Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mollyweasley
19. máj 2010

Já jsem asi před rokem dostala od svého doktora v CARu Metformin, prý abych lépe zhubla. Nepoučil mě ale o tom, že je potřeba jíst pravidelně, takže jsem milé prášky užívala zhruba měsíc, pak jsem je vysadila. Ráno jsem se totiž nasnídala, v práci už ale neměla možnost svačiny, takže těsně před obědem jsem do sebe házela kostky cukru, abych se nevybulila (pracovala jsem ve školce a tam by to byl docela průser). Užívání prášků se tedy zcela minulo účinkem.
Jednou jsem taky takhle byla v obchodě, šla pak k mamce na oběd a když jsem vyšplhala po schodech k ní do 3. patra, věděla jsem, že je zle . Vletěla jsem jí do kuchyně, popadla kus rohlíku, načež mě mamka seřvala, že je za chvilku oběd a ať nehysterčím. Tak jsem jí oznámila, ať jde někam, že přestávám vidět...a hned mi byla dopřána bratrova tatranka 🙂

Jinak jsme se právě vrátili z veteriny, chudáček kocourek má močový kámen, jde zítra na operaci. Od dneška už nesmí jíst, takže spolu s ním bude přes noc trpět hlady i kočka...nejhorší je, že člověku se dá vysvětlit, proč musí držet hladovku (nebo diabetickou dietu 😀 ), ale zvíře prostě bude výt hlady, abychom z toho měli výčitky...

S těma testovacíma proužkama je to prča, asi jako s celou tou dietou a tím, co kdo může, co si testuje...myslela jsem ale, že ty proužky do glukometru stojí tak korunu, dvě koruny jeden, ne kolem 15!

didulka85
19. máj 2010

Dostala som novy glukomer, tak sa tesim na ranne meranie. Lenze tam nepasuju tie pruzky co som vcera vybrala z lekarne. Doktorka mi dala k novemu glukomeru 20 pruzkov. tak som zvedava co bude, ked sa mi minu, kedze nemam narok na dalsie. Nemienim platit 15 eur.

syraell
19. máj 2010

mollyweasley
my jsme museli naseho kocourka nechat v patek uspat - drzela jsem ho pri tom v naruci - tezka cukrovka..Par nedel pred porodem vazne silena zalezitost - drzim palce s vasim kocicakem!

lidiab
20. máj 2010

Holky ahoj, setkala jste se nekdo s tim ze by vam pri testu O'Sullivan (test na tehu cukrovku) krev odebraly jenom jednou??? 😕 Odebraly mi krev z prstu nalacno, pak daly napit toho sladkeho hnusu a po hodine vzali krev z ruky. A to bylo vse. Jeste jsem se na to i ptala, zda se to nahodou nema delat dvakrat. A pry ze ne, jen jednou. Bylo tam vice tehulek a vsechny dopadly stejne. A podivala jsem se pak snad vsude, v knizkach, na netu atd, vsude uvadeji ze se krev odebira dvakrat, a tedy ze se i ten napoj pije dvakrat. Vysledky mam sice v poradku, ale da se tomu vubec verit?? Delalo se to v Aeskulabu v poliklince na Marjance, predpokladam ze tam amateri nepracuji, je to velmi frekventovane pracoviste.

jaru30
20. máj 2010

Ahoj Lidiab, mě taky brali krev jenom nalačno a pak jen jednou - dokonce až po dvou hodinách 🙂 Všude to dělaj jinak.
Ale o tom, že by se ta glukoza pila 2x, slyším prvně 😕

didulka85
20. máj 2010

Lidiab mne zobrali krv nalacno z prsta, potom mi dali vypit glukozu a za dve hodiny mi zobrali krv z prsta zase. To bolo vsetko...

Tak dnes som si prvykrat merala cukor glukomerom. Nalacno 4,9 a po ranajkach 5,0. Bohuzial ketony som zase mala v moci.

lidiab
20. máj 2010

Jaru - tak to je strasne divny vsechno. Ja kdyz jsem byla na tom testu tak mi rekly ze mam prijt presne za 55 minut protoze kdyz se tak hodinka prekroci i o 2 minuty tak se to bude muset delat znovu! Tedy ja zas poprve slysim ze by se odber delal po dvou hodinach. Neva, asi mas pravdu, delaj to vsude jinak! 🙂

jaru30
20. máj 2010

😕 😅 😅 😅 Lidiab, tak to je mazec! Takže jsi seděla v čekárně stopkama? 😀

jaru30
20. máj 2010

v čekárně se stopkama...tam mělo bejt 🙂

werunka21
20. máj 2010

A nemůže to být holky třeba sílou toho roztoku? Že to někde dělají po hodině a někde po dvou?

ducky
20. máj 2010

Holky tak to je síla. Já to měla tak, že jsem přišla, nalačno mě nejdřív bodla, když zjistila, že dobrý, tak mi odebrala krev ze žíly. Pak jsem vypila ten sladký humáč a odběr ze žíly po hodině a další po další hodině, čili po dvou od vypití glukózy. Shrnuto podtrženo 4 bodance, z toho 3 do žíly 😅 🙄 Kdyby mě brali až po dvou hodinách, tak bych vlastně žádnou cukrajdu ani neměla 😅
Skoro stejně jsem ten test měla i s malou v roce 2008, tam mě jen nebodala do prstu nalačno.
Koukám, že si to každá laborka dělá jinak a teda nevím, jestli je to v pořádku. Nicméně ten nápoj se pije jen jednou, nikoliv 2x. 😉

syraell
20. máj 2010

Nejenom, ze to dela kazda laborka jinak, ale ja byla testovana u obou tehotenstvi stejnou laborkou - i laborantkou a u prvniho mi test vysel falesne negativni...

emers
20. máj 2010

emers: hmmmm, dobrý teda! to je pak super "záchyt" těch cukrovkářek teda...
mně taky dělali odběr na lačno, pak za hodinu a za druhou hodinu.
jak už jsem psala, tak na lačno a za druhou hodinu vpořádku, vlezla jsem se, jen za tu hodinu jsem to měla špatně.
kdyby mi brali jen nalačno a za dvě hoďky, tak jsem teď "vklidu" a láduju se dortama
kolik je asi takhle mamin, které "tím sítem" prošly co?
ono se pak nejvážnější asi ukážou při běžné prohlídce, že mají cukr v moči, ale ten se taky ukázat vůbec nemusí, já ho např. nikdy ještě v moči neměla.

jaru30
20. máj 2010

emers, myslíš při prohlídkách u gyne? mě se třeba cukr za celou dobu v moči vůbec neukázal a to k ní nosím moč pokaždé. Tak jsem se zeptala, jak je to možný, že tam neni, když mám cukrovku??? A sestra mi vysvětlila, že ho tam ani nikdy nehledala a nehledá, ty proužky pátrají po bíkovinách, néé po cukru.....takže to máš možná taky tak 😉 sestra ti prostě testuje moč na něco jiného.

didulka85
20. máj 2010

Ja si testujem doma cukor a ketony z mocu a zatial som tam cukor nemala, ale ketony mam stale...

lidiab
20. máj 2010

Jaru - stopky jsem nemela ale hodinky jsem sledovala 🙂
Emers - no prave! Ja mam cele dosavadni tehu strasne chute na sladke, jedla bych same dorty a zmrzlinu. Zbyva mi jen doufat ze ten test opravdu dopadl dobre, ze v tom neudelaly chybu.

jaru30
20. máj 2010

tak o ketonech jsem četla, ale vůbec je netestuju. Dr. mi nic neříkala 😅 Jen jednou za 14 odnášim krev do laborky a to je vše. Zrovna dneska si tu "dojím" prsty 😀

emers
20. máj 2010

jaru: no mně říkali na gyndě, že testují i cukr, na normální gyndě mi právě doktorka říkala, že se nemám "hroutit" z cukrovky, že cukr v moči nemám. A to už jsem byla po tom vyšetření na OGTT a čekala až mě objednají na konzultaci do diabet. poradny. Moje gyndařka mě tam vůbec ani nechtěla totiž poslat, to celý bagatelizovala a pak se divila že si musím píchat a že si mě nechali v rizikové poradně a musela mě k nim přeřadit.
A já si pak samozřejmě na netu přečetla, že cukrovka může být a cukr v moči vůbec se nemusí objevit.
Ale co vím určitě, tak v diabetologické dávám pokaždé moč a taky mi říkali, že cukr v moči nemám... tak nevím.
Možná že se to dělá zase jak kde, asi jo.

jaru30
20. máj 2010

no vidíš, a u nás na gyndě se cukr vůbec netestuje 😅 Natož abych ještě nosila moč do diaporadny. To je hukot, doktoři by si to měli nějak sjednotit 😠

ducky
20. máj 2010

Hm, tak já teda moč taky nosím jen na gyndu. A jestli tam má i cukr, to nevím. Ale stejně je to vlastně jedno, ptž příznak cukrajdy to vlastně není, když cukr v moči vůbec být nemusí u této diagnózy.
Mno nic, je to ale fakt na palici, že to dělají v laborkách různě. Kdybych se dostala do té, kde to dělají nalačno a po dvou hodinách, tak jim tím sítem taky krásně propadnu. 😝

emers
20. máj 2010

to je fakt zvláštní...
já ještě vždycky z diab. dostanu na moč takovou tu zkumavku zašpuntovanou abych to měla v čem donést, koukám, že luxus péče asi 😀 z gyndy teda ne, to si mám donést moč v čem chci 😝

ducky
20. máj 2010

Emers tak já mám zase zkumavku z gyndy 😀 Tam mám asi luxusní péči zase já 😀 Dokonce jsem teď jednu vyvařila, páč jsem měla pocit, že by to chtělo a ona se lehce zkroutila 😅 a sestřička mi bez problémů dala jinou. 😀

werunka21
20. máj 2010

Hlásím se k luxusní péči na gyndě, taky mám zkumavku 😀

mollyweasley
20. máj 2010

A já hlásím, že my zkumavky vůbec neřešíme, čůráme na gyndě na papírek přímo 🙂

Syraell, kocourka je mi moc líto, včera večer jsem si říkala, co bych dělala, kdyby se mu něco při operaci stalo a opět jsem se u té myšlenky rozbrečela. Je to naše zlatíčko, mimiko. Hodně nám jeho přítomnost pomohla, když jsme nemohli otěhotnět.

ducky
20. máj 2010

Molly to jsem musela jednou, když jsem zkumavku s čůráním zapomněla na botníku a teda měla jsem obavu, že si počůrám ruce 😀 Ždímala jsem se na záchodě co to šlo 😀
A co se týká kočiček, tak já mám taky bebíčko. Měla jsem kočičku 3 roky, milovala jsem jí, byla mým společníkem když jsem žila sama, jenže postupně se mi vyvinula silná alergie, která vygradovala do stupně, kdy jsem se v noci dusila a nemohla spát. Alergoložka mi tehdy řekla, že jestli jí nedám pryč, nemusela bych mít někdy děti a to mě tehdy zlomilo ☹
Nakonec jsem jí dala jednomu skladníkovi, ale jak dopadla, jestli žije nebo už ne, to bohužel nevím, on krátce na to odešel ☹

syraell
20. máj 2010

mollyweasley
ja to znam, ale musim rict, ze co se nam narodil Kubik, kocicka velice rychle ustoupila do pozadi - priroda je mocna carodejka a kdyz ma mama to svoje lidsky mlade, tak to kocici pak uz tolik neproziva...Je to ale tezky i tak...

syraell
20. máj 2010
didulka85
21. máj 2010

Vcera som si cely den merala cukor. Mala som hodnoty:
5,0
4,9
5,8
4,6
To su velmi nizke hodnoty... Je to vobec mozne? Diabetologicka mi namerala 10,3 a 7,5. Nemam pokazeny glukomer?
Ketony v moci som mala rano zase...

jan12
21. máj 2010

didulka, take hodnoty ja mam na lacno a po jedle mam do 7,5. Zrejme mas nieco s glokometrom 😉
Ja glukometer nemam, chodom raz za 2 tyzdne na kontrolu a mozno som aj trosku rada, ze ho nemam - aspon ma to nestresuje. Je pravda, ze ja som ketony zatial nemala a dufam, ze to ostane az do konca.
Radsej bez svojej diabetologicke, lebo tie hodnoty su fakt nizke.

ducky
21. máj 2010

Syraell taky jsem to včera četla. No nevím, já myslím, že je to hodně věc genetiky a životního stylu. U nás v rodině není nikdo hubený, ale vždycky jsme všichni sportovali a šlo to. Nejsme žádní hubeňouři, ale tak normální. Tož asi tak. Jiné výzkumy zase říkají, že tukové buňky se tvoří po porodu, takže když moje malá byla v půl roce hrozně hubená (nestačilo už moje mlíko), tak jako bude jednou hubená? No, nevím, podle genetické zátěže asi ne, bude muset sportovat též. V roce už byla normální jako ostatní děti a teď je taky naprosto akorát. Tak čemu věřit. 😝

Didulka a po jaké době to jsou hodnoty? Přesně hodinu po jídle?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre