Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jahodarka
9. sep 2009

ahoj holky, tak se hlásím zpět z diaporadny - dle mého očekávání jsem dostala inzulín 3x denně - píchat buď do břicha (ze strany) nebo do stehen, ale břicho teda asi nedám.. 😖

editah222
9. sep 2009

Do stehna to asi nebude tak strašné, do břicha bych se teď teda taky asi nebodala 😒

saronka
9. sep 2009

Jaho to mě mrzí..do břicha bych to taky nedala... a jak ti vyšel ten dlouhodobý cukr co ti dělali minule??? a jíst může dál jak ti říkali..jen si budeš k tomu brát inzulín..?

jahodarka
9. sep 2009

saron, no vidíš, na ten dlouhodobý jsem se ani nezeptala, vůbec jsem se zapomněla skoro na všechno zeptat.. byla jsem z toho trochu vykulená. původně mi chtěli nasadit jen přísnější dietu, ale já už bych asi nejedla fakt vůbec, takže nakonec řekli, že bych rozhodně neměla mít pocit hladu a jestli ho mám už teď, což mám, tak že radši dávají izulín, při kterém sice musíš taky držet dietu, ale můžeš toho sníst víc, takže jsem vlastně docela ráda, že se trochu najím, i když z toho mám samozřejmě dost hrůzu..
no, před hodinou jsem se poprvé zkusila píchnout a bylo to úplně v pohodě. ta jehla vypadá dost děsivě, má cca centimetr a narozdíl od glukometru ji vidíš.., ale je fakt slabounká a přijde mi, že jsem to vůbec necítila. třeba glukometr mě teď už trochu bolí (fakt malinko), protože si měřím obden velký profil, tzn. píchání 7x denně, tak mám už prstíky trochu rozpíchaný..
andělová říkala, že miminku dělá inzulín dobře, že tolik nestrádá, tak jí budu věřit, koneckonců, co bysme pro ty naše miláčky neudělaly, že? 😉
holky to je sranda, já už teď toho mýho broučka tak zbožňuju, že nevím co budu dělat až se vylíhne, to se asi vším tím citem rozplynu.. 😀 a nebo jsou to ty hormony, což by mi teda přišla snad lepší varianta.. 😉

saronka
9. sep 2009

Jaho super, že budeš moci víc jíst..jako abys držela nějakou drastickou dietu to fakt ne.. takhle si třebas bude moci tu a tam dát něco navíc... hlavně že malému to udělá dobře.. mamka bude najedená a malý bude v pohodě 🙂 kdy jdeš na kontrolu??

jahodarka
9. sep 2009

saron - taky si říkám, že je to takhle asi lepší a to píchání už mi nepřipadá teď tak děsivý.., uvidíme třeba za týden.. 😉
další kontrolu mám 21.9. spolu se screeningem ve 3. trimestru - už se tam hrozně těším!!!

saronka
9. sep 2009

já tam jdu 23. to je škoda že nám to nevyšlo stejně..a jdu taky na utz na odhad váhy..

mirip
9. sep 2009

hm , normálne mi odlahlo ked tak čítam vaše príspevky, že nie som jediná ktorá na diete ani vela nepriberie skor si držím váhu stále rovnako, v robote ked som bola pozrieť mi práveže hovorili ako som do tváre schudla a Dr. že či mi chutí jesť, najhoršie je že diabetologičky mi presne nestanovila kolko sacharidov cez deň možem ani to kolkokrát a v akom odstupe mám jesť ani glukomer nemám, cukro ked mám tak maximálne na 2krížiky a len v moči, som mala aj glukomer požičaný lebo sa mi to vobec celé nezdalo a som robila experiment, 2 hodiny po normálnom jedle /zeleninová polievka a 5ks knedla s masom/ cukor 8,3 a potom som skúsila na druhý deň 3palacinky s nutelou a šlahačkou poliatou čokoládou a po dvoch hodinách cukor 6,1 ked som to povedala na gynde tak tam nič len kívli plecom a ked som to povedala diabetologičke tak tiež kívla plecom že každý organizmus a každé tehotenstvo je iné a že mám dalej držať nesladkú dietu, ale ked sa na to pozriem z mojej stránky tak mne cukro nezvyšujú sladkosti ale práveže normálne jedlo a si skor myslím že múčne jedlá teda jedlá ktoré sa robia z múky, no normálne sa teším že už len pár týždňov predo mnou a potom sa to hádam upraví kedže ani v rodine nemáme žiadneho cukrovkára a v gukozovom teste som mala len tú tretiu hodnotu zvýšenú po dvoch hodinách 8,1

jahodarka
9. sep 2009

saron a kdy máš ten předporodní kurz? my jsme nahlášený s marsie na 5. a 12.10.

saronka
9. sep 2009

tak to já mám ještě před váma a mám ho dopol. že bych se přeobjednala ? 😀

dominika28
9. sep 2009

mirip:
ani mne diabetolog nestanovil kolko sacharidov mozem jest, ani glukomer nemam...kde si si pozicala glukomer?pozicala ti ho diabetologicka? nie si nahodou z BA?a kolko si doteraz pribrala?

saronka
9. sep 2009

Domi, já taky nemám stanovený počet sacharidů, mám si je jen hlídat at toho není moc, a glukometr mi půjčili přímo v Podolí v dia poradně a musím ho vrátit po porodu.

julia30
9. sep 2009

ahojte ;)

dnes som stravila 5.5 hodiny u diabetologicky no strasne a potom sa cuduje ze mam tlak 140/90 a neklesol mi cely den :( ale tak dnes to bolo posledny krat co som bola u nej a na dalsiu kontrolu idem az ked prestanem kojit aspon bude pokoj.

Skoro si ma nechali v nemocnici kvoli tomu tlaku, ale na stastie sme sa dohodli, ze budem doma budem si 3x denne merat a v pripade nejakych vacsich vychilok sa okamzite hlasim. Takze je to dobre, lebo podla mna to mam dnes stupnute z tej diabetologie lebo to ma fakt vytocilo. a idem este na interne vysetrenie ;) takze asi dostanem zvysene nejake lieky na tlak a rodit budem medzi 23. az 27.9. takze v 39tt 🙂 na kolko mam problem s tlakom aj s tehu. cukrovkou sa rozhodol doktor, ze pokial to do vtedy nepride spontane tak ze to vyvolame. Takze uz len nejake 2 tyzdne a bude nase male drobciatko medzi nami. Trocha mam strach ale na druhej strane uz sa tesim, a dufam, ze to pojde v poriakdu 🙂

drzte sa aj vy a duram, ze vela z vas bude co sa tyka cukrovky na tom aspon ako ja ze sme to ukorigovali a babatko vobec neni nadrozmerne. Krasne dni vam prajem ;)

mapris
9. sep 2009

Jahodarka,
To je cudne.. Co mne vravel lekar, tak hranica davky sacharidov je 250 g (uv) a ja som sa zatial – co drzim dietu – na tuto hodnotu vobec nedostala. Zatial som mala najviac asi 213 a teraz sa drzim tak na 180 g (uv) … a hlad nemam, ac som celkom slusny labužník :o)))

Ja som dneska bola v poradni u svojho diabetologa… Hodnoty 2 hodiny po jedle, tedy po ranajkach, obedu a veceri - 4,58 -5,45-4,37 … shodila som 1,5 kila od doby, co drzim dietu –tj. 2 tyzdne… Lekar bol so mnou spokojny a povedal, len tak dalej… Tak som mala radost a dufam, ze porodim co najskor :o)) som hovorila manzelovi, ze ma z porodnice zaniese rovno do cukrarny na veternik, sladke latte a keby som nahodou nekojila, tak rovno na panaka – ked to vsetko prezijem :o))) Dneska som chcela zhresit a dat si svoje oblubene latte s cukrom, ale bohuzel tu v nasej cukrarni mali zrovna rozbity automat na kavu :o(( tak som si dala presso s mliekom a kupodivu mi to chutilo… Takze si myslim, ze uz som tak utlmena touto dietou, ze na sladke nebudem mat ani chut… :o))))

Inak keby ste chceli, mozem vam tu vypisat jednotlive davky …..

jahodarka
9. sep 2009

Mapris- já nevím jak je to mozné, ale vylitlo mi to třeba po tresce se zeleninou nebo jednom tmavém chlebu s lucinou a sýrem nebo třeba i jeden bily jogurt. Já teda sacharidy neměřím, ale myslím, ze tohle množství v sobě nemá ani jednu výměnou jednotku...
Takže jak už tady bylo řečeno, opravdu je evidentne kazde telo jiné a kazde reaguje na jiné podněty.

mirip
9. sep 2009

dominika 6kíl aj to ledva ledva, glukomer mi nedala diabetologička ale som ho mala požičaný od maminej nevlastnej sesternice, ona má dva a som si kúpila len tie plátky či čo sa do toho dáva ale to som mala len týždeň požičaný a som z LV

mapris
10. sep 2009

julia30,
tak to je mi luto, ze mas taketo problemy. Drzim palce at vsetko dobre dopadne.

saronka
10. sep 2009

Juli to mě mrzí s tím tlakem.. já mám sice stejný i když beru léky ale u mě je to jiné já ho mám takový už 7 let takže žádná změna.. no drž se..když ti dají léky tak se nic neděje..dají ti ty, které můžeš brát v těhu takže žádné obavy.. po porodu vysadíš ..
Jaho co cukr ted po tom inzulínu jaké máš hodnoty??

julia30
10. sep 2009

ahojte,

no ten moj tlak je lieceny uz asi 2 roky, a uz sa mi to zacalo upravovat, dokonca v tehotnosti mi to kleslo, len vcera mi to vyletelo a aj dnes som sa rano merala a tiez to bolo vyletene takze zajtra idem k internistovy na kontrolu keby nahodou. Budem musiet este viac obmedzit k porodu nie len sladke ale aj slane 🙂 a to uz neviem co budem jest :D ale tak uz len 2 tyzdne to zvladneme.

neviem ci som to pisala, ze mi budu vyvolavat porod ak neporodim spontanne do 39tt takze to zalezi vzdy od lekara, ktory vas osetruje, povedal mi ze z dovodu cukrovky aby sa nam nieco nepokazilo ked sme teraz v poriadku. T ak sa aj tesim ale aj sa bojim. Zajtra vam dam vediet ako som dopadla nech mate info 🙂 ze ci mi zabrali lieky. Inak lieky beriem uz 2 roky na ten tlak len teraz som mala nejake slabsie lebo som to dobre zvladala pocas celeho tehu.

teraz to asi dvihneme na 2 tyzdne nech mame klud.

krasny den prajem.

lenka19822
10. sep 2009

Dominika ja som z ba V a tiež mi nikto nepovedal kolko sacharidov denne mozem a o glukomere tiez nebola rec.

Julia- mrzi ma ze mas taky vysoky tlak, ale na druhej strane ti zavidim, ze to budes mat za sebou. Drzim moc palce aby vsetko dobre dopadlo

dominika28
10. sep 2009

ahoj Lenka,
a akej diabetologicke chodis? ja tu v Dubravke Dr. Žakovi.tak tiez budem asi jest vsetko, len menej a vobec sladkosti a jedno ovocie za den. a kolko si mala po vypiti roztoku po 2 hodinach,ked ti robili test? ja som mala 8,14mmol./L. len sa bojim si nieco uvarit z bielej muky..aj take nieco papas?

Julka, drzim palce,aby vsetko dobre dopadlo.

lenka19822
10. sep 2009

Dominika, ja chodi v Petrzalke a mam doktorku. Po vypiti som mala po dvoch hodinách 8,12. Najskor som mala dilemu co jest, ale teraz jem skoro vstko. Mam rada spenat, alebo karfiolovy mozocek. Pecivo jem len jedno na ranajky. Hlavne zeleninu a vajicka mozem tiez v neobmedzenom mnozstve. Ovocie mozem tiez len jedno , ale na noc si mozem dat aj dva kusy, lebo rano som mala nizke hodnoty. Takze je to mam asi takto. Kazdy doktor ma ine metody.

ikke
10. sep 2009

garis • Dnes o 19:21
Dobrý den, mám takový dotaz, když mi dělali v ČR zátěžový test na cukrovku, tak dopadl dost blbě (před glukózou 4,6, 1hod. po vypití 10,3 a 2hod. po vypití 8,3), potom jsem byla i na 24hod. testu v nemocnici a tam jsem měla hodnoty dobré, ale vzhledem k tomu, že ten první zátěžový test dopadl tak, jak dopadl, diagnostikovali mi těhotenskou cukrovku. Neměla jsem ani možnost mluvit s nějakým diabetologem, protože jsem se musela vrátit s manželem zpět do Nizozemí, takže tak dva týdny si přepočítávám sacharidy a řídím se tím, co jsem vyhledala na netu a pomalu, ale jistě hubnu, aniž bych chtěla (ne že by to bylo na škodu). Dnes jsem byla na zátěžovém testu i tady v NL a už vím i výsledky - před glukózou 4,7 a 2hod. po také 4,7, což jsou velmi dobré hodnoty...Tak by mě zajímalo, jestli je možné, že při těch prvních testech došlo k omylu, popřípadě k záměně (byla tam se mnou paní, která byla podruhé těhotná a v prvním těhu měla také těhu cukrovku), nebo jestli ty hodnoty jsou tak dobré proto, že držím už dva týdny dietu a nejím nic sladkého (mimo určitého povoleného množství ovoce). Ale i tak si myslím, že kdybych měla těhu cukrovku a tudíž problémy s vytvářením inzulínu, tak bych to hodnoty měla mít horší i po té dietě? Nebo se pletu? Protože i doktorka, která mě informovala o dnešních výsledkách říkala, že je velmi divné, že jsem při těch prvních testech měla tak vysoké hodnoty. Máte s tím některá zkušenost? Děkuji za přečtení mého příspěvku i za případnou radu 🙂

jahodarka
11. sep 2009

ahoj holky, tak po prvním dnu braní inzulínu je situace taková, že hned po snídani po šesti jednotkách izulínu mi zase cukr vylítnul na 10,4 - snědla jsem asi 10 cm tmavé bagetky s máslem.. ☹ , takže mi paní doktorka opět zvýšila dávky inzulínu a to na 10-4-6.. dneska ráno po deseti jednotkách hodnota 7,6 - snědla jsem jenom bílý jogurt..
tak já už fakt nevím... ☹
jediný, po čem mám cukr v pořádku je maso, vejce a zelená zelenina...

saronka
11. sep 2009

Jaho to mě mrzí.. to je dost po tom jogurtu..kolik jsi měla na lačno??

jahodarka
11. sep 2009

saron - na lačno 4,9..

saronka
11. sep 2009

já měla dneska 5,1 ale po jogurtu takovém nějaké nadýchaném jakoby pudinku jsem měla 5,2.. to mě mrzí tak snad ty vyšší dávky pomůžou aby jsi uplně nehladověla.. a mohla jíst... kolik už máš dole?

editah222
11. sep 2009

Jaho - ono asi bude chvilku trvat než se ti podaří srovnat inzulin s jídlem. Neboj, určitě to půjde.
Ráno je to prý nejhorší. Později už máš hodnoty OK?

Já se teď už neměřím, do porodu mi zůstává asi týden a malá není nějak extremně velká (teda pokud budu věřit utz) tak už neblázním. Dietu držím pořád, jen se nestresuju glukometrem, navíc už mám jen maličko testovacích papírků 😉

saronka
11. sep 2009

Edit a kolik by měla ted mít malá? už máš rozhodnuté jméno??

editah222
11. sep 2009

Váha by v tom 38 týdnu měla být kolem 3kg, my teď máme 2975g, ale utz je +,- až půl kila 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre