Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

misicka455
30. dec 2010

@budoucimatka Ahojky já když jsem si v těhu píchala tak jsme jehlu měnila jednou za dlouhou dobu až mě to už boeelo , že se mi dála tupá,a le měnila asi tak každý ch 14 dní .

katarinasifrova
30. dec 2010

@budoucimatka ja som v dia poradni dostala asi 100 ihiel 🙂 , ale mam menit tak kazdy treti den. pouzijem tak dve do tyzdna a to si meram 3 krat denne.

monika0001
31. dec 2010

Nech sa starosť všetka zruší
a nech vládne pokoj v duši.
Čo bolelo nech sa zhojí,
čo tešilo nech sa zdvojí.
Aby boli v novom roku
iba slzy šťastia v oku.

tanja61
31. dec 2010

baby ja som v 33tt a doteraz mi nerobili ten test na tehotensku cukrovku vraj to nieje nutne pokial niekto blizky z rodiny cukrovku nema ale pri mojom synovi mi to robili pretoze jeho otec je diabetik,citite sa nejak zvlastne alebo ake ste mali priznaky kym vam zistili tehotensku cukrovku?dakujem za opovede

katarinasifrova
31. dec 2010

@tanja61 ja nemam v rodine ziadneho cukrovkara a ani priznaky som ziadne nemala. ani by ma nenapadlo, ze mozem mat tehu cukrovku a predsa 🙂
je lepsie na to vysetrenie ist. kvoli babatku. takmer vsetky tu drzime len dietu a da sa to vydrzat. ja uz 10 tyzdnov. ma to aspon tu vyhodu, ze vela nepriberies 🙂

miika
31. dec 2010

Ahojte kocky, tiez mam tehotensku cukrovku. Prvy krat, predosle dve tehotenstva boli bez toho.
V rodine ziadna cukrovka nie je, ale mam uz 37 a druhorodeny mal pri porode 4050g, takze dva z predpokladov tehotenskej cukrovky - vek nad 35r a vaha nad 4kg v predoslom tehotenstve splnam...

Na zatazovom glukozovom teste som dopadla nasledovne: po 1.hodine 7,1, po 2.hodine 9,2.
Chodim do diabetologickej poradne uz od zaciatku novembra, mam glukometer, dostala som predpisane testovacie pruzky, tiez pero, ktorym sa picham, ihly na vymienanie, takze ziadna jedna ihla z nemocnice ako dostala budoucimatka.
Prve tri tyzdne boli hrozne, lekarka mi nasadila prisnu dietu, takze som schudla 2kg, neustale som bola hladna.
Ked gynekolog zistil, ze zacinam chudnut, zavolal diabetologicke a povedal jej, ze sa nachadzam v obdobi, kedy nesmiem hladovat, pretoze dietatko nebude dobre rast a prospievat, takze sa dohodli, ze mi dovoli viac jest a predpise mi inzulin. Nadalej som si merala cukor, sladke jedla len vynimocne, ale viac som jedla normalne jedla, cize nejedla som take male porcie ako dovtedy a davala som si medzi jedlami mensie intervaly ako 3 hodiny - skor 2,5 hodiny. Cukor som takmer vzdy mala v norme. Inzulin som si pichla zatial asi 7x, aj to vacsinou v case vianocnych sviatkov, kedy som si fakt dopriala viac jedla, aj nejake kolaciky.
Teraz je uz po vianociach a znova si inzulin nepicham, lebo sa stravujem normalne. Teda ak neratam dnesny Silvester, kedy jem v jednom kuse. Ale od zajtra to bude znova na normale, tak sa kvoli tomuto jednemu dnu nestresujem.

Co sa tyka velkosti, maly bol v 36tt o vahe 2,9kg. Pribera teraz 0,5kg za 2 tyzdne. Ak sa narodi v termine, bude mat 4kg. O ziadnom predcasnom rodeni mi lekar nic nehovoril, takze budem cakat kym to na mna pride. Predosle dve deticky som rodila 19 a 10 dni pred terminom, dufam ze aj tento krat pojde maly na svet skor, pretoze by som nerada bola v tomto nemotornom stave este cely mesiac.

Chcem sa spytat mamiciek, ktore mali diabetes a uz su po porode - mali vase deticky hyperglykemiu, cize im museli podavat cukrovu vodu, aby nemali hyperglykemicky sok? Alebo tym, ze ste boli na diete a brali ste pripadne inzulin, ste dietatko ochranili od tychto poporodnych stavov?

katarinasifrova
1. jan 2011

@miika citam si tuto diskusiu od zaciatku a niektore mamicky pisali, ze aj pri prisnom dodrzani diety boli ich deticky hyperglykemicke a mali aj zltacku.

editah222
1. jan 2011

@miika moje holčička měla hypoglykemi a musela ji být dodávaný glukoza a později i mateřské mléko (první dva dny, než se začalo mléko dělat mě), no a taky nás neminula silná žloutenka, která se ukázala už v den narození. Prvních pár dní byla na fototerapii, která bohužel nezabrala a tak nastoupily kapačky a taky převařování mého MM, protože to obsahuje látky které zabraňují odbourávání biliribunu.
No co budu povídat, bylo to dostě děsné,protože mě na možnost žloutenky nikdo neupozornil a já s tím vůbec nepočítala a věty jako:" hodnoty bilirubinu jsou vysoké, hrozí poškození mozku" apod. mi fakt moc nepomohly 😠 😠
Ted už budu klidnější, vím co mě u druhého nejspíš zase čeká.

V prvním těhu jsem byla jen na dietě, protože diabetoložka byla toho názoru, že moje glykemie jsou celkem fajn, což nebyla pravda a já víc nejedla než jedla.
Ted jsem na ranním inzulinu a hodnoty mám většinou naprosto v pořádku. Jsem zvědavá jestli díy tomu bude poporadní adaptace miminka lepší nebo stejná.

werunka21
1. jan 2011

@miika Ahoj, já byla na inzulínu, dietu jsem držela dá se říct poctivě (prohřešky minimální) a po porodu všechno v pořádku

tanja61
2. jan 2011

katarinasifrova tak asi je to uz jedno teraz lebo som v 33tt a jednoznacne ma lekarka odbila ze to nieje nutne ☹ zdalo sa mi to cudne ale vacsinou sa kazdy spoliehame ze lekarka vie co robi 😒

miika
2. jan 2011

@editah222 Ja so zltackou pocitam uz automaticky - moje prve dve deti mali obidve zltacku, tiez mali fototerapiu, brali cierne uhlie a pod. a domov sme kvoli tomu sli z porodnice vzdy az cca 9.den od porodu. A to som nemala ziadnu tehotensku cukrovku, cize domnievam sa ze cukrovka a zltacka spolu nesuvisia a ked bude mat aj treti zltacku, urcite to nebudem spajat s tym, ze som mala tehotensku cukrovku.
Inak - moja sesternica porodila dvojicky, mala ich tiez hrozne zlte, a tiez prevarala na radu lekara materske mlieko. Ja som na tuto temu nasla podrobnu studiu jedneho pediatra, ktory v nej tvrdil, ze je to absolutna kravina prevarat MM kvoli zltacke. Dolezite je ze deti priberaju a tym priberanim im zltacka postupne mizne. Prevaranim MM sa znici vsetko to hodnotne co v nom je... Sesternica kvoli nedostatku MM velmi rychlo presla na UM, deti zacali priberat a zltacka zmizla.

Ozaj - ake velke deticky a v ktorom tyzdni sa vam pri tehotenskej cukrovke narodili? Mali ste kvoli tomu vyvolavany porod predcasne alebo ste porodili spontanne bez vyvolavania?

editah222
2. jan 2011

@miika vím, že žloutenka nesouvisí s vždy jen s těhu cukrovkou, ale je pravděpodobnější. 🙂 Ted už s ní taky počitam. No, ono to mléko se nepřevařuje, ale pasterizuje, takže všechny potřebené vitamíny, minerály by tam měly zůstat. Ale žádnou studii jsem o tom nečetla, jen jsem věřila lékařům 😉 Já jsem měla mléka moc, ale malá byla spavá a líná pít z prsa, takže jsem odstřikavala a dokrmovala ji střikačkou. Vydržela jsem to a kojila jsem až do jejiho roku.

Rodila jsem v 38tt+2 (přirozeně) a moje holčička měla 48cm a 2750g. Tak malá prý byla díky těhotenské cukrovce, protože jsem kvůli idiotské diabetoložce držela děsně přísnou dietu a tak gramy nenabrala ani malá.

katarinasifrova
2. jan 2011

@tanja61 ja si myslim, ze radsej neskor ako nikdy. ale to je na tvojom rozhodnuti 🙂

tanja61
2. jan 2011

katarinasifrova ja zijem v UK a tu to funguje inak Bohuzial tu ked sa spytas na vysetrenie musis mat zavazny problem a musi ta odporucit lekarka a ked poviem ze si chcem byt len ista tak to neprejde a vobec musis byt objednana a to niekedy trva dlhsie ☹ ale samozrejme to skusim 😉

katarinasifrova
3. jan 2011

@tanja61 aha, tak to je ine ked zijes v zahranici. to som nevedela. niekedy sa tie testy nerobili a deti sa tiez rodili 🙂 musime verit, ze drobci budu zdravi. mne v prvom tehu test nerobili a mala bola v poriadku

miika
3. jan 2011

@tanja61
u nas v SR kontroly na tehotensku cukrovku tiez funguju len posledne roky... ked som cakala v roku 2004 prvorodeneho, na ziadny glukozovy zatazovy test ma neposlali, vtedy to este nebolo rutinne vysetrenie. Pri druhom - v roku 2009 som uz na teste bola, ale presla som nim bez problemov. Pri tretom v roku 2010 som bola znova na teste a tentoraz som uz mala tehotensku cukrovku. Ked som sa pytala gynekologa, preco sa tie testy zacali robit standardne, bolo mi povedane, ze mamicka aj dieta mavali urcite problemy, ktore - ak sa nevedelo, ze matka trpi tehotenskou cukrovkou, neboli vcas odhalene a porodnik sa nevedel podla toho riadit. Cize sa rodili nadmerne velke deti, museli ist von cisarskym, mali problemy s plucami, s hyperglykemickymi sokmi a pod., s tlakom pri porode, s odozvami, prietokmi a pod. Tym, ze sa vyskyt cukrovky odhali v tom 28-29tt, tak sa zena moze zacat vcas sledovat v dia poradni, nasadi sa spravna dieta alebo liecba inzulinom a vacsine tych problemov sa predide.

Co sa tyka toho co pise editah222, tiez som citala o tom, ze mnohe maminy mali az prilis silnu dietu, ze v podstate cely treti trimester hladovali a ze sa im kvoli tomu narodili malicke deticky. Takze ked som zacala chudnut, povedala som o tom svojmu lekarovi a ten zareagoval tak ako som pisala hore - cize zavolal diabetologicke a povedal jej ze v ziadnom pripade hladovat nemozem, lebo dieta nema z coho priberat. Tak som rada ze to takto dopadlo, ze sa dohodli a ja uz jem normalne a dietatko pekne rastie a zaroven si strazim vysoke hodnoty cukru a ked treba, dam si inzulin. Je to mensie zlo, ako hladovanie a malicke babatko.

miika
3. jan 2011

@editah222 este k tej studii o prevarani mlieka - nasla som prezentaciu RNDr. Viery Červenej - vytahujem z nej tie veci tykajuce sa prevarania MM:
Prevaranie MM je tzv. eliminacny test - na odlisenie fyziologickej zltacky od patologickej, s odovodnenim, ze ak ide o fyziologicku zltacku, po 2 dnoch prevarania MM sa hladiny bilirubinu znizia. Problem je v tom, ze tento test nema ziadne opodstatnenie preukazane vedeckymi studiami a hlavne ide o toto:
Vacsina deti je v prvych dnoch nedostatocne dojcena - kvoli tomu ze mamicky nevedia este dietatko poriadne dojcit, prikladat, nemaju spravnu techniku kojenia. No a nedostatocny prijem potravy zvysi spatne vstrebavanie bilirubinu enterohepatalnou cirkulaciou bilirubinu.
Eliminacny test sa indikuje pri vzostupe hladin bilirubinu na 3-4.den po porode a praktizovat sa ma do 5-6.dna po porode. Avsak do 6.dna po porode by hladiny bilirubinu znizil dostatocny prijem akehokolvek mlieka (prevaraneho, umelenoho a pod.), takze ak by sa namiesto eliminacneho testu ci rady prerusit na 2 dni kojenie radsej pomohlo mamicke s efektivnym kojenim, je to ta najlepsia cesta na znizenie hodnoty bilirubinu.
Plus neexistuju poriadne studie, ktore by ukazali, ci prevaranim MM nie je mlieko nebezpecnejsie ako neprevarene, napr. kvoli vyssim hodnotam sodiku.
To nehovorime o tom, ze matke sa podsuva fakt, ze dojcenim kvazi svojmu dietatu skodi, radi sa jej aby prerusila kojenie, aby podavala umele mlieko alebo prevarane materske mlieko - flaskou s cumlom a vysledkom moze byt skor predcasne ukoncenie kojenia a pritom efektivne kojenie by znizilo zltacku rovnako rychlo...

Takze tak, zaver si urobte sami. Inak ja si osobne neviem predstavit, ako by som v domacich podmienkach mimo porodnice sterilizovala MM.

budoucimatka
6. jan 2011

Ahoj holky, tak mám z té výměny jehel zamotanou hlavu. Koupili jsme 25 ks náhradní jehly k přístroji One Touch Ultra Soft. Jenže nemůžem přijít na to, kudy tu jehlu v peru, kterým se píchá, vyměnit. Nějak to nejde... Taa hlavice pera ej napevno nebo co... Ach jo.Nevíte prosím? Díky.

miika
6. jan 2011

@budoucimatka a nemas k tomu glukometru navod? do kazdeho pera sa dava ihla trochu inak - ja mam uz druhy glukometer, a sposob uchytavania ihly v pere je iny ako v tom prvom. Mozno to len nejde povolit, ale niekde sa to musi dat odsrobovat a vymenit ihlu.

budoucimatka
7. jan 2011

Milá miika, děkuji. Již jsem to vyřešila, tedy můj velice šikovný manžel. Stačilo sundat hlavičku pera, ale jednoduché to není. Mimochodem-návod má 150 stran. 🙂 🙂 🙂 Hodně štěstí a děkuji.

miika
8. jan 2011

Maminy, vcera som bola na poradni. Som na zaciatku 38tt, termin mam 28.1., otvorena som na 2cm. Gynekolog mi povedal ze kvoli cukrovke - ak neporodim do 21.1., posle ma do Ruzinova na vyvolavany porod - cez tabletku. Vraj mam perfektny nalez, uz sa otvaram a ak to priroda nezabezpeci sama, tak jej "pomozeme". Ked som sa pytala preco, ze vyvolavat porod nechcem - vraj kvoli tehotenskej cukrovke sa tehotenstvo ukoncuje skor ako v termine.

Tie, co mate uz po porode - rodili ste normalne alebo vam vyvolavali porod skor ako to na vas prislo prirodzene? Podla vahy babatko nie je nejako obrovske, pred tyzdnom malo 2,9kg, cize kvoli vahe to nie je... Ziadne komplikacie nemam, prietoky su super, tak sa mi zda zbytocne do toho zasahovat...
Samozrejme ze by som to rada mala uz za sebou, ale nie cez vyvolavany porod...

editah222
8. jan 2011

@miika záleží na porodnici. U nás se taky těhu cukrovkářkám doporučuje vyvolání porodu v ukončeném 38tt a na odhadu velikosti miminka nezáleží. Já jsem vyvolání v minulém těhu nestihla, porodila jsem 3 dny před naplánovaným porodem 🙂
Jinak si myslím, že vyvolání můžeš odmitnout a popřemýšlet o něm až v cca 40tt, protože přenášení nedoporučují ani diabetologové.

bea344
8. jan 2011

ajojik dievcata🙂porodila som dievcatko Vivien narodila sa 3.1 o 16.05 vazila 4kg a merala 52cm,prirodzeny porod to bol,ale som bola dost dotrhana a stratile som 1liter krvy a dostala som plazmu a kopu injekciji,dakujem primarovi Gasparikovy na Myjave,ze prisiel a perfekne si urobil svoju pracu🙂cukor som mala po porode oki 5.4:)mala je zdravucka a kranucka🙂

editah222
8. jan 2011

@bea344 Gratuluju k miminku!!!!
Popis porodu sice není příliš veselý, ale ted už se určitě jen raduješ z krásného uzlíčku který máš vedle sebe.

miika
8. jan 2011

@editah222 vdaka za info, nevedela som ze je take nejake nepisane pravidlo, ze sa doporucuje porod do ukonceneho 38tt pri cukrovke. Aky je vlastne oficialny dovod?

editah222
8. jan 2011

@miika jestli jsem pochopila dobře, tak důvod je ten, že odhad velikosti miminka je vždycky jen odhad a mají strach, aby nebylo veliké. A taky, že v poslední fázi těhotenství se snad nějak zvyšeje riziko pro plod. Abych pravdu řekla, moc jsem se o to radši ani nezajimala. Každá nová informace mě vždy jen víc zděsila 🙂
Tentokrát snad budu ráda i za vyvolání, protože mě ta cukrovka už ničí. Ale budu se opět snažit abych v tom 38tt porodila, využiju všech babských rad. 😀

editah222
8. jan 2011

@miika ještě chci doplnit, že opravdu záleží na zvyklostech porodnice. V některých se těhu cukrovkářky normálně nechávají do 40tt a teprv pak se uvažuje o vyvolání. Lékaři na to mají různé názory.

miika
8. jan 2011

@editah222 ano, jedna z tych babskych rad je sex 😀 pri minulom porode sme to robili v sobotu a v nedelu som bola v porodnici... ale mohla to byt len nahoda ☹ v kazdom pripade v spermiach sa vraj nachadza ten isty prostaglandin, ktory je v tej vyvolavacej tabletke, len nie zdaleka v takej koncentracii, preto to niektorym zabera, niektorym nie.

benne
8. jan 2011

@miika
@editah222
ja som mala obe tehotenstvá s tehu cukrovkou... pri prvom mi odhadovali dieťatko na 3600g, hospitalizovali ma v nemocke, že mi do týždna vyvolajú, ak rovno nepôjdem aj na CR... dcéra sa narodila do rána - spontánne, bolo to 36/4tt, a syna mi vyvolali, lebo aj napriek krásnemu nálezu, otvoreniu a pod., ani len ten sex nezabral. Pôrod bol kratší, než prvý, napriek tomu, že bol indukovaný. A synátor bol o dosť väčší...a bolo to presne 37tt

bea344
9. jan 2011

@editah222 dakujem🙂malinka je hladosko papa kazde dve hodky🙂mam ece jeden problem vcera my napuchla lava noha a prava len troska,dufam ze to coskoro zmisne🙂po porode my robili testy a bolo to v pohode i malej boli vysledky dobre tak som rada a uzivam si malej velmy a je to radost mat ju pri sebe🙂termin som mala 30.12 a mala sa narodila az 3.1.takze si ten datum asi vybrala sama🙂drzim ti palce aby ti to dopadlo dobre🙂budem drzat palce🙂))

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre