Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

evena
29. aug 2009

holky,
když sem se na první návštěvě v dia poradně "pochlubila" že už jsem vysadila sladké tak se mě zeptala má dr. proč? prý cukr je třeba i v chlebu a nemám být zbytečně přísná ... přitom tahle dr. je vyhlášená tím, že je na ženský který dietu nedodržují jak pes, protože vznikají veliká rizika jak pro matku při porodu tak pro dítě který má dýchací potíže, ona zastává názor, že sladké ano, ale počítat S ... takže třeba pokud mám svačinu kde si mám vzít 20-30 g S nedělá mi problém si vzít nanuka Míšu který má jen 12 g S a k němu třeba sušenku bebe která má 8 g S v jednom plátku, tyhle věci jako nevzít si sladké prostě neřeším, já řeším jen to se vlíst do přídělu S na jedno jídlo a dodržovat odstup od jídla 2 a čtvrt - 3 h... tady tímto stylem se mě mojí cukrovku opravdu daří držet na uzdě a hodnoty při měření mám vždy ok
v zaátku diety sem dost panikařila a měla zato že každé zvednutí cukru nad limit je příšerné a mému mimču moc škodí, to je omyl, jednorázové zvýšení cukru /klidně každý den/ mimčo neohrožuje, samozřejně ale netvrdím že se napráskat sladkým, to ne, myslím tím takové to jak někomu cukr vyletí po hclebu, někomu po ovoci /to je třeba můj případ/ ... takže nepanikařte, stresem se cukr zvedá 🙂

lenko, zkus si koupit ty bebečka /úžasný sou ty fíkový/, jeden plátek má jen 8 g S nebo zkus ty nanuky, dokonce nanuk Kuba má jen 5 g S což je skvělý 😀

saronka
30. aug 2009

ahoj holky.. objeviala jsem super sladkost, která je prý vhodná i při dietě..jsou to rýžové potvůrky pro děti a lehce obalené v čokoládě... není jí moc ale chut na sladké to zažene...doporučila mi to kamarádka, která je výživová poradkyně...
jinak souhlas s Evenou..včera jsem si ke svačině taky dala maláho nanuka...jako stopnul mi po hodině cukr na 7 což je ale pořád v normě.. fakt jsem ho potřebovala..po 3.hodinové procházce 🙂)

editah222
30. aug 2009

Vy jste všechny šťastné cukrovkářky 🙂
Já mám po kousíčku chleba stejné hodnoty jako vy po nanuku. Začínám z toho mít depku 😉

Saronka - ty rýžové zvířátka mi bohužel nechutnají. To si raději uvařím trošičku kuskusu a zamíchám do něj ještě míň ovoce. Je to sladké a navíc mi to i jede 😀 😀

noemi01
30. aug 2009

ja som dnes zase namerala 4,5 a muž 5,5 a to sme jedli rovnako a teraz si davam cukričky 😀
ja sa nebudem obmedzovať lebo myslim že v mojom pripade je to blbosť
babaka - my vravi že mala by som mať aj v moči cukor nie???
tak som skusila vicikala som sa a dala som tam kvasnice a ked to nakisne tak je v moči cukor a ked nie tak neni
no a mne nenakislo 😀 😀 😀 (bože je to trapne 😀 )

editah222
30. aug 2009

Noemi - já mám cukr v moči jen velmi málokdy, to už musím mít hroně vysoké glykemie (většinou nad 9).
V dia poradně se zeptej jestli máš vážně cukrovku, protože je to divné 🙂

lenuska101
30. aug 2009

noemi - ja som v moci nikdy nemala cukor, ale po jedle mi niekedy zvykne v krvi poriadne vybehnut. Myslim, ze ci je cukor aj v moci, nie je rozhodujuce v nasom pripade
editah - je to normalne asi, aj u mna je to tak, ze vyssie hodnoty su po chlebe ako po nanuku. Skus si dat aj ty radsej nanuk namiesto chleba

marketa137
30. aug 2009

Ahoj holky. Už nevim co jíst ☹ . Už jsem na 10-12 jednotkách inzulínu a stále nemam glykémie v normě. Jídlo si hlídam, sladký nejim a výsledek je že glykémie je furt moc. Co jíte k snídani, nevim jestli si nemam místo chleba vzít třeba jen jogurt 😒 a to jsem na začátku těhu. Nechci vidět kam se hodnoty dostanou po 30tt těhu. ve čtvrtek jdu do rizikovky na UTz a pak zase na diabetologii 😉

lenuska101
30. aug 2009

marketa - skus davku chleba, co si davas na ranajky, znizit este o polovicu. Je to tazke, ale ked tie obilniny nam nerobia dobre, musime sa tomu prisposobit, nic ine nam nezostava. Aj ja si musim davat len take davky, ktore ma ledva zasytia na dve hodinky ☹

marketa137
30. aug 2009

Já to zkusim 😉 . Jen si pamatuju že v minulém těhu trvalo strašně dloho než mě dali správnou dávku inzulínu, takže teď to bude asi stejný 😒

saronka
30. aug 2009

Edit..ted jsi mě přivedla na myšlenku sladkou rýží ale to je asi dost sacharidů na ráz... ten kuskus má kolik sacharidů..ten mám taky ráda...
jo jinak ráno jsem zkusila bílý jogrt a lžičku granka..na lačno jsem měla 5,2 a hodinu po tom jogurtu 5,3 ale jako měla jsem docela hlad a těšíla jsem se na svačinu...to jsem si dala jablíčko a půlku housky...

editah222
30. aug 2009

celozrnný kuskus má skoro stejně sacharidů jako rýže, ale docela mě to zasytí. Když si ho dám s trochou ovoce k obědu tak mám hodnoty OK a připadám si i najezená 🙂

Nanuk si místo chleba nedám, protože bych pak měla hlad 😀 Zmrzka mě bohužel nenakrmí.

Marketa - nezávidím ti. Vím jak je těžké najít si správný poměr sacharidů, který mi vyhovuje a to jsem začala dietovat až kolem 27tt takže cukrovka se sice zhoršuje, ale u tebe to možná budou rapidnější rozdíly. Držím ti palce, aby jsi to v poho zvládla.
Jinak co se týče snídaně tak ti můžu poradit jen to co jsem vyčetla na poradně doktory Moravcové. Dokud člověk není na inzulinu tak je dobré si při vysokých glykemiich rozdělit snídaní do dvou částí (tak to dělam já), ale pokud už je jednou izulin nasazen tak tato forma není zrovna šťastná.

saronka
30. aug 2009

Edit a rozdělovat jako napřiklad v 8 půlku chlebu a v 10 další nebo po hodině??
Já furt nevím, zda nemám moc vysoké ranní hodnoty, ale nevím co dělat aby byli nižší.. jako vím, že jsou v normě - do 5,5 ale nevím čekala jsem, že když jsem na dietě budu mít třeba 3,5 nebo nevím no

editah222
30. aug 2009

Saronka - já má na lačno většinou kolem 4,5 max. 5. Tyhle hodnoty neřeším, protože jsou takhle běžné i u naprosto zdravého člověka. 🙂
Přesně snídám po dvou hodinách, já teda snídám už v 6 a pak podruhé v 8. Za další 2,5 hod. mám sváču a pak za další 2,5-3 hod. oběd. Docela mi to tak vyhovuje. Celý týden mám hodnoty v normě.

Teď se pár dní nebudu měřit, abych se nezruinovala na testovacích papírkách 😀 😀 Dám si kontrolní měření ve čtvrtek a uvidím.

saronka
30. aug 2009

Edit díky za info.. no mě to někdy sedne..jako houska se šunkou a mám třebas jen 5,5 ale jindy mám z toho samého 7.. možná zkusím na jet na to dělení nebo ráno jogurt a pak si dát ovoce a kousek chlebíku abych neměla hlad..

editah222
30. aug 2009

Na samotný jogurt pozor, protože má málo sacharidů, aby jsi neměla ketony v moči. To se stávalo mě, takže jsem do jogurtu přidala trochu musli, ale jako snídaně mi to moc nevyhovovalo. Patřím k těm co mají v dopoledních hodinách vyšší glykemii po mléčných výrobcích. 😠

lenuska101
30. aug 2009

editah - a mozem sa spytat, preco tato forma - rozdelenie ranajok na dve casti - nie je pri nasadenom inzuline stastna?

editah222
30. aug 2009

Lenus - musela bych to vyhledat v těch dotazech, protože se v tom zas až tak nevyznám. Ale mělo to něco společného stím, že když máš inzulín tak tělo už reaguje jinak než bez něj. Najdeš celou poradnu na www. porodnice.cz , poradna Mudr. Moravcové - je to jeden z mála odborníku na těhu cukrovku v naší zemi 🙂

saronka
30. aug 2009

No já si tam určo něco dám..ale proužky na čůrání tedy nemám dá se to koupit v lékárně?? jinak musím ted baštit hodně vápníků a tak..mám hodnoty krevního obrazu uplně totál dole.malá mě dost vysává 🙂)

editah222
30. aug 2009

Našla jsem ten dotaz ohledn rozdělení snídaně:

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat, jak vůbec můžu věřit měření se doma glukometrem. Ráno ke snídani mám jen vývary a 25 g celozr. chleba - slunečnicový od Penam (je to půlka plátku, na celý plátek vychází 16 g sach.). I ten celý plátek moje tělo po ránu nezvládalo a měla jsem po něm přes 8, tak jsem si dala jen polovic a s vývarem, abych se trochu nasytila. Několikrát odzkoušeno měřením a glykémie max. do 6,5. Dnes ráno jsem ale naměřila 8, čemuž se mi vůbec nechtělo věřit, tak jsem se změřila z druhé ruky a 6,3.... Jaká hodnota je správná? Už dříve jsem si všimla, že z pravé ruky mi glykémie vychází nižší, je to možné? Jsem z toho docela špatná, protože mi zatím hodnoty vychází dobře a já teď nevím, jak dalece jim můžu věřit...

Pokud vyloučíme chybu měření (ruce čerstvě umyté a zcela suché), pak platí ta vyšší hodnota. Co se týče vaší snídaně - není dobrým řešením radikálně omezovat obsah sacharidů. Pokud je glykémie po 40 g sacharidů ke snídani vysoká, doporučujeme snídani rozdělit na dvě části, první menší část sníst v 7 ráno, druhou větší část v 9 hodin, v 11 je pak svačina a oběd již v obvyklou dobu - ve 13 hodin. Pokud ani po této úpravě není glykémie hodinu po první a/nebo druhé snídani v normě, pak je dalším krokem inzulín před snídaní (pak už se snídaně nerozděluje, sní se najednou po aplikaci inzulínu). Není třeba se toho bát. U někoho prostě dieta nestačí a omezování sacharidů vede k hladovění, přitom glykémie mohou být i přesto vyšší.

editah222
30. aug 2009

Saronka - já můžu mléčné výrobky až od oběda, ale pak si jich fakt dávám hodně 😀 Ke každému jídlu mám kus sýra nebo je sýr rovnou součástí jídla a taky jím neslazený mak, třeba ho přidám k odpolední svačině do jogurtu. Mak má prý víc vápníku než mléčné výrobky.

Papírky na moč mi předepisuje moje diabetoložka, ale dají se koupit bez předpisu v lékárně (na měření glukozy a ketonu). 50ks stojí kolem 100kč.

lenuska101
31. aug 2009

editah - vdaka. Dobra je ta stranka, skoda ze az teraz na konci tehu som sa k nej dostala

editah222
31. aug 2009

Lenus - není za co, ráda pomůžu když můžu 🙂
Já jsem po oznámení, že mám těhu cukrovku seděla 2 dny na netu a hledala co možná nejvíc podrobností. Už vím, že i doktoři si častokrát odporují navzájem v názorech, co odborník, to jiný odborný názor. Už se tím netrápím a jedu si podle sebe. Doufám, že všechno dobře dopadne a malá bude zdravá a v pořádku.

bibi78
31. aug 2009

ahojte, cukrove zienky! len som chcela dat vediet, ze 24.8. sa nam narodil Dominik s mierami 50,5 cm a 3060 g, vsetci sme ok, tatino zvladol cisarsky porod a maly je absolutny poklad, najkrajsi na svete 😵 . pridam foto do albumu.

saronka
31. aug 2009

Bibi velká gratulace...

editah222
31. aug 2009

Bibi gratuluju!!! Přeju ať je Dominik hodné dítě 🙂

lenuska101
31. aug 2009

Bibi - gratulacia a nech sa Vam dari! 🙂

evena
31. aug 2009

bibi gratulace, Domča je krásnej 🙂 a super pozitivní zpráva pro nás že to není cvalík 🙂

saronka
31. aug 2009

Holky já vám mám dneska krizi.. asi to dneska nějak nezvládnu..snědla bych i kamion...

julia30
31. aug 2009

ahojte 🙂

ja len mam dnes krasny den 🙂 lebo sme boli u doktorky a vsetky vysledky v poriadku, prietoky veeeeeeelmi dobre vysledky, vahovo sme 35+1 a mame 2500g takze uplne idealne 🙂 a dokonca sme sa otocili, tak som sa tesila ze som si rovno kupila MISU 🙂 tvarohoveho a dala som si 🙂 a nemeriam dnes ziadny cukor :D

len som sa chcela pochvalit, ze ked sa chce ide to tou dietou ukorigovat, tak som vam chcela dat pozitivny priklad 🙂 drzte sa

noemi01
31. aug 2009

no ja idem na poradnu vo štvrtok a spitam sa ho aj ked môj gyndoš iba mavne rukou a povie aby som sa spitala diabetologičky ale ktovie čo povie ona na to
dam potom vedieť
davajte si na seba pozor

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre