Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa o tom zatím nic neříkali...mně se o tom už i zdá:O(

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa no...po večeři-krajíc chleba s rybičkovou pomazánkou-domácí, ryby v konzervě, rama, pomazánkový máslo a cibule-8,7. tak já už vážně nevím, co mám dělat.O((

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Tak to je blbý, vypadá to, že dieta nebude stačit ☹

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa a co to dělá s miminem?

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Pokud bys měla delší dobu vysoké glykémie, tak ho víc vyživuješ cukrem. Takže by rychleji přibývalo na váze a bylo závislé na cukru. Po porodu by hrozila hypoglykémie a hyperbilirubinémie. Současně je vyšší riziko předčasného porodu a preeklapsie. Později pak pro dítě vyšší riziko obezity a diabetu. Ale pokud se to vyřeší inzulínem, nemusíš se toho bát.

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa takže jim mám raději říct hned zítra, kolik jsem naměřila, aby mi ho dali hned?

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Nechala bych to na nich. V tomto ti neporadím, o léčbě rozhoduje lékař a já nevím, od jakých glykémií a jak musí být časté, aby už přistoupili k léčbě inzulínem. Asi si tě budou chtít zase sami změřit a možná ti určí glykovaný hemoglobin (z toho poznají, jakých glykémií jsi dosahovala v posledních týdnech).

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa co je to glykovaný hemoglobin?

llluckaaa
30. okt 2013

@jpetraa Stanovuje se z krve a ukazuje dlouhodobou kompenzaci cukrovky - jak byla za poslední 4-6 týdnů na hemoglovin navázaná glukóza. U těhotných diabetiček má být do 4% (resp. 40 mmol/mol).

jpetraa
30. okt 2013

@llluckaaa aha...tak to se můžu se 4% rozloučit, když to vidím...

werunkas
31. okt 2013

@lennus jj cukroví od tchýně je z cukrem ale to teď jíst nebudu když mám tu cukrovku, ale včera jsem narazila ve zdravé výživě na čokoládu slazenou stévií (žádný cukr) od firmy Balance, hned jsem si ji koupila a byla vynikající od "normální" čokolády chutově nerozeznatelná...těším se až si ji zase koupím 🙂...a zázvorky neznám...

werunkas
31. okt 2013

@llluckaaa ještě jsem se chtěla zeptat při té cukrovce se mimčo nesmí přenášet že? takže když nebudu mít porodní bolesti v termínu kdy mám rodit tak mi ten porod vyvolají?

llluckaaa
31. okt 2013

@jpetraa To záleží, jaké glykémie jsi měla v posledních týdnech. Já bych řekla, že se do 4% vejdeš... Ale asi je ta hodnota bude zajímat
@werunkas Já to taky slyšela (údajně hrozí vyšší riziko zkažení plodové vody). Ale jak už jsem tu psala, moje kamarádka s cukrovkou chodila do rizikové poradny a tam jim řekla, že vyvolávaný porod nechce. Takže pokud by to zdravotně vypadalo na to, že dítě musí ven, že dává přednost císařskému řezu. Ani nemusela podepisovat žádný reverz. Rodit začala přirozeně 14 dní po termínu.

jpetraa
31. okt 2013

@llluckaaa tak dnes jsem na dia strávila oproti včerejšku příjemných cca 8 minut:o) odebrali mi krve, že by mě teda zajímalo, cos ní budou dělat, jetli nepotřebujou vymalovat na rudo...o) jinak včera po druhé večeři 4,9, ale pravda,měla jsem jen půlku tvarohu, nízkotučnýho,ale ne light. čokoláda se stévií..to teda asi v klidu můžu,že? i víc jak jeden čtvereček?
@werunkas já o těch porodech diabetiček četla různý věci...někde že se to vyvolává automaticky před termínem, jinde že záleží na stavu cukrovky...mně vyvolávali první porod, protože jsem přenášela, takže vím, že se to dá přežít, ale těšila jsem se, že tentokrát si prostě malá řekne sama..tak jsem sama zvědavá, jak to dopadne.

llluckaaa
31. okt 2013

@jpetraa Musela bych vidět přesné složení 😉 Někdy se ke stévii přidává i jiné sladidlo (co jsem viděla jednou čokoládu se stévii, tak v ní byl i maltitol), ve větších množstvích by mohla působit projímavě 😒 Navíc i v kakaových bobech jsou sacharidy, takže se musí jíst omezeně.

jpetraa
31. okt 2013

@llluckaaa tak nám třeba @werunkas přečte složení:o) tak mně zbylo těšení se na jedno caro s mlíkem denně...bez ničeho k tomu je to sice slabá náplast, ale aspoň něco.

jpetraa
31. okt 2013

svačina...mandarinka s půlku bílýho jogurtu...po hodině a kousek 5,3. tak by se mi to líbilo pořád...

lennus
31. okt 2013

@werunkas Díky za tip na tu čokošku, musím se na ni mrknout. Mně úplně stačil ten jablečný závin a ovoce, ale samozřejmě že bych si dala i větši mls.
Mně řekla doktorka, že se nesmí přenášet, protože děti diabetiček jsou větší, s tím jsou spojená rizika a stárne placenta, což je nežádoucí. Myslím, že není nutnost vyvolávaného porodu, jen když hrozí nějaké riziko prockovi a když se přenáší. Toto mě vystrašilo nejvíc, protože chci, aby byl porod přirozený a přišel sám, ale je to ještě daleko, tak nebudu plašit! A ještě jsem se na to dnes ptala doktorky a říkala, že je ještě čas a nemusí to znamenat nutnost vyvolání. Moje doktorka je úžasná, je to vedoucí porodního, tak jí věřím.

@jpetraa Dostala jsem chuť na Caro s mlékem, tak si ho asi koupím a budu dělat na svačinku. 😉

Četla jsem nějakou studii, ty vyvolávané porody jsou sice kratší, ale často taky více bolestivé.

Holky, byla jsem dnes v poradně a na diabetologii a vše dobrý, i výsledky z krve z minule. Jediný ten špatný výsledek byl po ránu, jak jsem si nedala tu druhou večeři, ale jeden špatný výsledek se nebere nijak tragicky. Samozřejmě se to může zhoršovat, ale zatím jsem ráda, že to zvládám dobře držet a můžu se měřit jen 1x týdně, popř. si vyzkoušet na jídlech, u kterých chci vědět jak reaguju. Mám radost! 🙂

lennus
31. okt 2013

Jo a kolegyně mi přinesla stévii, v pilulkách a je to teda hnus! Snad ty kapky do pečení by šly, ale asi to pořizovat nebudu. Když se přisladí suš. ovocem, tak je to taky moc dobrý!

werunkas
31. okt 2013

@jpetraa tak to složení je kakové maslo, vláknina inulin, sušené plnotučné mléko, kaková hmota, maltitol<10%, sójový lecitin, sladidlo steviol, přírodní aroma...myslím že to není tak strašné...lepší než čokolády slazené cukrem, ten maltitol je něco strašného?

werunkas
31. okt 2013

@lennus no ty pilulky jsou asi hnus a ten prášek není o nic lepší možná ty kapky budou lepší ale zvykám si že jsem bez cukru dá se to přežít....o těch porodech teda nevím taky se budu muset poptat gynekoložky....zítra jdu taky na diabetologii teda podruhé ale brzy ráno chtějí po mě moč a budou mi brát krev, tak snad se tam někde nevyvalím ptž braní krve je pro mě docela nežádoucí, bývá mi hodně zle a pak mi řekli že tam budu čekat na výsledky tak tam beztak strávím celé dopoledne...no moc se netěším...

werunkas
31. okt 2013

@jpetraa no vidíš že máš lepší výsledky to potěší co? zatím gratuluji a držím palce ať máš stále takové hodnoty 🙂

werunkas
31. okt 2013

No jen doufám, že mi té krve moc nevezmou jinak se jim tam vyvalím 😀

lennus
31. okt 2013

@werunkas Na tu krev ale nemusíš nalačno, tak by to mělo být v pohodě. Mně se vždy nalačno u praktičky dělalo zle, ale pak jsem chodila darovat krev, zásadně se tedy nedívám, jak mi to berou, ani vzorek, prostě hlava vytočená, ale jak tam jde člověk najezený, tak je to v pohodě. Zkus den předem hodně pít, ať to líp teče a krev je naředěnější.
Mně cukr samotný nechybí, já ho moc nepoužívala, ale nesmí se ani med a používala jsem takové ty zdravé sirupy - agáve, kukuřičný, pak i datlový, třeba do ovesné či jiné kaše či na slazení dezertů, jáhel a tak, takže na toto se zase těším. A asi si tedy spíš upeču vyloženě nějaké diabetické cukroví a kašlu na stévii!
Vidím, že jsme ve stejném týdnu, kdy máš přesně termín? Já 22.1. Pohlaví nevíme, vy jo? Dnes se mimčo na kontrole pěkně kroutilo, i jsem to cítila, bylo to hezké, ale vyloženě kopance to nejsou, to je asi ještě čas, že?

lennus
31. okt 2013

@llluckaaa Prosím Tě, nevíš náhodou, jak je to s tím sirupem Agáve? Mohla bych si s ním dosladit kaši? Nikdy jsem tam toho moc nedávala, tak si říkám, že bych to mohla zkusit a pak si třeba pro jistotu změřit hodnotu glukometrem.
Teď jsem si o něm něco našla a ani ho tam nedávám moc, tak mě to překvapilo, protože vím, že med se nesmí.
Mrkni: Nestimuluje slinivku k vylučování insulinu tak jako ostatní cukry - má nízký glykemický index a po konzumaci nezvyšuje hladinu krevního cukru tak rychle jako med či bílý cukr. Je proto vhodným sladidlem pro diabetiky za lékařského dohledu (u cukrovky druhého typu), hypoglykemiky a lidi, kteří mají problémy s trávením sacharózy.

Je to z tohoto odkazu: http://www.magister.sk/produkt/detail/produkty-...

lennus
31. okt 2013

Ještě tady nějaké odkazy o Agáve: http://www.cestaprirody.cz/index.php?productID=...
Fakt si myslím, že by nemuselo vadit ho příležitostně použít na doslazení kaše či něčeho pečeného.

jpetraa
31. okt 2013

@lennus @werunkas já teda dnes na krvi byla, i s močí a výslovně mi řekli, že musím být nalačno..tak nevím, raději si to ověř...jinak se složením čokolády je to otázka spíš na Lucku, já vůbec nevím..ta hodnota po svačině je sice fajn,ale měla bych radost, kdyby byla taková po hlavním jjídle..nebo večeři, to je problém
kterej porod bolí víc-jestli vyvolávanej nebo spontánní nevím, nemám srovnání, mě spíš jde o tu "přirozenost", že si dítě prostě řekne samo, kdy chce ven. a vypadá to, že o to zase asi přijdu:O(.

lennus
31. okt 2013

@jpetraa Když jsem byla poprvé na začátku 1. trimestru na krvi a brali mi více těch ampulí, tak jsem nemusela nalačno, to mi říkali. Musela jsem jen na ten test na cukrovku a pak už ne, ale asi je fajn se radši zeptat.
Přesně tak, taky mi šlo vždy o to, aby byl porod co nejpřirozenější, to souhlasím! 😉 Ale není ještě všem dnům konec, chce to hlavně pozitivně myslet!

jpetraa
31. okt 2013

@lennus budu malou přivolávat od půlky ledna🙂 první se ven nechtělo, vyvolávali mi porod ve 42 týdnu a držela se zuby nehty...takže zlomená klíční kost, hematom na hlavě a kývač, takže jsme cvičili vojtovku...nerada bych stejný scénář.

lennus
31. okt 2013

@jpetraa Já si taky říkala, že po novém roce uděláme potřebná opatření!😀 A přivolám to malé pozitivním myšlením, prostě jiná možnost není a basta! 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre