Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
3. nov 2011

@petrusew Tak málo??? Ještě že to s tebou neseklo.
Hm, to má pěkné jméno.... Pořídili jste si ho v alkoholovém opojení? 🙂

petrusew
3. nov 2011

@llluckaaa Fakt, bylo mi opravdu hrozně divně, ale po té čokoládě to bylo v pohodě. Já mu to jméno nevybrala ... Oblíbené pití mého muže, ale byl střízlivý 😀 Bohužel mě přehlasoval...

maxkatka
3. nov 2011

@eyael dnešní sledování glykemie... až na tu ranní hodnotu naprosto předpisové... a to jsem teda držela 2-2,5 hodinové intervaly mezi jídly!!! takže měření 6,6 - 6,8 - 6,1 - 5,4 Takže v tomto jsi mi pomohla, že denní jsou ještě nižší... a přitom počet sacharidů je v normě (alespoň doufám - extrémně jsem je nepočítala, ale nepřeháněla jsem to s váhou jídla).

maxkatka
3. nov 2011

@petrusew tak to je hodně nízká... ale o těchto hodnotách jsem četla, že jsou "nemožné" tudíž špatné měření... ale to jsem jen četla... nemám vlastní zkušenost...

maxkatka
3. nov 2011

@petrusew a nechodíš i náhodou na www.modrykocour.cz ? Tam jsou taky dva Tequiláčci... ale teda pražáci...

llluckaaa
3. nov 2011

@petrusew Čokoláda je univerzální všelék 🙂 Hned vedle slivovice, tu si dává rád zase můj manžel. Náš děda má pálenici, tak nás zásobuje, ale mně to teda vůbec nechutná, a ta tequila taky ne.

petrusew
3. nov 2011

@maxkatka No, já budu dělat 21. 11 zase ten profil, ale paní doktorka říkala, když takhle nízkou hodnotu naměřím, vzít si něco sladkého (kousek čokolády, cucavý bombon, ...) hodnoty jsou to možné, ale i tak. Glukometr nikdy nenaměří přesně, je spíše orientační. U těch vysokých hodnot se stává, že může 1 jednotku klidně přidat. Proto se má všechno kontrolovat jednou za čas profilem (já každý měsíc) a tím glykovaným hemoglobinem.

petrusew
3. nov 2011

@maxkatka ono něco takového je? To slyším poprvé. Fakt jsem tam nebyla. Ona to měla být kočička...a je z něj kocour 😀
@llluckaaa taky ji nepiju, co máš z toho. Čokoláda je super na depky 😀 Ale já sladkému moc nedám ani normálně. Tak mi to na té dietě ani moc nevadí. 😉 Ale zase mám ráda ovoce a to teď taky moc nemůžu 😖

maxkatka
3. nov 2011

@petrusew a jak se dělá ten profil?

zhrkz
3. nov 2011

@llluckaaa O chudnutí pri cukrovke som písala aj ja, aj to, preco vznikajú ketolátky v moči a v krvi... Ak sú ketolátky v krvi je rozhodne zle a asi treba inzulín zvonku. Pretože, telo paradoxne hladuje, hoci má dostatok ba až veľa sacharidov, avšak si ich nevie stiahnuť do buniek, lebo nemá inzulín, preto potom, aby malo energiu, papá tuky a znich je odpadová látka ketón, ktorý narušuje vnútornu homeostázu tela (nebezpečne okysľuje krv)...
Teda, nie som lekár, a neviem, či mechanizmus tehu cukrovky je iný, než ten, čo mám ja, (1. typu, na inzulíne) ale myslím si že v podstate ten istý, len sa problém prejaví pri zaťažení organizmu graviditou...

gianni
3. nov 2011

@mimys no ja som tiež dopadla,na večeru som riskla že čo to so mnou spraví a dala som si asi 150-200g pizze a po 2 hod. 11,3 som na seba nasratá,tak zase prísna diéta,joj už ma to nebaví ☹

petrusew
3. nov 2011

@maxkatka dostala jsem šest špiček (takových těch špičatých ampulek) krev z prstu se odebírá před snídani, potom po snídani (hod. a půl po), pak to samé před obídkem a po, a večeře. Celodenní sběr moči, napíšeš kolik jsi toho načůrala za 24hod a odebereš vzorek do ampulky. Krev a moč pak odevzdáš buď v poradně nebo laborce.

llluckaaa
3. nov 2011

@petrusew Nevíš, jestli se ten glykovaný hemoglobin má dělat každému? A nebo je to, pokud ti vychází často špatné hodnoty? Mně ho totiž nikdy nedělali.

kludsisek
3. nov 2011

@llluckaaa no tak nevím proč bych měla maminky prvně uporoznovat poučkami z lékařských knih, ketony v krvi se vyskytují hlavně při vysokých glykémiích to je cca kolem 15 mmol/l kdy se vážně cukr nedostane do buněk a tak tělo odbourává tuky a to je velké riziko pro rozvrat vnitřního prostředí a možnosti ovlivnění plodu i matky. mě šlo oto že v této diskusi si píšou maminky o ketonech v ranní moči a výrazně se tím stesují zda tyto látky mohou ublížit miminku.....a já znova píšu že pokud jsou ranní hodnoty v pořádku a dodržuje se druhá večeře tak ty ketolátky v moči jsou pro miminko neškodné protože je jich většinou málo a jen ráno. A že se vyskytují většinou u prostorově výraznějších maminek které prostě na začátku diety hubnou......všechny diety vedou k úpravě váhy jak dolů tak nahoru, ale to ty určitě víš jsi z oboru. Jinak jsem registrovaná všeobecná sestra uplatňující ošetřovatelský proces u pacientů plicního odd. což je interní obor a s diabetem se setkávám v praxi docela často a protože se DM II moc neliší od gestačního snažím se tu psát jen to dobré....
A 375g mám od začátku protože moje diabetoložka jinou těhulkám nedává teda pokud vyjdou v OGTT na lačno v normě a po dvou hodinách do 10....
A ještě hodně štěstí při studiu bez vás nutričních by to v nemocnici nešlo 😀

maxkatka
3. nov 2011

Holky, "bojujete" některá se svěděním kůže? Celý den se třeba nepodrbu, že mě nic nesvědí... pak jdu spát a taky v pohodě, ale v noci musím třeba na WC a pak se míním udrbat... Normálně trpím na sušší kůži.... je fakt, že kvůli tvrdnutí břicha si dávám častěji koupel (bez přísad, ale mě vysušuje i voda), snažím se mazat, tělovým mlékem, ale i tak... v noci mě to "chytá"... chvíli se drbu, pak se "přesvědčím" abych usnula a dobrý... asi to souvisí i s těhotenstvím a cukrovkou... Radu nečekám... spíš, jestli tím taky někdo trpí.

mamkamarketa
3. nov 2011

@maxkatka sorry,ze lezu do diskuze,ale videla jsem posledni prispevek. me taky desne svedilo bricho a byla to tehu zloutenka. zajdi si na krev. ale me to svedilo silene. jen jsem sedela doma a drbala se 😅

maxkatka
3. nov 2011

@mamkamarketa tady jsi na diskuzi o těhu cukrovce 😀 Takže předpokládám, že to souvisí... 😖

maxkatka
3. nov 2011

@mamkamarketa těhu žloutenka? nebo těhu cukrovka? Teď to čtu opakovaně....

mamkamarketa
3. nov 2011

@maxkatka tehu zloutenka-desne svedi bricho,plosky nohou,dlane. nech si udelat jaterni testy. pro tebe to neni tak velke riziko,ale pro mimco to urcita nebezpeci prinasi

eyael
3. nov 2011

@petrusew - my máme doma 12ti letou Chivu - podle Chivas Regal 😉 😀

eyael
3. nov 2011

holky já dnes taky zhřešla, dostala jsem děsnou chuť na něco sladkého 😖 😎 dala jsem si šlehačkovo-pudinkový pohár s meruňkama a posypaný čokoládou. Schválně jsem si změřila hodinu poté a měla jsem naštěstí jen 7,1 uff. Ale pokoušet to znovu jen tak nebudu 😒

maxkatka
3. nov 2011

@mamkamarketa tak mě dlaně a plosky nohou nějak nesvědí.... břicho lehce jak kdy... ale spíše mě svědí krk (měla jsem tam i vyrážku), ruce - paže, stehna a lýtka.... no až půjdu k dr. tak mu to pro jistotu řeknu...

maxkatka
3. nov 2011

@eyael hřešit je lidské... nic se nemá přehánět... určo si teď pár dní nic nedáš... takže se tím netrap... a dokonce jsi ani nepřešvihla glykemku, tak je to super...

petrusew
4. nov 2011

@maxkatka já nevím, ale můžu se zeptat maminky. Mě to dělali automaticky. S tím svěděním fakt pozor, rozhodně se nedoporučují oleje (někde jsem četla, že prý spíš vysušují pokožku)
@kludsisek jééé plicní! Super, tak se tě hned zeptám. Alergoložka mi říkala, že nemůžeme navyšovat kortikoidy (mám astma 4. stupně), protože mohou ovlivňovat glykemii a teď přemýšlím, jestli oni jako zvyšují tu hladinu i normálně...jsem se jí trubka zapoměla zeptat...
@eyael taky jsem včera zhřešila pod dohledem dia sestry...blbý řeči měla (to ona normálně, jako matka, že), ale dovolila mi kousíček buchtičky 😀

maxkatka
4. nov 2011

@petrusew oleje nepoužívám... ty mě fakt vysušují... jen krémy a mléka...

maxkatka
4. nov 2011

Holky, když je tu "řeč" o plicním... máte potvrzení z plicního, že nemáte TBC? U prvního to po mě nikdo nechtěl.. a teď mě sestra upozorňovala, že tam "musím" pro razítko!!! Jako nechápu smysl zaklepat, vrazit sestře průkazku, ta tam hodí razítko, podpis a nazdar... Nějak nechápu smysl této "kontroly", když doktor mě vůbec neuvidí a za druhý, když už se plošně TBC u novorozenců neočkuje...

petrusew
4. nov 2011

@maxkatka ty jo, tak to jsi mě dostala...tak to nevím! Ale jak to jako chce zjistit, teď, když ti nemůže udělat RTG? Já teda na plicním byla naposled před půl rokem a chodím si tam pro prášky, ale jako těhulku mě tam nechtějí 😀

mmaarrkkeettkkaaaa
4. nov 2011

@eyael já taky zhřešila, dala jsem si pár polomáčeých sušenek 😒 a raději neměřila...Vůbec nemám vůli, ale občas to člověk hold poruší....Zase si řikám, že člověk určitě taky cukr potřebuje a jak se říká : "V těhotenství by tělo mělo dostat, co chce" samozřejmě řečeno opravdu v uvozovkách... Pořád si řikám, že opravdu úplně bez sladkého chci vydržet od toho 30. do 35.týdne, kdy uvádějí že je to nejrizikovější....do té doby si sem tak člověk prostě něco zobne 😒
@gianni po pizze jo? vždyt to je v podstatě jen těsto viď...a v rodině někdo má cukrovku? možná jsi to tu už psala...

maxkatka
4. nov 2011

@petrusew no v průkazce je na to "kolonka"...

eyael
4. nov 2011

koukám, že včera byl nějaký hřešící den 😀 to jsem ráda, že v tom nejsem sama 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre