Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

evabb35
11. mar 2010

Pečivo klasické, zemiaky - žiadne som nejedla. Snažila som sa zostaviť jedálniček tak, aby som zjedla čo najviac ovocia a zeleniny. Tak som radšej vyradila to klasické pečivo úplne, aby som ušetrila na sacharidoch.

barakaa
11. mar 2010

Gilmorka: tak takovou svatbu, to bych asi neodolala.....tak si něco vezmi s sebou, ať můžeš zobat něco svého a přijatelného. Mně pomáhají třeba dýňová semínka.....Když jdeme do restaurace a muž nebo děti mlsají, tak já si normálně musím postavit jídelníček nebo nějakou zástěnu, abych to neviděla 😀 . Nebo si dopřeji ovocný salát z čerstvého ovoce nebo mrkvový salát, event. zhřeším bezkofeinovým kapučínem a k tomu si dám kostičku Lindtky, tak pevné nervíky a moje diabetoložka říkala, že výjimečně zhřešit mohu, ale ať se pak hýbám a nesedím. A také je důležité přeci jen nějaké sacharidy mít, není dobré je vyřadit úplně, to si člověk ničí tělo a tzv. vyhladoví své tělo.... a může si poškodit zdraví také. Bez sacharidů...tedy polysacharidů být nelze (tzn. obilovin, luštěnin....dlouhé cukry), jen ty jednoduché cukry jsou mls 🙂 .

konvalinka.2
12. mar 2010

Ahoj holky, chtěla bych se vás zeptat, kolik asi tak přibírají vaše miminka týdně na váze při plném kojení?? Děkuji za odpověď Lucka

barakaa
12. mar 2010

Ahoj všem, má prosbu, je tu někdo, kdo měl diagnostikovanou těhotenskou cukrovku a rodil v Podolí? Dozvěděla jsem se, že miminka maminek, co mají GDM, jsou po porodu v Podolí odnášeny na pozorování na dětské novorozenecké oddělení a maminka se s mimi setká až na šestinedělí, tzn. že jej nemá u sebe ty dvě hodiny po porodu....a také, že s miminkem nemůže jít ani tatínek. Dost mi to vadí..... Zažil jste to někdo???? B.

konvalinka.2
12. mar 2010

barakaa: tak se skoč do té porodnice zeptat. Určitě Ti rádi řeknou jak to u nich chodí. Mě malou taky odnesli. Ale já rodila v Brně...

pani_haf
12. mar 2010

Konvalinka-malý mi přibírá víc jak 200g týdně....má 2 měsíce a váží 5,4 s porodní váhou 2,9kg

evabb35
12. mar 2010

Barakaat, to bude asi bežný postup vo všetkých pôrodniciach. Všade odoberajú takýmto novorodencom krv z pätičky a sledujú na novorodeneckom, v prípade nutnosti podávajú im glukózu. Kvôli tomu zvyknú tieto mamičky odchádzať z pôrodnice neskôr. Ani mne sa to nepáčilo, ale čo už.

mamina
12. mar 2010

Barakaa,mně malou nechali na pokoji ve Vrchlabí celou dobu,problém nebyl.Píchnout do patičky je záležitost pár vteřin.Pokud je miminko jinak zdravé,nevidím důvod,proč by nemohlo bejt s náma...Měla jsem taky gestačku,ale jen s dietou,tak jsem tam mohla porodit a byla to neskutečná pohádka.Kdybych neměla inzulín,jdu tam určitě zase,i když to je tak daleko.Stojí to za to!(A přece jen-u pátýho dítěte počítat s cestou skoro 90 km...-ale stihly jsme to! 😀 )Budu volat svý PA z Vrchlabí.Pokud mi nebudoou přidávat inzulín,to minimum,co beru,by snad vadit nemuselo. 😕 Doufám a modlím se!!!..Vrchlabí má NEJLEPŠÍ porodnici v republice!A myslím,že už můžu srovnávat... 😉 😀

barakaa
12. mar 2010

Mamina: no to je právě to, co nechápu.,....GDM zvládám skvěle, profily zcela v normě, žádné výkyvy, glykovaný hemoglobin, moč...vše v normě, zvládám to dietou, mám to zkrátka jen po zátěži (i jako malá jsem měla pozátěžovou poruchu glukózové tolerance), diabetoložka mi v Podolí řekla, že mimi nic extra dělat nebudou, jen mu vezmou tu krev.....a teď na mě PA tamtéž vyrukuje s tím, že "se to tak u nich dělá", zkrátka mimi odnesou na pozorování, muž tam s ním být nesmí a mně ho dají až budu na šestinedělí...ale tam muž může jen v určitou dobu...takže se vlastně vůbec neužijeme, štve mě to,.....nesouhlasím s tím....tak buď najdeme nějaký konsensus.....nebo podepíšu reverz....nebo budu hledat vstřícnější porodnici. Chápu, kdyby mimi mělo obtíže.....ale jen kvůli pozorování???? A proč tam nemůže být muž s miminkem????? Jsem z toho rozvrkočená....snad se nějak domluvíme, neztrácím naději....ale mimi si prostě odnést nedokážu a ani nechci představovat....

mamina
12. mar 2010

Nenech se.Buď přistoupí na to,že si NEPŘEJEŠ,aby ho odnesli jen kvůli prevenci,pokud bude jinak mimi v pořádku (napiš to výrazně do porodního plánu a při příští kontrole si to nech podepsat od doktora) a nebo jeď do toho Vrchlabí.Tam registrovaná být nemusíš.Vím to-rodila jsem tampřed dvěma roky.Taky s diabetes a dietou...

hanka10
13. mar 2010

Ahoj holky, odepisuji poprvé, ale tuto diskuzi si ččtu už do srpna, kdy mi diagnostikovali GDM. K těm praktikám při porodu v Praze. Já jsem rodila na Bulovce. Kubíka mi ještě neočištěného položili na břicho, bylo to tedy krátké a ptají se, zda to člověk chce. Pak ho odnesli na základní klasické vyšetření (manžel šel s nimi, mě zatím šili, protože jsme měli dost rychlý porod). Pak ho manžel přinesl a dvě hodiny jsme tam všichni byli (do porodnice návštěvy sice nemohli kvůli prasečí chřipce, ale doprovod u porodu naštěstí být mohl). Kubulka byl celkem malé miminko, měl 3120 g a 48 cm (narodil se téměř v termínu 39+4). Byl tak moc akorát, že si ani nevzpomněli, že by ho měli testovat na hodnotu cukru v krvi. Ptala jsem se jich totiž pár dnů po porodu, jak to vyšetření dopadlo a oni zjistili, že to vyšetření neprovedli. Omlouvali to tím, že byl maličký. Musím říct, že tam byla se mnou pouze jedna paní s GDM a Kubík byl kromě dvou holčiček dvojčátek snad nejmenší a nejlehčí miminko.

janka2110
13. mar 2010

ahojte.
Chcem vam oznamit ze sa nam uz narodila Alessandra.3.3.2010.Mala 3770g a 54cm.
Robili jej vsetky testy kvoli teh.cukrovke ktoru som mala a je v poriadku.
Mne kontrolovali iba jeden krat v nemocnici a potom mi povedali ze nemusim si uz pichat inzulin.Bola som aj u Dia a ta povedala ze si mam uzivat malu a na kontrolu mam prist az po 3 mesiacoch.a jest mozem vsetko-aj sladke 😉

evkaa25
13. mar 2010

Janka moc moc gratuluju k holčičce!!Docela macík,ale hlavně,že je vše v pořádku.A to ti porod vyvolávali,nebo to přišlo samo???

janka2110
13. mar 2010

Ahoj Evka.ja som bola u doktora v pondelok a kedze mala bola uz podla ult.velka sa pytal ci mi moze pomoct.A spravil mi ten Hamiltonov hmat.Vobec ma to nebolelo.a v utorok mi odisla zatka a v stredu praskla voda.takze docela rychlo.

evca82
13. mar 2010

barakaa - ja rodila v podoli....a u nas to bylo uplne tak jak pise hanka10....ale maly cukr brali, ale ot bylo proto, ze jsem jim to podle me pripomnela.....rekli mi, ale dyt vy jste mela jen tu dietu.....takze pokud mas dietu bud v klidu, je to uplne v pohode.

evca82
13. mar 2010

jo a nam to na kurzu rikala PA taky ze malou odnesou.....a nekonalo se 🙂

evkaa25
13. mar 2010

Janka aha,tak to ti ten hmat pěkně pomohl.Já tedy moc nevím o co jde,v čem ten hmat spočívá?
Ale je to super,že ti to tak pomohlo a Alessandra je na světě a v pořádku.A co ty?Dala sis po porodu alespon něco sladkého?Já už se tak těším až si budu moct dát třeba zákusek větrník.Ten já přímo miluju!!!

barakaa
13. mar 2010

Ahojky všem, děkuji za podporu i dobré zprávy....stejně bychom si miminko odnést nenechali, už jsme s manželem vymýšleli, co vše pro to ještě uděláme.....ale přiznávám, že mne ta informace dost rozhodila....a na dort po porodu se také moc těším! Janka blahopřeji a přeji hodně radosti! Dnes profiluji a zase v pohodě 🙂 (na lačno 4,7, po jídle 5,4, před obědem 4,5 a po obědě 5,6....tak jsem ráda....říká se, že když se to do 36tt nezačne zhoršovat, že se to pak už obvykle nestane...to tedy tvrdí v Apolináři). V úterý a středu mne čekají kontroly....ultrazvuk, diabetologie, poradna....v pátek druhá část kurzu....tak se na to budu ptát a ještě to připíšeme do porodního plánu, i když něco podobného tam už máme...ale stejně to tam doplním přesně v souvislosti s těhu cukrovkou. Opatrujte se, B.

mamina
13. mar 2010

Janka,gratuluju k maličké. 🙂 Skvělá zpráva! 😀

janka2110
14. mar 2010

Dakujem dievcata.
Ano hned po porode teda na druhy den sama pytali ci chcem caj a ktomu mi dali taky kolacik s nutelou 😉 ja som ho samozrejme zjedla.a potom som si merala vecer cukor a mala som velmi vysoky...ale nic s tym nerobili a potom som si uz ani nemerala.Teraz mam obdobie ze by som stale jedla sladke..asi sa moje telo snazi dohnat ten cas co som ho nemohla jest. 😀

milerrka
14. mar 2010

Mamino,Ty jseš přirozená mamina,Tolik dětí to je fajn určo.Mě satčí malá 9 měsíční Danielka a budoucí dvojčátka Nelly a Vítek.Ale možná až se narodí taky budem uvažovat o věčím čísle. 🙂 Tak ty čekáš chlapečka?

mamina
14. mar 2010

Millerko,jojo,čekám Petříčka.Mít víc dětí je spíš hodně pro pevný charaktery-zvlášť takhle brzo po sobě,jako je mám já. 😀 Občas mám co dělat,abych je nepozabíjela nebo se nezbláznila. 😝 Ale je úplně jedno,jestli jsou dva nebo víc-pak je prostě mazec.Na denním pořádku. 😉

Někde jsem četla krásnej prolog:Když se člověk stane rodičem,má jen dvě možnosti,aby se nezbláznil.Může se stát vrahem nebo fylozofem... 😀

lena27
15. mar 2010

ahoj holky,
janka: gratuluji k Alessandře.
já byla dnes na ultrazvuku, a už tolik nepřibývá, jsme +2 týdny a 2 dny, má asi 3770g. tak to ještě asi 10 dní určitě nechají. necháme se překvapit

pani_haf
15. mar 2010

Janka-gratulace k miminku 🙂

Jinak náš malý je po tak dlouhé žloutence chudokrevný, navíc máme každý jiný Rh faktor, tak dáváme železo ☹

mamina
15. mar 2010

Holky,dia poradna dnes zase v pořádku,inzulín nepřidala,poradna zatím taky,ale otvírám se.Sice jen na prst,ale to jsem byla i s Bětkou-s bolestma po třech minutách.A malá byla za 2 hodiny na světě.. 😝
Paní doktorka vypadala docela ustaraně...Napsala mi pro zatím Magnézko.Prý za 2 týdny na kontrolu a pokud se budu otvírat dál,bude uvažovat o stehu.Mám DĚĚĚSNOU radost... 😖

evkaa25
16. mar 2010

Ahojky holky.
Tak já mám zítra nástup do porodnice,jelikož mám první TP,tak mně čeká vyvolání,jen nevím kdy.Zítra v sedum mám nástup a uvidí se,kdy mi dají vyvolávačku,nebo jak to bude.Je to kvůli cukrovce.Moje dr mi sice říkala,že vyvolávat mi porod nebudou,když vše funguje jak má,že až kdybych přenášela přes druhý TP což je 28.3. ale v porodce,kde jsem se šla dneska objednat na prohlídku mi řekli,že už si mně tam zítra nechají.Jsem docela vyklepaná..............ale taky se těším na miminko.

mamina
16. mar 2010

Evi,tak ať Ti všechno dobře dopadne! 😉 A kde budeš rodit? V Olomouci znám jednu super úžasnou skvělou porodní asistentku.Pracovala léta jako vrchní sestra ve Vrchlabí.... 😵 Je úžasná!

evkaa25
16. mar 2010

Mamino,já budu rodit v Ostravě na Fifejdách............

smarti
16. mar 2010

Evkaa25, tak v rovnakej situácii sme dve. Ja mám termín už v piatok, takže zajtra má určite čaká vyvolanie. Tiež som z toho vyklepaná, začínam sa báť, neviem ako dnes vôbec zaspím. Aj prvú dcéru mi vyvolávali (ale preto, že sa jej samej von nechcelo) a nebolo to nič príjemné. Tak som zvedavá ako to bude teraz. A tiež som zvedavá ako sa potom bude správať ten cukor. Tak ti držím palce.

evabb35
17. mar 2010

barakaa, úplne s Tebou súhlasím. Dokonca mamičky s predčasne narodenými detičkami ležali, mali na blízko odd. patologických novorodencov svoje izby, no my s gestačným diabetom sme boli odvelené úplne na iné poschodie, ďaleko od dieťaťa. A samozrejme, nikto na pôrodnici sa o mňa nestaral - všetko som si musela zariadiť sama - vyšetrenia, kontrolu cukru, diétu, všetko. Asi až na taký 5. deň si na mňa spomenul jeden pôrodník a pýtal sa, či nepotrebujem lieky. Proste žiadna zdravotná starostlivosť ako na internom oddelení. O takej starostlivosti som mohla na pôrodnici akurát tak snívať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre