Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

huncut
10. dec 2007

a ešte jeden som našla
Perník všehochuť

Čo potrebujeme:
3 vajcia, 3dl vody, 3PL cukru(zanedbateľné množstvo a lepšie sa cesto pri pečení zdvihne,ak nechcete obyč.cukor,tak fruktózu ),12um. sladidiel, 2PL kakaa,1PL škorice, sekané orechy, 100 g kukuričná múka, 150 g pohánková múka, cca 1dl celý mak, 1prášok do pečiva, strúhaný kokos,jablká

Ako na to:
Vymiešať žĺtky, cukor, sladidlá, vodu, kakao, škoricu, mak, olej, sekané orechy (aspoň za hrsť), múku, prášok do pečiva, pridať sneh z 2 bielkov a vyliať na menší vymastený a vysypaný plech. Zmiešať nahrubo nastrúhané jablká, kokos, trochu škorice, ak treba pridať um.sladidlo. Zmes rozsypeme navrch koláča a ešte posypeme nasekanými orechami. Piecť pri 180 °C.

Poznámky:
Do cesta môžete pridať aj 1 PL jablkovej vlákniny Ak nechcete dať do cesta mak,môžete pridať 0,5dl oleja. Celý koláč : pribl. 20 SJ(cukor+múka)

huncut
10. dec 2007

a toto odporúčam aj na obrázku vyzerajú fantasticky....
je tu recept na vanilkové rožteky...to je na sviatky ako stvorené....
http://recepty.centrum.cz/recept.phtml?id=4786

deina
10. dec 2007

Vdaka! Ale med do dia pernikov? To sa moze? 😕

Tak teraz to syrove pecivo z "Mama a ja". Nie je to dia recept, ale neobsahuje ziadny cukor, takze super:

170g parmezanu, 300g muky, 1 cajova lyzicka prasku na pecenie, 1 cajova lyzicka mletej papriky, 2 lyzice smotany, 200g studeneho masla a posekane pistacie, hrubozrnna sol, rasca alebo mak (na posypanie)

Syn na jemno postruhajte na pracovnu dosku a zasypte mukou. Pridajte papriku, prasok na pecenie a smotanu. Pridajte na kocky posekane maslo a zmes spracujte na cesto. Hotove cesto zabalte do folie a nechajte hodinu v chladnicke. Ruru nachajte predhriat na 180 stupnov. Cesto rozdelte na tri casti, jednu cast vyvalkajte na hrubku asi 3mm a roznymi formickami vykrajujte. Posypte pistaciami, rascou, solou ci makom, dajte na plech vystlaty papierom na pecenie a nechajte 10 minut piect. Rovnako pokracujte so zvysnymi castami cesta.

elenita
10. dec 2007

Ahojte! Moja mamina ma diabetes 1.typu, teraz mi merala cukor a mam 7,5...co si o tom myslite? Takmer nic som nejedla a bezne mavam glykemiu aj najedena tak 4...

vesi
10. dec 2007

v tehu je normál do 7. mala by si zajtar možno zavolať svojmu gynekologovi a povedať mu to. si riziková skupina, lebo tvoja mama = priamy príbuzný.

deina
10. dec 2007

Zevraj to nema byt viac ako 7 hodinu a pol po jedle. Kedy ti ju merala? Hoci pises, ze si nic nejedla... co si jedla? A kedy?

elenita
10. dec 2007

No jedla som trocha bryndzovych halusiek, asi 5 min predtym...tak si myslim, ze to by este nemalo ovplyvnit hladinu glykemie....inak mam problem aj hocico zjest, lebo mam velmi caste a prakticky celodenne nevolnosti. Sladkosti vobec nejem, ani mi nechutia... 😕

huncut
10. dec 2007

Ja som sa dnes na diabetologii pýtala aká je optimálna hranica...že do 7,8....tak mi povedala sestrička.....uvidím aké budú moje zajtrajšie výsledky.. ☹

donla
11. dec 2007

Ahojte baby. Ja sa zatiaľ pekne držím diétky ale mikuláš bol ťažký - ani mama ani svokra asi nepochopili, že fakt nemôžem sladkosti ani ovocie....tak balíčky so sladkosťami sú starostlivo odložené a ovocím sa napcháva manžel takmer celý deň - a tíško mu závidím. Prekvapuje ma, že "my s GD" môžeme dia pečené koláčiky, medovníčky a pod? Ja som sa na to vyslovene lekárky nepýtala - ale už sa musím. Vám to dovolili? A v akom množstve? koľko hodín po jedle?......hmmm celkom by som si aj dáky koláčik dala (určite len dia)...
😎

babulka
11. dec 2007

Huncut, optimalna hranica je do 7,0.

Baby - s tym pecenim, vsade ide biela muka, takze asi vas sklamem 😖 Ibaze by ste namiesto nej pouzili ine muky, ktore na trhu dostat - celoraznu, kukuricnu...ale to uz asi nebude ono 😢 Ale jedny vianoce sa daju vydrzat aj bez sladkeho, radsej ako potom mesiac v nemocnici aj s drobcom.
Ale to klasicke vianocne menu aj ked mierne modifikovane, si dat mozete.

huncut
11. dec 2007

Babulka ja som si to tiež myslela, ale sestrička na dia mi povedala že do 7,8 je ešte v pohode...tak neviem.... ale už sa bojím výsledkov dnes by mali byť ☹

liaa
11. dec 2007

Ahoj holky!
Já mám od lékařky daný tento cíl:

Na lačno do 5,5

1 hodinu po jídle do 7,8

elenita
11. dec 2007

No ja mam tu "vyhodu", ze mamina je diabeticka, takze glukomer mam doma a mozem sa zmerat kedykolvek...

vesi
11. dec 2007

s tým pečením by som bola tiež opatrná, aj med napr obsahuje strašne veľa cukru...

lienockaa
11. dec 2007

elenita, skús sa zmerať nalačno a 2 hodinky po jedle..takú istú výhodu glukomeru mám aj ja doma..zatiaľ sa nestresuj, skús to a uvidíš, čo Ti ukáže..

deina
11. dec 2007

Med by som tam asi nedavala... ale ta biela muka, ked zjem jeden dva z tych syrovych kolacikov, to hadam neuskodi. Mne bielu muku lekarka kazala len obmedzit, ale ze obcas si mozem dat, trosku. Len mam davat prednost ciernemu chlebu a pecivu.

liaa
11. dec 2007

DEina-možná by ta bílá mouka šla nahradit-namixovat s nějakou celozrnkou.Já to tak dělávám,že tam nedávám i normálně do pečení čistě bílou ale z části to nahrazuji třeba špaldovou nebo tak.

deina
11. dec 2007

Hm, dobry napad. 🙂 Mne vlastne viac ide o to, aby som nieco piekla, nevadi, ked toho potom vela zjest nebudem moct. Neviem, co ma to pochytilo, nikdy som nebola rada v kuchyni, ale teraz mam ohromnu chut piect. 😀 Viem si predstavit, ze svokra toho napecie habedej, aj mama, ale i ja chcem.

huncut
11. dec 2007

Deini, veruže ja by som tiež rada piekla....ja zbožňujem vypekať...a potom vidieť ako to ostatným chutí 😉
no ale ináč je to dobrý nápad podľa mňa zmiešať to s nejakou inou múkou....aspoň trochu to pomôže... ináč aj mne biele pečivo a všetko z klasickej múky robí v tehu zle.... a to nemám cukrovku...proste sa mi urobí veľa kyseliny ...tak papkám poctivo len tmaé, celozrné a cereálne pečivko...niekedy však neodolám kysnutý veciam a potom mi je zle...čo už ale ked tehotné majú také chute, že sa to ozaj nedá vydržať a odolať... 😒

deina
11. dec 2007

My mame v skole zajtra dukatove buchticky. 😝 A veru by som si aj dala, ale co uz. A zabudla som si ten obed odhlasit, tak sa mozno nejaky ziak potesi extra porcii.

okalik
11. dec 2007

ahojte baby! aj ja sa pripájam k debatke... 6.11. mi zistili v krvi zvýšený cukor 6,47, tak som musela k diabetologičke. No po dvoch hodinách som sa dozvedela, že moč je úplne v poriadku. Poobede som bežala aj po výsledky krvi a našťastie všetko OK. Spaľuje mi ako má, zvýšený cukor sa nepotvrdil, ale ešte pre istotu v 26tt pôjdem na opakované testy... 🙂

elia
11. dec 2007

Baby chcela by som sa spytat - dnes som bola na glukozovom teste, ale nejako som si vynimocne nenastudovala "navod", a lekar mi nic nepovedal, tak som sa zariadila ako pri beznom odbere. T.j. isla som tam sice nalacno, ale rano pred odberom som vypila asi 1,5 dcl cistej vody - inak by som asi nenacikala ani kvapku. Po vypiti glukozy som s manzelom isla do jeho prace - nic namahave, ale vzhladom na to ze uz 3 mesiace iba lezim tak sa bojim ci aj ta cesta do auta a z auta 200 m nebola "fyzicka namaha". A tiez pred dalsim odberom po 2 h som vypila asi 3 dcl cistej vody. Az teraz citam ze sa medzi testami nesmie ani nic pit. Vysledky mam az zajtra, ale bojim sa ci ta voda nemoze nejako zriedit koncentraciu cukru v krvi aj moci, a tak ci nemozu byt vysledky falosne negativne?

huncut
11. dec 2007

No gluko test prebieha tak...že prídeš nalačno, predtým samozrejme môžeš piť...vezme ti krv aj moč... vypiješ glukózu, potom 2 hod. by si mala byť v kľude, ostať sedieť, nejesť, nič nepiť ani ísť na vécko....potom ti zasa vezme odbre aj moč... takžemedzi tým y sa veru piť nemalo..tak neviem..tebe nič nepovedali že čo máš vlastne robiť?

kalo
11. dec 2007

Elia: možná že to jen nebude 100% přesné, ale myslím že nějaká tragédie to nebude...neboj!

elia
11. dec 2007

No ved praveze mi nic nepovedali. Ale teraz som na nejakej stranke nasla ze sa moze pit iba nesladeny caj (ale na vacsine stranok bolo ze sa nemoze pit nic), tak snad ta cista voda neskresli az tak vysledky.

liaa
12. dec 2007

Ahoj Elia-těžko posoudit.
Myslím,že uplně nejlepší by bylo se přímo poradit s lékařem.Tak se zeptej gynekologa-nebo si tam zavolej-na tu ordinaci s testy.
S tím pitím nevím-možná to trochu naředí.
Z vlastní zkušenosti ale vím,že v mém případě to teda hodně snižuje pohyb.Když mi to vylítne trochu přes,tak jdu třeba něco poklidit(pro mne je teda náročný a silně zatěžující a namáhavý každý krok)hned funím a jsem vyčerpaná.Ale třeba mi i opravdu stačí 20 minut pohybu a mám to hned dole-tu hranici...
Ale test na cukr dělají i z té moče co se nosí do poradny,a nebo si kup v drogérce ty lakmusové papírky na test z moče a ty ti vydrží celé těhu a můžeš si to vyzkoušet několikrát i po normálním jídle či sladkém a když není pohyb.A kdyby něco,tak se ti to tam objeví.Já si cukrovku náhodně zjistila právě díky tomuto testu.Ale pak se to samozř.potvrdilo na zátěžových testech.

elia
12. dec 2007

Diky baby za vase reakcie.

No takze uz mam vysledky, cukor som mala zvyseny - 8,7. Zrejme keby som sa vobec nehybala a nepila tu vodu, tak by bol asi este vyssi. Do telefonu mi povedali ze ked pridem na dalsiu poradnu, tak mi doktorka da odporucanie do diabetologickej poradne. Ale dalsiu poradnu mam az o tyzden a ktovie ci sa k diabetologicke tiez este objednava... nebude to neskoro?

vesi
12. dec 2007

elia a kam k diabetologičke pôjdeš? ja som chodila na antolskú, len som tam zavolala a spýtala som sa či ma zoberie, sestričky aj dr. boli zlaté, dali mi inštrukcie cez telefon čo môžem papať a čo nie a povedali kedy mám prísť 🙂

liaa
12. dec 2007

Elia-tak to koukám na tak laxní přístup!
Když můj gynekolog dostal potvrzení,že mám fakt těhu cukrovku,ihned mi do 2 dnů zařídil návštěvu na diabetickým.Jinak se tam čeká na objednání teda dobu...A také mě hned paní vzala na řadu-i když byl opět typicky čekárenský časový skluz-a bylo tam hodně babiček.-)
Ale je pravda,že když tu kouli-teda mně- 😀 viděli,tak ani neprotestovali a hned ať jdu dál 😀

liaa
12. dec 2007

Elia-a jinak vítej v klubu Dia maminek 🙂

Ne žebychom o toto členství stály.-)-ale co nám zbývá!!Aspoň se tu povzbudíš a můžem se vzájemně radit!!.-)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre