Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

hadimrska
16. máj 2012

@zuzanka26 No já už jsem totálně vyčerpaná a unavená, ani nevím kde vezmu sílu na porod. 🙂

zuzanka26
17. máj 2012

@hadimrska vydržíš všechno, vždy´t víš jak jsme na tom my holky 😉

já jsem teď trochu v rozpacích, včera jsem si dala k snídani chleba s lučinou a po něm jsem měla cukr 7,6, tak jsem si říkala, že to je zvýšený díky té lučině, ale dneska jsem si dala chleba se šunkou a mám to stejný, tak nevím,jestli mi to dělá ten chleba po ránu nebo co. je pravda, že je mi po snídani vždycky jako dost těžko.

Pak během dne mám hodnoty normální. Po pěkně prasáckým obědě včera jsem třeba měla 6,8. Nechápu. 😕

hadimrska
17. máj 2012

@zuzanka26 Já to tak měla taky stejný, i třeba jen po chlebu s máslem a rajčatem mně to tak vyskočilo. 🙂 A na oběd porce jako blázen a polívka a sotva jsem měla 6 třeba.

misule82
17. máj 2012

Zdravím holky, chtěla bych se zeptat, zda je možné, že cukr vylítne i u zdravého člověka necukrovkáře. Já měla těhu cukrovku v prvním těhotenství. Zatím jsem na žádném OGTT nebyla, jen jsem si nechala odebrat glykovaný. V 5 tt jsem měla 3,6 a v 16 tt jsem měla 3,4. Teď se občas náhodně změřím a jeden den jsem měla cukr po snídani 8,2 a po obědě 9,1. Tak jsem se začala hlídat v jídle a zatím to vychází dobře. Jde mi o to, jestli už můžu mít cukrovku. Vím, že podle stránek od dr. Moravcové posílají v prvním trimestru na test a pak až v druhém po tom 20 týdnu. A řekla bych, že podle glykovaného jsem ji v prvním trim. neměla. Ale teď nevím.... Ráda bych to na nedietě udržela aspoň do toho 24 tt, protože u Klárky jsem držela děsnou hladovku....

mochenkaa
17. máj 2012

Tak, kontrola dopadla dobře. Přírustek váhy za 3 týdny je +1,2 kg (jenže mám po železu problém se zažíváním, takže by to asi bylo míň).
Hodnoty: nalačno 4,5 a 5,0 (nalačno si beru odběry 2 dny) - po snídani 6,0 - po obědě 5,4 - před spaním 5,3. Takže mě pochválila a za 2 minuty jsem šla 😀

hadimrska
17. máj 2012

@mochenkaa Já mám za sebou první monitor, dvě hodiny jsem tam strávila, malá spala, tak jí budili, pak čekání na doktorku, ale byla moc hodná a omlouvala se, že se tam tak bohužel čeká. Díky cukrovce nás nechce nechat přenášet, malá mám odhad 2,9kg, prej mám malý bříško, to jsem si taky všimla, ty těhule tam všechny seděly na monitorech a každá vypadala jako před porodem a já se cítila tak na 6 měsíc mezi nima. 🙂 A jak jsem byla unavená z toho čekání, tak jsem aji zapomněla říct, že mám cukrovku, ještě, že to mám všechno v těhu průkazce, to já už z únavy skoro nic nevím. 🙂

martuli
17. máj 2012

Ahoj holky, omlouvam se, ze vam sem takhle lezu
Ctu tu jak @zuzanka26 ma cukr vysokej po snidani, mam take tehu cukrovku a to same, po snidani, nekdy vyletne, jinak mam po osttnich jidlech tak max. 5,5´
Nevite, cim to je zpusobene?

hadimrska
17. máj 2012

@martuli To já nevím, jen vím, že snídaně je to nejblbější a nejzrádnější jídlo z celýho dne, ty ostatní jídla bývají už v pohodě.

martuli
17. máj 2012

Nastesti kdyz si nedam nic mlecneho, udrzim to max. na 7,2 🙂

mochenkaa
17. máj 2012

@martuli Mě dneska na dia říkala, že nejvyšší hladina cukru v krvi po snídani je normální, že to mají i lidi bez cukrovky tu hladinu nejvyšší 😉
Já měla hodnoty po snídani max 6,5 s tím, že jsem měla chleba se gervais a rajčaty. Ale nějak jsem se toho přejedla a teď mi představa gervais dělá zle 😀
@hadimrska Jo, to s tím břichem znám 😀 ale mě řekl, že na mou výšku je tak akorát. Jen si taky připadám malá - sousedka mi tipovala podzim, ne začátek léta 😉
Já jdu na první monitor příště 5/6 (ještě na gyndu) a pak mě prý už pošle do rizikovky. Jako důvod uvedl moji výšku (150cm) a tu cukrovku. Jen si ten monitor nedovedu představit, mám ho na 9hod a Davča vstává po 10 hod 😀 takže to bude operace ho vzbudit. Navíc je po tatínkovi nevzbuditelnej 😠
Taky bych furt spala. Prý mám strašně málo červených krvinek, takže to mám z toho.

martuli
17. máj 2012

@mochenkaa Mne prave rikali vubec nic mlecneho rano, ani mleko do kaficka, ze rpy to mleko to hodne zveda

mochenkaa
17. máj 2012

@martuli já mám takovou divnou dia poradnu. Mě neřekli nic kromě: nejíst sladkosti, menší porce častěji, džusy ředit, ovoce dopoledne. Takže jsem si načetla na tehotenskacukrovka.cz a tady. Jinak bych nic nevěděla.

hadimrska
17. máj 2012

@mochenkaa No oni budí tak, že ti třepou břichem ze strany na stranu, a nebo mají takovou houkačku a tu přikládají k břichu, na chvilku jí vzbudili, ale na dlouho ne. 🙂

mochenkaa
17. máj 2012

@hadimrska chuďátko malé, to musel být pro ni šok ta houkačka

hadimrska
17. máj 2012

@mochenkaa No až pak se začala vrtět, ale očividně se jí nechtělo, no namasírovala mi močák, tak jsem pak šupajdila na WC.
😀

mochenkaa
17. máj 2012

@hadimrska 😀 😀

aininka
17. máj 2012

Ahojte dievcata, hlasim sa po mesiaci boja s cukrovkou, zatial uspesneho, dieta mi pomohla, hodnoty mi nevystupuju nad 6,2 po jedle. Stale nemam glukomer, takze chodim na merania do nemocnice. Hladna nie som, ale som z toho vsetkeho vycerpana tak ako vy, stale vymyslanie jedla, stale vazenie porcii... Musela som z jedalnicka uplne ale uplne vyradit bielu muku, ryzu, zemiaky a ovsene vlocky. Chlieb jem len celozrnny, no i po tom som mala rano niekedy vyssie hodnoty. Mne sa osvedcilo ist po ranajkach aspon na hodinovu prechadzku. Pomaha mi to spalit cukor a hodnoty nestupaju. Tiez si niekedy dam ovela menej chleba a doplnim to zeleninou, ktora ma vyssi obsah sacharidov, ako napriklad kalerab, telo na to reaguje ovela lepsie.
Sofinka v brusku je v poriadku zatial, nie je vacsia, je zrava a ja sa tesim, ze coskoro uz bude po vsetkom a nebudem musiet stravit 50% svojho dna uvazovanim o jedle. Predstavte si, ze mavam aj nocne mory, kde sa mi sniva, ze som zjedla nieco sladke, alebo zakazane a ked sa zobudim, vzdy si vydychnem, ze to bol len sen... 😀

aininka
17. máj 2012

Este som chcela napisat, ze som schudla 3 kg za tento mesiac, doktorka povedala, ze je to v poriadku, lebo malicka je v poriadku a krasne rastie. Takze mam len +2kg oproti startovacej vahe. To ma celkom tesi 😀, lebo ja som si vzdy myslela, ze vzhladom na svoju baculkovsku postavu budem strasne strasne tucna tehotka. 🙂

mochenkaa
17. máj 2012

@aininka tu fobii z jídla mám taky. Já už se rozbrečela u ledničky, že nevím co mám furt jíst 😉

aininka
17. máj 2012

@mochenkaa to poznam 😀. A aj ked sa snazim jest pestro, aj tak stale jem v podstate to iste ☹. Jedavas aj jahody? Ako Ti po nich stupa cukor?

hadimrska
17. máj 2012

@aininka
@mochenkaa Holky já taky, už bych potřebovala jakoukoliv změnu, třeba jahodovej jogurt, nebo prostě cokoliv co nesmím, ani to nemusí být sladký, ale z toho co jím furt dokola je mi zle, nakonec skončím u chleba a taky bych brečela. 😖

hadimrska
17. máj 2012

@aininka Já mám povolený jen kiwi a citrusy - ty už kvůli ekzému radši nejím, tak mi zůstaly z ovoce jen jabka.

aininka
17. máj 2012

@zuzanka26 podla mna to robi ten nestastny chlieb ☹. Daj si ho menej a dopln radsej zeleninou.

jurkovamiluska
17. máj 2012

@aininka neviem preco by si nemohla jest zemiaky alebo ryzu? aj ja som mala tehotensku cukrovku. malasom velmi vysoku hladinu,ale ryzu a zemiaky som jedla. myslim, ze jedalnicek je celkom pestri, ved vyradis iba cukor, bielu muku, všetko ostatne mozes jest

aininka
17. máj 2012

@hadimrska presne, ani to nemusi byt sladke, ale proste nieco ine, nez jem kazdy den. Ranajky a vecere mam uplny chlebovy stereotyp, obmiena sa mi u toho len zelenina. ☹

aininka
17. máj 2012

@jurkovamiluska mne ale po tej ryzi a zemiakoch strasne stupal v prvych tyzdnoch cukor. Doktor povedal, ze je to velmi individualne, ako telo reaguje. Niektorym pacientkam zemiaky nevadia, ine maju hned vysoku hodnotu. Tak mi to preventivne zakazali. ☹

aininka
17. máj 2012

@hadimrska kiwi a citrusy vzdy jem bez strachu, no dnes som si dala jahody a bojim bojim kam hodnoty porastu.

jurkovamiluska
17. máj 2012

@aininka a strukoviny, cestoviny?

aininka
17. máj 2012

A este mam jednu otazku, ako casto sa hybete? Lebo mne to bez pohybu nefunguje vobec. Ak prelenosim den, hned sa to odrazi na vysledkoch.

aininka
17. máj 2012

@jurkovamiluska cestoviny mozem len spaldove, ine mi tiez zakazali a strukoviny som este neskusala. Dobry napad navazit si ich ako prilohu. Inak u nas v nemocnici to beru strasne prisne. Ked som mala hodnotu po ranajkach 6,9, diabetologicka urobila scenu, ze co som zjedla, ked mam taku vysoku hodnotu... Asi je to kvoli tomu, ze nemame glukomery a musime sa spoliehat na kontrolne odbery, tak nam pre istotu vsetko zakazuju, aby sme nemali zle vysledky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre