Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
1. nov 2012

@tinka_21 Aha, tak těžko říct, čím to je. Já se pak kvůli tomu bála i někam jet autem, to rozmazané vidění přišlo úplně nečekaně, nebyla jsem schopná ani nic přečíst nebo přejít přes přechod (neviděla jsem, jestli auto zpomaluje a jak je daleko 😒 ). A trápilo mě to jenom v těhotenství, jindy ne.

tinka_21
1. nov 2012

@llluckaaa Mne doktor povedal, že to može byť hormonalnymi vykyvmi... a že to mám skonzultovat na gynekologii... že by mohlo ist o nejaké stavy ako migréna, ktoré sa mozu vyskytovat práve len v súvislosti s tehotenstvom, že to neznamená, že by som mala trpieť migrenami bežne... a ze by nebolo na škodu to možno nechat skontrolovat na neurologii... tak skusim sa spytat teda v poradni...
Dva dni predtym som totiz mala nevolnosti, na to prišlo to rozmazane videnie, dalsi den ma bolela hlava, ale len lava polovica... no čudné stavy

llluckaaa
1. nov 2012

@tinka_21 Aha, já právě na migrény netrpím. Jó, těhotenství je opravdu jiný stav 😀
Mě to jednou chytlo cestou na návštěvu ke kamarádce. Najednou jsem blbě viděla, ale bylo mi ještě dobře, tak jsem sedla do trolejbusu, že si pospíším k té kámošce (a to jsem měla ještě dvouletého prcka v kočáře) a dolehlo to na mě úplně. Udělalo se mi hrozně blbě, začalo bolet hlava. No děs, hlavně jsem začala zvrcet v tom trolejbusu, měla jsem co dělat, abych se udržela na nohou a spolucestujcí čučeli a nikdo nenabídl pomoc 😝 Asi se jen pohoršovali nad tím, co to tam jede s kočárem za ožralou matku 😀

tinka_21
1. nov 2012

@llluckaaa :D :D :D tak to je dosť možné... niektorí ľudia fakt len čumia ako také teľatá, a to teliatka urážam ;) To isté som povedala tomu doktorovi, že na migrény netrpím... a on povedal, že to može byť práve dočasný stav spojený s tehotenstvom...tak to tak možno bolo aj v tvojom prípade.

lumari
1. nov 2012

@tinka_21

Pre istotu tam zavolaj zajtra, ide víkend a aj ty budeš pokojnejšia. Radšej nech sa vylúči či to bol len chvíľkový problém, alebo to naozaj súvisí s tehu, či je to neurologického pôvodu 😉
Držím palce 😉

helabella
1. nov 2012

@petka035 -- moc gratuluju k synáčkovi! 🙂 Držím palce, ať se mu dobře daří a brzy můžete být spolu. 🙂

@tinka_21 -- já teda na migrény naopak hodně trpím v těhotenství. Tak třeba to fakt máš od toho, ono se může v těhu objevit (bohužel) spousta nových věcí. Mimochodem, asi jsem tě dneska viděla v Motole 🙂

tinka_21
1. nov 2012

@helabella Heeeej? No, bola som tam :D

pinonka3
2. nov 2012

Holky, vím, že to sem nepatří, ale chtěla jsem se zeptat, jesti vás posílal gynekolog k zubařce nebo někam jinam( obvodní... ). Kámoška se mě na to ptala, jestli jsem byla, ale neee, za celý těhu 😒 Tak nevím, jestli tam mám ještě skočit nebo už raději ne a až po porodu...dík moc!

sammy
2. nov 2012

Na poslednej kontrole mi vysli hodnoty nalacno 4,38 a po hodine a pol 5,15 - brali mi krv z prsta a vzdy vyhodnocovali v labaku, moc ok. Mali ste to niekto takto a aj napriek tomu ste mali cukrovku? Ja som mala zatial vzdy hodnoty ok, jedine preco ma poslali na diabetologiu je, ze mi vysiel ten prvy glukozovy test hranicna hodnota 7,8.

lumari
2. nov 2012

@pinonka3

Ahoj, neviem, ako je to v ČR, ale na SR máš zo zákona nárok na 2 preventívne prehliadky u stomatológa, prvá v 1. trimestri a a druhá v 3 trimestry. Čo sa týka návštevy obvodného lekára, nemám o tom presné info, ale viem, že v 3 trimestry si môžeš dať u neho urobiť EKG, ale niektorí gynekológovia ťa k nemu pošlú, iní nie. Pretože aj tak robia EKG v nemocnici pri príjme, ale to tiež závisí od toho, v akej fáze pôrodu prídeš do nemocnice, napr. či máš plánovanú sekciu alebo ti budú vyvolávať pôrod 😉

pinonka3
2. nov 2012

@lumari díky moc za info! Tak se nemám bát jít k zubařce i v této fázi těhu? To se rychle objednám 🙂

lumari
2. nov 2012

@pinonka3

Nie neboj sa, ja som bola v 34 tt a ešte mi robila aj hygienu, ale samozrejme to som si vopred dohodla a dokonca mi sestrička odporučila hygienu aj na konci šestonedelia 😉 . Len ja mám fixný strojček, takže ja chodím k zubárovi ako pre pečivo 😀.
Využi preventívku, keď máš možnosť 🙂

kandee1201
2. nov 2012

@petka035 blahozelam k syncekovi a co sa udialo ze tak skoro?

kandee1201
2. nov 2012

zienky a pri tej diete si aj ratate kolko tych jednotiek ziete?ci len jete co mate povolene a nejete sladkosti?Lebo ja si neprepocitavam nic

lumari
2. nov 2012

@kandee1201

Ahoj, ja si teiž sacharidové jednotky neprepočítavam, mne doki povedala, že keďže nie som na INZ a mám iba diétu, že sa zbytočne nemám zaťažovať počítaním a vážením. 😉
Viem, ale že každý diabetológ má na to iný názor. 😒 Pokiaľ ti ten tvoj nepovedal, že máš vážiť jedlo, či počítať sacharidy, tak nemusíš 🙂 a ani sa kvôli tomu netráp. Však keď ani glukomer nie je základnou výbavou tehu s GDM 😠 , tak potom rátanie sacharidových jednotiek tiež nie je potrebná vec 😉

petka035
2. nov 2012

@kandee1201 no isla som prvy krat na ctg monitor-pasya tam mi vyskakovali kontrakcie nad 100 a potom ma pozerali od spodu a bola som otvorena na 3prsty a potom sa kontrakcie uz len prehlbovali-takze z nicoho nic:-P

pinonka3
2. nov 2012

@lumari tak ještě uvidím..když mě nic nebolí.... moc se k zubařovi neženu, když nemusím 🙂 a dneska mi začaly dobře natíkat nohy, to mám radost. Pravá víc než levá a ještě mě ta pravá pobolívá jako kdybych měla chřipku.... ☹

lumari
2. nov 2012

@pinonka3

Ja viem, stomatológa všeobecne nik nemá rád a keď ho ešte nebolia zuby.....tak to tobôž. Samozrejme, je to na tebe 😉 Ja som ti len písala, že máš na to zo zákona nárok a je na tebe či to využiješ.
A veru, keď na teba lezie nejaká choroba, je najlepšie to preliečiť, lebo ísť do pôrodnice nachladnutá, to nie je najlepšie. Pôrod sám o sebe kladie na ženu dosť veľkú záťaž a ešte ak ťa otravuje nejaké nachladnutie ☹ , to neznie najlepšie. Šup do postele, čaj s citrónom a vyležať to. 😉
Prajem ti rýchle uzdravenie, aby si bola čo najskôr fit 😉 a dúfam, že ti nohy odpuchnú, pretože to tiež nie je dobré ☹

pinonka3
2. nov 2012

@lumari no právě mě bolí jen ta nateklá noha jako když bývá chřipka. Jinak jsem celkem ok, v rámci možností 🙂 snad ty otoky brzy zmizí, už tak beru 6 tablet denně na vysoký tlak.... tak mám strach. V pondělí musím zjistit u doktora.....

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Fúha, som nevedela, že berieš aj lieky na vysoký tlak. Veľmi dobre rozmýšľaš, že v pondelok navštíviš dokiho. 😉 Pretože kombinácia vysokého tlaku a opuchov nie je najlepšia. ☹
Držím palce, treba veriť, že všetko dobre dopadne 😉

pinonka3
3. nov 2012

@lumari a co se může stát??? já ty léky na tlak brala už před otěhotněním a nemám ho moc vysoký. myslím, že se ho podařilo korigovat hezky. u doktora mívám dokonce 110/70...ale doma mi někdy max vylítne na 140/90...výš ale nee....

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Nemusíš sa obávať, len je u teba vyššie riziko vzniku gestózy. Ale pokiaľ berieš lieky, a tlak sa drží na takýchto hodnotách, je to super 😉
Gestózou je ohrozená každá jedna tehuľka, takže preto sme počas tehu tak kontrolované. Gestóza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje iba v tehu. Má 3 základné príznaky - vysoký TK, opuchy a prítomnosť bielkovín v moči. Tieto príznaky majú negatívny vplyv na placentu, preto sa na každej poradni kontrolujú opuchy, meria TK a vyšetruje moč. Pokiaľ máš ale len mierne zvýšený tlak t.j.140/90, to nie je také zlé.....už zlé hodnoty sú 160/100, ak sú opuchy celého tela a prítomné bielkoviny na +++, vtedy je nutné vyhľadať urýchlene lekára. Ale ty sa tým nezaťažuj, pretože máš len mierne zvýšený TK, opuch len tej nohy.....inak aj zdravé tehu majú pár týždňov pred pôrodom normálne mierne opuchnuté nohy, pretože sa viac v tele zadržiava voda. Samozrejme, ale tekutiny neobmedzuj, práve naopak, pi veľa, aby si z tela vyplavila škodliviny. A tiež veľmi pomáha cvičenie. Ja cvičím denne aspoň 30 min. a chodím na pol hodku von na prechádzku a je to skvelé aj na našu tehu cukrovku 😉
Takže sa naozaj neplaš a neboj sa, si sledovaná gynekológom pravidelne, teda ak by ti niečo hrozilo hospitalizovali by ťa v nemocke 😒

pinonka3
3. nov 2012

@lumari jejda...díky za upozornění. no snad to bude ok. v moči jsem nikdy nic neměla, nosím ji na každou kontrolu...no a naposledy jdu v pondělí ke gynekologovi, pak do nemocnice, tak jsem taky zvědavá, jestli mi udělají nějaké vyšetření a tak...ne jen ozvy. nemám zkušenosti 🙂 a prosím tě, jak pojedu rodit, o nějaké léky si musím říct sama, kdybych potřebovala od bolesti nebo to oni sami tak nějak vidí, že josu potřeba a něco ti píchnou??? asi se ptám blbě, ale vážně vůbec netuším....

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Určite ti na poradni v nemocke zmerajú TK, skontrolujú moč a lekár sa ťa bude pýtať na opuchy a skontroluje ich plus sa bude pýtať na váhu. Ďalšie vyšetrenia ako vaginálne, ultrazvuk, či monitor, to sa rozhodne sám podľa tvojho stavu, pretože každý lekár sa o tom rozhoduje podľa vlastného uváženia 😉
Čo sa týka liekov počas pôrodu veľmi závisí od toho ako pôrod prebieha, ako si na tom zdravotne ty a bábo 😉
Všeobecne ti napíšem, aké lieky sa dávajú: lieky od bolesti, lieky na podporu sťahov maternice, lieky na zavinovanie maternice keď porodíš placentu, antibiotiká keď si mala pozitívny ster na streptokoka, keby si mala cisárky tak ti dajú lieky na ochranu žalúdočnej sliznice, ďalej lieky proti kŕčovitým bolestiam bruška , keď je pôrod zdĺhavejší dostaneš glukózu s inzulínom, napr. keď si ešte málo otvorená, ale si na čakačke a je noc a aby si si oddýchla tak dávajú lieky na ukľudnenie. Samozrejme všetko závisí od toho ako prebieha pôrod. Môžeš si samozrejme vypýtať lieky od bolesti, a tiež máš možnosť si dať pichnúť epidurál, len pozor ten si treba vybaviť vopred a keď ho nebudeš chcieť dá sa odmietnuť. 😉 😉
Nepýtaš sa blbo, pretože aj ja mám veľa otázok a tiež sa bojím o bábo, to len svedčí o tom, že si milujúca mamina a nie je ti to jedno 🙂 . Treba sa pýtať, aj keď budeš v nemocke, oni sú na info veľmi skúpy, a ja som z toho vždy nervózna, ale kto sa nepýta sa nedozvie 😉

pinonka3
3. nov 2012

@lumari jéé díky moc za vyčerpávající odpověď 🙂 jsi moc hodná. prosím tě a ještě taková zvláštní otázka, co mi nesedí s těhu knížkou....když mám termín 1.12. začínám dnes 36.týden? Jsem 36+0 ? Že mi tady dnes naskočilo 37. týden, pletou mě se vším 😀

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Podľa menzesu začínaš 36 tt, to je správne a to, že na nete je to posunuté o týždeň, tak to nech ťa netrápi, ja som si to všimla tiež. Pre teba je dôležitý dátum prvý deň posledného menzesu 😉 . napr. som si všimla, že aj lekári, keď už máš 36 + 4 dni to počítajú ako 37 tt 🙂. Napr. aj ja som dnes začala 36 tt, ale termín mám 3.12 😒 S tým počítaním je to teda zaujímavé, ale relatívne pár dní hore dole nie je už takých závažných, horšie keby to bolo mesiac 😉 a pokiaľ má bábo primeranú hmotnosť všetko je ok 🙂

pinonka3
3. nov 2012

@lumari můj bude psát právě 36 , když ted půjdu v pondělí... a do 1.12. jsou dnes přesně 4 týdny, tak začínám 36tt. Ty bys měla až v pondělí ne? Zajímavé 🙂 Ale těch pár dní už roli nehraje, to určitě ne. Ale porod se blíží a já se začínám čím dál více bát jakooo...jsem posera 😀 Mám knížku, ve které pořád listuju, ale už to asi dělat nebudu, protože pak na to myslím ještě víc 😨

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Nie nie, ja som dnes začala 36 tt, hoci termín mám 3.12 😀
Je úplne prirodzené, že máš obavy z pôrodu, pretože je to pre teba niečo nové, nepoznané. Aj ja sa obávam, hoci viem, čo všetko sa môže stať, ale nemyslím na to, pripravujem veci pre bábätko, oddychujem, relaxujem, venujem sa sebe a nenechávam sa ničím a nikým rušiť. Pretože už nikdy nebudem čas na oddych ako ešte tieto posledné dni 😉

pinonka3
3. nov 2012

@lumari ale je to zvlášní, že začínáš 36 tt, když je přesně ještě 4 týdny a 2 dny 😀 Ale je přesně měsíc do tvýho porodu, to jo 🙂
No já si tady čtu o hrázi články , jestli při šití musí dát umrtvení nějaký...ale někdo píše, že umrtvení vůbec neměl... 😢 ach jo...ti doktoři jsou ale....

lumari
3. nov 2012

@pinonka3

Ja som mala posledný menzes 25.2....trval 6 dní a predpokladám, že som otehotnela okolo Dňa matiek 😉 ja som si myslela, že termín budem mať 1.12, ale doki to podľa jej výpočtov vychádzalo 3.12, takže netuším ako to počítajú 😝
Samozrejme, že počas šitia ti majú dať lokálne anestetiká, napr. Mesocain a opichnúť miesto šitia, ktorý lekár ho nepoužije je sadista 😠 . Keď ťa budú zašívať a budeš cítiť bolesť, jednoducho sa ich spýtaj, či si dostala "lokálku", ak nie, tak že si ju prosíš, pretože máš nárok a právo na tlmenie bolesti 😉. Niektoré rodičky ani necítia, že ich šijú, ale je to veľmi individuálne a závisí to od veľa faktorov. To ale neznamená, že ak pociťuješ bolesť, že si padavka alebo slaboch. Každý človek má rôzny prah bolesti.
Keď máš epidurál, hneď ako porodíš sa aplikujú analgetiká, aby sa tlmili bolesti pri zašívaní 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre