Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

adetka
autor
27. júl 2007

ktai... tu je graf zobrazujuci hodnoty... po jedle je to az do 7,7... takze mozes byt kludna...
http://www.cskb.cz/Doporuceni/Priloha 3_screeni...

adetka
autor
27. júl 2007

kati... prepac... nejak mi ubehlo pismenko 😅

katarina82
27. júl 2007

adetka, děkuji 😵

arietiska
27. júl 2007

Ahoj holky, dnes sem byla na tom testu a nebylo to tak strašný. Ani ten lektvar není tak hnusný jak sem čekala. Normálně sem ho vypila (0.5 l sladkého roztoku se musí vypít do 7 minut). Prostě hodně cukrová voda. S tím hladověním je to asi tak. Tam kde jsem byla se nesmí nic jíst jak už jsem psala od 18:00h předešlého dne až do konce testu. Jinde v Brně se např. nesmí jíst od 24:00h předešlého dne. Tak je to asi všude trošku jinak. Řiďte se dle pokynů tam kam jdete. To hladovění není tak hrozný. 🙂Výsledky ještě neznám, snad budou v pohodě.

kalo
28. júl 2007

Ahoj! Mám dotaz na nějakou už mamču, co měla v těhu cukurovku: VYMYZI CUKROVKA HNED PO PORODU? Na žádné testy se už pak nechodí, tak nevím, jestli uz nemusím držet dietu...Rodila jsem pred 3 tydny a mám najednou neuvěřitelné chutě na sladké...mám strach, aby se mi zase nějak nevrátila 😒

adamka
28. júl 2007

kalo já jsem měla při posledním těhu cukrovku a chodí to tak,že po šestinedělí jdeš do diabetolog.poradny oni tě pošlou znovu na ten zátěžový test aby se buď cukrovka vyloučila nebo potvrdila.Ale většinou je to v pořádku a žádnou cukrovku už nemáš.

adetka
autor
29. júl 2007

kalo... na Slovensku sa ide na kontrolu po pol roku od narodenia dietatka... ale dva dni po porode tu meraju cukor v krvi... a mne zrusili dietu hned...

vesi
29. júl 2007

súhlasím s adetkou, tu sa chodí na kontrolu po 6 mesiacoch po pôrode, v nemocnici, cukor skontrolovalimne, aj bábätku.

annika
29. júl 2007

Ahoj Vesi!
Nie si náhodou priamo z Dunajskej Stredy? Bola by som zvedavá ku ktorému diabetológovi chodia mamičky u nás? Možno, že mi vieš poradiť. Díky!

vesi
30. júl 2007

annika, patrím k diabetologovi v DS, nepamätám si jeho meno, ale nebola som ochotná sama si odoberať krv, tak som zavolala do blavy na antolskú a tam ma bez problémov zobrali. navyše ten diabetolog mi bol strašne, ale strašne nesympatický, hlavne keď ma nechal čakať pol dňa aby mi založil kartu a ked som to urgovala, tak mal nemiestne poznámky, že veď som na MD, tak som mu povedala, že práve preto sa ponáhľam, lebo mám doma malé dieťa. takže nikdy viac k nemu nepôjdem 😝 aj ty patríš k nemu? v nemocnici je tam tuším len lekárka a jeden lekár, vraj tá lekárka je lepšia, ale na antolskej boli úplne super, keby som musela, idem znovu tam 😀

annika
30. júl 2007

Áno, je tam Dr. Rázus a Drotárová. Na doktora furt sa sťažujú a doktorka má toľko pacientov, že až...A ty si kvôli tomu cestovala do Blavy? Ako často si musela?

vesi
30. júl 2007

každý druhý týždeň, ja som tam chodila aj do rizikovej tehotenskej poradne a rodila som tam obe deti. pri prvom mi tam doslova zachránili život, vtedy to zbabrala jedna lekárka - kožná v DS, lebo keď ma svrbelo telo, povedala, že dieťatko tlačí na pečeň a musím vydržať, do blavy som prišla v takom stave, že mi pečeň skoro nepracovala a keď lekári v blave počuli, že DS, tak len mávli rukou, že ich to neprekvapuje.Takže ja som bola odhodlaná rodiť v blave aj keby som mala porodiť po ceste 😝 Do DS by ma ani teraz nikto nedostal.ale to je taká moja antipatia 😝 no nemôžem si pomôcť.

annika
30. júl 2007

ďakujem.

vesi
30. júl 2007

nemáš za čo, ešte som zabudla napísať, že u diabetologičky na antolskej si nemusíš odoberať celý deň krv z prsta, ako to chcel doktor v DS, ale prídeš tam ráno na lačno, zoberú ti krv z prsta, naješ sa, potom asi o 2 hod., už si nepamätám presne, ti zoberú krv zase a ešte vten deň ti povedia aj výsledky. 😀

pheva
31. júl 2007

ahojte dievcata prispejem aj ja mojimi skusenostami. Tiez mi na moj diabet prisli v 32tt ( mozno som ho uz mala aj skor ale test mi robili dost neskoro). Hodnota po vypiti tej "skvelej"tekutiny (75g cukru) po dvoch hodinkach vystupila az na 11,25... tak mi nasadili dietu a o 3 dni som bola na pol dna hospitalizovana na endrokrinologii. Prisla som tam rano nalacno a ihned mi odobroli krv ( zila aj prst) , potom nasledovali ranajky, po dvoch hodinkach opat vpich do prsta, potom nasledovali ine vysetrenia ocne, mocu,pohovor s dietetickou, s lekarom atd. Pred obedom mi opyt odobrali krv z prsta, napapala som sa a po dvoch hodinkach opat vpich krvicky.
Nasledovala prezentacia glukomerov, potom som si jeden z nich vybrala a teraz si musim kontrolovat tri krat denne hladinu cukru v krvi a dva krat do tyzdna sest krat do dna. Je to casovo narocnejsie ale da sa na to zvyknut. 😉

annika
31. júl 2007

Ahoj, Pheva!
Máš len dietu, alebo si musíš pichať aj inzulín? Aké máš teraz už výsledky? Ja som si požičala od svokry glukometer a včera som mala také výsledky:
ráno 6:30 lačno 5,4 obed:4,4-večer 4,8. Ale na desiatu a na olovrant som si dala len jablko.Neviem, aké sú to výsledky, ale aj v moči som pozorovala dva krížiky cukru a to pri obede a pri olovrante. ☹ Držím ďalej dietu, a budúci týždeň sa to uvidí.

pheva
31. júl 2007

ahoj annika

ano drzim len dietu ( sice dost drasticka) 😉

ja si kontrolujem 3krat denne cukor a rano som mala 0.80 co myslim zodpoveda 4.
na lacno ( pred jedlom by hodnoty nemali presiahnut) 0,90 - 1,20
po jedle ( 2 hodinky po jedle ) 1,20 -1,60

Mne tiez namerali v sobotu v nemocke v moci cukor.

Annika mala si zle vysledky po vypiti toho roztoku?

pheva
31. júl 2007

Anika ozaj zabudla som sa ta opytat ci aj tebe po jedle a hlavne po ( ovoci) sa si toci hlava a citis sa ako v raji? Lebo ja akonahle si nieco dam tak som unavenejsia a toci sa mi hlava?????? 😠

veva1
31. júl 2007

ahojky , po vypiti toho roztoku mi namerali 9,0 ,mam sa objednat na diabetologii. Viete mi povedat co ma tam caka? Ake vysetrenie,co sa bude diat dalej?

pheva
31. júl 2007

ahoj veva

myslim, ze by o tom mal rozhodnut tvoj lekar ( predpokladam gynekolog).
Veva kuk na moj prispevok o trosku vyssie.Popisala som ako to prebiehalo. Ale pravdepodobne ti nasadia dietu. Takze uz mozes vylucit z jedalnicka vsetky sladkosti 😉 a kaloricke jedla.

veva1
31. júl 2007

dik pheva som to uz aj pred tym citala len som chcela vediet ci je to bezny postup. No u nas na diabetologickom maju 2 tyzdne dovolenku tak si musim pockat 😒 . Moj doki mi uz nasadil dietku ale zatial kazal vysadit len cukor. O tych kalorickych jedlach som nevedela. No co aspon budem zdravo zit 🙂

vesi
31. júl 2007

veva, ja som mala po vypití roztoku 9,1, chodila som na kontrolu k diabetologovi každé 2 týždne, ale pri dodržiavaní diety sa cukor držal okolo 7,0 čo je u tehu v norme. len tá dieta musí byť. z ovocia si daj len jablčko, aj to radšej menšie a doobeda, vylúč cukor, sladkosti môžeš tie čo sú pre diabetikov, pečivo grahamové a pod. nijaké zvláštne vyšetrenia ťa nečakajú, len kontrola cukru v krvi z prsta na lačno a po najedení 😀 držím palčeky a pevné nervy aby si tú dietu vydržala 😀 hneď po pôrode s ňou môžeš prestať 😀 papa

veva1
31. júl 2007

vesi dakujem 😉

annika
31. júl 2007

Pheva, mne sa netočí hlava po jedle, ani sa necítim ako v raji. Na glukozovy test sa len chystám, čakám na doktora, že sa vráti z dovolenky.Vysoký cukor /9,8/mi namerali pro kontrole krvi u endokrinológa, kde chodím so štítnou žľazou.

annika
7. aug 2007

Tak, a je to tu. Dnes som bola na tom teste, a veru so to potvrdilo. Po vypití toho maglaisu, mi namerali 11,6 cukor.Takže dieta, pravidelné stravovanie a o dva týždne kontrola. Predtým si musím na namerať 6krát cukor, tzv. pred a po jedle a potom sa to uvidí. Či ostanem na diete, či mi nasadia inzulín. To by som veeeľmiii nerada, takže ostáva mi dieta...Tento týždeň, a to je len utorok, som bola štvrtá trehulka, ktorej zistili ten cukor...Je to normálne? To mi povedzte!

krikri27
7. aug 2007

Ahoj mamče,
prý nedávno posunuly hodnoty pro stanovení cukrovky dolů, takže kopa z nás by ji před 2 roky neměla,
já jsem měla po OGTT ten druhý cukr 8.0 a měl být do 7,7, pak jsem týden držela dietu, zhubla kilo, což vzhledem k přírůstku teď ve 30.t.- 4kg je čtvrtka 😠 , byla jsem slabá jak moucha, na diabetologii jsem měla obě hodnoty, i tu po sváče, ok, ale pí dr. mi sladce oznámila, že už mě z evidence nepustí a dala leták s klasickou dia dietou, což není pro těhule, jak jsem zjistila 😠 teď na dietu víceméně dlabu, protože nejhorší je STRES, a ten mám z blbé cukrovky, kterou ani spíš nemám 😝
Kamarádky, kt. ji měly, radily klídek a všeho s mírou, i té diety 😅 Jelikož mám cukr víceméně v normě /kromě té jedné hodnoty o 3 desetinky vždycky OK/ a obě děti měly při porodu malé 3 kilča, tak to nehrotím a uvidím, co bude 😅
Držím pěsti

vesi
7. aug 2007

aj ja som mala cukor po týždni diety OK, tiež som musela aj tak chodiť na kontroly a držať dietu, lekárka bola super a vyznala sa, dietu som dodržiavala, nakoľko som nechcela riskovať, že bábo bude mať cukrovku.

annika
8. aug 2007

Ahoj!
Aj tak je to nespravodlivé. Teraz, keď nám mamičkám chutí všetko, vždy a s hocičím...Musíme držať dietu... ☹
Vesi! A čo si robila, keď si mala hlad a ešte nebolo čas napr. na večeru?

megie
8. aug 2007

Mne robila gynekologička krvné testy po sladkých ranajkách a mala som, ako aj napísala do správy pre diabetologičku - mierne zvýšený cukor a to 5,6. Ked sa tak pozerám na vaše hodnoty nie je to taký brutál a predsa ma poslala k diabetologičke. Dúfam, že len pre istotu..Nechce sa mi držať diéta, lebo ako som tehu, tak som na sladké ešte viac. 🙂

annika
8. aug 2007

Tú hodnotu si mala pred,alebo po raňajkách?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre