Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kam
17. feb 2009

zajímalo by mě, jestli se porod u cukrovkářek vždycky vyvolává před termínem nebo ne. ????????????

ladymarionne
17. feb 2009

Kam, záleží jaks e mimísovi daří - náš je o týden a půl větší. A pokud si pícháš inzulín, tak se vyvolává dřív skoro vždycky, nebo tě aspoň preventivně hospitalizují...

androna
17. feb 2009

Ladymarione tak nech to dobre dopadne a mas to rychle za sebou. 😵

kalo
18. feb 2009

Já měla mimi hodně malé a šla jsem rodit o 10 dní před termínem. A měla jsem jen dietu bez inzulínu 😉 Jak kdo...

kam
18. feb 2009

Teda holky jsem zvědavá co mi řekne dr. zítra. Tohle mě hodně zajímá, tak jestli je tu ještě některá se zkušenostma tak sem s nima 😀 Díky

androna
18. feb 2009

kam jedine info co mam,ze ta nenechaju prenasat.ale asi zalezi na porodnici.a hodne i na vahe mimca

kalo
18. feb 2009

Ono je v dnešní době všeobecně trend, rodit děti spíš před termínem. Ty menší mají méně problémů než ty "přerostlé"...a rychle to doženou....A cukrovkářky si myslím nenechají přenášet, jak píše androna...Max.do termínu a pak raději porod vyvolají...

katchula
18. feb 2009

Ahojky, měla jsem taky těhu cukrovku, byla jsem "jen" na dietě. Termín porodu jsem měla 2.11. a porodila jsem až 11.11. normálně. Ale kdybych do toho dne neporodila, tak by mi porod právě toho 11.11. začali vyvolávat. Ovšem ne kvůli tý cukrovce, ale prostě protože tam kde jsem rodila, to takhle dělají - vyvolávat začnou až cca 10 dní po termínu. Jinak ale si myslím, že se hlavně pořád kontroluje jak se daří miminku a pokud není důvod (např. přezrálá placenta) a mimi není příliš velké, tak není nutný vyvoláva hned v den termínu. Já jsem porodila chlapečka s váhou necelý 3 kila a to prý, že cukrovkářky rodí velký děti, haha 😀 Stejně si pořád myslim, že byl tak prťavej právě kvůli tý dietě, měl chudáček nedostatek cukru určitě 🙂

kam
23. feb 2009

ahojte holky, tak ja te moji cukrovce moc nerozumim.... 😒
Tak hodnota která není dobrá pro mimíska je nad 7,2 ne?
No a ja ať sním velkou porci jídla (které je nutno vážit) nebo i půl pizzy a čokol. tyčinku, tak mam
hodnotu vždy do 7....tak teď nechapu proč bych si měla hlídat množství brambor, rýže apod..
Když vlastně miminku neubližuju. Takhle při te dietě jsem měla občas hlad.
Jinak dodávám, že ta čokoláda byla zkouška, kolik naměřim...jinak sladkosti už nebaštim..

mystery7
23. feb 2009

tak ja som bol ana tom opakovanom teste a vyslo mi vsetko ok, nemam gestacny diabetes - huraaaaaaaa

vam, ktore nim trpite drzim palceky, nech to lahko zvladnete a nech ste aj s detickami ok 😉

janajanajana
23. feb 2009

Jej, mystery7 super, tak to sme na tom rovnako, mne tiez vysli vysledky OK a pritom mam cukor v moci, dnes mi poslednykrat brali krv aj na glykemiu, tak dufam, ze sa nic nezmenilo, lebo dietu som teda nedrzala ziadnu, aj ked cukor v moci som mala stale, ci som jedla sladke alebo nie, tak dam zajtra vediet ci sa u mna nic nezmenilo a vsetko je OK.

dupinka
23. feb 2009

Ahojte!

dnes som bola na kontrole na diabetologii a mala som vysledky 2 hod. po jedle 4,96, moc cisty.

Juj, tak som rada, ze v podstate tehu cukrovku nemam. Potvrdila mi to dnes aj doktorka, s tym, ze ak na buduce budu opat vysledky dobre, tak to so mnou vzdava 🙂))
Len vtedy ta sladka voda so mnou zamavala.
A to som vcera neodolala a spraskala som niekolko kuskov makovej strudle. Hm, co uz, ked bola taka fajn. A ani inak to neprehanam s dietou. Sladke ma nejako velmi nelaka (az na ten vcerajsok) a ostatne som nikdy neprehanala, tak ani teraz to velmi ako zmenu a obmedzenia nepocitujem.

kizy
25. feb 2009

Ahoj těhulky!!! Mám na vás, s gestačním diabetem, velkou prosbu. Jsem studentkou 3. ročníku oboru porodní asistentka a v rámci mé bakalářské práce se zabývám otázkou právě gestačního diabetu. Jak jsou maminky informované o této problematice, o dietě, jaká je jim poskytovaná péče. Chtěla bych vás všechny hrozně moc poprosit, jestli by jste mi nemohly vyplnit nějaký ten dotazníček. Je jasné, že jsou anonymní 😉 kdo by měl zájem a pomohl mi, ať napíše na mail kizy.m@seznam.cz a já obratem dotazník pošlu. Moc by mi to pomohlo! S pozdravem Jana 🙂

makoush
26. feb 2009

ahojda..mohla bych se vas prosim zeptat, jestli byste mi nektera nenapsala kolik jednotek sacharidů je na snidani, svacinu,obed,svacinu,veceri? marne to hledam na netu, a nasla jsem vic různych hodnot, tak jestli nemate nejaky průmer.. Na testy jdu zitra ale rekla jsem si,ze to jen tak na jeden den zkusim..noo, jsem asi posuk,ale pokusy me vzdycky bavily.. 😉 nasla jsem na rodine: http://www.rodina.cz/clanek4171.htm - moc hezky článek..ale ten asi znate, co?

garyna
26. feb 2009

makoush: Ahoj, pokud ti zjistí těhotenskou cukrovku, měl by tě přesně informovat lékař nebo diet. sestra! Tohle by se nemělo nechávat na samotných maminkách. Nevím přesně počty, ale obecně se to pro zdravého člověka vyjadřuje procentuálně jako energetický příjem. Takže to je 20 - 25 % snídaně, dopolední a odpolední svačinka po 10 %, oběd 30 %, večeře 20 - 25 % denní přijaté energie. Na bližší info k sacharidům a dalším látkám zkus třeba www.cerealie.cz, www.dietologie.cz, najdeš tam i vzorové jídelníčky tak, abys toto schéma naplnila. Jinak v dalších internetových diskusích jsem četla, že nějaká maminka měla mít max. 220 g sacharidů denně, rozdělených do 6 jídel. A jinak nebuď blázen! Pokud jdeš na testy až zítra, vypusť to z hlavy! 😀

pavcik
2. mar 2009

ahoj,přiznám se bez mučení že jsem diskuzi nepročítala...na to momentálně nemám čas ☹
tak proto přejdu rovnou k dotazu-v kolikátém týdnu se dělá test na tu cukrovku.Vim že mi dají vypít ten blibajz a pak se čeká🙂 A ještě jsem se chtěla zeptat..ted mám docela období že doslova "žeru" sladký. Ovlivní to výsledek???? Musela bych tedy přestat ale čokoláda denně...i víc ☹ to jistí☹ 😠 😒

sarlotta
2. mar 2009

pavčík ve 24tt se dělají testy. Výsledky nic neovlivní a hlavně neměň radikálně jídelníček-protože ten test má smysl ten,aby jsi věděla jak jsi na tom-před tím se nedají zavírat oči. Dají ti vypít roztok cukru a pak berou po hodině moč a krev z prstu. Je to zátěžový test. Den předtím se večer už nic nejí.
Věřím,že budeš mít výsledky v pořádku. U člověka,který má toleranci glukozy v normě nemůžou vyjít testy špatně kvůli nárazové větší konzumaci čokolády,neboj se🙂

Já měla výsledek 11-což je dost..měla jsem dietu do konce těhu. Nic jsem si nevážila-to bych se zbláznila🙂 jen jsem jedla menší porce a vynechala veškeré rychlé cukry.
Malý se narodil císařem-protože jsem malá,pro nepostupující porod po 22hod a vážil 3800g a měřil 51cm. Je naprosto zdravý.

pavcik
2. mar 2009

Sarlotta : děkuju 🙂

zuzta
2. mar 2009

Ahojte dievčatá, som v 26tt teho a zistili mi po vypití glukózy hodnotu cukru 9,2 takže zajtra musím ísť na diabetologiu. Môj otec má tiež diabetes, ale zatiaľ drží iba diétu, takže žiadny inzulín. Trošku som si gestačný diabetes mellitus (tehotenská cukrovka) pozerala na internete, no a nie je mi všetko jedno, zmocňujú sa ma obavy,ako o zdravie moje, tak aj o zdravie nášho bábätka. A navyše mi hrozne chutí sladké. Uvidím čo mi povedia zajtra na vyšetrení, neviete ako to všetko na diabetológii prebieha?

sarlotta
2. mar 2009

zuzta jak už jsem psala výše tak se není čeho bát jen ta dieta se musí dodržovat-to se nedá nijak šidit. Nejspíš dostaneš papírky na testování moči-každý den ráno-abys věděla jestli není cukr v moči. A musíš omezit veškeré sladké,pečivo a vůbec přílohy jíst méně. Neomezeně můžeš libové maso a zeleninu. Některé druhy ovoce jsou taky omezené-hrozny,banány...
Na dia Ti vezmou krev ze žily na test dlouhodobého cukru a pak asi i z prstu. Lékařka Ti jistě vše podrobně vysvětlí.
při hodnotě 9,2 myslím,že budeš mít taky ,,jen" dietu a nebudeš si muset pichat inzulín. Po těhotenství v 80% cukrovka mizí. Je to jen reakce těla na zvýšené potřeby kvůli miminku. Orgány musí více pracovat.
Pokud máte cukrovku v rodině je možné,že Ti nějaký zvýšenný cukr zůstane-ale to teď vůbec neřeš.
Rodit můžeš úplně normálně,test se dělá záměrně takto brzy aby se vhodnou dietou dala hladina cukru upravit a dítko rostlo jak má-klidně může mít normal váhu kolem 3kil,neboj🙂
Ještě bych doporučila nechat si zkontrolovat oční pozadí u očaře.

Hlavně si pamatuj,že každé zvýšení cukru nad limit má za následek nedokrvení třeba i malinkých vlásečnic v těle-hlavně u očí a vnitřních orgánů-a pokud se to někde přežene,tak už to nejde vrátit. V tom je cukrovka zrádná,že nebolí☹
Sladké bych opravdu vynechala.-a když budeš mít chuť tak si dej jednu tabulku čokolády a netrap se,ale víc ne.
Děťátko bude jistě naprosto zdravé 😉

zuzta
2. mar 2009

Sarlotta, ďakujem za povzbudenie,dúfam, že to bude ok. 🙂

alena22
2. mar 2009

ahojte baby je tu niekto kto mal pri prvom tehu cukrovku a automaticky aj pri druhom ju mal? je to tak vzdy alebo je nejaka mozost ze pri druhom tehu uz cukrovku mat nebudem?

riana
3. mar 2009

Ahojte. Ja čakám tretie dieťa a predtým som diabetes nemala. Až teraz. Hodnoty po 2 h pri gluk. teste som mala 8,79. Som na diéte, ale stále som hladná a niekedy by som zjedla aj klince. Asi si kúpim glukomer a budem si merať hodnoty, aby som aspoň približne vedela aké sú. Máte niektorá skúsenosti s mliekom, acidkom a podobnými potravinami ale ochutenými napr. vanilkou?

makoush
3. mar 2009

Ahojda děvčata, tak se moje předtucha potvrdila. Zítra nastupuju do dietologický poradny. Zkoušela jsem pročítat tuto diskuzi, ale 3/4 příspěvků rozebírá jen ten zátěžový test takže najít něco bližšího je celkem kumšt. Chtěla bych vás poprosit, mohla by mi nekterá poslat své jídelníčky pro inspiraci? díky moc

pegasa
3. mar 2009

Ahojte kocky ja som mala tehotensku cukrovku a kedze som dodrziavala dietu tak som si nemusela pichat inzulin.Dost mi pomohol glukomer tym som si merala hladinu cukru v krvy odporucam kupit si ho lebo kazda z nas je ina a reaguje na dane potraviny inac. Merala som sa kazdy den az do porodu a to pred ranajkami hodnota do 5.00 potom po ranajkach 1 a pol hodiny hodnota do 6,7 potom pred obedom zasa hodnota do 5.00 a zasa 1 a pol hodiny po obede hodnota do 6.7 a zasa pred vecerou hodnota do 5.00 a po vecery zsa do 6.7 a tesne pred spanim hodnota 6.00.Prsty som mala sice dopichane ale stalo to za to.Keby niektoru z vas zaujmalo aky som mala jedalnicek tak: ranajky 1apol deci nizkotucneho mlieka s musli ale pozri take ktore maju najmensiu hodnotu pridaneho cukru na obale to som si zmiesala do misky aj s tym mliekom a k tomu som si dala 1 krajec celozrnneho chleba s nizkotucnou ramou s platkom sunky a 1 vajicko na tvrdo.Obed:hocico len nie sladke ako napr parene buchty ale napr 1 stredny zemiak s kuracim masom alebo ryza s masom moze byt aj hovadzie aj bravcove.Len porcia by mala byt mensia no ako pri diete ale zasa nie je dobre hladovat.................Vecera:1 krajec celozrnneho chleba s nizkotucnou ramou platok sunky mozu byt aj 4 platky pokial vam sunka chuti neni problem ale chleba len 1 a 4 platky tvrdeho syra najlepsie aidam a na zaver ako dezert jogurt ale nizkotucny moze byt aj s ovocim ale tiez pozri hladinu cukru a vyber ten kde je najmenej.Ked dodrzite dietu tak ani vase babetko nebude velke ako to vsetci predpokladaju u zeny ktora ma tehotensku cukrovku a tak isto aj porod bude lahsi ked vase babajko bude o troska mensie .Ja mam doma krasnu dcerku Lily ked sa narodila mala2,75kila.No dakujem za to ze bola mensia aspon som mala lahsi porod.Tak vam drzim palce vsetko bude fajn len treba vydrzat a drzat sa diety.Tak papapapapapapapapa.

riana
4. mar 2009

Ahojte, baby, čo myslíte mohlo gluk. testy ovplyvniť aj to, že som večer pred odbermi vypila asi 0,5 l Coca- Coly? Nejedla som síce od 17.00 h, ale vôbec som si neuvedomila, že nesmiem ani piť nič sladké.Ďakujem

bibi1711
4. mar 2009

Ahojte dievčatá,
dnes som sa dozvedela, že mám tehotenskú cukrovku...dosť ma to vzalo. Chcela by som sa len opýtať, či pri dodržiavaní diéty hrozia bábätku nejaké riziká, alebo tie sú len vtedy, keď sa diéta nedodržiava?
Ďakujem

vilocka
4. mar 2009

ahojte babulky, uz som davno nepisala. Bola som dnes na kontrolnych testoch na krv a dopadli vyborne. Takze tu dietu sa oplati drzat, aj ked je to o nervy. Uz sa s tym mordujem od januara a dufam, ze to zvladneme do porodu s takymi vysledkami ako doteraz.
Ja by som este doplnila pegasu, ze je treba papat aj desiatu a olovrant, to moze byt jeden nizkotucny jogurt alebo maly banan alebo jablcko alebo pomaranc. Ja jem 5x denne a medzi jedlami 2-3- hodinove odstupy. Ja by som musli nejedla, varievam si miesto toho kasu z ovsenych vlociek a z vody (nie z mlieka),to posypem horkym kakaom a ak su to ranajky alebo vecera, tak kludne si na to dam aj kusok bananu alebo jahody. A je to maskrtka
Skuste si pohladat na nete tabulky scharidovych jednotiek a podla nich sa riadit. A precitat si dozadu prispevky v tejto teme, dozviete sa tam toho vela...aj o jedalnicku.

bibi, neboj, aj ja som si to odplakala, ked som sa dozvedela, ze ju mam. Dietu dodrziavat musis bez debaty. Kazdy organizmus ale reaguje inak. Niektorym tehulkam sa napriek diete hodnoty postupne zhorsia a musia brat inzulin. Ale nemusi to tak byt u kazdej. Treba to sledovat a pytat sa lekarky vsetko co chces vediet.Apodlamojich osobnych vyskumov 😀 som zistila, ze stres velmi negativne vplyva na hodnoty cukru...aspon teda u mna, takze vela robi psychika.

pegasa
4. mar 2009

Ahoj Riana neviem ci ti mohla ta coca cola uskodit nie som az taky odbornik, ale mne bolo povedane ze do 24 .00 vecera mozem jest ako za normalny den len po tej 12 vecer uz nemozes nic jest a ani pit.A coca colu prosim ta uplne vyluc vobec ju nepi aj keby si nemala tehotensku cukrovku tak by si colu nemala pit je to dost humus.Ja viem ze ti to chuti aj mne ale musis mysliet teraz hlavne na svoje babo a na to ze ked sa teraz budes troska ovladat tak potom po porode jej mozes vypit hektolitre.Pravdaze ked budes kojit tiez by si colu nemala lebo ti babo nebude chciet spinkat je tam kofein.Co sa tyka toho ci som bola unavena tak som bola dost.Raz darmo mame propblem s ktorym sa musime popasovat.Furt sa mi chcelo spat dokonca mi zalahlo v pravom uchu nemohla som dost dobre pocut na prave ucho ,ale furt som si vravela vydrz zena bude dobre len treba vydrzat a dodrziavat dietu. No a vidis mam doma zdravu dcerku a ja a ani mala nemame cukrovku a aj sluch sa mi upravil je to znova ako pred tym.Takze co je dolezite dieta a ked mozes dost na to pomaha aj nejaky pohyb napr chodit na prechadzky proste spalovat tie cukry proste veskery pohyb je velmi dobry.Tak kocky vsetko bude fajn hlavne bez stresu lebo to vsetko vase babo vnima zle a to my predsa nechceme.Tak papapapapapapa a drzte sa.

pegasa
4. mar 2009

Ahoj Bibi neboj vsetko bude ok. Ja som sa tiez velmi bala prestudovala som si asi vsetko co je na nete ohladom tehotenskej cukrovky a tiez my nebolo do spevu ,ale neboj ak dodrzis dietu tak to bude ok. Mne namerali hodnotu az 11,5.takze ja som na tom bola fakt zle ale vidis vsetko sa da len treba chciet a ak mozes tak si kup ten glukomer ten ti ukaze co ti najviac skodi a toho sa potom budes vyvarovat.Mne napr nerobilo dobre mlieko a tak isto aj ovocie lebo je tam prirodny cukor fruktoza ale hovorim kazda sme ina treba sa otestovat a podla toho si zvolit jedalnicek.Dalsia vec na ktoru treba mysliet je ze po porode sa cukrovka bud upravi alebo nie...... a este je tam dost velke percento ze aj ked nemas cukrovku po porode mozes ju dostat o par rokov.Pretoze u nas nastal tento problem. takze sa treba zacat zdravo stravovat. 😎.Tvoje babetko bude zdrave uvidis len treba dodrziavat dietu a strazit si cukor a samozrejme psychika..... 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre