Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
23. nov 2011

@pepina271 no já sladké nejím a cukr mi jde nahoru ☹ bohužel je potřeba hlídat celkově sacharidy a to nejen v podobě volných cukrů... protože postupem těhotenství se ty hodnoty hold spíše horší než lepší... je to dané produkcí hormonů od placenty... nic s tím nenaděláme... musíme to hold přežít na dietě...

pepina271
23. nov 2011

@maxkatka Tak to abych se zaměřila na kompletní dietku...ach jo... no musím tedy pohledat nějaké inforamce co si chystat... ☹ koupila jsem si bílé jogurty... cottage...atd...tak snad i tak to omezím...

maxkatka
23. nov 2011

@pepina271 jo jogurty, sýry, maso, skoro všechna zelenina je OK... mě dělá zle pečivo... tak jsme to musela omezit... ale není to tak strašný... dá se to...

mimys
23. nov 2011

@werumka ahoj... tak koukám, že se tu rozhořela debata o rozdilu dm 1 a dm2... dneska jsem byla pro vsemozný výsledky... tak mám psáno DM 1 .... glykovany hb 5,5... nic moc, no... protilatky pry udelaji az za tri mesice.

Já četla dneska jeden članek o rozdilu mezi DM 1 a 2 a bylo tam, ze u te 2 slinivka produkuje cimdal vic insulinu, az uz nemuze a unavi se a prestane produkovat, nebo produkuje malo.
u te jednicky pry neprodukuje vubec, nebo trochu... tak teoreticky vlastne jak jste psaly, se z 2 koveho typu stane vlastne pseudo1 kový typ, protoze neprodukuje treba nic. Jen u toho 2 koveho typu, kdyz se upravi zivotosprava, jidlo a nadvaha se muze stat, ze se slinivka trochu zmátoří a zacne stihat, ale u 1 se nezmátoří.

werumka
23. nov 2011

@maxkatka Jemu právě včera taky dali rovnou nich nějaký čípek a pak pár kapek Zyrtecu. A to fakt zabralo. Nakonec zabral i Nurofen, takže zbytek noci dobrej. Ale taky jsem se dost lekla, když jsem viděla, že se mu špatně dýchá a odmítá cokoli polknout... a to už u něj je to v pohodě - u malýho miminka to musí být fakt jízda.

@mimys Ahoj! Přesně tak, sdílely jsme si tu poznatky. Ve shrnutí tedy existuje první a druhý typ (a těhotenský cukrovka) a pak že se z dvojky může stát jednička a k jedničce se postupem věku může přidat dvojka (a to je právě DM1,5).
A jaké výsledky jsi ještě dneska měla hotové? Z těch 5,5 si nic nedělej - je to jednak ovlivněné ještě dobou, kdy jsi inzulín neměla a druhak je tu fakt , že při DM1 ve chvíli, kdy máš glykovaný hb třeba kolem 4 a 4,5 tak je pak u většiny lidí problém s hypoglykémiemi. Je lepší ho držet kolem pěti. Jakmile se já dostanu pod pět, tak přestávám vnímat hypa a to je blbý.

mimys
23. nov 2011

@werumka ahoj
s tim vnimáním hypa ted bojuju taky, drive jsem se klepala uz kdyz jsem mela treba kousek pod 5, ale ted kolikrat váhám, jestli mam hypo, nebo ne... jen mi tak trosku zacne plavat obraz a rikam si, jestli se mi to jen nezdá... pak se precijen juknu, kolik mám a ono treba 2,6... to pak je fofr neco zobnout a pak uz se nezdrzuju nejakym rozbalovanim cokolady, nebo svacinou... vezmu sirup co mam na lince a loknu si. Je zvlastni, ze se klepat zacnu az kdyz vidim, ze mam tak málo 🙂 jestli to neni jen z tech nervů, že se leknu, ze je to tak málo, aby nebylo pozdě si něco vzít. jinak hypo ted mam dost často zase... vcera i predevcirem dvakrat, dneska jednou... když si ale píchnu třeba mín, vyskoči mi glykemie treba na12... tak tudy cesta taky nevede. tak fakt nevim. jíst víc se mi taky nechce, uz proto, ze mam nahore 2 kila... jak bys to řesila?

jo jeste ty vysledky.. jaterni testy, glykovanej, pak nejaky ledviny.. to mam pry zvysený, pak vlastni inzulin.. ten mam pry nejaky svuj, ale je to tesne na dolmí hranici. pak jeste neco, ale to ted nevim z hlavy

babuci1982
23. nov 2011

ahojte ja som mala tiež tehotenskú cukrovku synček sa narodil zdravý hmotnosť mal normálnu a pôrod bol super za 6 hodín od otečenia plodovej vody bol drobec na svete žiadne komplikácie som nemala jedla som všetko dietu som nedržala....

werumka
23. nov 2011

@mimys Přesně tak - najednou mi připadá, že se hůř soustředím a špatně vidím a je z toho hypo. Tuhle jsem se večer měřila před spaním a nebylo mi vůbec nic a měla jsem 2,2. A to je právě to riziko nízkého hb. Já mám teď 4,5 a je to spíš za trest 😀
Ten vlastní inzulín mě zajímal - pokud máš vlastní produkci (i když malou), tak ta bývá důvodem těch hypoglykemií. A míň inzulinu sis dala v době, kdy jsi hypo neměla, nebo někdy blízko po hypu? Víc nejez, pokud Ti takové dávkování jídla vyhovuje.

mimys
23. nov 2011

@werumka no presne s tim soustredenim... delam z klukem ukoly a nic mi neni a najednou si uvedomim, ze cumim na priklad 12:2 a ziram na to a ne a ne napsat vysledek ... ne ze bych ho nevedela ale mám jako prazdno a ziram na ten priklad bez myslenky... a pak mi zacne jako plavat obraz
no min insulinu jsem si dala druhy den pred obedem, kdyz jsem vedela, ze den predtim jsem mela 1,5 hodiny po obede hypo driv, nez jsem si vubec mohla vzit nejakou svacu.

mimys
23. nov 2011

@mimys pritom obedvam porad tak nejak stejne... jakoby ta mrcha slinivka ob cas neco foukla a pak zase nee...to se neda predem vedet...chjo :-/
insulinu jsem si pichla min jen o jednu jednotku... a takovej rozdil v glykemii...

werumka
23. nov 2011

@mimys Jasně, tak to už žádná reakce na nic být nemohla. Tyhle hypa těsně po jídle (ještě třeba déle před svačinou) skutečně způsobuje víc inzulínu. Ale v Tvém případě to nebude ten, který sis píchla, ale ten, který Ti k tomu jídlu přidá ještě slinivka.
Já si to často uvědomím, když si čtu - a najednou zjistím, že vůbec nejsem schopná chápat souvislosti a přečíst si i delší větu, abych jí pochopila 🙂

werumka
23. nov 2011

@mimys A jaké máš dávky inzulínu přes den?

mmaarrkkeettkkaaaa
23. nov 2011

ahoj holky,
tak u nás nic nového, od pondělí jsem konečně doma...mám 14dní dovolenou a pak nástup na mateřskou... hodnoty po jídle stále kolem 7, takže pořád stejné...jen se ted musím nějak dokopat k pohybu 😖
Jinak já minule koukala do průkazky na ten glykovaný a mám tam méně než 3...
@babuci1982 dietu jsi nedržela? jako že jsi jedla i sladké nebo jsi si nevážila jídlo...
@mimys tak to mě mrzí, to už ti asi inzulín zůstane co, nebo je nějaká možnost přejít jen na prášky?

mimys
23. nov 2011

@werumka presne tak treba ctu a kdyz prectu dva radky tak si uvedomim, ze vlastne vubec nevim, co tam bylo.
ja si picham porad 5 jednotek... a prave kdyxz si pichnu 4, mam pak treba 12... je divny, ze by ta jedna jednotka udelala takovej rozdíl? vecer jsem pred veceri jsem si pichala 4 , ale to jsem mela pak treba 9.. tak si picham taky 5...

jo a taky se mi stava, ze si myslim, ze urcite musim mit hypo.. mam hlad a trochu se klepu... a pak se zmerim a vyleze z toho 8, nebo treba i 12 🙂 tak jsem zjistila, ze vetsinou kdyz mam hlad a je mi spatne, tak to hypo neni, a kdyz nemam hlad a je mi spatne, tak je to hypo... neni to tak ale vzdycky, tak radsi zamestnavam glukometr permanentně.... jeste ze mam zatim dost prouzku

mimys
23. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa no to jeste nevim, ale ja radsi pocitam s tou horsi variantou a pak bude treba prijemný prekvapení... ale nedavam tomu moc velke sance.

werumka
23. nov 2011

@mimys To jsou pořád hodně nízký dávky (diabetici bez produkce svýho inzulínu mají dvakrát víc) - a čím nižší dávky, tím hůř se s nimi v Tvém případě manipuluje. Protože toho inzulínu si dáváš málo a když si dáš ještě míň, tak je to pro tělo větší pecka, než kdybys měla třeba ty dávky dvojnásobné a snížilas to o jednotku... Ale to je opravdu způsobené tou vlastní produkcí. Třeba se ta slinivka rozhoupe a přestane produkovat úplně, nebo se zmátoří (čemuž ale moc nadějí nedávám...)
Hele nejhorší jsou hypa, se kterýma se ráno probudím. Nevím proč, ale mám nějak zakódováno, že si nemůžu vzít nic sladkého a že nic sladkého ani nepotřebuju. A tak se s manželem v téhle mojí kocovině hádám, že si nic nedám a on mě nutí, abych vypila sladkou šťávu 😀

mimys
23. nov 2011

@werumka no je to ted bud a nebo, no... uvidime.... ja jsem taky toho nazoru, ze se spis nezmátoří... ale klidně bych se nechala mile prekvapit 🙂 ........... je pravda, že půl jednotky si píchnu jen těžko, no 🙂
no s hypem se mi jeste probudit nepodarilo ... 🙂 uz vidim, jak za tebou behá se štavou a prosí aby ses napila 🙂
na me to jeste nepoznají, tak na to musim davat bacha... ikdyž jsem jim rekla co maji delat, kdyby neco...

llluckaaa
23. nov 2011

@babuci1982 Ahoj, a proč jsi nedržela dietu, když jsi měla cukrovku?

llluckaaa
23. nov 2011

@mimys @werumka Tak a teď v těch cukrovkách máme konečně jasno 🙂

maxkatka
23. nov 2011

@werumka Ahoj, hele, víš co se mi teď stalo? Jsem si aplikovala inzulin... do nohy... píchla jsem, zmáčkla, počítala do deseti... vytáhla jehlu a všechen inzulin mě vytekl ven... 😲 Místo vpichu se zalilo krví, docela to bolí 😲 Na to čučím jako puk... no znovu ho aplikovat nebudu... si to zapíšu, ale nechápu co se stalo!

maxkatka
23. nov 2011

No změřím glykemii teď a pak teda ráno...dneska nebudou žádné experimenty v noci s jídlem... 😖

werumka
23. nov 2011

@maxkatka To se stát může - napíchnout nějakou drobnou žilku není tak těžké. To vytečení inzulínu se taky občas stává - nejčastěji, když je to místo už "opotřebované" a je tam zatvrdlá tkáň. Dodržuj vždycky aspoň třícentimetrový rozestup mezi vpichy. Experimenty nech na příště 🙂 Ale nedělej si s tím jinak hlavu. Úplně bez inzulínu nejsi, vlastní taky máš, takže Ti to nemůže vylézt do extrémních výšin. Určitě už nic nedopichuj, abys pak neměla v noci hypo.

werumka
23. nov 2011

@mimys Právě, půl jednotku s inzulínovým perem nedáš 🙂 V tom jsem měla radši injekce, tam se to nastavit dalo 🙂
Taky jsem se s hypem poprvé probudila asi až po patnácti letech s cukrovkou - jak mi začala lítat štítná žláza. Takže to byl prvně dost šok. Teď už je to někdy spíš tragikomedie 😀 Nejhorší je pak ten stav, kdy už začnu přicházet k jasnýmu vědomí a dochází mi, co jsem dělala a říkala. Bych se hanbou do země propadla 😀 Jinak zkus manžela zanavigovat, ať se Ti podívá při podezření do očí - často jsou při hypu rozšířené zorničky.

maxkatka
23. nov 2011

@werumka jako mi říkali, že kdyby se mi tam udělala kapka, tak ji mám nechat zaschnout... ale předpokládám, že kapka je maličká... toto bylo jak půl hrášku... prostě jsem čučela jak to vytéká ven... no nechala jsem to i tak zaschnout... zaschla tam i ta krev... ale docela mě to překvapilo... a bolí mě to... vpich nebolel, ale teď ano... jsem se trefila do nějakého blbého místa... to mi je jasný, ale proč je blbý nevím... no snad to nebylo mimo vhodné místa aplikace.... musím znovu kouknout kam se to může píchat.... 😨

maxkatka
23. nov 2011

@werumka tak místo je OK... není to mimo vymezené území... no hold se stalo... 😢

werumka
23. nov 2011

@maxkatka Těch míst je spousta, kam se to dá píchnout. Spíš ses fakt trefila do špatného místa. Taky se mi někdy stávalo, že vpich byl úplně v pohodě a když jsem to vytáhla, tak to vypadalo, jako kdybych se trefila do nějakého nervu. Půl hrášku jsou podle mě odhadem tak maximálně dvě jednotky.

maxkatka
24. nov 2011

Tak jsem tu... a nestačila jsem se divit nad ranní glykemií!!! Ta to, že mi to včera tak "super" vyteklo tak ráno jen 5,5!!! Já jsem z toho už fakt jelen... Co bylo jinak? Nedala jsme si klasickou druhou večeři, protože jsem byla pryč a dostala jsem hlad, tak jsem si koupila jen hermelín... a byl tak dobrý, že jsem ho sežrala všechen... Před tím jsem teda měla dva černé čaje (před tím v šest normálně véču). Před spaním kolem 3/4 na dvanáct jsem vypila tak deci a půl mléka, vzala dvě Rennie a šla spát!!! A ráno taková slušná glykemie!!! Měla jsem sice hlad, ale né tak velký a spíš jsem si myslela, že mám vyšší cukr (dle pocitu, když mi to leze k devítce), ale prd!!! Tak na jednu stranu mám radost, ale na druhou stranu nevím jak to.... 😕

mmaarrkkeettkkaaaa
24. nov 2011

@maxkatka tak v těch tvých hodnotách se už nikdo nevyzná 😀 musí to být těžký se podle něčeho řídit viď, když to je pokaždé jinak...Tak hlavně že hodnoty jsou v pohodě, ale kdybys alespoň věděla proč abys to mohla dodržovat stejně...

maxkatka
24. nov 2011

Tak já fakt už nevím... je mi docela mizerně jak kdybych si myslela, že mám hyperku... jsem děsně unavená... cítím se divně... ale mám 6,9... tak je to dobrý... Je fakt, že pozoruji, že málo piju... tak se snažím soustředit se na to a pít... ale moc mi to nejde... tlak jsem po "uválení" dvou druhů těst měla 124/88, což je taky relativně v pohodě...

Jinak u nás je takové náledí zase, že jsem dojela ze školky autem (úplně v pohodě), ale praskla jsem sebou na chodníku k baráku 😢 Naštěstí dobře... rozjely se mi nohy, padla jsem na pravé koleno a pravou ruku... jinak ne-e... ale bolelo to... a to jsem šla opatrně, aby se mi toto nestalo... 😕 Hlavně, že jsem včera kámošce ještě tvrdila, že u tohoto těhu je to dobrý... že jsem ani jednou nespadla... u Kristýny ač jsem jí čekala na léto jsem spadla 3x!!! Z toho 2x docela slušně na břicho... Jednou někdy ve 5tém měsíci a jednou měsíc před porodem... naštěstí vše OK (vždy jsem to pak hlásila na gyndě - bylo to vždy pár dní před kontrolou, tak mi dělali vždy ultrazvuk). Teda padám né že by mi něco bylo, ale prostě jsem vozembouch... špatně šlápnu a tááák...

llluckaaa
24. nov 2011

@maxkatka Ježiš, ještě že jste v pořádku. Já sebou jednou taky pořádně buchla - byla to jako z nějakého filmu, ujela mi noha na rozlitém oleji v obchodě. Ale k doktorovi jsem se dostala až pozdě, protože takhle bych si musela volat záchránku, a to jsem z různých důvodů zavrhla. Ale nic mě nebolelo a po týdnu na kontrole jsem se dověděla, že dobré 🙂 Ale ta hrůza, se kterou jsem se v tom nákupním centru šourala na toalety, abych zjistila, jestli se vevnitř něco děje, ta byla hrozná.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre