Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

marikka11
10. feb 2011

Ahoj holky, jak válčíte? Co Vaše hodnoty? Já dnes před obědem 4,4 hodinu po o. (1 chleba s vepřovým masem) 7,9 Chjo! Měříte přesně hodinu po obědě? Tohle bylo přesně hoďku, co jsem spolkla poslední sousto, jsem to zkusila ještě jednou po 5ti minutách a asi jak jsem se lekla tak to ještě o dvě destetiny vyskočilo na 8,1. Zítra jdu k diabetoložce, jsem zvědavá na dlouhodobej cukr a co mi řekne... Jestli ubrat jídlo tak nevím teda...Mějte se pa M.

zuzuli83
10. feb 2011

ahojte, tak já mám hodnoty o.k. K obědu jsem si uvařila klasický vanilkový puding, akorát jsem ho nesladila, ale za to jsem si tam dala piškoty a měla jsem 6,2 😀 Měřím si přesně za hodinu. Já mám spíš strach ze zítřejší kontroly na gyndě, na diabetologii mě vyděsil, co všechno můžou mít mimča za problémy, když máme cukrovku a celkem se bojím. Že oni musí vždycky všechny tak vystresovat 😠 Snad to bude v poho, když mám ty hodnoty v normě.

monika0001
10. feb 2011

ahojte kočky..
tak moje zistenie je, že čím viac si dávam pozor tým väčší cukor mám.
po grahamovom rohlíku mám hodnotu ráno 8,7 a po obyčajnom 6,5.. tak kašlem ja celú diétu.. čím viac ju držím tým sú výsledky horšie ☹

marikka11
10. feb 2011

zuzuli83 když máš hodnoty v normě a dodržuješ dietu, tak se neboj mimi, je určitě v pořádku. Dej vědět jak jsi dopadla. Monika0001 asi na tom něco bude je to divočina... Já jsem zvědavá kolik mi to ukáže teď po večeři (smažená vajíčka na másle místo chleba k tomu knackebrot) Teda tolik vajíček, bílejch jogurtů a tvarohů jsem v životě nesnědla 🙂

katarinasifrova
10. feb 2011

ahojte baby. tak ja som v sobotu dobojovala. Maly Jakubko sa narodil velmi rychlo a vsetko je v poriadku 🙂 bol sice troska vacsi 4040 g a 52 cm ale je uplne zdravy.
aj ja som stresovala s dietou. za cele tehu som pribrala 4 kg a to za posledne tri tyzdne. to uz som bola stale hladna a musim povedat, ze tu som uz dietu nedodrziavala tak prisne.
drzim vsetkym maminam cakatelkam palce. 🙂

zuzuli83
11. feb 2011

katarinasifrova gratuluji k miminku 🙂

zuzuli83
11. feb 2011

Tak kontrolu mám za sebou, prďolka je ale moc malá, doktorovi se to zvlášť nelíbilo. Má asi 1350gr a má menší bříško.Tak mě bude hlídat a doufám, že poroste jak má. A zjistila jsem, že stres má asi vliv na cukr, teda u mě. Po těch nervech ráno jsem posnídala a měla jsem 7,6. To je u mě rekord. A to jsem snědla jen půl snídaně.

marikka11
11. feb 2011

Ahoj, zuzuli83 a v kterém jsi týdnu? Jo stres má velký vliv na cukr! Já jsem teď 33.týden takže na tu cukrovku asi kritický období. Psala jsi, že máš hodnoty dobrý, tak bych asi kvůli malé přidala jídlo a uvidíš, co to bude dělat. Hlavně klííd, ta váha je odhadem ne? Takže může mít víc. Já dnes jsem posnídala housku s lučinou a 9,3! takže se vracím ke knackebrotu 🙂 A nebo teda doktorka říkala dát si míň, ale to budu mít hlad! Dlouhodobý cukr 3,8 to ještě jde, ale moc prostoru už tam nemám. Za týden jdu zas na kontrolu a zas mám udělat 2 profily.
Katarinasifrova gratuluji ke krásnému chlapečkovi 🙂

zuzuli83
11. feb 2011

ve 30tt. říkal že má o týden a půl menší bříško. Snad se to srovná ☹

marikka11
11. feb 2011

Určitě se to srovná 🙂

skurinka
11. feb 2011

Ahojky maminky a tehulky muzu se k vam pridat .Dneska me diabetolozka nasadila inzulin .,jsem z toho cela takova jeste nesva.Ja uz mela pri prvnim teh inzulinek ale az 33tt a mimi byla vcelku normalne veleke -49cm a 3130gr .druhe tehotenstvi bylo uplne super .

marikka11
11. feb 2011

ahoj skurinka a v kolikátém jsi teď týdnu? A jaké jsi měla hodnoty, že Ti dali inzulín? Taky bych z toho byla nesvá, ale je to lepší, než mít vysoké hodnoty cukru a zbytečně s tím zatěžovat mimi ne? Tak písni jak jsi se s tím inzulíne sžila.

skurinka
11. feb 2011

@marikka11 -ahoj jsem v 11tt ´jako sila no...ja jen ted nevim jestli ty se u nas delaji jinas bo co-napsisu to takhle -mela bych mit 90mg/dl a mam 96 i vice ,hodinu po jidle bych mela mit max 120 mam 160mg/dl.musim si 4 krat denne pichat .jako jsem rada ze na to prosli tak brzo a ze to muzem pekne vzit od zacatku,ale byla jsem z toho uplne vedle no.dneska pred obedem pichala a za chvili jdu na to znova.
holky muzete me napsat co takhle jite a tak dekuji mooc

katarinasifrova
11. feb 2011

dakujem za gratulacie 🙂

barbim
12. feb 2011

@monika0001 Mne sa tiež zdá že čím viac dodržiavam diétu tým mám horšie výsledky. Týždeň si pichám inzulín, dúfala som, že výsledky budú v pohode ale mám to raz normálne raz vysoké. Aj keď zjem dva krát to isté jedlo výsledky sú úplne iné :( Vždy mám nervy keď sa už blíži čas merania.

miika
12. feb 2011

@monika0001
ahoj, tiez som mala tehot.cukrovku a pichala som si inzulin len podla potreby - cize pri jedlach a v casoch, kedy sa mi potvrdilo ze mam vyssi cukor - bolo to na zaklade 4tyzdnoveho merania glukometrom - pocas diety. Ale kedze dietatko priberalo pomaly, presla som na inzulin+dietu, aby som mohla viac jest.

Vsetky tu pisu, ze 7,2 je dobra hladina, mne bolo povedane, ze pri tehotnych je hladina posunuta prisnejsie na hladinu 6,5 a vsetko nad to je uz zly vysledok...
Moje poznatky:
1. rano vzdy najvyssia hladina cukru - rohliky cukor zvysuju viac ako chleba, chlieb som mohla max. 75g, co su dva take tensie krajce, a ci zjes biely alebo graham rohlik, velky rozdiel som nemala, cukor je rovnaky, len ten grahamovy a celozrnny ta dlhsie nasyti

2. ja som kazdy druhy tyzden musela diabetologicke (okrem merani glukometrom) nosit aj krv v takych malych kepoch - postup bol taky, ze som si musela silno napichnut prst, a niekto dalsi mi odobral do takej malej odmerky krv a tiez som si mala odmerat krv z toho isteho vpichu glukometrom. Vysledok - takmer vzdy boli vysledky z labaku (z tej krvi, ktoru som odobrala) vyrazne nizsie ako meranie glukometrom, takze casto som sa stresovala vyssou hodnotou a mozno v reali to bolo ovela menej...

3. raz po ranajkach som si po 1 rohliku a nesladenom caji zmerala cukor a mala som 9,2 ! zhrozila som sa a tak som si len tak pre kontrolu odobrala krv z druheho prstu - a ze 6,5 ! tak som sa nastvala a odobrala este z tretieho prsta a ze 5,6 ! povedala som to diabetologicke, ze to je otras, ze v kazdom prste mam inu hodnotu cukru a ze je vlastne velmi rozdielny vysledok podla toho kde som si prave krv odobrala a ze vlastne vsetky tie odbery su len taky cirkus...

Kedze som zistila taketo anomalie, postupom casu som sa tym prestala podrobne zaoberat. Ked som isla zjest nieco sladke a vysoko glykemicke (palacinky, zemlovku alebo francuzske zemiaky) pichla som si 4ku inzulin. Ked som jedla obycajne jedlo, nepichla som si nic. Proste som sa zacala stravovat normalne a prestala som tu cukrovku mat ako stres. Vysledok - pribrala som nakoniec 16kg, dietatko malo 4060g, narodene v 39+4, prirodzenym porodom (vyvolavanym predcasne kvoli cukrovke). Ja ani dietatko sme nemali po porode ziadne problemy s cukrom.
Takze ak mate lahsi priebeh cukrovky, netreba to branie inzulinu brat tragicky a dietu prilis prisne - vysledok bude ze budete stale hladne - ako som bola ja tie 4 prve tyzdne pri diete a dietatko sa bude zle vyvijat a bude malicke. Moj lekar to zobral opacne - radsej spokojna a najedena mamicka s inzulinom ako male nedonesene dieta.

A rodila som v Ruzinove, vedeli, ze si picham inzulin podla potreby a nerobili z toho ziadnu kovbojku. Len mi pocas porodu dali vypit glukozu a aj oxytocin mi dali nie do NaCl roztoku ale do glukozy, pretoze som tam uz odpadavala od nedostatku cukru. Naposledy som jedla den predtym a rodila som o 15.38, takze som bola uz riadne hladna. Po porode som mala cukrovkovu dietu, ale robila som si z toho riadnu srandu.
Predstavte si takuto dietu:
1. ranajky 3 grahamove rohliky !!! - bezne smieme max. 1...
2. obed a vecere - jedla som to iste co ine maminy bez diety, len som nemala to jedlo v ten isty den, ale iny den - napr. zemiakovu kasu s masom som mala v pondelok a oni v stredu..., tarhonu s kuratom som mala v utorok, oni v piatok... a tak, proste uplne to iste jedlo co nediabeticki pacienti

monika0001
12. feb 2011

@miika - pekné poznatky..
ja som to prestala už úplne riešiť..
dnes som zjedla soté zo zemiakovou kašou, potom som si dala fidorku a cukor som mala 5,6 😀 načo diétu. Keď som si dávala pozor mala som cukor cez 7!! 😀
kašlem to.. malinká nám rastie ako z vody - je o týždeň vpredu a to je dôležité... 😉

miika
13. feb 2011

@monika0001
nuz take iste poznatky som mala aj ja - ked som sa najedla niecoho normalneho a za tym som si dala sladky kolacik, tiez som mala nizky cukor - ale o tom sa pise aj v diabet. knihach - ze ak sa najes niecoho nesladkeho a zajes to sladkym, vysledok nie je vysoky cukor...proste to predosle jedlo to zneutralizuje...
takto som sa ja stravovala cely mesiac pred porodom - zjedla som napr. zemiaky, maso a salat a za tym som si dala trebars tu fidorku a cukor vysoky nebol nikdy. Vysledok je taky - ze sa najes kolko chces, nehladujes a este si doprajes nejaku tu sladkost. Samozrejme som vobec nepila sladene napoje a nejedla som sladkeho na tony ako pred zistenim cukrovky, ale zase som nedrzala "cukrovy celibat".
Jednoznacne najvyssi cukor som mala vtedy, ked som si dala vylucne sladke jedlo a nic ine nesladke spolu s tym, a myslim tym fakt cukrove jedlo, nie chleba, zemiaky ci bielu ryzu, co je akoze prezleceny cukor...

A co sa tyka toho ze je dietatko len o tyzden popredu - tu ta chcem trochu vystrihat - u mna to tiez cely cas vyzeralo ze sa dieta vyvija akotak normalne, ze ma normalnu velkost, odhad 4 dni pred porodom bol 3,4kg - lenze vysledok bol vyse 4kg a to sa narodil 10dni pred terminom. Ak by sa narodil presne, neviem ci by som ho este porodila normalne, ci by nebol uz moc velky. Takze tym ze si v 26tt, dietatko ma este moznost rast, moc to teda neprehanaj a moc nedoveruj ultrazvukom, ako vidis, pol kila hore dole... Ak sa budes stravovat normalne, vylucis sladke a len zcasu nacas si das po jedle tu fidorku, nic take sa nestane a vsetko dopadne super. Drzim palce.

miika
13. feb 2011

Este nieco k meraniu cukru. Vela z vas tu pise ze si meria 1 hodinu po jedle. Ale mne bolo povedane, ze sa ma merat 90min. po jedle a max. 120min. po jedle. Cize skor to nema zmysel a neskor uz tiez nie. Ak si teda meriate po hodine, nie je to spravne, este je cukor prilis hore. Ak si meriate neskor ako po 2 hodinach, tak je zase cukor na krivke smerom dolu a tiez to nie je spravna hodnota na posudenie hodnoty cukru.
A samozrejme ako som pisala, tehotne by nemali mat pri tehot. cukrovke vyssiu hodnotu ako 6,5 po 1,5 hodine po jedle. Len ak vam nebola diagnostikovana tehot. cukrovka, vtedy je hladina 7,2 ok.

A za tretie - zatazovy glukozovy test - s vypitim glukozy a meranim po 1 a po 2 hodinach sa ma robit az 6 mesiacov po porode, vtedy su tie vysledky spravne. Mne napr. brali krv po porode - 4.den a vzdy nalacno - cize pred ranajkami, obedom a vecerou a prisli mi oznamit s radostou ze mam vysledky v poriadku... Keby sa ma spytali, povedala by som im, ze ja som v ramci tehotenskej cukrovky nalacno nemala NIKDY vysoky cukor, to nic nedokazuje. Tiez pojdem s takou malou dusickou na ten test po 6.mesiacoch a budem dufat ze dopadne ok.

katkaen
13. feb 2011

katkaen Zdravím všechny přítomné v diskusi , ráda bych Vás touto cestou pozvala na přednášky s besedou v MC Pramínek V Praze na Chodově.
http://www.katkaen.cz/products/materske-centrum...
Pevné objetí jako součást životního stylu, aneb o životě ve vzájemném porozumění
(seminář vychází z koncepce ,,Školy lásky v rodině“ dle PhDr, Jiřiny Prekopové)

14. 2. v 9.30 hod - Máme doma miminko a neb povídání o miminkách, mateřství a otcovství
21. 2. v 9.30 hod - Někdy je to velké peklo s malým andílkem
28.2 9.30 hod. Kurz šátkování http://www.katkaen.cz/products/a22-listopadu-po...

Kateřina Neubauerová (Lektor preventivních výchovně - vzdělávacích programů a terapeut pevným objetím podle

PhDr. Jiřiny Prekopové)

budoucimatka
13. feb 2011

Ahoj miika. Děkuji za zajímavé poznatky. Jen mi vrtá hlavou. Když mi řekli, že hodinu po jídle má být hladina maximálně 7,2, tak to odpovídá tomu, co píšeš. Tedy, že po 90 minutách to je asi do 6,5. Nebo ne?
Jinak holky: nevíte prosím, kde bych sehnala detekční proužky ke glukometru Ultrasoft touch-ale méně než 50? Třeba polovinu? Dá se to koupit? Díky, mějte se.

labell
13. feb 2011

@budoucimatka mám jich 10 pomůže ti to?

budoucimatka
13. feb 2011

Labell: díky za reakci. Máš IP.

katarinasifrova
13. feb 2011

@miika tie casy kedy sa ma merat su rozne. ja som si merala po dvoch hodinach, ale napr. cesky doktori kazu po jednej hodine. ja som napriklad hodinu po vypiti glukozy mala nizsi cukor ako po dvoch hodinach. po dvoch hodinach som nesmela prekrocit hodnotu 6,7 a po 90 min 7. cize co doktor, to iny nazor 🙂
a baby nebojte sa. ja som za cele tehu pribrala 4 kg a to som ich pribrala za posledne dva tyzdne 🙂 maly sa narodil presne na termin a mal 4040 g a 52 cm a co je hlavne, je uplne zdravucky 🙂

miika
14. feb 2011

@katarinasifrova som sa pytala na diabetologii - vraj tzv. zatazovy glukozovy test - ktory sa robi tehotnym a meria sa po 60 a po 120min. je uplne nieco ine ako si ma merat uz diabetik 1,5hod. po jedle (normalnom jedle - glukoza nie je normalne jedlo).
A ja som mala na tom zatazovom teste to iste co ty - po 1 hod. som mala 7,2, po 2 hod. 9,2. Mamina, ktora si robila test zarovno so mnou, mala tu druhu hodnotu 13 !!! Vraj zdravym ludom ta hodnota klesa, cukrovkarom naopak. Tiez som si myslela na zaklade domacich merani, ze snad ani nemam cukrovku, pretoze to bolo velmi vzacne namerat si doma vysoky cukor. Diabetologicka ma vsak uistila, ze tym ze som mala na zatazovom teste take hodnoty, tak cukrovku urcite mam - nie silnu ako maju ine maminy, ale mam.

Inak ja si tiez myslim ze sa z tej tehot. cukrovky robi prilis velky bubak. Casto staci len ubrat z jedalnicka sladkosti a sladene napoje a ostatne jest tak ako dovtedy a vsetko je ok. Ale su maminy ktore maju bezne hornu hranicu nie 7, ale napr. 13 a tie maju sancu pri nedodrzovani diety a bez inzulinu mat naozaj velke dietatko so zdravotnymi problemami. Len ma mrzi, ze sa vsetky maminy s hodnotami nad urcitu hranicu hadzu do toho isteho vreca, hoci by sa malo k tomu pristupovat rozdielne podla vysledkov.

miika
14. feb 2011

@budoucimatka dievcata, pisete ze tu zhanate pruzky, vam ich nepredpisuje na recept diabetolog? ja som dostala zadarmo pozicany glukometer, k tomu som dostala zadarmo na predpis pruzky, a aj inzulinove pero mam tzv. vzorku od vyrobcu a aj inzulin mi dala lekarka vzorku od vyrobcu - kedze som neminula ani jednu celu ampulku, nebolo treba predpisovat... alebo to v cechach takto nefunguje?

marikka11
14. feb 2011

Ahoj, já jsem dostala zapůjčený glukometr i s 50ti proužky. Ale je fakt, že měřím víc než mám, mám dělat 2 profily týdně a já se ze začátku měřila častěji, abych vychytala, co můžu jíst a co ne. A jsem zvědavá, až mi proužky doujdou jestli mi dá nové nebo si je budu muset koupit. 😉 Jinak dnes jsem nastoupila na mateřskou, tak už konečně po 3 měsících nemusím dodržovat vycházky a můžu jít třeba večer do kina, nebo hned brzy ráno po snídani na procházku, abych nastartovala spalování. Doufám, že si těch 6 týdnů užiju a neporodím dířv 🙂

ihlicka
15. feb 2011

Ahojte babulky ☹ tak aj ja k vam uz patrim ☹ dnes som bola na testoch tehotenskej cukrovky mala som 4,4 potom 8,1 a 7,6 ☹ mne sa normalne slzy vyhrkli, vypisali mi knizku a kazde dva tyzdne na kontrolu. Vy tu pisete ze si to kontrolujete same ale mne nic take nepovedala,len zakazala co nemozem jest a to tak vyzera ze budem asi hladovat ved pomali mi vsetko zakazala jest a pit som s toho na nervi ako to len vydrzim do 24 aprila to je temin porodu ☹

suzi8
15. feb 2011

@ihlicka ahoj neboj sa nic aj ja som bola z toho hotova a ani som sa nenazdala a za chvilu je tu porod 🙂 doma som si kontrolovala cukor a vsetko bolo v poriadku..... a to boli Vianoce, vsade sladke 🙂 chodila som k diabetologicke raz do mesiaca na kontrolu vsetko bolo o.k....teraz ma to caka uz len po porode....dufam, ze to dobre dopadne....hlavu hore neboj sa da sa to zvladnut.....drzim palceky 🙂

suzi8
15. feb 2011

@ihlicka jaj a najviac skodia sladene napoje to som celkom vylucila a tiez keksiky a cokoladky....ale co sa jedla tyka jedla som vsetko ale mensie porcie...jasne ze aj prehresky boli 🙂 a cukor bol v norme...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre