Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

deina
28. nov 2007

Ked mne lekarka zakazali iba hrozno a melon, ze ostatne s mierou mozem... 😕

certica
28. nov 2007

ja si zas myslim, ze pomarance, grepy, prip. mandarinku alebo kyslejsie jablko sa da nie?

vesi
28. nov 2007

tak si daj jeden taký menší, ja som mala pri diete výsledky v norme, tak som si občas tiež dala kúsok niečoho na čo som mala chuť, ale malinký 😅 😀

deina
28. nov 2007

Pisem ako babka z 19.storocia... lekarka zakazali. 😀

vesi
28. nov 2007

čerti, ovocie obsahuje veľa cukru a asi to záleží od výsledkov či Dr. dovolí alebo nie.

babulina
28. nov 2007

grepy by som moc nejedla v tehu, aspon som citala ze neni dvakrat dobre, lebo obsahuje prvky chininu

lienockaa
28. nov 2007

zaujímavé, ja by som 1-2 pomaranče normálnej veľkosti na deň nezakazovala..môžu sa 1-2 kúsky kyslejšieho ovocia za deň, takže nie na kilá a už by som žiadne ďalšie ovocie nejedla, keby si dám 2 pomaranče..ale presne, ako píše čertica, kyslejšie jablká 1-2 kúsky za deň, alebo 2 mandarínky, alebo 2 kiwi, nie je to myslené tak, že z každého si môžete dať 2 kúsky, čiže dokopy napr. 8 kúskov rôzneho ovocia..

nefandila by som hroznu, melónu a veľmi ani banánom..

grepy by sa nemali v prvom trimestri, že vraj môžu podporiť potrat, ale zatiaľ nepoznám ženu, čo by z grepu potratila, takže nezaručená správa a jem ich aj naďalej..

vesi
28. nov 2007

babány som mala zakázané celkom , ale hlavne, že mi ich dávali v nemocnici k diabetickej diete 😝

lienockaa
28. nov 2007

vesi, predpokladám, že Ti ich dávali až po pôrode, nie?

vesi
28. nov 2007

nie v 30tt na rizikovom 🙂

lienockaa
28. nov 2007

super nemocnica a ešte lepšia kuchyňa.. 😠 no a potom volajú internistov na konzílium, že nemá mamička dobré hodnoty glykémie..otras..

vesi
28. nov 2007

a ešte plnotučné jogurty, ked som mala jesť radšej nízkotučné...ešteže som bola poučená čo môžem a čo nie, tak som to nejedla... 😒

kristina_tvb
28. nov 2007

ahoj holky, chcem sa spytat, tie co mate zistenu cukrovku, jedli ste viac sladkeho alebo tak, alebo to na to nemalo vplyv? Ja idem na testy zajtra a trosku mam z toho strach, co mi zistia..

vesi
28. nov 2007

neviem či to súvisí, ale je pracda, že pri druhom tehu mi veľmi chutilo sladké. pri prvom nie a nemala som ani tehu cukrovku.

kristina_tvb
28. nov 2007

hm, tiez mi hrozne chuti sladke, aj ked sa snazim ho nejest, alebo aspon menej, ale nie vzdy sa to podari.

lienockaa
28. nov 2007

veď ja to vlastne poznám, tak čo sa rozčuľujem..aj normálnym diabetikom občas nosili jesť také somariny..to je možno chyba diétnych sestier, čo tam pracujú, mali by si trošku zopakovať, čo je to dia diéta..

a otázka je, čo za stravu objednali pre Teba na gynekológii..lebo na gyndu sa väčšinou objednáva také, že výživná diéta, alebo racionálna strava..tak potom dochádza k takému, že dostaneš banán, alebo plnotučný jogurt.. 🙂

babulka
28. nov 2007

Kristinka, mne sladke nechutilo o nic viac ako normalne, a aj tak som mala GD 😖 Takze asi to nebude ziadny ukazovatel. teraz mi chuti ale poriadne 😀 Ale nie som tehu, tak asi mozem....aj ked stale som sa nedokopala na kontorlne vysetrenie........dva roky po porode 😲

Ja som v nemocnici dostavala take porcie ako pre vrabca, a k tomu ziadne take, ze sest krat denne, pche. Dieta ako hrom. Skoda, ze skor redukcna ako diabeticka.

vesi
28. nov 2007

lienočka, mala som nahlásenú diabetickú dietu a bola som pri tom, ked to sestrička písala do papierov, pri príjme, ked sa vybavujú papierovačky sa ma pýtali či mám nejakú dietu 😒
babulka, tak to sme dve, ja som si maximálne dala robiť u obvodáka bežný test na cukor 😅 aspoň niečo, ale bolo to O.K. a v nemocnici som vtedy za 1tt schudla 2kg z tých biednych 5kg čo som dovtedy pribrala 😠

kristina_tvb
28. nov 2007

no tak ja zajtra uvidim, snad to bude dobre, musim mysliet pozitivne.

lienockaa
28. nov 2007

hmm, vesi, tak to je potom na diétnych sestrách, čo navrhnú za jedálniček..

donla
28. nov 2007

No teda baby....mňa zaskočilo to ovocie!!?? Ja som odporučená na diabetológiu, len som objednaná až na utorok. Takže vôbec neviem, čo môžem jesť a čo nie. Je mi jasné, že sladkosti nie - ale to ovocie papám, pomerne veľa (myslím tým 4 mandarinky, 2 jablká a dáky pomarančík denne + večer dve tri mrkvičky) A to teraz akože nemôžem!!????? 😕 Veď ovocie a zeleninka sú "zdravé"!!! Pre nás s GD nie?.....Fúúú som zaskočenáááá. a začala som papať kždé 3 hodinky - malé porcie, bez sladkého a s obmedzením bielej múky....- to je dobre, nie? Či to mám nejako zmeniť? Dokelu!!!! Ja do utorka asi nevydržím, neviem na čom som??!! 😖 😅 😕

vesi
28. nov 2007

ahoj donla, papaj celozrnné pečivo alebo grahamové rožky, môžeš hydinovú šunku, ovocie ako sme písali pomenej a najlepšie doobeda, jogurty nízkotučné atd. 😉 mne osobne z ovocia odporučila Dr. jablko, skôr menšie...

lienockaa
28. nov 2007

donla, k zeleninke výhrady nemáme, skús zakomponovať okrem mrkvy ešte niečo iné, napr. paradajky, papriku, uhorku, cukety, reďkvičku, pór, karfiol, brokolicu, cviklu, môžeš aj zemiaky, ale nie kopcovito naložený tanier.. 🙂 máme výhrady k množstvu ovocia, ktoré zješ za deň..môžeš dva kúsky maximálne..a tie dva kúsky majú byť normálnej veľkosti, nie žiadne dva megapomaranče, alebo megajablká..4 mandošky sú tiež veľa..maxi 2..

môžeš napr. aj nízkotučný tvrdý syr- dostať kúpiť také 20% tuku, veľmi dobrý je tvaroh..
chudé mäsko nevyprážané môžeš- t.j. hydina, chudé bravčové a hovädzie, ryby môžeš..
ako prílohu môžeš zemiaky a aj ryžu a cestoviny, ale "přiměřeně"..
zaváraniny radšej nie..ani v sladkokyslom náleve nie..

nepozeraj sa na to tak tragicky, dá sa to..a tá diéta bude postupom času a praxou aj originálna, neboj sa.. 😉

certica
28. nov 2007

lienocka, vysvetli mi prosim preco syr, jogurt,... musia byt nizkotucne? z hladiska diety je to jasne, ale u diabetikov preco?
inac ja si tu cukrovku tusim privolam, co sa tu stale motam 😀

lienockaa
28. nov 2007

certica, cukrovka mení celé metabolické pomery v organizme a navyše nie je žiadúce, aby mamička s GD veľmi priberala, takže preto.. 🙂 lebo čím viacej máš toho sadielka na sebe, tým sa Ti inzulín horšie dostáva do buniek a nepáli glukózu tak, ako by mal..akoby Ti narástol ďalší zbytočný orgán na tele- to je akože ten tuk.. 😉 a Ty už nemáš dosť inzulínu ani pre tie orgány, čo tam boli pred pribratím..neviem, či si pochopila, dúfam, že áno.. 🙂

no a u normálnych diabetikov sa to nejedáva preto, lebo oni majú ďalšie riziká, čo sa týka trvalého poškodzovania ciev a nervov..a skôr sa u nich rozvíja ateroskleróza so všetkými následkami- čiže cievne príhody, upchávanie ciev na nohách a infarkty, zmeny na očnom pozadí, zmeny na obličkách..musia mať pod kontrolou teda aj tuky v krvi, preto nízkotučné..

aj ja som si myslela, že si ju privolám, keď sa sem motám, ale pohodka zatiaľ.. 🙂

certica
28. nov 2007

super, vdaka, pochopila 😵

liaa
28. nov 2007

Ahoj holky!Já jím sladké celý život opravdu málo.Jsem celkem štíhlá.Ted ve 34 tt mám 9 kg nahoře a přesto mám těhu cukrovku.Takže to člověk opravdu neovlivní.
Napadlo mě,že bychom si mohly napsat jak zhruba vypadá jídelníček na den-pro inspiraci.

liaa
28. nov 2007

Tak já dnes!
7 oo-celozrnný chléb,mírně másla,nízkotučný tvrdý sýr,kousek žluté papriky,neslazený čaj.

10 00-mandarinka a kousek banánu

13 00-brambor.kaše,kuřecí řízek,dušené žampiony,zelenina

16 00-trochu kávy bez kofeinu s tatra mlékem bez cukru,druhou pulku banánu,bio celozrnná sušenka bez cukru se sušenýma brusinkama

19-asi budu mít půl bílého jogurtu se lžičkou bio marmelády bez cukru a plátek celozrnného chleba se šunkou a zeleninový salát

22-to už nejsem schopná nic jíst..
V noci si vypiju na pálení žáhy skleničku smecty-v té je taky něco,takže do rána se mi hladsina udrží většinou kolem 3,6 až 3,9

liaa
28. nov 2007

Samozřejmě hodně piju vodu,vodu s trochou štávy z citronu,minerálku bec cukru jemně perlivou,asi 2x denně nějaký nesl.čaj..Tu kávu mám zcela vyjímečně.. 🙂

deina
29. nov 2007

Vecer ani ja uz toho vela nezjem, proste neviem. Veceru si dam, ale tu druhu veceru, to je uz na mna vela. Zvyknem si dat len nesladeny caj a dake celozrnne susienky k tomu, to este zvladnem. Ale nemam rano nizke hodnoty, tak je to asi vporiadku.

No na ranajky som mala dnes celozrnny cierny chlieb (2ks) s rastlinnym maslom a s nesladenym ciernym cajom.

Na desiatu si dam asi celozrnne cerealie s nizkotucnym jogurtom a pripad jeden pomaranc alebo jablko.

Obed este neviem, asi cestoviny.

Vecera - celozrnny chlieb (2ks zvyknem), rastlinne maslo, hydinova sunka (nasla som taku dietnu v obchode, taky papier 😅), paprika, paradajka.

A ta druha vecera, to je vacsinou len caj a celozrnne susienky, pripadne este schrumem papriku alebo mrkvu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre