Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

aininka
25. máj 2012

@moonlightka ja niekedy, ale nie na ranajky, radsej na desiatu. Na ranajky vseobecne neexperimentujem, lebo to je najtazsie udrzat cukor v norme.

aininka
25. máj 2012

@mochenkaa zda sa mi, ze som niekde citala, ze chces rodit do vody, je to pravda? Aj ja by som chcela. Ale nie som si ista, ci my diabeticky mozeme - nie je to risk pre babatko, ak by bolo velke?

mercedezs
25. máj 2012

@aininka neboj sa urcite bude....len ako pises,ta pravidelnost je ozaj velmi dolezita a samozrejme....strazit sa od pokuseni...viem,ze je to niekedy tazke,ale mysli na to,ze je to pre vas oboch to najlepsie....ved po porode sa vsetko popravi.drzim palce 🙂

aininka
25. máj 2012

@mercedezs ano, je to niekedy fakt tazke. Dakujem za podporu, verim, ze to zvladneme, pre malicku by som urobila fakt cokolvek na svete, len nech je zdravucka.

mercedezs
25. máj 2012

@aininka a s vahou sa netrap....ja som pocas tehotenstva nepribrala ani kilo...dietatko ti budu monitorovat,ci sa pekne vyvija a rastie...no a pokial je vsetko o.k.,tak sa netrap....princeznicka bude v pohode.a mimochodom,potom aj po porode nieje problem s nadbitocnymi kilogramami...aspon aka-taka utecha 🙂 tak sa drzte...

mm_mm
25. máj 2012

@anina32 Já jím, co mi síly stačí a nejsem schopná přibrat ani kilo. Musím se horko těžko snažit, abych nešla s váhou dolů. S tou snídaní je to blbý, ale když to nejde, tak nejde. Jen si budeš muset hlídat, jestli nemáš v moči ketony, když tam máš takovouhle obr pauzu.

mm_mm
25. máj 2012

@aininka Máš výhodu, že už jsi takhle daleko 🙂, já jsem v 18.tt, na cukrovku se u mě přišlo hodně brzy. Tak bych ráda co nejdýl vydržela bez inzulínu, ideálně až do konce. Zatím se rozkoukávám a snažím se zaběhnout si režim. Hodnoty cukru jsou zatím v pohodě a zbavila jsem se i ketonů v moči. S pohybem je to těžký, mám špatně položenou placentu a zakázanej veškerej pohyb, včetně delších procházek. 😠

aininka
25. máj 2012

@mm_mm uf, tak to si daj pozor moja s tym pohybom. Nevedela som, ze cukrovka sa da zistit uz tak skoro. To Ti robili normalny odber krvi, alebo ten glukozovy test? Drzim ti palce, nech to do konca vydrzite bez inzulinu. Neboj, zvladnete to!

mm_mm
25. máj 2012

@aininka Měla jsem asi týden šílenou žízeň, která nešla ničím zahnat. Budilo mě to v noci snad každou hodinu, tak jsem to řekla doktorovi a on mě na ten glukózový test poslal hned. No a bylo vymalováno...Teď držím dietu a žízeň je skoro pryč. 🙂 V neděli mám měřící den - musím měřit cukr po každým jídle a taky nalačno, tak snad z toho nevylezou nějaký hrůzy... Tak se drž!

mochenkaa
27. máj 2012

@aininka ano je to pravda, chtěla bych rodit do vody. Na posledním měření v 32tt byl malý menší než je norma, takže jestli to tak bude dál, tak by neměl být problém. Ale já jsem hodně malá, takže pokud by byl větší, tak nejen že mě nenechají rodit do vody ale ani přirozeně, musela bych na císař.

Co se týče váhy. Do 31tt jsem měla +3,0 kg. Během dalších 3 týdnů +1,2 kg a teď za poslední týden jsem podle domácí váhy přibrala +1,2 kg ☹ ☹ Ale já to nechápu. Už teda nemám takový problém s nejezením jak předtím, teď už sním skoro celou dávku sacharidů za den, ale aj tak 😒 Přece nemůžu s tou cukrovkou tolik přibírat, to by byl průser ☹
Ale jíst přece míň nemůžu, ne? Vždyť aj tak mám problém naplnit to množství sacharidů za den 😕

hadimrska
27. máj 2012

@mochenkaa Tak já ve čtvrtek průjem, a dnes od půlnoci dvě hodiny totální průjem, od rána trochu špiním, tak že by? Myslela jsem, že pojedem už v noci, ale usla jsem, u prvního porodu mi to začalo přesně tak, ale zatím nic, jen takový pobolívání jako před menzes sem tam. Mně už nic nechutná, a stejně teď po průjmu jím rohlíky, jako suchej chleba, to by asi nešlo, ani mi už vůbec nechutná. Na váhu už teď ani radši nelezu po těch průjmech, bylo to jako klystýr. 😀

mochenkaa
27. máj 2012

@hadimrska tak ty už se očividně chystáš k porodu 🙂
Ale mě chybí měsíc 😀

hadimrska
27. máj 2012

@mochenkaa Já vím ty máš ještě časík. No moc se mi popravdě rodit nechce, ale musím že, co mi jiného zbývá. 😀 Už vím do čeho jdu, i když každý porod je jiný. Ale zase už se těším, jsem už neohrabaná a unavená.

mochenkaa
27. máj 2012

@hadimrska 😀 a jak by se to miminko dostalo ven bez porodu? 😀
No, ale vážně, co mám s tou váhou dělat? Přece nesmím tak přibírat 😠

hadimrska
27. máj 2012

@mochenkaa To nevím teda, ale zase se mi to nezdá tak moc. Jestli taky ke konci nezačínáš zadržovat vodu.

mochenkaa
27. máj 2012

@hadimrska mě se teda víc jak kilo za týden zdá hodně. A jak poznám že zadržuju vodu? Nepřijde mi, že bych byla nějak opuchlá. Jako esteticky nevypadám, ale to už ke konci asi žádná 😀

hadimrska
27. máj 2012

@mochenkaa Já vypadám děsně. 🙂 No začneš otíkat, nohy, ruce, i obličej.

mochenkaa
27. máj 2012

@hadimrska Tak jsem se dnes ptala mamky a prý "když už se ptáš, tak máš nateklejší obličej" takže asi něco zadržuju 😒

hadimrska
27. máj 2012

@mochenkaa No ale většina těhulí má nateklej obličej a kdoví co ještě. Já prej při prvním těhu měla oteklý i oční víčka. 😀 A o nohách a zbytku ani nemluvím.

mochenkaa
27. máj 2012

@hadimrska já se na sebe radši nedívám, fakt není o co stát, takže sama to nepoznám a jak je M se mnou každý den tak si taky nevšimne... Mě jen vyděsil ten skok na váze.
Teď svačím cherry rajčata s cibulkou a balkánským sýrem, mňam 🙂

zuzanka26
27. máj 2012

Ahoj holky,

za pár dnů máte po všem, tak to bude ok. Moje dcerka má te´d neštovice, tak jsem sice ráda, že si to snad odbyde, ale v pátek máme jít švagrovi na svatbu a já nevím, jak na tom bude. Navíc strašně kašle a už několik nocí jsem nespala, jsem úplně k.o. ☹ Takže jsem i ubrečená, napuchlá snad zatím ne, ale celkově se cítím na prd.

amelia17
27. máj 2012

Ahojte dievčatá, chcem sa podeliť iba o pár skúseností s liečbou tehotenskej cukrovky... teraz mám už doma 2 krásne 4-mesačné bábätká, ale ešte si živo pamätám na túto hrôzu s názvom cukrovka...Tak tu sú moje postrehy stručne:
1. Ak pôjdete na testovanie cukrovky ku gynekológovi, žiadajte vykonanie testu na cukrovku tak, aby krv, ktorú odoberie poslal na vyhodnotenie do laboratória (nie ako sa zvykne robiť, že ju nakvapkajú na prúžok a dajú do glukomera!!!!... vysvetlím neskôr)
2. Test na tehotenskú cukrovku sa dá urobiť zodpovedne aj po zjedení presne definovaného množstva jedla (vedia o tom všetci diabetológovia, ale majú to zakázané robiť, lebo vraj nejde o štandard... ale vedia to spraviť, ak ich uprosíte). Ja by som tú vodu už nepila a to preto, že som mala po nej ešte dva týždne veľké bolesti, nakoľko mám od detstva problémy s pankreasom a toto mu len ublížilo.
3. Keď vás nejaká diabetologička príjme do ambulancie, neverte hneď všetkému čo povie. Ja som ich za tehu vystriedala 3 a to mi chceli dať prvé dve inzulín. Nakoniec som sa úspešne dodietovala až do konca tehotenstva a dokonca sa zistilo, že tá cukrovka smerom ku koncu tehu ustupovala, nie ako tvrdia oni, že je stále horšia!!!
4. Napriek odporúčaniam o meraní sacharidových jednotiek som častokrát skúšala potraviny, ktoré sa bežne nesmú. Poctivo som merala cukor dvoma glukomermi. Aké bolo moje prekvapenie, keď jeden ukazoval napr. 5,5 a druhý 8,9...Urobila som si z toho hobby a merala som celé tehotenstvo, dopriala by som vám vidieť tie hodnoty. Už som neverila ničomu... ani glukomerom ani lekárom. Nakoniec som sa smiala z toho, ako som napochodovala na kontrolný odber krvi v nemocnici a z tej istej kvapky, čo šla do labáku som dala do oboch glukomerov. Výsledok: labák (3,5 hypoglykémia), 1. glukomer (5,7 úplná norma), 2. glukomer (7,.7 vysoko nad normou). Poučenie, ktoré z toho plynie: neverte glukomerom, dá sa nimi merať iba trend, nie aktuálna hodnota cukru!!!!
5. Častokrát zhrešenie ako "kaša s lyžičkou medu", alebo krémeš z cukrárne spôsobili, že cukor bol super nízky. Naopak po polovici grahamového rožka bol niekedy aj 10.5!!! Neodrádzam vás od diety, ale treba si zistiť, čo komu cukor zvyšuje a čo nie.
6. Posledná vec: Fantasticky na znižovanie cukru pôsobilo: denná konzumácia topinamburov alebo prážku z neho (dá sa kúpiť), denné varenie čaju z listov čučoriedky, odšťavená uhorková šťava, pravidelný pohyb po jedle (ešte kým som nemusela ležať). Verím aj v to, že striedmou dietou sa mi paradoxne ku koncu tehotenstva cukre úplne vylepšili.

Dúfam, že som vám - zúfalým trošičku pomohla. Hodne mi dalo práce vyskúmať, čo zaberá a čo nie. Tak hádam nájdu môj príspevok hlavne tie, ktoré sa potrebujú rýchlo zorientovať v problematike. 😀

llluckaaa
28. máj 2012

@amelia17 Ahoj, zajímavý příspěvek, k němu musím určitě dodat pár poznámek o svých zkušenostech.
ad 1. určitě nechat změřit v laborce ze žilní krve, aby byl výsledek nejpřesnější, vyšetření u gynekologa není test na cukrovku
ad 2. těhulky s problémy se slinivkou by si o vyjímku mohly žádat, ale jinak s odmítáním OGTT nesouhlasím, tento test je nespolehlivější a obávám se, že náhradní testy by cukrovku odhalit nemusely
ad 3. Je normálka, že se ti v průběhu těhu (kolem 30 tt) cukrovka horší, protože je aktivita hormonů placenty silnější, ale naopak ke konci dochází už ke zklidnění, takže se hodnoty zlepšují.
ad 4. Glukometr je určitě užitečný a jak dobře měří se dá zjistit při porovnání na laborku nebo při měření po stejných jídlech. Mně žádné blbost nehlásil. Ale spolehnout se na něj nedá, určující by měl být glykovaný hemoglogin, který změří v dia poradně.
ad 5. Hladina glykémie po jídle se neodvýjí jen od toho, jaké jste měly poslední jídlo, ale i co jste měly před tím, jak moc jste se pohybovaly a jaký máte rozestup mezi jídly. Já taky baštila kaši se lžičkou medu a vždy naprosto v pohodě. Ale to neznamená, že to tak bude u všech.
ad. 6. Tak s tímto zkušenosti nemám, ale jinak si nemyslím, že existuje nějaký zaručený prostředek, jak si bez diety a nebo diety a inzulínu vyrovnanou glykémii zajistit. Každému funguje tělo jinak, někomu bude stačit dieta a někdo jiný se bez inzulínu neobejde. Určitě bych kvůli vyšším hodnotám nějak zásadně nesnižovala příjem sacharidových potravin pod doporučenou úroveň (myslím, že těhotné by měly jíst minimálně 200 g sacharidů). Pokud totiž tělo funguje z energie hlavně z tuků a bílkovin, vzniká dost odpadních látek, které zatěžují organismus a nejsou přínosné pro miminko.
A já bych ještě dodala, že pokud máte možnost, choďte do dia poradny, která se specializuje na těhotné diabetičky. Měla by být v každém krajském městě. Ale jinak super příspěvek, myslím, že plno těhulek přemýšlí přesně o těch věcech, které jsi popisovala 😉
Topinambury vaříš jako klasické brambory? Chtěla bych je někdy vyzkoušet.

oli26
28. máj 2012

@llluckaaa me v prvnim tehu pomahal konopny olejicek, bohuzel je u nas zakazany prodavat 😖 ale da se s nim lecit i normalni cukrovka a nedam na nej dopustit

llluckaaa
28. máj 2012

@oli26 Ten neznám. Na jakém principu léčí?

oli26
28. máj 2012

@llluckaaa na principu celostni mediciny, pusobi na upravu celeho organismu a maji s nim dobre vysledky u cukrovky, nekterych druhu rakovin, poruch fce stitne zlazy atd. 😉

bubla30
28. máj 2012

@amelia17 zaujalo ma, čo si písala- konkrétne: "Test na tehotenskú cukrovku sa dá urobiť zodpovedne aj po zjedení presne definovaného množstva jedla (vedia o tom všetci diabetológovia, ale majú to zakázané robiť, lebo vraj nejde o štandard... ale vedia to spraviť, ak ich uprosíte). Ja by som tú vodu už nepila a to preto, že som mala po nej ešte dva týždne veľké bolesti, nakoľko mám od detstva problémy s pankreasom a toto mu len ublížilo. "

Dedukujem z toho, že aj ty si niečo jedla na tom vyšetrení a nepila ten humus- mne diabetologička povedala, že na vyšetrenie, ktoré mám absolvovať tento týždeň, si mám priniesť nejaký biely rožok a džús. Znie mi to dosť nekonkrétne, aj keď ona určite vie, čo robí- nevieš mi poradiť, čo si jedla ty- napr. čím naplniť ten rožok, či medom alebo šunkou, či biely alebo aký? ďakujem!

amelia17
28. máj 2012

@bubla30 ahojky, ja som mala prave tu smolu, ze som test absolvovala s tou glukopurovou vodou a nie s rozkom... ale chystam sa pol roka po porode na kontrolu a presne toto planujem - nech mi naordinuje, co presne mam zjest. Ked som sa vtedy este s nou bavila, presne mi vedela povedat, co mam zjest, teraz si to uz zial nepamatam. Marí sa mi, ze 2 biele rozky, pohar dzusu a tusim platok syra... urcite sa s nou spoj a nech ti to upresni. Ano, aj mne to znie nekonkretne, ale da sa to dost presne vyratat podla tzv. sacharidovych jednotiek. Na zaklade toho si aj diabetici pichaju inzulin, takze sa to musi dat dost presne vyratat. drzim palce!!!

oli26
28. máj 2012

@bubla30
@amelia17 jmenuje se to test se standartni snidani, mely by to byt dva bile suche rohliky a caj, v cr tento test uz neni od lonskeho roku uznavanym a neprovadi se, na slovensku nevim...

amelia17
28. máj 2012

@llluckaaa Ahojky, diky za doplnenie, uplne suhlasim. Este par dodatocnych poznamok:
ad2: Ked som upozornovala, ze mam chronicky zapal pankreasu, nebrali na mna ohlad a nechali ma tu vodu vypit, takze ziadny ustupok, napr. v podobe nejakeho jedla miesto silno cukrovej vody nechceli urobit.
ad3: Ano, to pisu vsade, ze po 30tt sa to zlepsi. Ja som mala najvyssie cukre od cca. 16teho tyzdna, ked ma testovali ako rizikovu (na zaklade rodinnej anamnezy mi robili test omnoho skor) do 24teho tyzdna. Odvtedy mi trend cukru stale klesal, nikdo tomu neveril, ale bolo to tak!!!
ad4: Glykovany hemoglobin je jednym z 3 parametrov, ktorymi sa lekari riadia. Zvazuju sa tieto: 1. hodnota cukru nalacno 2. pacientove merania 1 hodinu az 2 hodiny po jedle (tu tiez nik nema jasno ako daleko po jedle sa ma hodnota merat...) 3. hodnota glykovaneho hemoglobinu U mna bol osobne problem v tom, ze napriek tomu, ze som mala cukor nalacno uplne nizky, glykovany hemoglobin velmi nizky, glukomeri ukazovali vysoke hodnoty. Preto ma chceli dat tie prve dve diabetologicky na inzulin. Ale ja som poctivo merala a presvedcila ich skor o tom ako zle glukomery vsetkych znaciek meraju (bola som aj u vyrobcov, dat ich ociachovat, ci su ok, dokonca som jeden novy glukomer zamenila za iny kus, aj tak merali kadejako... apropo, dozvedela som sa, ze povolena odchylka u glukomerov je 2,0!!!, takze glukomer je uzitocny pre cukrovkarov s hodnotami nad 10, kde je v podstate jedno, ci ma cukor 12 alebo 16, ale na tehotensku cukrovku, kde su hranice nastavene, ze nesmie ist cukor nalacno nad 5,5 a po jedle nad 6,5, je to straaasne nepresny pristroj!!!)
ad 5: Neverim iba systemu sacharidovych jednotiek... lebo potom by napr. po mede museli byt hodnoty obrovske, ale neboli. Ani po par hrozienkach... tzn. ze kazda osoba ma ine travenie a tympadom aj prechod glukozy do krvi moze trvat inu dobu. Moja rada znie: otestujte si, ci lepsie znasate zemiaky alebo ryzu, alebo roztek...
ad 6: Na Slovensku je to bieda, co sa tyka diabetologov a co poznam, existuje iba jedna jedina pani doktorka, ktora sa v tehotenskej cukrovke ozaj vyzna. Trvalo mi 3 mesiace kym som ju nasla a nastastie som ju nasla, lebo sa zhrozila, ked videla moje pekne hodnoty pri dodrziavani diety a ked si precitala nalezy od predoslych diabetologiciek, ktore ma chceli dat na inzulin. Apropo, ja som "vdaka" diete schudla za cele dvojickovske tehotenstvo 6 kil, t.j. pri dvojickach, ktore sa narodili s hmotnostami 3030g a 2430g som nepribrala ani kilo, vyzerala som vychudnuta na kosť a ohrozovala ma anemia, nedostatok vsetkych moznych prvkov. Teraz uz viem, ze by som sa na dietu vykaslala, lebo anemia a s tym veci suvisiace su omnoho nebezpecnejsie pre plod i matku.
No a topinambury nevarim, mne velmi chutia nasurovo, iba osupane a postruhane. Vynikajuce su napr. do mrkvoveho salatu, mne proste ohromne chutia aj samotne.
DRZTE SA!!! 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre