Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jakatka56
14. aug 2009

Ahoj děvčata,tak Vás zdravím,minule jsem psala,že mé hodnoty po 2 hodinách po vypití jsem měla 7.82-můj doktor mě poslal do jakési rizikové poradny do brna,měla jsem z toho strach, co mě tam čeká,tak jsem se naštvala a máme známeho diabetologa,a tak jsem ho bez vědomí gynekologa navštívila včera a udělal mi radost-asi po 2 hodinách po jídle mi glukometr naměřil hodnotu 5.1.Na což mi pan diabetolog řekl,že nechápe proč mě můj gynekolog posílá do Brna,tam jedu v úterý.Ze známosti mě propůjčil glukometr a 3x denně si hodinu a půl po jídle měřím a zatím to vypadá dobře-zacož jsem ráda a ani nejsem tak nervozní.Tak uvidím,jak dopadnu v úterý v Brně-snad si mě tam nenechají a taky doufám,že tam nebubu muset jezdit-Brno máme docela z ruky.Tak se mějte a ať vám vychází samé hezké hodnoty.

petka80
15. aug 2009

Ahoj holky, zdravím, už jsem sem před časem psala, v prvním těhu jsem měla GD a teď jsem čerstvě znovu těhotná a už teď se děsím, že to budu mít zas.
Každopádně se chci zeptat, jestli tu je někdo taky takový, kdo by s tím měl zkušenost, jde mi o to, jak moc to hlídají v tom druhém těhu, předpokládám, že mě asi pošlou na glukózový test dřív než posílají standardně, ne?
Díky za info a přeju všem s dietou, ať to rychle uteče 🙂

marketa137
15. aug 2009

petko tak mě už vysoký cukr při druhém těhu zjistili v 6+1 ale kdybych si to nehlídalal tak by mě tam doktor asi hned nehnal. mam glukometr a hodnoty jsou dost vysoký, od pátku mě glukometr nefunguje takže v pondělí volam a stejně kvůli hodnotám tam budu muset jít brzo a inzulínu se nevyhnu. jsem ráda že se na to přišlo takhle brzo 😉

petka80
15. aug 2009

teda market, tohle jsem asi slyšet nechtěla 😅 To je teda děs, to je mi líto. No ale moc díky za info, já si právě naivně myslela, že GD je záležitost až pokročilejšího těhu. Hm, takže vynechám všechno sladké a hned příště donutím dr. k testům 😖
Ale máš pravdu, aspoň to víš a budeš se podle toho chovat, horší nevědět a ubližovat miminku ☹

marketa137
15. aug 2009

Víš co mě furt strašili, napřed mimoděložnim, pak že se ve váčku nic nevyvíjí a že půjdu asi na revizi. takže v pondělí vlastně dělali předoperační, pak se mimís v děloze ukázal a byl o týden menší a z výsledků jsem měla na lačno cukr 7,3 což je síla. A teď na UTz to mimís dohnal takže ok a pokud to bude jako minule tak ani do termínu mě nenechaj, Viki měl v 36tt 3600gr. Ale byla jsem ráda, minule se na to přišlo náhodou ve 12tt a většinou kolem 12tt bych si to nechala zjistit. Stačí odběr krve na lačno a uvidíš. Ale určitě bych se vyhýbala sladkostem kdyby něco 😒 . Jen mě je divný že po jídlech co moc zdravé nejsou mam super hodnoty a po jídlech co mam jíst je to síla. Takže počítam že příští týden mě vezmou když mě glukometr nefunguje a nasadí hned inzulín. U malýho taky dieta nepomohla 😒

deina
15. aug 2009

Petka, ja som tiez mala v prvom tehotenstve DG a teraz mam opat, ale zistili mi to len nedavno. Lekar ma skor neposielal (asi mal, neviem, vraj to nebolo potrebne, lebo som mala po porode dobre vysledky na kontrole), neviem, ci by sa to bolo prejavilo skor. Pre istotu som si davala pozor a sladke obmedzovala, teraz este cakam na dalsie vysledky, ale uz som si nasadila dietu, kedze predpokladam, ze sa len potvrdia povodne vysledky.

lubkaaa
15. aug 2009

diki za info o glukomere. ja cakam druhe babo a pri prvom som GDM nemala.. (alebo nezistili?) mala sa narodila 3780g.

petka80
15. aug 2009

market, tak to je fakt děs ☹ Kamarádka měla něco podobného - hodně vysoké hcg, ale mimčo nebylo pořád vidět na utz, už ji chystali na revizi, že jde o mimoděl., a nakonec se tam taky ukázali - dva 😀 Teda tím tě nechci strašit 😉
No já měla v prvním těhu ty odběry v 1. trimestru v pohodě, tam se cukr myslím taky zjišťuje a byl právě o.k., až ten glukózový test vyšel blbě, no a ten se dělá až někdy po 20. týdnu, pokud se dobře pamatuju. Pak jsem držela dietu a to stačilo. No a Anička se narodila přesně na termín a měla 3980 g. Takže obříka se taky docela děsím.
Tak ať ti to dobře dopadne příští týden. Holt to budeš muset nějak překlepat, ale co by člověk pro ty naše mimísky neudělal, co? 😉

petka80
15. aug 2009

deina, taky díky za info. No zkusím se na to radši příště dr. zeptat, aby mě teda někam poslal dřív. Ono mi totiž přijde, že gynekologové toho vědí o GD žalostně málo, takže by mě sám od sebe taky asi nikam neposílal.
Jasně, že si taky říkám, že omezím sladké a pod., jenže jsem děsná, k večeři jsem měla koláč 😠

deina
15. aug 2009

Asi je lepsie ist skor, tiez som ho mohla viac nakopnut. Ale nejako som sa citila super, nemyslela som si, ze budem mat zase GD - a neskor som sa zacala citit nejako inak, viac som priberala, tak vtedy som uz vedela, ze asi sa jej nevyhnem. 😝

Neviete ako je to s varenou kukuricou? Trebars 100g - to sa pocita cela kukurica aj s vnutrom, ci len zrnka?

marketa137
15. aug 2009

Petko je to šílený jak doktoři děsí. Min čtvrtek jsem špinila a doktor že na UTz nic nevidí a buď se mimís ztrácí nebo je vše ok ale jak mam víc kil tak to nevidí a v nemocnici jsem mimíseviděla i já a už měl 2,6cm a vše ok. Naštěstí nikdy mimís nebyl v ohrožení a taky před revizí už mě chtěli nechat v nemocnici od pátku tak jsem řekla že ne, že mě nic není tak přijdu až v pondělí a ta samá doktorka proč jsem tak vyklepaná ☹ a pak že je vše ok a je i srdíčko a že jsem byla špatná celý víkend že se mimís nevyvíjí nikoho nezajímá ☹ . Naštěstí je vše ok a teď už se snad nic nestane a mimís je asi ok když už mam přes břicho o 7cm víc 😀 . S cukrovkou jsem smířená, nedá se nic dělat a pro mimíse udělam to nejlepší. Jen jsem si naivně říkala že 2 těhu bude lepší a je to daleko horší 😉

misule82
16. aug 2009

Ahoj všem, hlásím příjezd z porodnice🙂 Ve čtvrtek se nám v 15:34 narodila malá Klárinka s váhou 3080 g a 49 cm. Je zdravoučká 🙂 Jak jsem na tom já ohledně cukrovky nevím, ale zkusím se párkrát změřit, zatím jím normálně. Pohod byl vlastně pohoda, vyvolaného jsem se bála. V 8 zavedena tableta, ve 12 píchnuta injekce na uvolnění porodních cest, ve 2 h prsaknutá voda a za chvilku byla malá na světě 😀

julia30
17. aug 2009

Misule82 ticho zavidim, ze uz to mas za sebou 🙂 drzime plalce a vsetko nech ste zdravi a vsetko co s tym suvisi a tesime sa ze ste v pohodicke ;) drzte sa

davija
17. aug 2009

To znie celkom dobre, o osmej tableta, o dvanactej injekcia, o druhej babatko! 🙂
Pri cukrovke sa porod vyvolava v 40tt, alebo este skor - uz okolo 38 tt? A vyvolava sa skor VZDY, alebo len ked to vyzera na vacsie babo?
Julia uz je to v pohode?

mirip
17. aug 2009

davija pri cukrovke by sa nemalo prenášať, tak sa vyvoláva hned ako si potermínovka 😵
inak cukrovku máš len ak si picháš inzulín ak máš len dietu je to len dočasná porucha glykemickej výmeny, inak ja to mám tiež divné, ked idem na diabetologiu tak nemám nič, všetko čisté a ked idem na gyndu tak mám v moči jedno +

deina
17. aug 2009

No baby, som trosku mimo, prekvapena, lebo som akurat volala so sestrickou od svojho gynekologa. Robila mi vo stvrtok este raz test na tehu cukrovku, taky predlzeny, ze kazdu hodinu ma pichla, trvalo to tri hodiny - a vsetko je vporiadku. 😨 Ten prvy test vporiadku nebol... tak som zvedava, co na toto povie diabetologicka.

julia30
17. aug 2009

Davija ja som v pohodicke ;) neviem co je to 🙂 ale vsetky moje choroby mi ostali :D ale inak sme v poriadku a KP nam ostal tiez ;) ale dnes nam je teplo varili sme tak nam bolo kusok horuco tak je cas si vylozit nohe ;)

bibi78
17. aug 2009

misule, mala je naaadherna! a krasne meno ste vybrali! gratulujem k lahkemu porodu a tiez zavidim, mna to caka buduci pondelok a zacinam sa bat... tak si to uzivajte a nech sa malej aj Tebe dari!!

lubkaaa
18. aug 2009

misule a kedy si mala TP? ako doktori strasia, ze zeny s GDM maju velke deti a vy ste v pohodicke-3080g.. 😉 (ja som mala 1.babo bez GDM a 3780g..) smiem sa opytat v ktorom tt si rodila?

neviete niekto-ak je babo uz napr. v 38tt velke (u zien s GDM)- planuju sekciu alebo cakaju kym zenu roztrhne v 40.tt? strasne by ma to zaujimalo..

marketa137
18. aug 2009

Lubka je to jak kde, u nás v Plzni nechávají do 38tt a pak ukončují, bu´d vyvolání nebo sekcí. Syn se narodil na 36tt sekcí- jinak by to nešlo a měl 3600.
Dneska jsem volala na krev a vše celkem ok ale když jsem řekla jaký mam hodnoty tak mam zítra hned přijít a nasadí inzulín 😒 , ale zase alespoň se na to přišlo teď a snad mimís nebude moc růst 😉

lubkaaa
18. aug 2009

dofrasa, prečo nebyvam v Plzni.. 😉 nie je tu niektrora z Nitry? asi sa najbližšie popytam mojho gynekologa..(aj ked on stale povie-o tom je ešte čas rozpravať.. 😠

katarina822
18. aug 2009

ahojte baby moja mala sa narodila den pred terminom s vahou 3990.

lenka19822
18. aug 2009

Dnes mi v 27 tt zistili tehotensku cukrovku. vobec netusim , co vlastne mozem jest a co nie. diabetologicka ma objednala az o tyzden . vie mi tu niekto poradit?

deina
18. aug 2009

Lenka, pozri sa sem: www.tehotenskacukrovka.cz, to je velmi dobra stranka a mas to tam pekne popisane. 😉

lenka19822
18. aug 2009

dedina...dakujem. dnes som toho precitala uz velmi vela,ale neviem co brat vazne a co nie.

deina
18. aug 2009

Vpodstate zaklad je ten, ze cukor uplne vynechat (teda nesladit, nejest sladke, zakusky a pod), no ale musis sledovat aj ostatne - co kolko obsahuje sacharidov. Radsej tmave celozrnne pecivo ako biele, nizkotucne jogurty a mlieko, rastlinne maslo a nie klasicke (aj tuky je potrebne znizovat), pozor aj na ovocie... ale ked si pocitas sacharidy, zistis, ze toho vlastne mozes vela, len nie vzdy vo velkom mnozstve.

lenka19822
18. aug 2009

uz som sa docitala ze nie su dobre ani zemiaky, ryza a cestoviny.tmave pecivo som si kupila a maslo tiez. a co masko alebo salam?

saronka
18. aug 2009

holky tak jsem si volala do dia poradny a že by se hrnuli mě obědnat to ne..mám si zavolat zítra (volala jsem v podělí) a prý se uvidí co se mnou..mám vyšší hodnotu po hodině..ale brali mi krev uz po 45min..a to prý je celkem ok, tak uvidíme..jinak jsem nasadila dietu a mám normálně od 2 kila mín..

deina
19. aug 2009

Lenka, mozes aj ryzu, aj zemiaky, aj cestoviny, ale v mensom mnozstve, radsej doplnit zvysok (ak by si bola hladna) zeleninou. 😉 Maso mozes, salam tiez, len v tych zvykne byt muka, tak radsej v malom mnozstve.

julia30
19. aug 2009

Lenka, dnes uz je mozne kupit tzv bezlebkove vyrobky v ktorych nieje muka ;) mali by to mat ako nalepku na vstupe do predajne alebo take cosik, inak vo velkych obchodoch tipu TESCO, KAUFLAND a tak to nemaju alebo nevedia o tom, ze to maju. U nas v TN je jeden vyrobca, ktory dokonca ma vsetky svoje vyrobky garantovane, ze su bezlebkove teda bez muky takze pohodicka ;) takze nie len salam a sunky ale aj slovenska tocena, parky, a vsetky vyrobky coz je super lebo ich mozem pouzivat do varenia ;)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre