnoty
a prosím vas,nemajte predsudky že cukrovku musia mat len obezni starsi ludia....to je len mytus
cukrovka prvy typ je o niečom inom a maju ju deti aj chudí ludia a dokonca jeme sladké,verejnost je málo informovaná......

zdenikmar
1. dec 2013

@rilwen mě ve čtvrtek říkala doktorka že ke konci těhu se cukrovka už nezvedá,ale stabilizuje se.Největší je prý kolem toho 24tt,kdy se chodí na cukrovkoví test.Já při testu měla po 2 hodinách 8,9 a ted jsem na dietě a mám kolem 5,když si dám něco co bych neměla kolem 6.

andran
1. dec 2013

@zdenikmar já jsem zvědavá, o mi řeknou zítra, jdu do rizikové poradny a pak do diabetol. Měřím si asi 4x v týdnu celý den, dvě hodiny po jídle, nebo když si chci ověřit, jestli jsem jedla "dobře". Mám hodnoty kolem 5,4; 4,7;, 6,5 , ale dvakrát se mi stalo, že jsem měla 7,7. Tak jsem zvědavá. Snad to bude ok. Byla jsem na utz a říkala, že vše odpovídá - i váha, tak jsem zvědavá, kdy mimčo budou měřit podle utz znovu, jestli je to tak, jak má být. Mám osobně strach, aby zas mimčo nebylo moc drobné. Zrovna ve čtvrtek mě dr. strašila - gyndařka, že asi bude zase drobnější.... jenom to ne. Lucinka měla 2,40kg ☹. Já na těhu cukrovce testu měla po dvou hodinách 7,14 ale nelíbilo se jim číslo po hodině, to jsem měla přes 9.

andran
1. dec 2013

@mishell8 ahojky, já jím na oběd to, co vařím ostatním. Polévku něky vynechávám anebo si dám opravdu jen malou naběračku. Akorát obědu si fakt dávám podle jídelníčku, který jsem dostala - cca 80g masa a přílohy podle g - např. 200g vařených brambor, nebo 140g vařené rýže (snědla bych rozhodně víc ☹ ), knedlík houskový 110g, bramborový 140g, bramborová kaše 270g...... a na večeři si dávám tenší dva chleby s máslem a sýrem, nebo šunkou a zeleninu. (Chleba cca 80g, nebo 1 a půl kaiserky nebo 2 rohlíky)

zdenikmar
1. dec 2013

@andran tak to já mám strach že malej bude velkej,ve čt ho na rizikové poradně doktorka měřila a prý má 2,2kg,ale jinak vše v pořádku díky tomu.Při dceři mi říkaly že bude malinká,odhad dle ult.v den porodu necelá 2kg a měla 3,1kg. 19.12 jdu na další kontrolu,tak se uplně bojím kolik malýho zváží.

nininka23
1. dec 2013

@zdenikmar Ahoj já jsem z Pb a taky jezdím na dia do Plzně. Do rizikovky už chodím od října a taktéž budu rodit v Plzni, protože mám nasazený noční inzulin.../daně porod v Plzni preferují kvůli tomu, že na to jsou lépe vybaveni než v malé porodnici...Ty si taky pícháš? Protože mě, než inzulin nasadili, tak říkali, že rodit můžu normálně v Příbrami...teď mě ale poslali do Plzně na vyvolání 16 dní před TP. Holčička je ale velká normálně - 2140g v 34tt

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre