Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lubkaaa
13. aug 2009

Ahojte, chcem sa opýtať (sorry ak ste o tom už písali, je tu toho straaašne veľaaaa..,nemám čas čítať všetko..) aké majú byť maximálne hodnoty glykémie 1,5 hod po jedle, nie pri GTT, ale po obyčajnom jedle. glykémiu mam nalačno v poriadku, glukozúriu nemám vôbec, ani po jedle, ani nalačno, ani ketonúriu. Pri GTT som po 2hod mala glm 8,08. (norma je tuším do 7,8?)
Strašne trpím tým, že mi zakázali sladkosti.. ☹ ☹ (aj chlieb, zamiaky, ryžu obmedziť..) 😒 ☹ nie som veľmi mäsová a ani zeleninová.. staél mám pocit, že žiadnu cukrovku nemám a neviem sa donútiť obmedzovať v jedle.. pomoooc
diki za skorú odpoveď

editah222
13. aug 2009

Lubkaaa - hodinu a půl to teda nevím 😀 Ale hodinu po jídle do 7.3 a dvě hodiny po jídle do 6,7.

Neboj ta dieta se dá vydržet! Já mám nalačno taky hodnoty vždy OK, cukr v moči taky nemám, ketony jsem měla jen ráno ze začátku, než jsem zjistila jak a co a kdy jíst 😀 Teď už si měřím cukr kontrolně jen občas. Sladké nejím vůbec, ale spousta holek občas hřeší a hodnoty mají taky OK. Ale každé tělo reaguje jinak. Dostala jsi glukoměr nebo jen papírky na měření moči?

lubkaaa
13. aug 2009

praveže som nedostala nič, (myslela som, že dostanem glukomer..), papieriky som, si Z VLASTNEJ INICIATIVY kúpila.. mne len bolo povedané, že mám dodržiavať diétu (čoho ja nie som schopná.. 😠 ) a každé 2-3 týždne kontrola (1,5hod po jedle). minule som bola na tej kontrole a mala som 1,5hpj 7,3 a povedal mi, že je to vysoké.. zasa o diéte a o pravidelnej strave a pohyb..
rozmýšľam či si nekúpim glukomer.. (ale asi nestojí pár eur?..) ja proste nechcem tomu uveriť..ale bojím sa aby som nepoškodila bábetku) a potom som z toho "nejedenia" nervózna.. dofrasa s GDM!! diétu držím tak asi každý tretí deň. (pred kontrolou 2dni.. 😉 )

lubkaaa
13. aug 2009

ešte jednu vec sa chcem opýtať- je GDM dôvodom na SC? prvé dieťa som mala SC (hroziaca hypoxia plodu), mala 3,78kg.. a môže sa s GDM prenášať? Poraďte.. (som z Nitry-ak máte niekto skúsenosť 😉 )

davija
13. aug 2009

Julia tak sa opat ukazalo, aku mam "dobru" pamat na ludi. 😀 Ale bola som tam iba raz a videla prvykrat 20 tehotnych bab pokope, tak som bola trochu v soku... 😀 Dalsie cvicenie az 9.9.? To uz sa asi neprinutim, ja mam termin o tyzden skor ako mi ukazuje Konik - 17.9. Vcera sme sa boli vecer prejst asi tak na hodinku, no mala som dost, zaspala som ako keby ma do vody hodili, ani som nestihla pomysliet na druhu veceru... A rano mi skrucalo zaludok od hladu, lenze som sa nesmela najest, pretoze som isla na kontrolu. 😒
Lubka ja som tiez nedostala ani glukomer ani papieriky ani len nejaku tabulku toho, co smiem a co nesmiem jest. Doktorka mi vysvetlila iba zaklad, ostatne veci som si zistovala na nete.
Ja mam celkovo dost slabu volu (vid moje cvicenie...), ale tentokrat sa drzim - nic sladke (bozeee, preco julia pisala o tych slivkach v cokolade?!?!?!?!). Ale ved nie sme stroje a tehotenske chute su nieco strasneeeee!!!! Idem si spravit zeleninovy salat... 🙄

evena
13. aug 2009

ahojte jdu vás po dlouhé pauze pozdravit, nedočítám, jen sem projela stránky jestli už náhodou nemáme ty dvě nové maminky a stále nic, takže plivu pro štěstí ať vám vše dobře dopadne holky 🙂 🙂

v úterý sem si zase odebírala celý den krev do zkumavek a hodnoty z laborky super, vše max. 4,5, takže spokojenost, za 14 dní mám poslední odběry a pak už mě nechají být a nebudu do dia poradny chodit
při minulých odběrech sem měla tendenci si jídlo ubírat aby mi nezjistili náhodou hodnoty vysoké a nevynadali mi, ale tentokrát sem se opravdu rozežrala, měla sem docela dost ovoce, zkusila sem i bílý pečivo a dala si Míšu, prostě sem chtěla vědět co to semnou udělá a ono nic 😅 😕 😕 takže už se nehodlám nějak omezovat, budu prostě jen stále dodržovat odstupy od jídla a dávky S a nebudu to dramatizovat

ve středu sem byla v rizik. poradně a vše je ok 🙂 malá prý váží 1.800 +- 260 g a odpovídá o tt méně než jsem, tak sem ráda že nemám nějakou cvalici, ikdyž ty výpočty beru trochu s rezervou

pár dní návštěvnost docela flákám a pak se nestačím divit kolik tu máme mezi sebou nováčků ... tak se holky držte
mějte se pěkně a už se těším na ty dvě nová miminka 🙂 🙂 🙂

bibi78
13. aug 2009

davija, na cisarsky mam ist z dovodu zlej polohy maleho. lezi vodorovne, ze na lavej strane bruska hlavicka, na pravej nozicky a uz je tak niekolko tyzdnov... skory cisarsky mam preto, aby neprisli kontrakcie predcasne...

editah222
14. aug 2009

Evena - závidím ti, že máš hodnoty v poho i když nedodržuješ dietu 🙂 Já ji musím striktně dodržovat, protože když se jen trochu utnu v počítání sacharidů tak mi cukr letí nahoru.

Lubkaaa - já mám strašně slabou vůli, ale kvůli miminku se překonávám. Už víc jak 7 týdnů jsem opravdu neměla skoro nic sladkého, jen kousek štrůdlu bez cukru a parkrát jsem si lízla nebo kousla něčeho od manžela 😀

Dnes jsem byla na utz a mimčo je taky velké akorát, ale doktor říkal, že mi nejspíš ve 38 nebo 39 týdnu raději vyvolají porod, abych nepřenášela. Tak uvidíme jak to dopadne.

deina
14. aug 2009

Lubkaa, tiez tak viem, ze sa nedoporucuje prenasanie, ked mas GD, ale rodit prirodzene mozes. Ja som sice rodila CS, ale dovod bol iny ako GD...

Bola som vcera na dalsom teste, vysledky budu az v pondelok, ale tie povodne - po glukoze som mala 9.2, dost vela, ze? 😒 Zda sa mi, ze je to viac ako som mala pri prvom dietati, no ale ktovie, uz si to tak velmi nepamatam.

Inak ja mam asi dost pevnu volu, ked ide ani nie tak o mna, ako o dieta - ked nemozem sladke, no co uz, nedam si, dam si max ovocie (jablko denne alebo nieco podobne), nerobi mi problem nieco vysadit. Problem mi robi cvicit. 😅 Ani nemam kedy, ale chodime denne na prechadzky s malym, tak snad sa to rata.

katrin111
14. aug 2009

ahoj holky ja byla ve stredu na tom zatezovem testu a pred zatezi jsem mela hodnotu 5,9 a po zatezi jsem mela 5,7 takze jeste v pondeli jdu znova na odber krve

lubkaaa
14. aug 2009

ja si asi kúpim glukomer.. 😠 baby držte sa , ja vás obdivujem ako vydržíte nejesť sladké..

deina
14. aug 2009

Lubkaa, kolko to asi stoji? Mam pocit, ze dost vela.

lubkaaa
14. aug 2009

na netes ompozerala okolo 35€, v lekarni som sa ešte nepýtala..

deina
14. aug 2009

Aha, tak to nie je este take strasne... Mne pri prvom tiez nedala diabetologicka glukomer, merala ma len u nej, tak teraz skusim inu a ked mi tiez nepozicia, no neviem, mozno kupim jeden. V lekarnach sa pozicat nedaju? Ci to by som vela chcela? 😅

saronka
14. aug 2009

Já mám hodnoty na lačno 4,5 po hodině 9,8 a po dvou hodinách 6,7 a mám doporučenku do poradyn.. holky mě sestra na tom odběru brala ne přímo po hodině ale po 45 min, asi těch 15 min by mi to moc nezachránilo co???

lubkaaa
14. aug 2009

saronka? mne pri GTT po hodine ani krv nebrali, len po dvoch..

saronka
14. aug 2009

jj to je právě to..že moje doktorka taky říkala, že normálně se po hodině nebere tudíž bych výsledky měla mít dobrý ale jelikož mi vzali i po hodině..tedy u mě po 45 min. a to mám vyšší než je norma..měla bych jít do poradny

lubkaaa
14. aug 2009

prave som na nete pozerala glukomery.. prosim vas, kto ho použivate: ako sa to robi? myslim čo k tomu treba? (testovacie prúžky, lancety, testovací roztok, mini odberové pero?) ja som myslela, že sa len kvapka krvi (potrebujem len lancetu) dá na glukomer a hotovo.. alebo ta krv sa da na testovaci pružok, ten sa da do gluikomera? a potom to treba čistiť roztokom? načo je mini odberove pero ked mam lancety?
lebo ako vidim asi nebude stačiť kupiť glukomer a lancety.. prosim poraďte čo všetko kúpiť.. (deina potom asi nebude stáť "len" 35€..)
inak sorry za hlupe otazky, ale som vtom fakt laik.. 😠

meliska
14. aug 2009

lubkaaa: mne moja Dr. na poradni povedala, ze prenasat ma urcite nenecha a ked neporodim tesne pred terminom, tak 2-3 dni pred ma vezmu do porodnice na vyvolanie.....
...inak ja nemam odvahu si dat nieco sladke... mozno keby slo len o mna tak podvadzam, ale ked ide o babo, tak si to nedovolim... zatial drzim dietu len 3 tyzdne, ale uz nemam ani chut na sladke, proste viem, ze to nemozem, tak sa tym ani nezapodievam... uplna mnamka je pre mna teraz grahamovy rozok s mliekom len taky suchy... a tiez nizkotucny tvaroh rozslahany s 1 broskynou a skoricou... 🙂

saronka
14. aug 2009

meli a jak máš silnou cukrovku??

misakulicka
14. aug 2009

při prvním těhu jsem rodila normálně-zvolila jsem si termín 18.3.2008 a s kulichem jsme se domluvili o den dřív...takže jsme krásně porodili, aniž by nám to vyvolávali....jsem zvědavá, jak to bude tentokrát...už mám často poslíčky....tak uvidíme! vařím podle kuchařky pro diabetiky a mám bezva hodnoty...

deina
14. aug 2009

Meliska, presne, kebyze ide o klasicku cukrovku, ze nie som tehotna, tak sem tam zhresim, ale teraz proste nemozem. Svedomie mi nedovoli. 😅

Tu pisu (http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...), ze na obed si mozeme dat 200g ryze? Akurat som to vazila, kedze som robila kura, ale to je strasne vela, ja zjem tak 100g. 😀 Niekedy mam pocit, ze na mnozstvo je toho povolene aj viac, ako bezne jedavam... 😨

meliska
14. aug 2009

deina: presne tak, 200g ryze je vela aj pre mna... ale ja mam skor problem v jedalni sa stravovat, lebo si neviem predstavit, kolko gramov zemiakov mam asi na tanieri... niekde to pisu ze kolko ma priloha ale tam kam chodime my, tak nie... tak vzdy len tak od oka a radsej si dam menej ako viac.. 🙂

saronka: neviem aku mam silnu, neviem to urcit.... hodnoty na glukozovom teste som mala: nalacno 4,27 a po 2h 8,24

deina
14. aug 2009

Ja som skusila len tak od oka, ze kolko bezne jedavam - ale ja tak celkovo k obedu jedavam malo ryze alebo zemiakov, zjem maso a salat a len trosku ryze. 😅 Ale zase takmer vzdy musim mat polievku a tam nejake tie sacharidy tiez budu (mrkva, hrasok), tak tym sa to doplni, predpokladam.

meliska
14. aug 2009

deina: v tych tabulkach, co som ti posielala je ze 2PL (45g) varenej ryze = 1SJ a ked si k tomu das maso, tak tej ryze tam naozaj mozes nalozit aj 200g 😀 a si v norme... 😀

meliska
14. aug 2009

deina: ja som aj pred tehu stale vyjedla maso a ryzu alebo zemiaky len minimalne... doma sa zo mna smiali ze som "dobry gazda" ze viem co je dobre a ked uz maso na tanieri dojde, ryzu alebo zemiaky necham prasiatku, nech je zasa maso 😀

deina
14. aug 2009

Nehrozi, zeby som zjedla 200g. Nalozila som si 120g, to je tak ako bezne zvyknem a ani to som nezjedla - lebo som si k tomu nakrajala zelenu paprika (ta sa vraj nezapocitava) a nejako mi chutila, tak som zlupla dve a to maso k tomu. 😅 Moja sestra je taka, ze len maso a maso, najradsej by maso masom zajedala a kolace jedla, len ak by boli nejake masove...

meliska
14. aug 2009

joj to az tak nie, ale ked mam maso, tak mi uz priloha nechyba... zelenikovy salatik to ano ale ryza alebo zemiaky len ako doplnok... ale je pravda, ze ked som bola v taliansku na skoleni, tak nam davali na veceru maso a k tomu kadejake riasy, alebo take nieco ako sparena zihlava... tak som snivala o zemiakoch... 😀

julia30
14. aug 2009

ahojte nestiham odpovedat len si precitam vase prispevky 🙂 ale aby ste vedeli ze co sa mi stalo. Uz 3 dni mam na rukach a nohach vyhodene take ako keby "koprivka" male pluzgieriky mysleli sme, ze je to alergia. Bola som na gynde dnes a gyndacka ma poslala okamzite na kozne. No a koziarka podla toho ako to zacalo a vsetko zhodnotila, ze to ma suvislost s cukrovkou. Takze, ak mate takyto problem este niekto tak sup sup doktorke a na dermatologiu. Neviem ako sa to presne vola, ale kedze sme tehotne mame znizenu imunitu a dalsia vec, kedze mame zvyseny cukor v krvi a je teplo a potime sa tak je to tzv. povrchova kvasinkova infekcia. Takze ak to chcete riesit, treba ist na kozne ja som dostala nejaku masticku a na noc 1/2 ditiadenu nech ma prestanu tie veci svrbiet 🙂 a este nejaky roztok brutalny dezinfekcny. takze tolko som chcela, ze ak by mal este ktosi taky problem 🙂

pekny den prajem.

julia30
14. aug 2009

co sa tyka glukomeru tak mam doma CLEVER CHECK ci jak sa to pise stal 700 skk cca v zdravotnickych potrebach. Kupovala som ho pred 3ma mesiacmi takze ta cena je asi dost aktualna. Pruzky testovacie som dostala s tym prvych 25ks a lacety tiez (lacet mam este pllllllllllllllllllllllllno to sa meni tak raz za 5 vpichov) a pruzky uz som minula cca 130ks a to nemeram uz skoro vobec len ked si dam nove jedlo. A meram si vecer pred spanim a rano ked sa zobudim nech viem aky bude den 🙂.

co odporucam kupit k tomu je teda nahradne testovacie pruzky lebo zo zaciatku som tych 25 minula za 3 dni :D lebo som bola vystresovana co mozem a co nie a tak som testovala na sebe vsetko 🙂 ja som si k tomu kupila este benzin/alkohol a nesterilne gazove stvorce. Vzdy ked sa idem testovat tak si zobereim 2 stvorce jeden namocim do toho benzin/alkoholu a druhy suchy najprv pretriem prst benzin/alkoholom potom suchym stvorcom do sucha. pichenm sa a vytlacim prvu kvapku tu zotrem a potom az z druhej sa testujem.

Takze tolko ku glukomerom

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre