Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
12. dec 2011

@maxkatka Ahoj, já už bych ty dávky inzulínu neměnila. Máš to hezky přehledný, pravidelný... zbytečný to rozhazovat novýma dávkama, který stejně nejsou potřeba.
S tím poukazem už se mi to párkrát stalo taky. Vždycky si radši vybírám všechny pomůcky rovnou v IKEMu 😀

@sarinka Ten Tvůj glukometr teda pěkně střílí 😀

maxkatka
12. dec 2011

@werumka no toto je poprvé co jsem dostala poukaz... jindy mi to dají přímo v ordinaci (jako poukaz podepíšu, ale hned to tam dostanu), ale když neměli... tak jsem šla o patro níž do jejich lékárny (poslala mě tam sestřička) a taky neměli... a fakt se mi nechtělo jet tam a zpět... no nic... to vymyslím asi tak, že budu měřit jen na lačno a na zbytek zvysoka... do pátku se nic nestane... dietu držím... v pátek jdu opět na odběry na dia, tak co...

sarinka
12. dec 2011

Ráno jsem tam volala a měla jsem přiject, aby se to porovnalo s jejich glukometrem. Tak můj 5 a jejich 5.7.
Pak za mnou přišla doktorka a řikala, že ty moje hodnoty jsou výborný, že se nemám stresovat a měřit jednou, a když bude zvýšená hodnota, tak si zaznamenat, jestli to bylo po nějakým hříchu.
A nemám tu krev mačkat z prstu, to je pak hodnota menší..což já mačkám. 😕

maxkatka
12. dec 2011

@sarinka jako tolikatero měření je fakt moc... to chápu, že je zbytečný... a jak nemačkat z prstu? Já pokud nezmáčknu, tak prostě nic nevyteče....

sarinka
12. dec 2011

že si mám nastavit ten bodanec na 2 nebo 3 😉

maxkatka
12. dec 2011

@sarinka no to mám... bolí to jak ďas a stejně nic neteče pokud nezmáčknu... ale mě i v nemocnici přimáčkli...

sarinka
12. dec 2011

Já to teda měla pořád na 1..tak co zkusit 4, 5?

maxkatka
12. dec 2011

@sarinka hele, já mám 1 - 7... 1 nejmenší a 7 největší... a mám to dané na pětce.... pak to bolí už fakt moc 😖 a mám i tak dírkovaný prsty a už jsem si udělala i několikrát modřinu na bříškách... a bolí to.... 🤐

sarinka
12. dec 2011
werumka
12. dec 2011

@sarinka A nemáš ten nástavec na odběr krve z předloktí?

nejra
12. dec 2011

Dnes oslavujem kokosovym bonbonom, ranna glykemia 2,9 mmol/l ,gHb 12/11 5,5...3,6% 😝 a dokonca -2 kg a to vsetko bez drasticky utiahnuteho pocitania cukrov 🙂

lepule
12. dec 2011

Zdravím Vás, dámy. Chtěla jsem se zeptat, jestli některá z Vás jako diabetička čeká miminko.. nebo už má. Jaké to je v těhotenství s cukrovkou. já nevím, jestli jsem měla těhotenskou cukrovku, ale dcera se narodila o 14 dní před termínem a váhu měla 4,4 Kg. Cukrovku mi zjistili až rok po porodu, tak si píchám inzulín 4x denně. Mám z toho obavy, ale manžel by ještě chtěl kloučka.. tak nevím. Poradí mi někdo?

kludsisek
12. dec 2011

ahojky děvčata, tak mám za sebou poslední dia poradnu, vše jsme zvládli pouze s režimovým opatřením do porodu už jen pohlídat glykemie podle vlastního uvážení, po porodu vrátit glukometr a po šestinedělí OGTT. 😎 Celkový úbytek váhy - 7 kilo, miminko dle váhy zcela v normě. Všem ostatním maminkám přeji pohodový zbytek těhulkování, glykemie co možná nejnormálnější a krásné svátky, které se nám už kvapem blíží.....

werumka
12. dec 2011

@lepule Já. Taky na inzulínu, syn zdráv 🙂

maxkatka
12. dec 2011

Tak jsem si volala na testy těch jater... no prý oproti propouštěcí zprávě není zhoršení... ale asi teda ani zlepšení... ☹ ty dvě důležité hodnoty ASP a ALT mají obě normu 0,6 a já toho prvního mám 0,9 a toho druhého 1,8 (u toho druhého, když jsem nastupovala do nemocnice, tak bylo přes 6), ale docela mě vyšokoval cholesterolem... ten byl původně 7 něco (před nástupem do nemocnice a norma je do 5ti) a teď šel na 9 něco 🙄 Ale prý k mé váze se není čemu divit... 😖 ale teď čtu na netu, že v těhu je to "běžné" a v těhu se snad zvyšuje normál až na 15! Při představě, že fakt držím tu beztučnou dietu (teda né úplně bez tuků, ale tuky hlídám jako ostříž), tak mě fakt vylekal... a to jsou stavy, kdy si fakt nemůžu ani měřit glykemii ... Teď se jdu uklidnit jídlem... svačinou... rohlíkem...

werumka
12. dec 2011

@maxkatka No vidíš, to mi připomnělo, že někdy kolem 35. týdne jsem měla chlesterol asi na deseti. Taky jsem se toho lekla, ale prý je to normální.

maxkatka
12. dec 2011

@werumka no mě neřekl, že je to normální, ale že se není čemu divit i mé váhy 🙄 Si pak připadám jako debil... pak teda dodal, že částečně je to ovlivněno i těhotenstvím... ale fakt mě vyděsil... a teď opět ještě čtu, že po stresových zátěžích atd. se nemají dělat testy na cholesterol, že dochází k jeho zvýšení... a má se počkat 4-6 týdnů... a co si budeme nalhávat... s cukrovkou bojuji... a to dost spíše psychicky (teď už teda né tak moc, ale ty začátky byly fakt blbý, když jsem brečela, že nemůžu dostat glykemii pod kontrolu).... a na to JAK snižovat cholesterol vhodnou potravou... tak co tak čtu, tak vlastně nic z toho teď nemůžu... jako je vláknina atd. takže začarovaný kruh.... Takže to dneska musím zase rozdýchat...

werumka
12. dec 2011

@maxkatka Tak u mě to s váhou skutečně souviset nemohlo. Jedině s tím stresem taky. Ale říkali mi, že se to v těhotenství stává. Hoď to za hlavu, to neovlivníš, ničemu to neublíží a po porodu se to srovná.

maxkatka
12. dec 2011

@werumka jo čtu o tom... ale ten prvotní šok je prvotní šok... 😔 Fakt nesnáším toto strašení... jako jsem raději, když mi řekne na rovinu co a jak... ale né tyto kecy... srovnám se s tím...

jasin
12. dec 2011

@werumka to je pre mna teraz najdolezitejsie, len odkedy nie som tehu tak mi tie hodnoty skacu este viac 😒

@maxkatka nic ine mi neostava len byt silna a nejak dufat ze v buducnosti bude lepsie..🙂

sarinka
12. dec 2011

@werumka nene, nevím ani co to je? 😕

werumka
12. dec 2011

@jasin To je normální, momentálně jsi ve stavu, kdy Ti tělo ještě nějaký inzulín produkuje, ale v nedostatečném množství, které bude časem ustávat úplně. Jakmile v tomto směru přestane slinivka pracovat, tak ta kompenzace bude mnohem jednodušší. Takhle se to prostě dost tluče. Hlavně si teď z toho nedělej hlavu, v téhle fázi je to normální a ustálí se to. Říkali Ti v nemocnici o inzulínové pumpě, nebo se počítá jen s injekcemi?

werumka
12. dec 2011

@sarinka No já mám u glukometru nástavec jak na vpichy do prstu, tak do předloktí. Tak jsem si říkala, že by to třeba šlo vyzkoušet i z jiného místa. Ale i tak si myslím, že se nervuješ zbytečně, protože i ty "nejvyšší" hodnoty máš pořád v normálu...

jasin
12. dec 2011

@werumka v nemocnicimi povedali ze pockame take 2-3 tyzdne a tak pojdem na kontrolu a budem mat pravdepodobne inzulin, len chce dr. pockat ze ako sa telo spameta z tehu.. hovorili len o inzuline..

werumka
12. dec 2011

@jasin To je rozumné, teď jsi hormonálně asi dost rozházená. A jaké míváš hodnoty teď? Zkus se na té kontrole zeptat na tu pumpu. V současné době je to nejlepší prostředek ke kompenzaci a v těhotenství to pak bylo ještě lepší.

jasin
12. dec 2011

@werumka dnes som mala nalacno 9,8 po ranajkach(2suche celozrnne rozky) 16,8.. a pred obedom 11,6.. cize este viac ako predtym.. skusim sa opytat a vudim co bude..dakujem zarady..

werumka
12. dec 2011

@jasin To je typický postup cukrovky. Čím méně budeš mít svého inzulínu, tím vyšší budou hodnoty. Já si to teda osobně nepamatuju, mně byli tehdy tři, takže to znám jen z vyprávění mamky 😀 Ve chvíli, kdy by ses dostala třeba nad dvacítku, tak bych zavolala na diabetologii, aby Tě vzali dřív, aby Ti nebylo blbě. Jestli chceš, pošlu Ti do IP nějaké odkazy, aby sis o těch pumpách udělala představu 🙂

maxkatka
12. dec 2011

@jasin ale hlavně nesmíš přestat jíst... musíš jíst pravidelně....

werumka
12. dec 2011

@maxkatka V tuhle chvíli je celkem jedno, jak a kolik bude jíst... Tomu tělu teď pravidelným jídlem nepomůže. Tady se musí co nejdřív to bude možné, nasadit inzulín. Protože ketoacidóza vzniká v tomto případě bez jídla, ale i z jídla. Právě kvůli nedostatku inzulínu.

maxkatka
12. dec 2011

@werumka jo, ale já to myslela hlavě tak, že to může "burcovat" k nejezení jen aby šla glykemie dolů... 😒 toto dělá totiž babička mého partnera... má teda DM2 a pak je to akorát horší a horší...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre