Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mamina
22. jan 2010

Laskonka,já se teda taky nenudím... 😀 😀 😀

evca82
22. jan 2010

Smarti je ta doktorka specializovana na tehu cukrovku?me to teda vubec neprijde podle toho co pises....kontrolovat cukr podle prouzku na moc??co to je za ptakovinu, uz jsme se tady o tom bavili, ze v moci se ti cukr objevi az kdyz je vyssi. a proc muzes jen light vyrobky?taky blbost, tuky, bilkoviny normos muzes (samo s mirou)

procti si stranky www.tehotenskacukrovka.cz, jen aby jsi si udelala obrazek co to vubec je.

laskonka
22. jan 2010

mamina tak to sa isto nenudis, to je fakt, ale je to skvele mat tolko deti a surodencov nikdy nemas pocit, ze si sama a to je na tom to najlepsie 😉

olgas
22. jan 2010

smarti - taky si myslím, že to je nějaký divný dr. Já normálně můžu jíst i tučné jogurty, vůbec jsem s tím celou dobu neměla žádné problémy. Light výrobky - pěkná blbost, obsahují umělý cukr, který ve velkém množství není v těhotenství dobrý. Kontrolovat cukr v moči -to je taky pěkná blbost. Já mám těhu cukrovku, ale v moči jsem cukr neměla nikdy. Ketotny - tak jak ti psaly holky -tělo hladoví, i když ty třeba pocit hladu nemáš.

Jinak holky, já byla dnes zase v porodnici, asi se mi už začíná zkracovat čípek a z toho co mám napsané v papírech, tak se snad i trochu otvírám - moc tomu nerozumím, co tam napsala. V každém případě termín mám 31.01.10 a ve čtvrtek 29.01.10 jdu znovu na kontrolu do porodnice s tím, že se budu domlouvat na ukončení těhotenství- tak to ta doktorka napsala do papíru. Takže asi vyvolávání - pokud teda do té doby neporodím sama.

A co ty Evi? Jak to máš ty?

evca82
22. jan 2010

olgas jeste nevim, dozvim se to v pondeli.....

janka2110
22. jan 2010

ahojte.
ja som si bola dnes v nemocke pre ten glukomer..uz som si aj 2 krat merala cukor..musim zaklopat zatial v pohode.doktorka mi dala inu dietu ako mi dal moj gynekolog...som aj rada lebo v tejto je aj jogurt aj vajicko co som v tej prvej nemala vobec...aj som dostala tie pruzky na moc mam si to robit kazdy 4 den.
ja som na vahe nabrala 16kg ale to este pred dietou 😖 dufam,ze teraz sa to spomaly.
Gratulujem k novym babatkam 😅

smarti
23. jan 2010

Dík za rady dievčatá, no keď som si prečítala tú stránku TC.cz, tak som zistila, že je to fakt o niečom inom ako mi moja dr. kázala. No rozpis mi nedala, tak sa musím začať riadiť tým, čo vy tu píšete. Ešte ma napadajú také veci, čo mi zakázala. Napr. "nie že vás napadne nastrúhať si mrkvu, lebo má veľa cukru, mrkvu môžete iba tak dva kúsky v polieke, kukuricu vôbec nie. Kéď som sa jej pýtala na Cornflaksy, teda kuk. lupienky, tak povedala, že toto tiež nie. A ináč to bola moja obľúbená večera alebo maškrta, corny s jogurtom alebo acidkom. Tak som pevne rozhodnutá, zajtra idem ku svokre, požičia mi glukomer, keďže je silná diabetička a má dva. No a v pondelok ráno idem ku tej dr. a tie prúžky si nejako vydupem. Lebo ja v podstate vôbec neviem aké mám teraz hladiny cukru. A ešte keby som vás mohla poprosiť, keby ste mi napísali napr. vzor vášho jedálneho lístka na jeden deň. Len aby som sa vedela zorientovať, lebo to preratávanie sa mi zdá dosť zložité, tak kým si na to zvyknem. Viem, že určite keby som prechádzalacelé fórum dozadu, tak tam nájdem kopu info, ale je tu toho fakt veľa, tak sa to ani nedá celé prečítať. No po večeroch sa budem snažiť sa tým postupne prelúskať. Veľmi mi tým pomôžete.

smarti
23. jan 2010

A ešte ma napadla jedna otázka, keď máte tehu cukr., tak máte tiež problémy s výtokmi a mykózami? Lebo so mnou sa to ťahá už od začiatku novembra a nemôžem sa toho zbaviť. A práve kvôli tomu som už dávno sladké obmedzila na minimum, ale je pravda, že som jedla kvantá ovocia, tak ten cukor som v podstate do tela aj tak dostala.

barakaa
23. jan 2010

Ahoj Smarti, nevím, zda ti příklad mého jídelníčku pomůže, ale proč ne.
Snídaně: 1 plátek fit chleba slunečnicový, 2 plátky kuřecí šunky, 2 plátky eidamu 30%, 200g pomela - 40g sacharidů
svačina: polévka (mrkev, petržel, pohanka, miso) - 30g
oběd: brambory (př. 50g sacharidů, 14,8 sacharidů ve 100g brambor), špenát (10g), vejce - 60g
svačina: 225 g polotučný tvaroh, jablko, plátek kukuřičného křehkého chleba - 30g
večeře: filé zapečené s rajčetem, šopský salát, brambor - 60g
druhá večeře: caro a sojové mléko, kousek fit chleba - 30g
Celkem za den 250g, při tomto jídelníčku jsem dělala tzv. velký profil a bylo vše v pořádku. Velký profil - měření glykemie na lačno (má být do 5,4), hodinu po snídaní (po jídle vždy do 7,4), hodinu před obědem, hodinu po obědě, hodinu před večeří, hodinu po večeři, před spaním. Vždy ty jídelníčky zapisuji, nyní mívám příjem sacharidů spíše nižší, tak max. 230g, ale zkrátka mi nějak více nejde. Glykemie mám v pořádku, jsem jen na dietě, s těhu cukrovkou bojuji cca od 18tt, nyní jsem 28tt. Jediná výhoda je, že se fakt už moc neztloustne - zatím mám nahoře 6kg. Každá diadr má ale trochu jiný názor, liší se tu i hodnoty, které lékaři vyžadují před jídlem, po jídle. Já docházím na diabetologii do porodnice v Podolí v Praze. Ze začátku jsem i občas vážila, teď to někdy dělám také, mám takovou "chytrou" váhu, která mi sama řekne, kolik v tom kterém jídle mám sacharidů, hodilo se mi to, když jsem třeba dělala salát na Štědrý den, zkrátka jsem pak věděla přesně, kolik má jedna porce sacharidů (umí to spočítat množství jednotlivých surovin, ty to uloží a pak mi to řekne obsah v celkovém jídle). Tož ani mozek nemusím zatěžovat, když nechci. Ale já jsem fakt poctivka, zkrátka jsem se sama léčila s poruchou glukózové tolerance v dětství a chci udělat pro své mimi to nejlepší, na rozdíl od některých zde mám zkušenosti, že změna stravy může lecčemu pomoci a lecčemu předejít, ale je to jen můj názor. Každý se pak stejně rozhodne podle sebe, jak nejlépe umí 🙂 . Držím palce, ať těhu cukrovku zvládáš, B.

kjucukovna
24. jan 2010

barakaa dík za tip na jídelníček, mě někdy nenapadá co si dát, spíš to bude tím že chut na sladký někdy převládá až moc 🙂 prosimtě posílají Tě v podolí na častější utz??? mě to na začátku řekli a ted neposílají,možná proto že hodnoty jsou ok? (docházim jednou za 14 dní na glykem. profil) naposledy jsem na utz byla ve 21 tt a ted čekají až na 31.tt. Ptala jsem se tam na vyvolávání a docela mě uklidnili, že mě nějspíš nechají až do termínu 🙂
ale i tak máte některá vyzkoušeno něco , co se osvědčilo ,co by porod vyvolalo před termínem?

olgas
24. jan 2010

kjucukovna: no já piju malinikový čaj a užívám arnicu, ale jestli to vyvolá porod před termínem to nevím. Mám na to už jenom do čtvrtka a zatím to nevypadá.

holky: nevíte co spagi, ili a miska? paní haf se taky už dlouho neozvala, asi nemá čas.

barbina182
24. jan 2010

olegas a od kedy pijes ten malinik od jakeho tt

barakaa
24. jan 2010

Kjucukovna, mně na sladké pomáhá sojové mléko se špetkou kakaa, nebo caro, nebo čerstvé ovoce s tvarohem a miluji 85% Lindtku - sice je šíleně drahá, ale mám teď alespoň odůvodněné, proč ji chci, v Podolí mi ji doporučili 😀. Chodím na ultrazvuky každé tři týdny, sledují mi, jak mimi roste, kolik mám plodové vody, průtoky placentou....také mi to na začátku řekli, že budu chodit častěji a chodím. Možná je to ale i tím, že jsem jim řekla, že moje gyndařka mi řekla, že mi už UZ dělat nebude.....zkrátka mi je dělají vždy oni, když jdu na kontrolu do diaporadny, tak mě sestřička pak vždy objedná na další termín cca za tři týdny a rovnou mi dá i žádanku na UZ, většinou tam i volá sama a pozvou mne tak na jeden den. A profily mám také v pořádku....Jen teď jsem měla tu čest tam být už i chvilku hospitalizovaná, také tam už chodím do poradny, ale myslím, že to na to vliv nemá, alespoň na UZ vždy potkávám maminky, co to mají jako já, nejdříve UZ, pak dia poradna. Ale třeba tam mají vliv i jiné faktory, věk (je mi už 34), rodinná zátěž (sama jsem v dětství měla poruchu glukózové tolerance) a my o tom jen nevíme. V Podolí jsem moc spokojená, tak si myslím, že nic nezanedbají, to bych se nebála, tak se zkrátka zeptej a uvidí se, třeba ti dělá UZ tvá lékařka a to stačí.... A jsem dnes už 28tt. A také mi řekli, že nevyvolávají, jen nenechávají moc přenášet, prý placenta u těhu cukrovky v závěru těhotenství stárne rychleji...Pa, hezký den, B.

pani_haf
24. jan 2010

Ahoj holky,

u nás docela v pohodě, malý váží 3,30. V úterý jdeme k doktorce, tak uvidíme. Jiank furt kolotoč přebalování, kojení, nic jiného neumím 🙂 a zaražené prdy léčíme sab simplexem, nic jiného nepomáhá ☹. Vyzkoušela jsem úplně všechno, piju fenyklový čaj, nic kořeněného nejím, mám úplnou dietu, jestli to tak půjde dál, tak budu mít míň kg než před těhu, už mám dole 13.

Taky jsem pila maliníkový čaj, ale jen dva dny, pak to přišlo samo 🙂, ale všichni ho doporučují a masírovat hráz!

pani_haf
24. jan 2010

Vložila jsem nové foto Honzíka 🙂, tak mrkněte 🙂. Holky, pořád je mu všechno velké, úplně to na něm visí :-/, točíme dokola pár malých košilek a jedny dupačky pro nedonošence, jinak je to bída.

olgas
24. jan 2010

barbina: nevím přesně od kterého týdne, ale cca 1 měsíc před termínem porodu.

paní Haf: jakou velikost na takového prcka používáš, a předpokládám ,že když budu rodit příští týden , tak by bobek mohl mít tak ty 3,3 kg. Jinak Honzíček je moc hezký, ty už máš doma radost.

pani_haf
24. jan 2010

Olgas-56 body a dupačky 0-1 měsíc, plínky pampers, huggies č. 2 🙂už né new born, leze mu z nich zadek a kaká mi do dupaček 😀 😀 😀

janni.ka
24. jan 2010

ahoj holky 🙂

tééda vy ste toho napsaly 🙂

Olgas Evča tak se vám to holky už blíží 😉 Olgas a kdy jdeš na kontrolu?Evča jde v po tak sem zvědavá kdy budou další mimušenka 😵 😵
Ještě Olgas bolí tě pořád ta noha?Sem na tebe včera myslela,sem myslela že zdechnu sme jeli do kina a jen sem vylezla z auta se mi chtělo brečet ☹ por.asistentka mi říkala že mám asi skřiplej nerv v sedacím svalu ale jako už 14dní to je hrozný lezu jak slimák ☹ Chtěla sem jít v út k obvodákovi at mi něco píchne at to povolí ale asi mi ted už nic nedá a budu muset vydržet do porodu a říct si v porodce.....

Jinak malá pořád KP tak mi dr říkal že to vypadá opravdu na císaře,ale už sem s tím smířená ve st jdu do poradny tak se ho poptám a chtěla bych aspon 10dní před termínem 😅 ale ono to tak i nějak vyjde 😉 když říkal že se plán.císař dělá tak v 38-39tt 🙂

Paní haf Honzík je krááásnej 😵 😵 😵 😵 takovej malušenkej,bud ráda aspon ti pak ty velikosti vydrží dýl 😀

Jinak o spa a mišce nevím nic nového holčiny chodí i jinam na diskuzi ale novinky žádné nejsou.Ale spa by měla jít taky už domů.

smarti
24. jan 2010

baraka, dík za tipy, ešte vás dievčatá môžem poprosiť o nejaké ďalšie?

janni.ka
24. jan 2010

haf tak to malej stejně krásně roste 😉

olgas
24. jan 2010

janni: no já jdu ve čtvrtek do porodnice se domluvit na ukončení těhu, takže asi vyvolání, pokud do té doby neporodím. Nevím jestli mě tam hned nechají nebo řeknou, ať přijdu v pátek. Rozhodně do termínu tj.do neděle by snad měl být malej na světě, pokud vyvolávání nebude trvat tak dlouho jako u spagi.
Jinak ty kyčle mě bolívají, dneska je to docela dobré, pokud neležím dlouho na zádech. Ale před 2dny to byl mazec, nebyla jsem schopna si donést ani čaj z kuchyně do obýváku a to máme malej byt- je to jen pár kroků. Takže to je jak který den, někdy to docela jde, někdy nemůžu ležet ani na boku a je to dílo. Nepomáhá ani balón... Jediné co se mi osvědčilo, napustit si teplou vanu a tak hodinku tam vydržet. To vždycky zatím povolilo. Tak to zkus taky.

Haf: tak jak ti píše janni , alespoň ti ty velikosti vydrží dýl. A máš fakt miminko než nějakýho obříka. Kolegyňka měla mimčo přes 4 kg a říkala, že to už ani mimčo nebylo. 😉

olgas
24. jan 2010

baraka:
snídaně: 2 suchary s lučinou (nebo 1 krajíc chleba )
svačina: ovoce (1 střední jablko, pomeranč, menší banán)- když jsem potřebovala jíst naprosto přesně, tak jsem ti to ovoce vážila a počítala
oběd: brambory + přírodní kuřecí maso + zelenina
svačina: jogurt buď ovocný nebo bílý s přidáním ovoce
večeře: chleba 2 krajíce se sýrem nebo šunkou nebo rybami
2. večeře - mléčný koktejl

jinak jestli jsi to byla ty, kdo se ptal na souvislost těhu cukrovky a mykozy, tak to podle mě nemá vliv. Já mám se záněty taky problém , ale už od začátku těhu a cukrovku jsem dostala až v průběhu těhu

barakaa
24. jan 2010

Olgas: jídelníček chtěla Smarti, ale to nevadí 😉 , mykózy, to také nejsem já 🙂 . Ale z dřívější léčby vím, že diabetičky obecně jsou k mykózám náchylnější, ale také ti, co mají větší příjem jednoduchých cukrů. Mějte se, pa, B.

evca82
24. jan 2010

olgas a stale tento jidelnicek dodrzujes? 😀 ja tedy uz na to trochu prdim, a mlsam horkou cokoladu a potom od kinder ten mlecny rez....to mi glykemii nezvedne a blby pecivo jooo, tak se na to muzu......

evca82
24. jan 2010

nekde jsem cetla, ze cukrovkarky na ty mykozy muzou trpet.....

janni.ka
24. jan 2010

Evy já na mykozy dřív trpěla hodně že sem až fnukala že nebudu mít ani děti kvůli tomu a dr mi udělal stěr nechal udělat autovakcínu a ťuk ťuk mám přes 2roky pokoj 😉 😉
Podle mě to s cukrovkou nemá nic společnýho švagrovka na to trpěla v těhu a cukr měla o.k

Olgas-tak tu vanu teda zkusím taky,včera sem si dávala horkej obklad a trochu to povolilo a hlavně jak to hřálo to moc nebolelo 😵 tak si dneska do vany sednu,snad se pak i zvednu 😀 😀 mě připadá že se nám ta vana nějak zmenšila 😀 nebo že by mi narostl zadek? 😕 😀 jo jo je to tím ale psssssssssssssssst 😀 😀 😀 😀

Evy tak vy to máte za pár tak jaký pak copak s dietou,já to ted už nějak taky flinkám 😀

kjucukovna
24. jan 2010

baraka dík za info !

pani haf a masirovani hraze myslíš že nějak může přiblížit porod? zkoušel jste někdo třeba homeopatika??? jestli to zabírá ?

hzolky a kdy naposledy se jde do dia poradny? nebo je to až do porodu? mě minule MUDra říkala že se to do 32. tt může zhoršovat .....tak pak už můžu být v klidu?

všem co mají ted před termínem držím palečky!!!!!!

olgas
24. jan 2010

evco: co se týká diety, tak ji tak rámcově držím, ale klidně taky hřeším, zrovna před chvíli jsem měla na něco chuť, zkusila jsem to zahnat jogurtem na svačinku , ale nepomohlo to , tak jsem si taky dala kousek hořké čokolády navíc. Diadr. mi říkala, že teď už nebudu mít zvýšený cukr ke konci, takže rámcově to stačí. Samozřejmě se neláduji 4-mi zákusky a podobně...

janni:to ohledně té autovakcíny by mě zajímalo. Taky jsem na záněty trpěla i před těhu, natož tak teď. Je to nějaké speciální vyšetření o které si musíš říct nebo ti to nabídl gynekolog?

kjucukovna: masáž hráze porod nepřiblíží, ale jde o to, že máš určitou naději na to, že tě nebudou muset při porodu nastřihávat. I když ani masáž hráze to vyloučit nemůže.
Homeopatika jím taky - arnicu montanu - měla by připravit víc porodní cesty na porod, ale jestli ten porod uspíší to asi ne.

Já jsem byla naposledy u diadr. v 38tt., v podstatě tam chodíš skoro až do porodu. Já jsem chodila na kontroly jednou za 14 dní až tři týdny. Ale asi to taky je závislé od jednotlivých poraden.

baraka: omlouvám se, nějak jsem si zafixovala tebe, jak jsem si četla ten tvůj jídelníček 😀

janni.ka
24. jan 2010

olgas-já přešla k nynějšímu dr právě kvůli těm mykozám bývala dr mi řekla že hold někdo trpí na chřipku a někdo na mykozy a bylo vymalováno 😠 jenže já to měla co 3týdny,14dní léčba,týden klid a už sem to cítila jak to na mě jde 😖 😖

dr mi udělal stěr z pochvy,a poslal to do laborky a na základě toho mi udělali autovakcínu bylo to asi za 2-3týdny v ordinaci a já si pro to šla,brala sem to cca 3měsíce každý den měla sem asi 3lahvičky vždy ráno na lačno nakapat a spolknout 😖 sem pěkně blindila to bylo slaný a nemohla sem se zbavit pocitu od kud to pochází 😀 tak sem to kapala do trochy vody a bylo to o.k a po 3měsících sem mykozu měla jednou a pak klid 😉 😉 poptej se na to na gyndě a když tak bych radila změnu dr 😉

janni.ka
24. jan 2010

ono je možné že se toho po porodu zbavíš,mě tenkrát dr říkal že to po porodu zmizí že se porodem tělo vyčistí sem mu tenkrát řekla a to si mám kvůli tomu jako ted pořídit dítě? 😕 😀 no taky byl jako ta bývalá dr-prostě nacpat lékama a pořád dokola 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre