Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucinkaboz
24. júl 2015

dievčata, vysoke hodnoty...su nad 10...ani neviete čo píšete...dalsia vec, co mili lekari hlavne obvodáci nevedia, ze glykemia z glukomera nie je presna, glukomer moze merat 20% rozdiel z hodnoty, hore dole,aj ten najdrahší...a najdoležitejsia vec, nemat prsty od alkoholu umyte cistou vodou, alkohol stahuje cukor aj na tej kvapke...a meria sa az z druhej kvapky krvi.to su zasadne veci, dodržiavane pri diabetikoch....

ivanya
24. júl 2015

@lucinkaboz To mas pravdu, ze vysoke hodnoty su nad 10, ale inak su brane tehulky a inak klasicky diabetici. Mne moja diabet nakazala mat do 6 po 90 minutach... a tym sa riadim.

ivuska6
24. júl 2015

aj ja som mala ,mala som 8,1 a viac a tiez ma cukraska strasila o velkom mimi ale niekde mi jeden doktor povedal ze 8,1 to je este dobre v tehotenstve nic si nemam stoho robit kazala mi dietu nedrzala som osrata je jej dieta jedla som normalne sice ja som pribrala len 6kg za cele tehu maly sa mi narodil predcasne v 35 tt a bol strasne malinky a nie velke dieta ani by nebol velky keby sa narodi aj normalne a este aj mi hrozila inzulínom ten by som nikdy nedala doseba ono to prejde vsetko ked porodis

lucinkaboz
24. júl 2015

ano to je sice pravda, ale 6,5 nie je vysoka hodnota, meriam doma rodinu aj znamych a mnoho z nich ma hodinu a pol po jedle aj 7 a zaručene nemaju cukrovku....

lucinkaboz
24. júl 2015

@ivuska6 presne tak...hodnoty nad 9-10 škodia....nijaky glukomer vas neodmeria presne, najpresnejsie je to len v laboratoriu...preto ked citam ze niekto streduje pri 6, 5...

mariankah
24. júl 2015

Ahojte kocky, dnes som absolvovala ogtt, moje hodnoty v labaku po 2 hod. 7,9.....hranicne hodnoty, a na glukomere mi ukazovalo 11, 2. Nuz co l tomu dodat, velky rozdiel v labaku ako na glukomere.....co si o tom mysliet neviem, skusim sa spytat diabetologicky, pretoze je to moj vlastny glukomer, nedavno kupovany 😖 . Tak ci tak dietu budem drzat, po cestovinach som mala glycku 12, 2 teda vysiu ako po ogtt
A este sa chcem spytat, mate niektora otestovane pecivo z obchodu typu kaizerka? Ja mozem zjest 1 a pol kaizerky, z razneho chleba ma pali zaha a potrebujem najst pecivo, z ktoreho sa mozem najest a nebudem mat glycku vysoku.....vdaka....niekde som citala, ze spaldove rozky, ale kde ich kupit? chodime do tesca a lidla a tiez billy, bohuzial pekaren na blizku nie je ☹

lea132
25. júl 2015

@ivanya no to prave neviem, k doltorovi idem v utorok a zatial sa mam merat..dve hodiny po veceri som mala 4,6

ivanya
25. júl 2015

@lea132 Tak to si mala peknu hodnotu.

ivanya
25. júl 2015

@mariankah Mne sa osvedcila znacka Schar, ich chleby aj napr. mramorovy kolac mi glycku zvysi do 6, takze pohoda. Z cestovin mozem celozrnne Cessi, po obycajnych mi vybehla glycka do zavratnych vysin. Ja si nemyslim, ze je to nejaka extra nedodrzatelna dieta, len som vylucila bielu muku a nahradila ju bezlepkovymi potravinami, vylucila som sladke, ak mam chut, trochu si dam (kusok kvalitnej coko alebo 2-3 lieskovce v coko pripadne bezlepkovy zakusok) a cestoviny som nahradila celozrnnymi. Prilohy si vazim - zo zeniakov mozem aj 150-180g v pohode, z celozrnnych cestovin 70-100g. Jogurty jem klasicke smotanove s prichutami - osvedcili sa mi zvolenske, tie maju najmenej cukru a jem ich poobede, kedze rano je metabolizmus pomalsi. Vela zeleniny, ovocie menej ale kludne si dam broskynu s melonom, tak do 200g. Dalej dezerty Nestle pre deti, ovsena kasa Hipp bez cukru... Ono sa da prestravovat, len treba zacat citat etikety... a povedzme si uprimne, ten cukor v potravinach nie je extra zdravy a az ked si to zacne clovek vsimat, kolko hrozne vela ho tam je, tak pochopi, ze jeho obmedzenie prospeje nie len babatku ale aj mamine...

mariankah
25. júl 2015

@ivanya

dakujem za info 🙂

lea132
25. júl 2015

@ivanya hej to ano, len nechapem, ci mam vobec nejaky problem..lebo jem normalne..a hodnoty mam uplne fajn..ci si dam zakusok alebo kusisko chleba

mariankah
4. aug 2015

Moj zaujimavy zazitok :-P....vcera po celozrnej kaizerke po 2 hod. hodnota 7,8 a dnes po 2 hod. po tej istej kaizerke plus o dalsiu polku kaizerky viac po 2 hod. 6,5....a to len kvoli tomu, ze tam bola sunka navyse.....nuz bielkoviny brania rychlejsiemu vzostupu glykemie 😲 .....len co robit, ked nechcem, aby sunku jedlo moje dieta 😠 .....este ma napadlo, ze to skusim so syrom a uvidime 🙄 ....maslo a zelenina nestaci, musi byt aj belkovina, tofu ma napadlo, ale z neho ma naduva 😖

ivanya
4. aug 2015

@mariankah Nemuselo to byt kvoli sunke... mne sa toto deje furt, ze zjem uplne to iste a raz mam hodnotu dobru, inokedy uplne odveci aj o 1 stupen vyssiu... pytala som sa na to diabet a povedala mi, ze to zavisi od dalsich XY faktorov - aku mam naladu, ako som sa vyspala... som pozerala ako puk 😀 takze teraz meram aj to co uz som x-krat merala, ale este som neodpozorovala ci mam lepsie glykemie ked som vesela alebo ked som nervozna 🙂

mariankah
4. aug 2015

@ivanya
viem, ze to zavisi od vela inych faktorov, len nie som ani chora ani nic a aktivita, vcera som bola aktivna, dnes velmi malo, dokonca poslednu tristvrte hodinu som prelezala 😝
Stve ma to, chcela by som sa stravovat iinak kvoli dcere, ale nejde to, pretoze priorita je glykemia, som plna rozporov, hnevu, sklamania a nervov 😠

ivanya
5. aug 2015

@mariankah Mne uz sa to zda celkom v pohode, alebo som si uz zvykla 😕. Doprajem si pizzu, ale len 2 trojuholniky, strasne mi chuti langos so smotanou a syrom a nijak extra mi glycku nezvysuje, a ked je najhorsie tak si dam 2-3 lieskovce v cokolade. Skusala som aj zmrzlinu - 2 kopceky - kakaova + nutelova + kornutok, po hodine bola glycka 7,5, po 2 hodinach 5,1. Jedine co mi vadi, su tie specialne chleby co musim kupovat a musela som prestat piect kolace 🙂 Ale skusam si kupovat spaldove a raz je to OK, inokedy vybehne glycka vysoko. Namiesto klasickeho mlieka do kavy a do ovsenej kase pouzivam kokosove mlieko, ma o polovicu sacharidov menej. Ja som to mala uz pred tehu tzv. inzulinovu rezistenciu, mne to teda porodom "nezmizne", ale nejak extra som to neriesila, lebo som chodila 3x tyzdenne do fitka + plavat, takze som sa v jedle neobmedzovala.

mariankah
5. aug 2015

@ivanya
wau, tak ja som pizzu ani neskusala, ani zmrzlinu......mne je aj tak po tych jedlach doslovne zle, ale obcas aj ja zhresim a glycka ide hore, ale to len vikendovky, ked oslavujeme a tento vikend je taky posledny, budem jest grilovane ryby ci syr so zeleninou ale asi si dam mamine domace kolace 😝 ....neodolam a glukomer na tie 2 dni neberiem a potom opat dietujem.........zatial som s doki dohodnuta, ze diabetologicku budeme riesit az pridem na poradnu na konci augusta. Dovtedy si sama meriam a dietujem, ale tento vikend este obetujem 😀

ivanya
5. aug 2015

@mariankah A kedy mas termin? Ja koncom septembra a potom si kupim aspon 10 zakuskov a kolacov a vsetky ich sama zjem 😀

mariankah
5. aug 2015

@ivanya
Termin mam na zaciatku novembra, no ja som zistila, ze chyba je v kaizerkach, raz kupim naozaj celozrne, raz su asi prichucovane cukrom alebo karamelom.....takze zajtra idem do DM a kupim tan chlieb Schar.....a uvidim, zistila som, ze musim merat po kadom jedle aby som mala istotu, nalacno netreba ale po jedle ano......este, ze som dosla na chybu a kym pojdem na poradnu o 2 tyzdne, budem mat ukazkove glycky, inak bude problem 😝
Malo ma to skor napadnut....nuz co, clovek sa uci na vlastnych chybach a pri prvom dietati som ani nevedela, ze mam tehu cukrovku, tiez som rodila v novembri a k diabetologicke som sa dostala az na konci augusta......ale tam som jedla kanckebroty a teraz mi to nestaci, som strasne hladna a nervozna a tym padom je dieta nervozne a podrazdene, takze preto skusam pecivo a ako vidim je to problem, takze dam na tvoju radu a idem zajtra do DM, skusim zjest chlieb aj bez sunky a co to spravi s glyckou a ake mnozstvo mozem zjest a ci bude chutit.......

ivanya
5. aug 2015

@mariankah Skus, ja uz som si na tie chleby zvykla, maju asi 5-6 roznych druhov a chutovo nie su zle, nie su to take tie typicke tvrde podosvy 😀 Su nakrajane, takze si vzdy dam jeden kusok a nikdy som nemala glycku nad 6 a to si veselo natrem maslom, dam sunku, syr, zeleninu. A s tou kaiserkou mas pravdu, nemusi to byt vzdy rovnaka kaiserka, presne tak prifarbia karamelom a hned sa tvari ako celozrnna 😠

mariankah
5. aug 2015

@ivanya
zajtra skusim a uvidim..... 😉 snad si budem moct dat aspon 2 krajce.... 😖

danielita18
5. aug 2015

ja som pri tehotenskej cukrovke jedávala sojové rožky ale asi tiež záleží z akej pekárne

danielita18
5. aug 2015

@ivanya presne ja som sa tiež pri tehotenskej cukrovke začala uplne inak dívat na potraviny

lucinkaboz
7. aug 2015

@mariankah sunka, to určite nebola..
rada by som Vás niektoré v dobrom upozornila, na to čo Vam nepovedia žiadny vyrobcovia glukometrov, len tí lepší....ked viete , že to tak vo všeobecnosti funguje.
glukomer meria 20% + - z hodnoty
teda ak máte glykemiu napr 8, može vás zmerať 20% z tejto hodnoty teda o 1,6 mmol hore dole, aj menej ,aj viace, cim vyssia hodnota, tym je to menej presné, pri vyssich hodnotách meria aj viac.
Netreba stresovat, ked sa zmeráte v zapetí z inej ruky a z ineho prstu, tiež može byt glykemia iná.
Mám najdrahší glukomer, mam ich viacero a nikdy ma nzmeraju 3 glukmetre presne
ak je glykemia napriklad 6 , 20% hore dole je 1,2...no pri ok hodnotách meria teda presnejsie
Každy jeden glukometer, tak meria....
Najpresnejsie su vysledky z laboratoria.
A ak sa meriate, treba vždy vytlačit az druhu kvapku a nikdy netlačte kvapku nasilu, nevytláčajte ju, to je vždy absolutne nepresná glykemia.
Mnoho lekarov , obvodákov ,aj obycajných diabetologov nevie, nevedia to ani sestričky, najlepsi odbornici na tieto presne detaili su diabetologovia v lubochni..
dalsia vec, ak nie ste si istá ako tehotná ako a čo jesť, žiadajte si dietnu sestru, mate nato narok, diabetogovia vam to nevysvetlia.
Pre porovnanie: V rakusku maju abulancie pre diabetes 2, diabetes 1 ,aj diabetes 1 na pumpe, co je uplne niečo iné, ako diabetes 2, diabetolog aj pre tehotne diabetičky, zvlásť dvere ma dietna sestra, ako aj lekar pre diabeticku nohu...u nas toto zvláda niekedy otráveny diabetolog....všetko naraz a tak to potom aj vyzerá

lucinkaboz
7. aug 2015

@ivanya ahoj , prečitaj si moj posledny prispevok v diskusii

lucinkaboz
7. aug 2015

@naturiq dobrý večer, vyliečil sa z neho niekto, kto mal DM 1?

ivanya
8. aug 2015

@lucinkaboz Ja viem, ze odchylka moze byt 20% a ze meranie z kvapky prsta nemam brat ako definitivne, kedze najpresnejsie je v laboratoriu - a najlepsie zo zily. Co sa tyka diabetologov, stretla som sa zatial s dvoma - obidvaja mali dietnu sestru, ktora ma poucila o tom co mam jest, ako si mam pocitat sacharidove jednotky, ako si ich rozdelit...dietnu sestru ma aj moja terajsia diabetologicka a zakazdym idem najprv k nej do "zvlast dveri" a az potom k samotnej diabetologicke... takze netreba vsetkych diabetologov hadzat do jedneho vreca, mozno sme oproti Rakusku v plienkach, ale daju sa aj tu najst "ti lepsi". Osobne si myslim, kedze kazdy z nas je jedinecny, treba prist na to, co komu vyhovuje, nie riadit sa tabulkami. Mne absolutne nevyhovuje chlieb ale na prekvapenie si mozem dat kusok kolaca... kazdemu organizmus na danu potravinu moze reagovat trosku inak, len na to treba prist a potom sa podla toho zariadit 😎

lucinkaboz
8. aug 2015

@ivanya no nie každy može dochádzať dialku práve za dobrým diabetologom

katja78
8. aug 2015

Najnovšia ISO norma je na odchýlky meraní glukomerov prísnejšia:
"* Spĺňa požiadavky ISO normy 15197: 2013: 95 % výsledkov v rozmedzí ± 0,83 mmol/l pri koncentrácii glukózy <5.55 mmol/l a v rozmedzí ± 15 % pri koncentrácii glukózy ≥ 5.55 mmol/l."
Spĺňa ju napríklad Freestyle Optium Neo:
http://www.abbottdiabetescare.sk/Glukomery/Gluk...

mariankah
10. aug 2015

Ahojte, s tymi glukomermi je to velmi zaujimave, pretoze, ked mi robili ogtt, som si merala hodnoty s vlastnym glukomerom a porovnavala s vysledkami s labakom.....mne vysla hodnota 11, 2 na glukomery a v labaku 7,9. Nuz vysvetlit si to neviem 😖 . Takze meranie glukomerom je len orientacne, preto sa sleduje hodnota glykovaneho hemoglobinu.
Kazdy diabetik reaguje rozne na rozne jedla, napr. ja uz 6 dni nejem vobec ziadne pecivo a glycky mam ukazkove......a teda dnes som zjedla 4 kusky kolaca ....samozrejme rozdelene na cely den a 2 tablicky cokolady a nebola som hladna a glycky uplne super. Dam si krajec peciva a uz mam problem.....
Som aj v inej skupine diabetikov a tam jedna diabeticka spominala, ze skusala merat glycky z viacerych prstov a viacerymi glukomermi, z jedneho vpichu a vysli jej vsetky hodnoty rozne 😎
Nuz co dodat, zbytocne sa nestresovat , pri prvom tehu som mavala hodnoty do 7, obcas do 7,5 a narodilo sa mi zdrave dieta s vahou 3150g a bezproblemovym porodom bez nasledkov na glycku u dietata......takze ja beriem glycku do 7,5 za normalnu 😝

mariankah
10. aug 2015

@lucinkaboz
na vine bolo pecivo, uz nejem ziadne, takze uz to neriesim 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre