Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

nadka01
23. nov 2011

Ahojky Maxkatka. Máš určené koľko môžeš zjesť sacharidových jednotiek na raňajky? Veľmi záleží na rannej glykémií. Keď to preženieš budeš mať hodnoty zlé celý deň. Osobne si myslím, že vhodnejší je radšej grahamový chlieb alebo rožky. Môžeš si dať aj jogurt, cereálie s mliekom,ovocie...ak by si potrebovala poradiť ozvy sa. Mám dcérku diabetičku a riešime jedlo každý deň :D

dammanka
23. nov 2011

Ahoj holky. Včera mi na interně u Apolináře řekli, že na příští kontrolu mám přijít na lačno a vzít si s sebou snídani. OGTT v 31tt jsem totiž měla hraniční, 8,8 za hodinu po vypití. Mohli byste mi prosím některá poradit, co si mám jako s sebou vzít za snídani? Nejprve mi sestra řekla, že si mám s sebou vzít to co teď normálně snídám (snažím se teda dodržovat bezmléčnou snídani, nic sladkého atd.) a pak mi řekla, ať si vezmu něco, jako bych tu dietu nedržela. Tak v tom mám zmatek ☹ A ještě se chci zeptat, možná s tím některá budete mít zkušenost. Ráno, půl hodiny před snídaní beru Dopegyt. Můžu si ho vzít při tomhletom testu? Nebude mi zkreslovat výsledky? Možná @eyael bude vědět, koukám, že ho taky bere... Díky moc za rady 😉

maxkatka
23. nov 2011

@nadka01 zlato, mám špatnou glykemii na lačno... kvůli tomu si píchám i inzulin... bohužel lačná glykemie se nedá ovlivnit dietou...

maxkatka
23. nov 2011

Sakra... tak ranní slunečnicový chleba (domácí) neprošel ani omylem!!! 🙄 Vyhouplo se to na 9,8 😲 To je teda masakr!!!!

eyael
23. nov 2011

@maxkatka - ahoj berundo, jak dopadla snídaně s domácím chlebíkem? Já dneska měřím, takže ráno na lačno 4,1 a po snídani 5,9. To je docela dobrý 😉 Je pravda, že snídám jen cererální kneckenbrot, dneska jsem měla i se sezamem a evidentně semínka neva, to jsem ráda. V 10hod vyrážím do laborky na glyk. hemogl. , volala jsem si tam a nemusím na lačno, což jsem moc ráda a navíc mají až do půl 3 odpoledne 😨 Sfouknu to dopol co je malá ve školce, pak přifrčím a uvařím si něco k obědu a konečně snad to žehlení, se mi to tu kupí, už asi 6 praček 😝 odpol musím na nákup, nemáme tu ani vajíčko 😅 a den bude v tahu 🤐

eyael
23. nov 2011

@dammanka - ahojky, já se na Dopegyt přímo ptala a hledala jsem i na netu. Já beru taky jeden ráno na lačno a čistě teoreticky to ovlivnit může, to nikdo není schopen přesně říct jak to které tělo zareaguje. Ale mudři to berou při tak malé dávce - jednoho prášku před testem - jako směrodatnou odchylku, se kterou se počítá. Dopegyt obecně má prodloužené vstřebávání a účinnost cca 6hodin minimálně. Zkus si Dopegyt vzít tak půl-čtvrt hodiny před testem na glukozu, to už bude trochu natrávený, ale ne úplně, aby mohl ovlivnit až tolik výsledek a navíc, pokud bys náhodou tu sladkou vodu vyzvracela, nebudeš si muset brát nový 😉

maxkatka
23. nov 2011

@eyael blbě... už jsem psala výš... no už to šlo po dvou hodinách dolů... už "jen" 8,3... no dlouho si ho zase nedám... je teda fakt, že jsem si ho dala taky 70g! Jako klasického chleba!!! Kdežto toho žitného mám jen 56g. Takže se vracím k žitnému... páč ranní glykemie u mě nebyla až tak špatná...

eyael
23. nov 2011

@maxkatka - jejda, už to vidím. To je mi líto holka 😖 Tak chlebík až ke svačině nebo později 😒 😉 nevadí v chlebu hlavně ty slunečnice?

maxkatka
23. nov 2011

@eyael myslím, že ne-e... páč ten žitný si beru taky i slunečnicový... ono té slunečnice tam až tolik není... No ale chtěla jsem to vyzkoušet... neprošlo to... tak zase nic, no...

eyael
23. nov 2011

@maxkatka - ale udělala jsi mi chutě na voňavý chlebíček 😉

maxkatka
23. nov 2011

@eyael tsss ani mi nemluv... ta vůůůůně.... ta křupavost... no nádhera... jsem si ho dala včera ke druhé večeři jako dlouhý sacharid (a ráno moč plnou ketonů a hlad jako spisovatel). Bylo to teda dělané ze směsi z Lidlu... fakt se mi takový krásný chleba nepovedl ani nepamatuji... ještě tak za dva dny vyzkouším fakt domácí chleba z žitné chlebové mouky... jako úplně navážit sama (dělala jsem ho tak běžně, ale žitná mouka tam byla spíše jen jako doplněk, teď ji tam dám více). Nebudu tam vůbec dávat žádný cukr (i když kvasnice jej docela potřebují, ale zkusím to bez toho - maximálně to vyhodím) a budu pak čekat co mi to zase udělá s glykemií...

eyael
23. nov 2011

@maxkatka - úplně to cítím jak voní 😉 😅
možná bude stačit jen lžička cukru na ty kvasnice, víc nic 😉 když to bude na celý chleba, tak snad ve výsledku jednoho - dvou krajíčků ho nebude tolik, co myslíš? 😕
jinak paní v laborce byla vtipná, když jsem se jí ptala, jestli mám přijít na lačno nebo je to jedno a ona na to: vy jste těhulka, že? Tak to byste k nám a pak domů na lačno asi nedošla, tak se v klidu najezte a přijďte 😅

werumka
23. nov 2011

Ahoj!

@maxkatka Teda ten chleba se Ti pomstil. Vůbec nebral v potaz, žes ho pekla s láskou 😀 Možná by to chtělo zkusit rozpékat knackebroty 😀

maxkatka
23. nov 2011

@eyael no ten glykovaný hemoglobin nemusí být na lačno... je to dlouhodobá "složka" v krvi, že.... ale ty ho budeš mít určitě v pohodě... no já jsem zvědavá, jestli mi ho budou zase měřit... už ho mám dělaný 2x... tak snad jo... protože teprve teď bude ovlivněný dietou...

werumka
23. nov 2011

Jinak cukrem v těch kvasnicích podle mě problém nebude, ale spíš v kvasnicích jako takových. Nevím přesně proč, ale ty umí docela zavařit samy o sobě.

maxkatka
23. nov 2011

@werumka 😀 no ale víš co... zkusila jsem to noooo... nemám z toho tzv. černé svědomí... jen vím, že toto už ne-e.... to jak mi vyskočila ta glykemie nedávno, tak z toho jsem byla špatná, páč jsem vůbec netušila PROČ až pak mi to docvaklo... teď jsem to testovala...

werumka
23. nov 2011

@maxkatka To je dobře, žes to zkusila, tak to má být. Hele a jak ses tenkrát jednou najedla ve tři ráno a pak jsi měla pěknou ranní glykémii - nechtělo by to zopakovat?

maxkatka
23. nov 2011

@werumka no zkusit by se to dalo... ale když jsem se na to ptala na Dia, tak mi řekli, že toto dělat nemám... tak nevím... ale zkusit se to dá... 😝

werumka
23. nov 2011

@maxkatka Já myslim, že už jsi zkusila všechno ostatní. A když nic jiného nezabírá, je nutno se poohlížet po nevšedních řešeních 🙂 Mě tehdy docela překvapilo, žes vlastně měla ještě ty nižší dávky inzulínu a i přesto Ti to ráno spadlo výrazně víc, než ty dny před tím...

llluckaaa
23. nov 2011

@maxkatka Pardon, ale úplně jsem se začala při čtení tvé odpovědi smát. Tohle ti může poradit jen někdo, kdo tu nečetl tvé příspěvky... Bohužel souhlasím, že nic nezabírá, a ani bych nezkoušela testovat jogurt, natož ovoce.

nejra
23. nov 2011

Tak som tu i dnes, prisla som prave od diabetologicky, zatial mam obmedzit cukry, racionalne sa stravovat.hodnota glykemie odobratej glukomerom asi dve hodiny po ranajkach(jeden a pol obycajneho chleba s maslom a vajcom plus jedna rajcina) ukazala 6,2...12.12 som objednana na glykovany hemoglobin...boze ako by som si zamaskrtila :(

gianni
23. nov 2011

@maxkatka ja robím domáci chlieb úplne bez cukru a v pohode,nakysne aj tak 😉

llluckaaa
23. nov 2011

@eyael Jaký je rozdíl mezi stařeckou a normální cukrovkou? Já považuji obě za DM II. Jinak na nefrologie jsem v těhotenství řešila bohužel opakované záněty močových cest ☹

nadka01
23. nov 2011

@maxkatka Všetko sa dá ovplyvniť diétou a hlavne správnou stravou.Ver mi. Čoho a koľko ješ, v akej dobe, ako často a aké máš dávky inzulínu.

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa No právě, že žádný rozdíl v tom není. Jen se jí dřív říkalo stařecká, protože ji měli staří lidé. Ale dneska už je to trochu passé, když ji dostávají i lidé mezi 40 a 50 lety...

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka Že jo? Ono hodně lidí mluví o té stařecké jako o nějakém čtvrtém druhu... Ale je to naše stará známá DM II, jen jí teď mají i mlaďoši.

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa Přesně tak... čtvrtý druh sice existuje, ale to je taková zajímavost - když dostaneš DM1, tak můžeš později dostat i DM2 - a téhle kombinace se říká DM1,5 🙂

maxkatka
23. nov 2011

@nadka01 To že máš dceru diabetičku je mi líto... ale je bohužel rozdíl mezi klasickým DM a GDM... ranní hodnoty glykemie nemůžu dietou nikterak ovlivnit, protože mi to způsobuje hormon, který produkuje placenta... Dále pak u GDM se nemají vůbec snídat mléčné výrobky... sice nikdo neví proč, ale prostě těhulky mají ráno s mléčnou stravou problém... nevím jestli je velký rozdíl mezi grahamovým chlebem a grahamovým rohlíkem, ale po grahamovém rohlíku mi vyletěl cukr jako dneska po tom slunečnicovém domácím... Je fajn, že se mi snažíš pomoci, ale jsou tam fakt rozdíly... Jinak dle diety mám sacharidy - snídaně 45g, svačina 45g, oběd 65g, svačina 40g, večeře 60g, druhá večeře 20g (mám dietu s 275g sacharidy na den) a na noc si píchám inzulin 6j. Insulatard Penifill.

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka Ale teď si ze mě děláš už pr.... 🙂 Já jsem slyšela, že to může být tak, že jsi původně DM II a časem se z tebe stane DM I.

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa Ne to, ne 🙂 Ta geneze je taková, že když Ti imunita zničí produkci inzulínu, tak dostaneš DM1. Tím pádem si začneš inzulín podávat injekčně. Ale stejně jako u inzulínu, který vyrábí slinivka, se časem stává, že je třeba toho inzulínu víc. KDyž se k tomu připočítá špatná životospráva, tak navíc může klesat citlivost buněk vůči inzulínu (což je podstata DM2). Takže protoze se diabetici s prvním typem cukrovky snaží lékaři usměrňovat v dávkách, aby je měli co nejdéle co nejnižší, aby se zbytečně nedráždila ta citlivost.
Pokud máš ale DM2, tak ve chvíli, kdy už ani léky nedosahují takového účinku, je na nasnadě přidat i inzulín - je to takový systém přetahování lana. Citlivost je sice hodně nízká, ale když k lékům dáme i inzulín, tak je větší pravděpodobnost, že ta glykémie se normalizuje. Ale to nemá s DM1 nic společného.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre