Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mmaarrkkeettkkaaaa
17. jan 2012

@maxkatka tak jo, já si počkám na vyprávění po porodu, alespoň porovnáme 😀 a byl tenhle horší než ten první?
@katusskaa no tak mě nejspíš čeká také vyvolání kvůli cukrovce, tak jsem zvědavá...ono že by sis to nedala, když mi nic jiného nezbyde 😒 ale takový rychlý porod bych taky brala a hodinku bolestí člověk rychle zapomene 😉 pořád sice nevím co mě čeká, ale zvládly to všechny 😉
@maxkatka a to já bych sušenky zbaštila 😀 a co malá, jak se tváří na brášku?

gianni
17. jan 2012

@mimys
ako často si meriaš? a kde si picháš? keby som sa nespýtala tak by som si pichala stále do stehna a pri tom z vonkajšej strany,no povedal že cez den do brucha a na noc do vnútornej strany stehna

mimys
17. jan 2012

Já si píchám denní do břicha a noční do stehna.. ještě nikdy jsem se nepíchla do vnitřní strany stehna.. vždycky spíš trošku zboku, nebo dopředu. měřím si pořád před jídlem a po jídle a pak ještě v deset večer... jen ted poslední dobou tak obden merím jen pred jídlem a když mám hypo... taky abych šetřila papírky. Jenze moc tech papírků stejně neušetřím, protože stejně mám hypo dost často, zvlast ve dnech, kdy si nemerím po jídle.... 🙂

pepajr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gianni
17. jan 2012

@mimys no je to lepšie z vnútornej strany stehna , pred tým ma to niekedy aj zabolelo a niekedy zase vyšlo trochu krvi,asi som si pichla do svalu ,ale teraz je to o.k. lebo tam je tuk
prúžky si dokupuješ alebo ti ich tolko dali? mne dali 3krabičky(150ks) do marca,mám si merať 2 dni po sebe pred kontrolou,tak mám 2 dnový profil a ešte spravím nejaké 2 dni do kontoly,ale musím šetriť aby mi vyšlo,ale potom ako ma chcú nastaviť ked si každy den nemeriam a vždy zjem niečo iné pravdaže,ale ked máš často hypo netreba ti znížiť dávky?

maxkatka
17. jan 2012

Tak po obědě bylo 5,7 - normal... už tu byla i z dia, vzala si glukometr, pera, zkoukla hodnoty.... řekla jsem jí co jak bylo.... i s tou infuzí... tu mi prý měli dát, ale daleko dřív, když věděli, že nejím.... hodnoty zhodnotila jako uspokojivé a po třech měsících se mám objednat na kontrolu na ogtt.... i jsem jí řekla o tom dohadování s insulinem... tak se pousmála a prý dobrý... že kdyby něco, tak o tom ví....

elisisse
17. jan 2012

@maxkatka ahoj, no pocuj dneska som bola na kontrole a cukor mam pod pat. a to som sa vobec neobmedzovala. co si o tom myslis???

elisisse
17. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa kontrola dopadla takto R: 4,7 O: 4,9 V: 4,3 co ty nato?

mmaarrkkeettkkaaaa
17. jan 2012

@elisisse no myslím že tehdy jsi měla výsledky nějaké zkreslené...jelikož tohle jsou úplně výborné hodnoty...tak máš fajn, ž se nemusíš nijak omezovat...
@maxkatka tak už máš po měření jo? se máš...to já mám glukometr svůj, takže mě to porodem rozhodně nekončí 😒 jen se už člověk nebude muset až tak hodně hlídat...Budu držet palce za ty 3 měsíce 😉 to dej pak určitě vědět, jak ti zátěžový test dopadl.

maxkatka
17. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa jasně, že dám vědět... já sem budu chodit nakukovat dál.... Přemýšlím, že až budu mít penízky, tak si koupím do One touch pásky a mojí mámě na čas zabavím glukometr....

mimys
17. jan 2012

@gianni proužky mi zatim davaji, dr zazadala na pojistovne o víc, protože jsem v rezimu tehotenstvi a kojeni, tak davaji vic. Dávky snížit nemuzu, je to blby, ale když si píchnu 5, mám glykemii treba 9, kdyz si pichnu 6, tak se drzim kolem 6, ale staci malinko a jdu do hypa... půljednotky si pichnout nemuzu, tak tu musim nejak vybalancovat.

lusinka8
17. jan 2012

@boka79 krv mi brali z prsta na glukomeri ale brali mi aj zo zily na krvny obraz a to posielali do labaku tak ja neviem ako to je ☹

lusinka8
17. jan 2012

@katusskaa no super tak ja skusim tu dietu a uvidime 🙂 len skoda ze mi tak chuti papkat. a hlavne ovocie a tam je tiez dost cukru.

lusinka8
17. jan 2012

@llluckaaa dakujem za radu,tu dietu urcite vyskusam .....pre istotu 🙂 a dobry pocit

boka79
18. jan 2012

@lusinka8

ahoj, no ked ti brali z prsta a na glukomeri, tak to nie je presne a moze byt aj o 10 percent vyssie. Tolerancni test by sa nemal robit na glukomeri koli nepresnosti.. Ale ako aj llluckaaa pise - ta dieta je dobra vec, pretoze jes plnohodnotne a casto, co je v tehotenstve aj tak odporucnae, dolezite, ze koncentrovane cukry vyradis - ako dzusy, sladkosti, sladene napoje a tak.. Potom by to malo byt lepsie...

Ovocie si tiez mozes dat, najlepsie na olovrant , desiatu, takze nemusis vsetko vyradit.

maxkatka
20. jan 2012

Ahoj holky, od včera jsme doma... ale byl to záhul celý den a já včera večer asi poprvé zažila svůj pád glykemie.... Ležela jsem a odpočívala a bylo mi OK.... ale pak že vstanu a půjdu se od oběda konečně najíst a najednou se mi udělalo mdlo a chytla mě zimnice jako kráva.... Pak teda až za dýl jsem se najedla a najednou mi bylo teplo.... ale trvalo to... tak jsem to teda vyhodnotila jako pokles cukru... vůbec mě to prvně nenapadlo a ani už nemám glukometr, že..... 😢

mimys
20. jan 2012

@maxkatka ahoj
no mohlo to byt poklesem cukru, ale jestli si nepícháš, tak by to bylo divný. Nebylo to spíš nízkým tlakem ?.. ikdyž ta zimnice je divná... nebo prostě vyčerpání.. hlad....
Mrkni se na aukro, da se tam koupit glukometr za pár kaček ...

boka79
20. jan 2012

@werumka

Ahoj Maxkatka pisala, ze si profik v teh. cukrovke, tak som sa Ta chcela nieco opytat, ja robim od zaciatku januara dietu na DM a hodnoty po jednle su super, po hodine mam max. 6,5, niekedy aj pod sest, ale co som si vsimla, ze mi stupla hodnota na lacno. Vzdy som mavala tak 4,1, 4,0 a posledny tyzden od 4, 4 - 4,8 dnes 4,8 , je to sice v norme ale pod hranicou...
Mas nejaky tip?

Silvia

werumka
20. jan 2012

@boka79 Ahoj, tak profík zrovna né, technicky vzato je to jediný druh cukrovky, který mi s jistotou nehrozí 😀
Ale tenhle stav je ve stadiu Tvého těhotenství naprosto normální. Do 35. týdne to bude mít tendenci stoupat, takže v tom nebude žádný jiný problém. Osobně bych ani neviděla problém v hodnotách kolem pěti (pakliže se nejedná o ranní lačnou hodnotu, která by dosahovala hodnot nad 5,5). Protože v těhotenství se mnohem snáz než kdy jindy stane, že se organismus přepne do stavu hladovění a začnou se hromadit ketony, kterým je v těhotenství dobré se spíš vyhnout. A s příliš nízkýma hodnotama ty ketony hrozí. Jak jsi na tom s množstvím jídla (snídaně, svačiny, oběd, večeře)?

@maxkatka Tohle bych spíš viděla na hormony - s laktací to občas tak bývá. Klasické hypo Ti určitě nehorzí. Ale je možné po dlouhodobé vyšší glykémii pociťovat příznaky hypa i při glykémii 4 mmol/l. Ale to už bych řekla Tvůj případ nebude.

boka79
20. jan 2012

@werumka

No rano jem tak 40 gramoc chleba - celozrnny, a knaeckebrot, k tomu zeleninu, sunku, alebo syr, alebo cottage cheese, alebo vajicko

Desiata - kava s mliekom, a nejake ovocie, alebo dva knaeckebroty s maslom

Obed vacsinou tak 50 - 60 gramov sacharidov

olovrant mlieko a ovocie tak 25 gramoc sach.
a vecer zjem aj tych 60 gramov a pred spanim asi 20

Mozno je to menej ako 250, je to kolo 200 g denne, ale zato si dama plnohodnotne tuky, syry a tak.

Myslis, ze by som mala zvysit sacharidy?

boka79
20. jan 2012

@werumka

existuje evtl nejaky caj pre dm v tehotenstve?

werumka
20. jan 2012

@boka79 Při diabetu obecně jsou sacharidy nejdůležitější položkou. V Tvém případě bych zvýšila:
Snídaně: Dala bych o 20g chleba víc, tj. 60g. K tomu klidně stejné přílohy.
Dopolední svačina: tu bych klidně nechala.
Oběd: určitě zvýšit na 60g sacharidů.
Odpolední svačinu a večeři bych nechala.
Před spaním bych zvýšila na 30g sacharidů.

werumka
20. jan 2012

@boka79 O čaji jako takovém nevím, ale velmi dobrý vliv na glykémii má citron. Když si uděláš čerstvý zázvorový čaj s citronem, tak je to taky dobrý pomocník.

boka79
20. jan 2012

ok skusim tak, ale pred spanim mi nejako nic take nenapada, aby to nebolo stale o tom istom
ked ratam sacharidy, tak ratam ale aj tie zo zeleniny, ma sa to tiez ratat? Napr. paradajky na 100 gr 4,4, alebo tak.

mozno som to v dobrom umysle podcenila a malo jedla, neviem, ale bojim sa toho blbeho cukru

boka79
20. jan 2012

@werumka
apo 35 t, aka tam je tendencia?
ze sa to polepsi, alebo ostane?

werumka
20. jan 2012

@boka79 Pokud se nejedná o vaničku cherry rajčátek, tak zeleninu nepočítej. Před spaním je dobré nějaké pečivo, holky tu třeba doporučovaly i mléko. Prostě něco, co zasytí na celou noc. Takže bych to určitě nesestavovala jen z ovoce, protože to rychle "vyšumí". Ten strach z vysokých cukrů je logický, ale málo cukrů s sebou zase nese jiné komplikace - zvlášť pro Tebe a Tvou kompenzaci. S těma hodnotama, co máš, se nemusíš ničeho bát. Po tom 35. týdnu se to buď mírně zlepší, anebo už dál nestoupá. Spíš to ale setrvává ve stejném stavu.
Ketony v moči ráno nemáš?

boka79
20. jan 2012

@werumka

to si nerobim, ja totiz to podla mojej diabetologicky cukrovku nemam , zijem v nemecku a tu nie su take kriteria ako v cechach a na sk... Mala som hranicne hodnoty, takze ja to riesim vsetko sama, aj dietu aj vsetko som si nacitala.
Asi si este kupim tie pruzky na moc, mam sice ale bez ketonov, alebo su aj take do glukomeru, ktore sa daju ..Ja sa len bojim, ze mi tie glykemie po jedle vybehnu zasa vyssie, ked budem viacej jest...
ale asi mi nic ine neostava, tak dam na druhu veceru este dva knaeckebroty.. Napr. A pojdem kupit tie pruzky..

werumka
20. jan 2012

@boka79 Ty proužky jsou dobrá věc, podle toho to dobře poznáš, zda máš dost sacharidů nebo ne. S tou druhou večeří je to dobrý nápad. Pokud budeš jíst málo, tak ty hodnoty poběží nahoru ještě víc. Podle těch hodnot, co jsi psala, nemáš v průběhu toho dne nějaký problém se "skákající" glykémií. Toho přidání sacharidů se neboj.

boka79
20. jan 2012

no som to zahriakla, teraz som mala po obede, po hod. 7, ale stale v norme.
Vyskusam, uvidim.
Dakujem za tvoje rady

lajcikova
20. jan 2012

ahojik,nezlobte se že vam sem lezu,ale našli mi těhu cukr,měla sem před tou slad.vodou 4,5 a po testu 7,8
a naposledy 5,8 a doktor mi řekl že ma sníst rano suchej,chleba,pak tři rajčata,oběd,tři mrkve a na večeři suchej chleba s paltkovym syrem a jablko.....přijde mi to strašně nevyvážene,tak se snažim jist hlavně zeleninu,ovoce(mimo banan,hrozno)maso,a žadne sladke...
ale spíš by mě zajimalo kolik mužu denně sacharidu?nic mi k tomu neřekl ☹ jen na mě řval že budu mit nemocne dítě,a že sem přibrala moc(4kg)ted sem pul kila zhubla....
diky za rady

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre