Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kacule85
24. mar 2014

@werumka Koupila jsem dnes v lékárně tu Stévi a je skvělá,Konečně sladkej čajík a kafčo 🙂 😅

foofee
24. mar 2014

@kacule85 tak tak, kup si, nie je to az taka velka investicia. Ja jem fakt tak ako predtym (akurat sa trocha krotim co sa tyka sladkeho, jedla by som viac, kebyze nemam tehotensku cukrovku). Dam si aj vyprazane, aj knedlik, vsetko a cukor je v norme. Tak napriklad take extremy co som mala: vyprazana ryba, pecene zemiaky, anglicka zelenina a 50g cokolady - cukor po 2 hodinach 5,5; ryzove cestoviny so zeleninou a obrovsky karamelovy veternik cukor bol 6,2; Dnes napriklad som mala zeleninovu polievku, kolozvarsku kapustu a cukor som mala 6,5. Ja sa mam merat po 2 hodinach. Niektori lekari kazu po hodine, je to aj podla toho, ci si pichas inzulin, alebo si na diete. Ja mam mat 2 hod pod jedle cukor do 7. A vobec nejem mensie porcie, cakam hladosa 😀 Rano nalacno mavam 3,7-4,5. Nebyt glukomeru, trapila by som sa a zbytocne. Jasne, ze kebyze mam cukor vysoky, dietu by som kvoli malemu dodrziavala prisne

kacule85
24. mar 2014

@foofee Tak sem na to zvědavá 🙂 Kéž by mě potkalo takový štěstí jako tebe :DUrčitě sem pak napíšu,sama sem na to zvědavá,jaký budou výsedky.1.4. jdu na odběry krve a pak do poradny dia,tak sem na to zvědavá.
Doktorka mi řekne určitě víc než sestra 😝

foofee
24. mar 2014

@kacule85 drzim silno palce, aby bolo vsetko v poriadku a aby sa ti cukor drzal co najnizsie a hlavne aby tehotenstvo dopadlo dobre a babo bolo zdrave 🙂

werumka
24. mar 2014

@kacule85 Super, co? Ona ta "sladká chuť" je na psychiku moc dobrá. A stévie je fakt zlatá, taky jí používám. Třeba udělat panna cottu se stévií, to je velká dobrota 🙂
Ty proužky na moč sis koupila?

asteri
24. mar 2014

@kacule85 ahoj, tak mne napriklad glukomer nedali, ja mam chodit kazde 2 tyzdne na kontroly na diabetologiu. Dufam, ze tie vysledky budem mat dobre, lebo potom asi pristupim aj ja k tomu,ze si kupim glukomer. Mna by asi naopak stresovalo stale si premeriavat ten cukor po jedle. Takto si zijem v takej nevedomosti a drzim dietu...ale je to naozaj tazke, hlavne sa s tym tak vnutorne zmierit, ze do leta ziadne sladkosticky...tak si drzme palce 😉

jpetraa
24. mar 2014

@werumka mně na diabetologii stévii důrazně nedoporučili...údajně se rozchází názory odborníků,jestli je vhodná pro těhotný..

werumka
24. mar 2014

@jpetraa No, já už toho na diabetologiích zaslechla tolik, že by to vydalo na román (třeba před pár lety dozadu, že diabetici kromě brambor nesmí jinou přílohu a podobně). Stévie je v zahraničí rozšířená mnohem déle, než u nás. Mnohde dokonce desítky let a těhotné ji vesele užívají a rodí zdravé děti. U nás se o stévii nevědělo ještě před dvěma roky a to už se s ní v zahraničí docela dlouho sladilo.

werumka
24. mar 2014

@jpetraa Jinak moje domněnka je zatím taková, že pokud by se sladilo ve velkém stévií, tak by jiná umělá sladidla přišla na buben, což je pro některé firmy trochu problémové. Stejně jako lobby ohledně syntetického inzulínu, který měl údajně být naprosto geniální, čistý, nejlepší, bez vedlejších účinků, což někteří lékaři tvrdí doteď. Ovšem jak se ukázalo ze studie - syntetický inzulín způsobuje alergické reakce a nerozpoznávání glykémií. V zahraničí mají diabetici možnost přejít zpět na živočišný inzulín. U nás to firma Eli Lilly nedovolí 🙂

werumka
24. mar 2014

@jpetraa Teď si to tu ještě po sobě čtu a možná jsem psala trochu útočně, což není mým cílem, takže se omlouvám 🙂 Jsem spíš občas rozhořčená z některých situací v diabetických kruzích.

jpetraa
24. mar 2014

@werumka nene, v pohodě, já jen poslala dál co mi bylo řečeno...mě čeká za chvilku kontrola po šestinedělí, doufám,že bude vše v pořádku a cukrovku budu moct pustit z hlavy, navíc se teda po porodu dietně rozhodně nechovám..

werumka
24. mar 2014

@jpetraa Já myslím, že je dobré se právě dietně nechovat, protože pak je ten test nejobjektivnější 🙂 Ale když cukrovka zůstane, tak to už bys na sobě cítila, určitě to bude dobré.

jpetraa
25. mar 2014

@werumka já na sobě necítila ani tu těhotenskou..

lulilu2
25. mar 2014

Dobrý deň.
Som trochu nesvoja, lebo výsledok OGTT bol na lačno 3,94 po prvej hodine 9,17, po druhej 8,31 mmol/l a vraj v norme. Ale čítala som, že to už nie sú normálne hodnoty, ale už cukrovka v tehotenstve. Som po Usg, v 27 tt a malinké váži vraj cca 1400 gr a obvod bruška zodpovedá na 32 tt, obvod hlavičky zodpovedá 27 tt, tak mám obavy. Ale doktor sa vyjadril, že pekne narastlo. Čo vy na to? Ďakujem za odpoveď.

kacule85
25. mar 2014

@werumka Jo jo,sladký kafčo a čajík,je dobrota 🙂Ty proužky na moč sem zatím nekupovala,protože do pátku mi poštou příjde glukometr,tak už budu testovat 🙂

kacule85
25. mar 2014

@foofee Děkuji ,děkuji 😵

werumka
25. mar 2014

@kacule85 Skvělý, tak to už ho budeš mít brzy u sebe. A jaký jsi koupila?
@jpetraa Jestli jsi nebyla na inzulínu, tak v takovém případě cukrovka opravdu porodem mizí. Navíc rozvoj cukrovky po porodu bývá o dost rychlejší intenzivnější, než když se rozjíždí v těhotenství - i vlivem toho, že už se nedodržuje dieta.

ynett
25. mar 2014

@lulilu2 ahoj, no ja neviem ale ja som mala po dvoch hodinách 8,4 a musela som isť k diabetologičke a mám nariadenú diétu, nie prísnu ale v pár veciach sa musím obmedzovať. Zatiaľ čo som všade čítala tak norma je tuším do 7,7 alebo tak nejako.

jpetraa
25. mar 2014

@werumka tak super, inzulinu jsem se vyhnula, tak snad to bude o.k., díky a dobré zprávy!

kosicanka3
25. mar 2014

@lulilu2 pozeram, ze si z Ke..ku komu chodis? Lebo aj ja mam pochybnosti, dr.mi povedala, ze ok a potom na nete som si nasla, ake by mali byt hodnoty, tak som si sama obmedzila sladkosti a pod. a na dalsej poradni sa jej este opytam..

kacule85
25. mar 2014

@werumka No nějákej přes bazoš,přesně nevím ten typ.Akorát budu muset dokoupit k tomu ty proužky a to mi snad v lékárně poví jaký ?Je jich asi víc druhů že?🙂

werumka
25. mar 2014

@kacule85 To uvidíš podle typu toho glukometru - na ten typ glukometru jsou vždycky jen jedny. Záleží, jak moc je ta značka rozšířená.

kacule85
26. mar 2014

@werumka Je to přesně tento typ :http://www.zdravi-sport.cz/glukometr-g423-2/ 🙂

kacule85
26. mar 2014

@kacule85 Ještě mě napadá jedna otázka...Jaký jsou pak ty hodnoty po měření?Teda jaká je v normně,a jaká pak je vysoká?Abych tak nějak věděla.Holky tady píšou každá jinou hodnotu která je třeba nízká,nebo naopak vysoká.Nebo je tu daný u každýho jinak?Nebo je to obecné?

kacule85
26. mar 2014

@ynett děkuji ale ty hodnoty jsem se nedočetla,nesnašla jsem to tam ,akorát mě napadá podat dotaz doktorce,ale to budu čekat na odpověď zase týden :/

kacule85
26. mar 2014

@ynett jééé děkuji,jsem asi slepá 😀

sisi137
26. mar 2014

Ahoj holky,
mě zjistili těhotenskou cukrovku včera ☹ Jsem totálně závislá na sladkém, ale toho se klidně kvůli miminku vzdám. Jenže při příchodu domů jsem zjistila, že vlastně nemáme nic co by bylo vhodné při dia dietě. Byla jsem zvyklá jístkdy jsem chtěla a hlavně co jsem chtěla. Takže pro mě velká změna a si to bude náročné. Navíc mi nebylo řečeno, že bych si měla pořídit glukometr a kontrolovat se. Za 14 dnů mám kontrolu tak se poptám.

kacule85
26. mar 2014

@sisi137 Tak to dobře znám,manže jel nakupovat ten den a musel nakoupit vše co můžu .Ale jde to,je třeba hodně si o tom přečíst.Mě teda nedali ani jídeníček,takže jsem si vše sestavovala sama :/ Oni to v tý poradně moc neřeší,sestra mi řekla máte cukrovku a Nashledanou.On ten glukometr nemusíš mít.Dávaj ho dokonce v poradně po rozmuvě s doktorkou,ale to jen v případě že si pícháš inzulín.Jinak jen při dietě na něj nemáš nárok.Proto si ho kupuju ze svýho a chci se měřit abych věděla jak sem na tom po jídle a pokud budou hodnoty ok,třeba si občas budu moct dopřát něco dobrého.Já dietu držím 14 dnů a už sem se do toho trochu dostala,ale jde o to koukat hodně na to co jíš a havně dodržovat ty intervaly mezi jídlem (3 hodiny),jíst pravidelně.Hlavu vzhůru 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre