Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mmaarrkkeettkkaaaa
26. nov 2011

@maxkatka jejda, také držím palečky at tam jsi co nejkratší dobu...Takže to svědění byla předzvěst? jak jsi tu pořád psala...a ono se ti to nějak zhoršilo? nebo tě tam poslala dr.?

maxkatka
27. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Ne nezhorsovalo se to. Ale doktorovi jsem to na gynde rekla, tak mi delali jaterni testy a vysly blbe. Diaporadna o tom vedela uz driv,ale nikdo se tim nevzrusoval. Tak na bezne kontrole mi doktor rekl, ze je vsechno ok. Tak jsem se zeptala primo na ty jaterni testy, tak se zacetl a ejhle. Nebylo to ok. A hned, ze nastup do spitalu. Takze radost.

maxkatka
27. nov 2011

@werumka No mam dotykovy mobil. Tam mam srazeny prohlizec opera mini s mobilnim zobrazenim stranek a vzdy kdyz pisu, tak si prepnu na obrazovku klasickou klavesnici-rozlozeni jako u pc. Akorat se nevypisuji s hackama a carkama. To bych jen tak neco nenapsala.

maxkatka
27. nov 2011

Tak zase mi jeste dali cosi na zvyseni bilkoviny. Pry ji mam nizkou hladinu v cemsi. Ja nestacim zirat. Pry zmizi otoky,ale me neprijde,ze bych byla otekla. No co. Ale je to v praskovem stavu jako umele mleko. Tak to bude zajimave do sebe dostat.

adrika25
27. nov 2011

Ahojte, potrebujem poradiť, na budúci týždeň mám ísť na ten test ohľadne cukrovky ale už asi 3 dni ma trápi hrozný smäd, do dňa aj 4 litre aj keď sa napijem, som stále smädná. Chcem sa len spýtať či sa Vám niektorej začala tehotenská cukrovka prejavovať aj takto. Lebo ja neviem z čoho to môže byť a k lekárovi budem volať až v pondelok. Dakujem moc 🙂

maxkatka
27. nov 2011

@llluckaaa Tak dneska dle mych predpokladu ke snidani vanocka s rozinkama! Nestacim zirat!Na lacno 5,9 a ted 9,8! Proste totalne nevhodna strava! A to jsem si dala je jeden dilek a teda 3/4 hrnku asi kakaa. Nic jineho nebylo. Ani dia caj! To jsem zvedava co mi na toto rekne doktorka na dia! Boze to je bilance.

mimys
27. nov 2011

@maxkatka ahoj ten sajrajt na zvýseni bilkovin jsem mela taky... koupila jsem ho, jednou snedla, pak si popovidala se zachodovou mísou a od te doby to mám doma ve skrini ... protifar se to jmenuje ... dala jsem za to 400 a ted mi to tu lezi... zvlastni, ze ikdyz to nejim, jsou uz zase bilkoviny v norme - vyhozerný peníze

mimys
27. nov 2011

tak holky mám nový poznatek ! Nejhorší kombinace je cukrovka a puberťák doma ! Vcera ráno na lačno 5,6 - krása, jako dlouho už nebyla. Snídaně jako vzdycky - krajíc chleba a kafe ... a pak mě ten náš puberťák vytočil do žhava. no a za čtvrt hodinky po te výměně názorů jsem měla zrovna čas na měření po snídani a čuměla jsem jako na drát !!!! 17,9 !!!!!!!!!! že nervy dělaji vetsi glykemii jsem vedela, ale že tak moc a moc, to jsem si ani nemyslela ! za dalsi dve hodiny uz bylo zase jen 7,5 - to jsem ho vykopala ven na nákup a byl doma klid.

mimys
27. nov 2011

@adrika25 ahoj
cukrovka se urcite velkou žízní projevovat může, to určitě! radši se zatím vyhýbej sladkému, nez budes vedet jiste.

maxkatka
27. nov 2011

@mimys Tak ja to v sobe udrzela bez problemu. Nejhorsi to bylo polknout. Jo a ja to neplatila. Dali mi tady nacate baleni primo na odd. A cena na tom je 208kc a puvodne toho bylo 225g.

jinak dnesni obed dobry. Kureci prsa a prirodno(na vode) s ryzi. Hodnotama to asi moc neprojde, protoze nemam pohyb,ale snad nevyleti tak moc vysoko.

mimys
27. nov 2011

@maxkatka obed ti to moc nezvedne myslim, nevypada spatne. No to me teda v te lekárně pekně natáhli :-/
to je jako s inzulinem - poprve jsem za nej dala prez 400, podruhe v jine lekarne byl zadarmo ...

macka.m
27. nov 2011

Ahojte, spolubojovnicky 🙂 pls kolko casu po jedle si meriate glukozu z krvi? Mne bolo nakazane 1,5hod po zaciatku jedenia, ale citala som odporucania niektorych odbornikov - 1hod po jedle... Ako je to u vas?

Dakujem za rady, mne to zatial vychadza ok, tu 1,5 hod po jedle, snad sa moja diabetologicka nemyli !!! 🙂

llluckaaa
27. nov 2011

@maxkatka Hm, tak to se asi dietka v nemocnici zvláznila nebo ožrala ☹

llluckaaa
27. nov 2011

@macka.m Ahoj, každý to má jiné. Někdo po hodině, jiný po hodině a půl a další po dvou hodinách. Ale ta hodina je asi nejčastější.

nejra
27. nov 2011

@maxkatka drz sa!

eyael
27. nov 2011

@mimys, @maxkatka - hele mě na dia taky doporučili Protifar, ale já mám bílkovinu vysokou, potřebuju jí snížit 😨 to funguje i opačným směrem?

maxkatka
27. nov 2011

@eyael Tak to nemam sajnu. Ale v prvnim tehu mk cosi vysvetlovaly, ze i kdyz je bilkoviny v tele hodne, tak se nejak spatne zpracovava a tudiz ji ma telo malo a nejak proto vznikaji otoky (nejcasteji nohou) ale moudra z toho nejsem.

eyael
28. nov 2011

@maxkatka - taky tomu nějak nerozumím, zavolám si na nefro. Přijde mi nelogické cpát do těla další bílkovinu navíc a zatěžovat ještě víc ledviny, když tělo samo jí neumí zpracovat a vylučuje se do moči 😒 ale já nejsem doktor, třeba k tomu je nějaký důvod i z hlediska nefrologie a ne jen z hlediska dietologie 😕
a co ty, jak se cítíš? Dej vědět jak dopadne dnešní povíkendová vizita 😉

maxkatka
28. nov 2011

@eyael Ahoj. Tak je po vizite. Mam za sebou monitor, mereni tlaku a odber krve. Pridali mi dalsi prasek na jatra a zvysili davku toho co jsem uz mela vcera. Vysledky krve budou behem dopoledne. Mam si udelat dneska profil. To bude masakr. Protoze to bile pecivo mi fakt nedela dobre.

macka.m
28. nov 2011

@llluckaaa No ved to, len je to rozdiel, ked merias po hodine a vyskocia ti hodnoty nad hranicu a po odp. 1,5 hod je to ok, potom sa mozem tvarit, ze je vsetko v poriadku ale mozno nie je :( a este jedna otazocka - pri dietke asi chudnu viacere vsak? ja som za 2t schudla 2,5kg, tak sa moja dr cudovala, ze ved to nie je dieta ale racio strava 🙂 no pri mojich tehotenskych chutiach je to riadna dietka!!!

maxkatka
28. nov 2011

@macka.m Hele, ja za prvni dva tydny taky zhubla. A to 2kg. Nikdo se tomu teda nedivil. Diabetolozka mi rekla ze ji moje vaha nezajima, ze ji zajima pouze vaha miminka a to bylo vse. Ja mam teda nadvahu-velkou tak mi to az tak nevadi. Jsem ve 33tt a mam vahu jako pred tehu a malej ma odhad cca 2000-2200g.

llluckaaa
28. nov 2011

@macka.m Mně se to hubnutí taky moc nezdá. Může to znamenat, že máš dietu špatně nastavenou a měli by ti přidat na množství sacharidů. Já jsem i s dietou nabrala celkem 14 kilo. Ale on je taky rozdíl, už to tu psala maxkatka, kolik vážíš. Maminky s vyšší nadváhou mají někdy tendenci nepřibírat nebo dokonce hubnout. Každopádně by se nad tím diabetolog měl asi zamyslet. Kolik toho baštíš? Já měla 325, což je oproti ostatní, poněkud víc, vyjímečně se tu najde někdo nad 300.
A jinak ty limity by měly býta samozřejmě jiné, ale já měřila 1 po jídle (myslím tím po ukončení jídla), takže zas takový rozdíl to není.

mimys
28. nov 2011

@llluckaaa ja nejdriv zhubla o 2,5 kila a tim jsem v 7 mesici vlastne mela stejnou vahu jako pred otehotnenim a pak jsem zacala pribirat kdyz jsem dostala inzulin. Nakonec jsem mela pred porodem 6 kg nahore. Ty dve kila jsou normalni zhubnout, neboj. Já mela dietu 275g sachar.

llluckaaa
28. nov 2011

@mimys Ono teoreticky bys opravdu hubnout neměla, ale neříkám, že se to neděje a ani to nemusí nic negativního znamenat. Záleží hodně, jak jsi jedla před tím. Já se sladkým nic moc, takže to u mě nebyla taková změna.

maxkatka
28. nov 2011

@llluckaaa Nekde jsem cetla,ze na pocatku diety se opravdu muze zhubnot. A to az 4kg. Takze ja se tim taky prestala zaobirat. A pry by se nemelo ani uz moc pribrat, ze ten pocet sacharidu max. 325 staci jak pro matku, tak pro spravny vyvoj ditete. Tudiz by nemelo dochazet k ukladani energie.

llluckaaa
28. nov 2011

@maxkatka Určitě, já to myslela spíš tak, že když ti dia na začátku naordinuje nějaké množství sacharidů, tak to nemusí stačit. Kdybych chodila k doktorce, co by mi dala třeba jen 225 jako některým zde, tak by mi to nemohlo stačit, a určitě by pak přidávala. Každé tělo na to reaguje jinak, záleží na tvých stravovacích zvyklostech a jestli máš odkud čerpat případné zásoby. Já se svým BMI cca 21 před těhu moc kde čerpat nemám, takže jsem potřebovala vyrobit nějaké zásoby tuku a to mimčo taky něco váží... 🙂

maxkatka
28. nov 2011

Tak jsem tu ted mela nejakou doktorku z dia. Ne teda mou. Tak mi zvysila davku na noc na 8j. A rano mi donese insulin ke snidani. Ze mam moc vysoky hodnoty. To vim. Nejsu blba,ze. Ale sere me to. No ale s jidlem nehnu. Jinak moje dr je pry na skoleni. Jinak dnesni hodnoty krve furt nevim. Jak jsou na tom jatra.

mimma17
28. nov 2011

ahojte chcela som sa opytat ci je mozne sa nejako vyhnut tomu glukozovemu pracku pocula som radu od kamaratky sestricky sice nie gynekologyckej ze to ani nemam pit ze sa mam normalne rano najest naranajkovat a za tym zjest nieco sladke cokoladu kolac nieco.....a normalne za dve hodiny ist na krv s prsta...poculi ste o tom resp. spravil to niekto z vas???dakujem

bosoriak
28. nov 2011

@mimma17 Uz som pocula aj o takomto sposobe. Ale presne vysledky sa docielia iba tak, ze sa najprv vezme krv nalacno (zo zily, nie z prstu), potom sa vypije glukoza, potom dve hodiny sedis a nehybes sa a nasledne sa vezme krv opat (znovu zo zily).
Ostatne metody sa sice robia, ale vysledky potom mozu byt skreslene a neporovnatelne s hodnotami stanovenymi pre urcenie tehotenskej cukrovky. Ja by som to neriskovala.

werumka
28. nov 2011

@maxkatka Nemůžeš si u vás vyžádat konzultaci s edukační sestrou? Ty mají na starosti tyhle věci okolo diety, stravování. Oni lékaři konkrétní jídlo moc neřeší a neumí v tom poradit... na tyhle věci chodíme právě za edukačníma. A ty mají taky větší slovo v tom, aby Ti třeba zařadili do té diety něco, co neškodí glykémii.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre