Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

snehulienka
30. jan 2009

ja som musela mat inzulim lebo babo sa cele tehu javilo ako o 10 dni vacsie.
asi 4tt pred terminom ukazovalo ze ma 3400g.za tyzden babo vraj priberie takych 200-300g. tyzden na to sa mala narodila a mala 3270g. normal vahu mala. ale keby nemam dietu a inzulin, ktovie aka velka by bola. mala som super porod s epi , uplne lahky, vytlacila som ju jedna radost.

snehulienka
30. jan 2009

dia dieta je strasna ked zrazu nemozes to co si mohla, ale:
- babatko nebude chore a nebude mat problemy..
- dia dieta je vpodstate o jedeni zdravsich veci - celozrnne..
- priberies menej..
- nech ta tesi ze je to len docasne, kukni na diabetikov..

toto si vytlac a kazdy den si to uvedom a vydrzis to, ci mas len dietu alebo aj inzulin.
ja som hned po porode zhodila tych 9kg, plus nocna nespavost a mam lepsiu postavu nez pred tehu.
drzim palce

dupinka
30. jan 2009

snehulienka, diky....

Mne skor ide o to, ze kazdy, komu poviem, kto je moj lekar, mi povie, ze ta pani doktorka to prehana, je strasne neosobna a strasne prisna na klasickych cukrovkarov. Ked som pri nej bola, jedine, co som sa dozvedela, bolo, co nesmiem, ale nedala mi ani sancu na nieco sa spytat. Vysypala svoje informacie, doslova na mna nakricala, ze mam vysoku hodnotu cukru, a ked som sa chcela ja opytat, tak ma odbila slovami, ze o tomto mi prave povedala a viac nema co dodat. 😖 Nejednej tehulke prisnou dietou pobabrala dovtedy dobre hodnoty, tak neviem.... 😒 Jasne, nemam problem s dietkou, ale zase nie za tu cenu, ze bude mat babatko problemy, ak mu budu chybat niektore vitaminy zo stravy a pod.

vilocka
30. jan 2009

dupinka, ja som ti hovorila, ze tu lekarku treba brat s rezervou a pokial mozes, najst si ineho lekara. Ona sama ma vraj cukrovku a zrejme jej robi dobre ked svojich pacientov uraza a sprava sa k nim uplne neprijemne - podla mnaje vysinuta. Ja som si u nej uzila svoje a povedala som si, ze nikdy viac. Ja som mala dokonca nizsiu hodnotu ako ty. Ale radsej si davaj pozor, lebo ta hodnota nebola zvysena len tak. Su baby, co maju 5,5. Takze 7,7 je predsa viac. No a cukrovka sa u tehotnych moze aj zhorsovat. Ja radsej dietu drzat budem, malinkemu to urcite neublizi, ved jem tolko zeleniny ako zajacik 😀 a to je prenho iba zdrave. Akurat nejem nic sladke, co aj tak zdrave nie je ani pre necukrovkara a neprezieram sa. Je sice fakt, ze som schudla, ale na buduci tyzden idem na sono, tak uvidime. Davam si aj calibrum vitaminy, aj zeleny jacmen, takze dufam, ze babuliatko ma vyzivy dost.Radsej teraz drzat dietu ako potom mat ku koncu komplikacie, pripadne inzulin....toho sa bojim.

vilocka
30. jan 2009

na tie ranajky pred testom si mozes dat tmavy chlebik alebo grahamovy rozok s maslom, ak papas sunku, tak sunku, zeleninu a nesladeny cajik. Aspon mne to tak kazali. 😉 Drzim palce, ja si idem v pondelok merat cukor a v utorok k lekarke a vo stvrtok na sono, tak podam spravu ako sme dopadli.
Inak straaaasnu chut mam na cokoladu 😵 😵 😵 .

dupinka
30. jan 2009

vilocka, vraj v Lidli maju cokoladu pre diabetikov, neobsahuje ziadne sacharidy, len fruktozu a je fakt dobra, tak skus... Mne sladke zatial nechyba.
Diky za info, nejako to s tou doktorkou vydrzim, nemam teraz cas a chut obehavat inych lekarov.

snehulienka
30. jan 2009

dupinka, ja som uzivala maternu a vzdy som mala dobry krvny obraz - 3 odbery, myslim ze babu nic nechybalo, aj cez dietu.

s ekarkou to bud vydrz, alebo jej povedz ze je tam na to aby ti odpovedala na otazky, ziadne ze nemam co k tomu povedat alebo vymen za inu..
dia doki su prisne, ved ale o tom je ich robota, oni vedia co nedodrzanim diety, resp. vysokymi hodnotami moze nastat, treba verit ze robia vsetko co je dobr pre teba pre mimi, mne sa zdalo tiez ze prehana, vela som sa trapila a plakala, ale teraz si uz na to ani nespomeniem ked mam pri sebe zdave mimi

inak z tych cias mi ostalo caste jedenie, furt nieco do seba tlacim, zatial bez negativneho vysledku..

aj v jednote maju dia cokoladu s fruktozou, taku capucino, vinikajuca, som sa s nou isla zadrhnut vobec mi nerobila vyssie hodnoty, raz som zozrala polku...

dupinka
30. jan 2009

dufam, ze bude vsetko oki, lebo za posledne 3 tyzdne od poslednej poradne som pribrala sotva 0,5 kg. A zatial je maly v poriadku, presne na den velky. Tiez som si zvykla mat stale nieco zdrave po ruke, co bolo v podstate aj pred dietkou, len teraz si davam pozor na pocet sacharidov v ramci denneho prijmu. A pijem vela cistej vody prip. citronom, k comu sa musim nutit, lebo ja cez den velmi smadna nie som, skor vecer, vtedy aj pol litra naraz.

ladymarionne
30. jan 2009

Dupinka, já jsem ve 35tt a přibrala jsem pouze 1.5 kg a mimísovi to teda v růstu rozhodně nebrání. Taky velikostně odpovídal přesně na den asi až do 30tt, teď už je o 11 dní napřed 😠 Mně doktorka třeba řekla, že i když mam glykemie v normě, není dobré hřešit na sladkém - cukr ti to třeba nezvedne, ale mrněti to dobře rozhodně nedělá. A ubezpečuju tě že teď, co zjistili, že se na našem drobkovi začíná ta cukrovka podepisovat, na nějaké mlsání vůbec nemám náladu 😒 A i si vyčítám ten občasný kousek ovoce navíc, co jsem si párkrát dala ☹

tinakul
31. jan 2009

Baby ja mám len dobré skúsenosti v druhom tehu s dia - dietou - po pôrode mám 50kg, kedže som pribrala hore , dole 6 kíl a schudla 9 😅 Vyzerám akoby som ani nerodila, som hudšia ako pred pôrodom 😉
No a bábo je ok, mňa ani netestovali, len šesť mesiacov po pôrode sa robí zase test na sladkú vodu 😉 Takže tá dieta je aj na niečo dobrá, držím všetkým novým palčeky 🙂

cernobilka
31. jan 2009

ahoj holky, chtěla bych vás poprosit o radu. Už popáté jsem měla pozitivní moč na cukr. vypadá to, že mám těhu cukrovku. Mohly byste mi prosím říci, co to pro mne znamená? nebo, kde se o ní něco dočtu?? Nerada bych ublížila miminku, tak bych raději už nějakou dietu dodržovala. na testy jdu až za 14 dní.

ladymarionne
31. jan 2009

Cernobilka, docela dobré info je tady - http://www.diabetesmellitus.cz/website/content/... 😉 Ale dokud nebudeš mít za sebou testy, žádnou speciální dietu nedrž, stačí vysadit sladké, cukr a med a sladké ovoce. Víc by ti pak řekl doktor, kdyby se u tebe těhu cukrovka ukázala 🙂

dupinka
2. feb 2009

Ahojte!

2 hodky po ranajkach hodnota cukru v krvi (zo zily) 5,5!! a ranny moc 3,5, takze idealne hodnoty. Vsetko inak negativne, vratane ketonov. Tak som rada.
Samozrejme, nadalej sladkosti ignore a sledovanie zlozenia stravy, ale to sa da.... 🙂

janajanajana
2. feb 2009

cernobilka, u mna sa prvykrat objavil cukor v moci asi v 20tt, bola som tiez presvedcena, ze mam cukrovku, ale cukrovka sa u mna nepotvrdila, nemam nasadenu ziadnu dietu, no a cukor v moci mam odvtedy stale 😒 , na internom mi lekar povedal, ze je to len zalezitost obliciek, mam znizeny prah, teda aj pri normalnej hladine cukru v krvi sa ten vyplavuje do mocu, teda oblicky nepracuju ako by mali. Na tehotenstvo ani na plod to nema ziaden vplyv, moze to byt aj tvoj pripad, takze s tou dietou urcite pockaj, len vysad sladke, to som urobila aj ja, nejem sladkosti, inac sa nijako obmedzujem.

katka1981
3. feb 2009

Ahojte, ja idem na glukozovy test zajtra a som len v 22.tt. Nevadi to? Nemoze mi to vyskocit o 2 tyzdne? Ja sa tak bojim, aby to dobre dopadlo....

macabi
3. feb 2009

Ahojte, moja glukóza bola dnes 5,1... 🙂 pohyb bol asi takýto...po teste 8,58...potom kontrola 8,3....potom 7,8...potom 5,5, no a teraz 5,1... 😉 držím palce všetkým... 🙂

snehulienka
3. feb 2009

katka, hlavne sa nestresuj

katka1981
3. feb 2009

snehulienka: dakuem, ved to si stale hovorim, ze to mi len zhorsi aj vysledky, len keby sa to dalo. Hovorim si, ze ked to dobre dopadne, daaam si taku zmrzlinu....

dupinka
4. feb 2009

snehulienka, neries ziadnu dietu pred testom... Cim menej sa stresujes, tym lepsie pre teba. Nemysli na to. Proste tam rano dojdes, vypijes tu sladku vodu (mne do nej sestricka vytlacila citron, tak to nebolo az take sladke) a uvidis.
A aj keby, nie si prva ani posledna, az take hrozne zit s tehotenskou cukrovkou to nie je.

Mne napr. vyskocila hodnota na 7,78, aj som mala dietku (ktoru som, priznam sa, nedodrziavala pedantne, akurat tie sladke veci som nejedla) a na dalsej kontrole som mala 5,4. Lekarka mi povedala, ze jednoducho nemozem na prazdny zaludok vypit sladke. A ja pritom rano nalacno ani vodu nevypijem...

Drzim palce!

katka2808
4. feb 2009

ahojte zienky tehulky. ja este len idem na test cukrovky o dva tyzdne, trochu sa vam sem vterknem... neviete mi poradit, ci tu gebuzinku, co nam daju vypit, mozem niecim zriedit? pocula som daco, ze citronom... tak teraz neviem... pripadne tie dve hodky potom ci mozem nieco pit... vraj je to riadne hnusne a napina z toho. ako to cele prebieha? dakujem.

dupinka
4. feb 2009

katka, mne do toho sestricka vytlacila citron. Chutilo to ako trochu viac sladka citronada. Ale dalo sa to vypit, nemusis to vypit na ex, je toho dost. Ja som potom nemohla ani vodu pit, ale viem, ze niekde povolili cistu vodu bez bubliniek.
u niekoho beru krv zo zily, niekde z prsta. Niekde priamo na diabetologii, inde na gyne. Niektorym pred testom nalacno, hned po teste a po 2 hodkach. Mne napr. brali zo zily a len po 2 hodkach Takze je to rozne, podla lekara.

katka2808
4. feb 2009

dupinka. dakujem krasne za info 😉 a pred testom sa moze nieco jest? alebo musi clovek prist nalacno?

dupinka
4. feb 2009

ja som bola nalacno hned rano, na diabetologii. 2 hodky sa cakala. Potom mi vzali krv, vysledky boli o pol hodinku, labak je totiz hned v tej istej budove. No a potom som cakala na rad k lekarke, ale vzali ma prednostne...
Cely ten cas som nejedla ani nepila. Ved sestricka ti povie, ked bude vypisovat listok.

bertica.h
4. feb 2009

aj mna t čaká..vobec z toho nieosm nadšená..prečo sa to robí plošne? 😕
ved to je už akoby invazívne vyšetrenie☹
Blee..možno prestanem mať chut na saldké potom 😀 😀
myslím,že sa podáva nejaká pomarančová sladká voda..neviem či pol litr alebo len 250ml..

kam
5. feb 2009

Ahojte mam dotaz ohledně cukrovky... vy co ji máte, poznaly jste to nějak na sobě? Jsou
nějaké příznaky nebo se to dá zjistit jen z krve?
Díky moc

zannyka
5. feb 2009

Ahoj tehulky
dobrá rada, keď pojdete na ten cukor, tak aspon 3 dni predtím nejedzte nič sladké, lebo sa Vám zbytočne skreslí hladina v krvi, keďže sme tehotné, tak naše trávenie je pomalšie a všetko dlšie trvá..
Pôjdete tam na lačno a zoberú Vám krv zo žily, potom vypijete cukrovú vodu 250ml. a čakáte cca 90min, potom Vám zase zoberie krv a konečne sa možete najesť a napiť a pritom čakate na výsledky a lekára, takže si zoberte so sebou nejakú knižku, lebo to bude trvať 😅

crowka18
5. feb 2009

Ahojte tehulky, chcela by som sa s vami poradit ohladne testu na cukrovku.
V 26tt mi zobrali iba krv /rano nalacno/ a cukor mam v norme. Dnes som sa pytala lekara, ci nebudem pit tu sladku vodu, tak mi povedal, ze to netreba, ked mam vysledok z krvi dobry. Ale,ze ked velmi chcem, tak mozem. A to uz som zacala 29tt, co bol posledny termin na tento test. Nemienila som sa s nim hadat, ved on by mal najlepsie vediet, ci to treba alebo nie. Len mam z toho blby pocit, lebo strasne lubim sladke a doprajem si ho na kila kazdy den. Neviem sa ovladat :(

katka2808
5. feb 2009

zannyka. dvakrat mi zoberu krv? no fuj fuj... teda, zatial co som tehotna, si uz akosi zvykam, ale ked som sa raz nenajedla a nenapila pred odobratim krvi, brutalne ma ten vpich bolel, aj ma sestra vyhresila, ze som nalacno. no ale tu ked mam prist nalacno,pridem... a este ze tri dni predtym nic sladke? to nem sranda... 🙄
😀

aquila
5. feb 2009

Ahoj holky, občas sem nakouknu, taky mám těhot. cukrovku, píchám 2xdenně inzulín a držím dietu. Hodnoty teď držím v normě, mimi vypadá taky v pořádku,tak jsem ráda. Jen bych si troufla trošku odporovat zanny-rozhodně by se nemělo 3 dny před odběrem nejíst sladké. Každá těhulka by měla jíst tak jak normálně aby se ukázalo, jestli tělo zvládá cukr zpracovat nebo ne. Pokud to ovlivním tím způsobem, že si nebudu dávat sladké a pak pokud mi vyjdou dobré výsledky se začnu zase cpát sladkostma jako normálně, tak tím akorát můžu uškodit miminku. A věřte, že když tělo funguje tak jak má, tak jsou výsledky OK. Jasně, že nedoporučuju si dát na noc před odběrem zákusky a vypít litr Cocacoly, ale fakt jíst tak, jak jíte normálně. Moc vám přeju ať máte výsledky v pořádku a i když to tak nebude, tak nebojte, dá se to zvládnout i s inzulínem 🙂

iinuska
5. feb 2009

Ahojte, ja idem na tedty buduci tyzden, mam si zo sebou doniest jeden citron, vraj je to potom ''chutnejsie''.Poslednu dobu mam vasciu chut na sladke, no dufam, ze vysledky budu v norme.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre