Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

elia
12. dec 2007

Diky za privitanie, co uz narobime... ☹

Este neviem kde pojdem k diabetologicke, dnes predsa pojde manzel k mojmu Dr. po to odporucenie, naco cakat tyzden, tak neviem ci maju zazmluvneneho nejakeho konkretneho diabetologa alebo si budem moct vybrat.

No len si to fakt neviem predstavit, som na rizikovom kvoli krcku, uz 3 mesiace iba lezim, posledny mesiac uz fakt poctivo - postavim sa iba na WC a spat... Neviem si predstavit ako to bude zase s vysedavanim v cakarni. No ked sa dari, tak sa dari...

Na nete som nasla ze sa odporucaju radsej polovicne porcie a jest kazde 3 hodiny. Tak som si na obed dala malu porciu, ze okolo 16h si dam dalsiu, ale bola som taka hladna ze som o hodinu zjedla aj tu druhu polku. Asi to nebude take lahke 😒

liaa
12. dec 2007

No není...Ze začátku jsem teda taky měla dost hlad,pak už jsem přišla na to,co a jak jíst-aby to bylo lepší a já nehladověla.Někde o pár stránek dozadu jsem napsala svůj jídelníček z jednoho dne.Taky jsem si musela vychytat celozrnné chleby.Některé jsou přibarvovány a přislazovány a už po krajíčku to letělo-a já hladová.Ted jsem si vytypovala 2 druhy-kde mohu sníst více.Tak abych se nasytila a byl cukr v normě.
Taky už se probíralo různé jídlo.Manžel mi třeba objevil ve zdravé výživě marmeládu BIO a bez cukru.Opravdu sacharidů málo-můžu používat!!
A různé jiné vychytávky...Když prolistuješ najdeš nějakou inspiraci! 🙂

liaa
12. dec 2007

Jo-na strabě 17-mám jedno menu...

petruna
12. dec 2007

ahoj holky, dá se nějak poznat cukrovka i mimo ten test ? me na nej dr. neposlal. Ze prý není potreba, kdyz nemám cukrovku v rodinné anamneze a mam v poradku moc.
Pritom mi je 30 a pred tehu jsem mela nadvahu - cca 7 kilo, tak nevim....

deina
12. dec 2007

Vitaj, Elia. 🙂 Mozno si nebola zvyknuta jest menej a castejsie, ale uvidis, nie je to take hrozne, je to len zvyk. Toto "pojedavanie" po troske mi vyhovuje, vlastne aj predtym som jedla podobne, len jeden problem mam - proste den ma prilis malo hodin na to, aby som jedla 6x denne, to sieste jedlo (druha vecera) casto nehrozi, kedze idem skoro spat. Asi vela spim. 😅

Petruna, mna sa diabetologicka pytala napriklad na to, ci nie som castejsie smadna, ci nemam sucho v ustach, ci nie som viac unavena, tak mozno to su priznaky. Ale sama ich posudit neviem, lebo u mna tieto iste priznaky suvisia s inou chorobou, takze ci ich pripisat cukrovke alebo Sjogrenovmu syndromu, to neviem posudit.

vesi
12. dec 2007

elia, na antolskej som nečakala, tehulky mali prednosť a ked im povieš o tvojom stave, tak si myslým že sa ti prispôsobia. lekára si môžeš vybrať, nemusíš ísť tam kde ťa pošlú, ale možno by bolo dobré chodiť do nemocnice kde chceš rodiť 🙂

elia
12. dec 2007

No asi to bude fakt tym zvykom, ale uz zase som hrozne hladna 😒

Liaa to tvoje denne menu vyzeralo celkom v pohode, musim manzela vyslat na nakupy, lebo teraz mame v chladnicke same pudingy a ovocne jogurty.

A na tej Antolskej ste chodili k Dr. Listiakovej? Co robia vlastne u diabetologicky? - odporucia dietu a kazde dva tyzdne robia zatazove testy, alebo uz len tak odber krvi bez glukozy?

vesi
12. dec 2007

áno, chodila som k Dr. Lištiakovej. zobrali mi na lačno krv z prsta, potom som sa najedla a myslím, že po 1 -2 hod, to si už nepamätám znova 🙂 a každé 2tt kontrola 🙂

certica
12. dec 2007

som sa normalne lakla 😀 , som citala vesi, ze ti brali krv z prsa 😀

vesi
12. dec 2007

certi, tak to by bolo fakt zaujímavé 😀 😀 😀

vesi
12. dec 2007

a bolestivé 😝

adetka
autor
12. dec 2007

ja chodim k Dr. Listiakovej i teraz... a ako pise vesi.. na tie kontroly sa chodi nalacno... odoberu krvicku... zjes nieco co si donesies zo sebou.. a po 1,5 hodinke ti krv odoberu opat... nie je to tak narocne ako pri zatazovom teste... ale trva to tam nekonecne dlho... od 7.00 hod. niekedy az do 11.00 🙄 ... vzdy mi tam vyskoci tlak z cakania 😀 😝

elia
12. dec 2007

Takze si mozem vybrat diabetologa, pojdem asi na tu Antolsku k Dr. Listiakovej. Neviete ci sa u nej najprv treba objednat? Na zzz.sk pozeram ordinacne hodiny a ma iba v pondelok a stvrtok?

vesi
12. dec 2007

ked to tam píše, tak áno, aj vtedy to boli len 2 dni v tt. pred 2 rokmi sa neobjednávala, ale zavolaj tam a uvidíš, ak tam nie je kontakt, tak volaj na ústredňu a daj sa prepojiť 🙂

deina
16. dec 2007

Potrebujem s niecim poradit. Zvyknem byt hrozne dehydrovana, to suvisi s mojou chorobou (nie cukrovka, ale moja imunita - Sjogrenov syndrom) a ked ma to tak chyti, tak mi nepomaha pit vodu alebo caj, len dzus (a este tie speci napoje pre sportovcov, ale to v tehotenstve asi nie je dobry napad). Tak som hladala medzi dzusmi vselijake bez cukru, nasla som jeden dia dzus, ale ten ma v sebe dost umelych sladidiel a nasla som este Happy Day pomarancovy, ktory je bez pridania cukru. Nejaky cukor obsahuje, neviem, ci z ovocia alebo z coho... ale aspon don nepridavaju este viac cukru. Myslite, ze tento je lepsi ako ten dia? Ked ho pijem, tak si uz nedavam ziadne ovocie, pre istotu. Budem sa musiet o tom poradit s diabetologickou, ale k nej pojdem asi az v januari. 😖

certica
16. dec 2007

deina, aspon si ho ried vodou, ci ani to ti nepomoze?

vesi
16. dec 2007

deina, tak doktorke zajtra zavolaj a spýtaj sa....

deina
17. dec 2007

Riedim ho, to pomaha, len proste obycajna voda alebo caj mi nezaberaju.

marfushenka
17. dec 2007

Tak jsem dneska byla na testech kvuli tehu cukrovce. Podle toho, co jsem se tak ruzne docetla jsem myslela, ze mi odeberou jen pár kapek krve z prstu, ale provedli mi normální odber ze zily. Asi nejhorši na tom bylo, ze po tech dvou hodinach mi ji brala z druhe ruky a vubec ji nesla napichnout zila, takze jsem si uzila, nez se rozhodla radsi pouzit tu ruku z prvniho odberu. 🙂 Jinak prý výsledky se dozvím až po Novém roce, kdy jsem obednana na poradnu 🙂 Rikam si jestli mam jist cukrovi.. nebo ne. Docela blba situace

elia
17. dec 2007

Akurat som prisla z 1. navstevy u diabetologicky, cukor som mala nastastie tesne OK (to som uz 2 dni pred odberom drzala dietu). Nalacno som mala 4,6 a max. je vraj 5,5 a po najedeni 7,2 a maximum je vraj 7,4. Ale aj tak tomu nerozumiem, lebo vacsinou na nete citam ze ma byt do 7. Alebo je to podla tyzdna tehotenstva? A ozaj, teraz rozmyslam, ked mi sestricka urobila odber a kazala sa ist domov najest a prist o 90 min., to zrejme nemyslela od prveho odberu, ale zrejme odvtedy ako dojem - ked teda budem ranajkovat 20 min., cas si zacnem pocitat az ked dopapam?

Deina ja som vyfasovala brozurku kde su rozpisane jedla s poctom sacharidovych jednotiek. Mne Dr. vypocitala na den 21 SJ + 1 SJ ovocie (vacsinou citam ze odporucia z ovocia 2 SJ, zrejme mam malu vysku a vahu...). Viac z ovocia uz potom za den nemozem. V tej brozurke to je bud 1 maly pomaranc, alebo 130 ml pomarancovej stavy. Ak je ten Happy day 100% stava (neviem, nepoznam), tak podla mna trochu by si z nej mohla, do toho mnozstva ako ti vypocitala Dr. A tie Dia dzusy to si neviem predstavit, aj ked tam namiesto klasickeho cukru pridaju len umele sladidla, tie prirodzene sacharidy co obsahuje ovocna stava nejako umelo odstrania?

huncut
17. dec 2007

Ahojky..tiež som mala výsledky testu v pohode..nalačno 3,9 a po vypití glukózy 6,4 tak som spkojná, aspoň môžem v kľude s maminou vypekať 😵

deina
17. dec 2007

Elia, neviem, co je presne v tom dia dzuse, ale odradili ma umele sladidla. Asi je taky, ze obsahu sacharidy z ovocia + je dochuteny umelymi sladidlami, no nic moc, preto sa mi viac pacil tento Happy, lebo uz nie je nicim dochuteny.

Mne doktorka nic take nepocitala, ze kolko SJ za den mozem. 😕 Neviem, preco, len mi povedala, co mam jest, co mam obmedzit a co nemam jest vobec a chodim k nej na kontroly.

lienockaa
17. dec 2007

elia- nie, hodnota sa nelíši podľa týždňa tehotenstva..ale chcem ešte k tomu odberu 90 min po jedle..robili ho aj mne a spravili chybu, lebo krv si máš dať odobrať 90 min po tom, čo dopapáš raňajky..lenže moja sestrička sa kamsi ponáhľala a pichla ma cca po hodine od raňajok..mala som 6,22..ja teda tehotenskú cukrovku nemám, ale v labáku vtedy vyhodilo normu do 5,6, takže sme si to celé zopakovali a je to ok.. 😉

liaa
17. dec 2007

Vidíš to Lienockaa-a já si mám dělat testy po hodině od jídla-i když je pravda,že tam mám větší toleranci.
Jinak mne na dia poradně poučovali,že nesmím dia výrobky a nic kde jsou umělá sladidla.
Já si teda občas džus dám-ale hodně naředěný-ale jsem z té diety tak vycvičená,že i na tom si pochutnám!
A taky hodně záleží na výdeji energie.Já jsem hned ze všeho silně vyčerpaná,takže když mi něco po jídle vylítlo až skoro na 8.Stačí mi se jednou projít po domě,naládovat prádlo do pračky a po 15 minutách to mám všechno dole.Ale mám unavový syndrom,takže to může být tím.

lienockaa
17. dec 2007

liaa- veď Ty už o pár týždňov rodíš, to Ti už aj diétovanie ubehne.. 😉 ono to nezáleží od toho, či si zmeráš po hodine, alebo po 90 minútach..dôležité je, aká hodnota platí za normu po hodine a aká po 90 minútach a či sa od normy odchyľuješ..vôbec nerozumiem, prečo sa to nejako nezjednotí..potom sa človek nemôže čudovať, že tomu nezdravotníci nerozumejú..každá sa testuje inak, každá má iné poradené od diabetológa.. 😕

únavový syndróm je zákerák..to Ti je asi celému človeku občas nanič.. 😝

deina
17. dec 2007

Liaa, je nieco, co ti s unavou pomaha? Mne zvykol pomahat ginseng, ale ten sa vraj v tehu nemoze, tak som zvedava, kto ma este ake tipy. 😉

donla
18. dec 2007

ahojte, tak ubehli dva týždne a ja idem práve za chvíľočku na kontrólu ku diabetologičke - to som teda zvedavá. Poctivo diétujem....no Vianoce klopú na dvere a všetci vypekajú také dobrotky....jaj verím, že to vydržím!!!! Ale bola som včera na gynde - a bambula je v poriadku, teda nie je väčšia ako má byť - je v norme (na deň presne!!! - viem kedy bolo oplodnenie....)

liaa
18. dec 2007

Donla-tak vidíš 🙂 paráda!!!Já teda nic letos nepeču.Jen nějaký koláč nebo tak něco pro rodinu-a když to jde,tak si na plechu z části vytvořím takový svůj dia těhu kousek!.-)
Tak pak napiš,jak si dopadla u DIADRR.

lukin
18. dec 2007

Dobré ráno holky. Koupila jsem si ty lakmusové papírky, ale nikde tam není nic napsané, prostě žádný návod. Jen je na obalu namalovano barevné odlišení, no a já nevím, jak dlouho to tam má být ponořené, jestli celé, nebo jen kousíček, a pak nevím, jak mi nějaká barva vyjde, tak co to znamená. Spíš to je jen na Ph, ale já jsem lékarnici řekla, že to chci na moč.

liaa
18. dec 2007

Lienočka,Deina-já s unav.syndromem bojuji po zákeřné infekci už přes 2 roky.Není to jen běžná,zvýšená unavnost.Přišla jsem kvůli tomu o práci,musím na delší vzdálenosti používat unvalidní vozík,někdy mne to upoutá zcela na lůžko.Minulé léto jsem 2 a půl měcíce nebyla schopna vstát z postele.Je to hnus.A k tomu mám teda ukrutné bolesti celého těla.Lékaři mi moc nepomohli.Dokonce stát zrušil ID pro takto nemocné lidi-takže jsem celou dobu bez prostředků od státu.Vyzkoušela jsem homeopatii,od Tian schi ty různé čínské prostředky,vitamíny od různých firem,nepomohlo zatím nic 😒 Někdy se mi udělalo lépe,nebo jsem se vylízala z toho nejhoršího stavu-ale celkově se mi to mírně zhoršilo.Pak jsem začala zkoušet Americkou léčbu-podle DR Wheldona.Jedná se o dlouhodobé braní kombinovaných ATB-to jediné mi začalo po dlouhé době zabírat a já mohla trochu žít normálně.(třeba opékat s rodinou na zahradě) ale léčba má trvat rok -a já si po 3 měsících nečekaně otěhotněla...-)
Ale mimi bych nedala pryč za nic na světě.Takže ted bojujem-snad to vyhrajem 🙂 A co bude pak-to se uvidí!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre