Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mmlenka
15. jún 2012

@petapete Kdyz ty knackebroty jsou tak hnusny ☹ Uvidim po dalsim mereni a v nejhorsim na ne holt taky najedu.

petapete
15. jún 2012

@mmlenka jj, jsou😖. Já byla schopná jíst jedině jeden druh - jakýsi se sezamem, z těch se tak neprášilo od pusy😀. Ale převážně jsem se krmila těma polystyrenama - ty se dají jíst, když se to mázne máslem/žervé a dá se na to šunka/salám...a k tomu kousek té zeleniny, tak to jde na tom těch pár týdnů snídaně přežít...a od ca 36.tt už potom se mi ty hodnoty lepšily a mohla jsem jíst už i čerstvý pečivo (sem tam klidně i s dietní marmeládou 😵)

mmlenka
15. jún 2012

@petapete Prasi od pusy, to je presne 😀 Je fajn, ze se to pak zacne zlepsovat, to mi zbyvaji uz jen 3 tydny. Mozna zitra zkusim snidani nedelit a dat si ten knackebrot a zmerit si to, co to udela.

luly13
15. jún 2012

@petapete a aky druh polystyrenovych racio si si davala? Lebo tie ja trebars mpzem aj mimo tehu. A co boli zle hodnoty pre teba? Ja som dnes bola na gulas party. No a nedaj si gulas s chlebom. Tak som dala. Dva taniere s dvomi krajcami bieleho chleba z pekarne 😅 ...uvidime,co to spravi. A napodiv cukor po hodine nieco 6,9. Celkom pohoda,nie?

petapete
16. jún 2012

@luly13 no já ty hodnoty měla jako v pohodě - jak jsem psala už dřív, snad dvakrát přes těch povolených 7,2 do hodiny po jídle a to po krupicové kaši s ovocem na večeři a pak jednou z párků, ve kterých byl cukr...ale když jsem snídala normální pečivo, tak mi to po snídani lezlo k té hranici, tak jsem raději jedla ty polystyreny a měla ten cukr takový srovnanější, ať to moc neskáče...Racio jsem jedla hodně tyhle Siloutte: http://www.racio.cz/cs/produkty-to-nejlepsi-pro... - ty špaldové, pšenično-žitné a kukuřičné s mořskou solí

luly13
16. jún 2012

@petapete Tak to si krasne drxala pod kontrolou. Moje oblubene ryzove nie su asi velmi vhodne 😒 .

petapete
16. jún 2012

@luly13 to musíš kouknout na obsah sacharidů, ale řekla bych, že to bude dost podobný a v pohodě celkem, ono je to docela nízkosacharidové😉. Já si nejsem jistá, jestli vůbec jsem tu cukrovku měla, protože jsem fakt měla ty hodnoty pěkný, i když jsem potom ke konci jedla vlastně víceméně vše...taky mi ty hodnoty u zátěžáku vyšly dost hraniční - na lačno a po hodině jsem měla v normě a po dvou hodinách snad jen o desetinu vyšší, než by měly být normálně a to jsem byla až v 28.tt (v době, kdy už ta těhu cukrovka začíná být dost). A vím, že jsem pak zpětně přišla na to, že jsem právě v té druhé hodině se docela dost vystresovala tím, že co jestli mi tam ta cukrovka vyleze a budu si muset píchat inzulín,...a tak jsem se dost vynervovala blbým přemýšlením - a stres má na cukrovku, resp. hladinu cukru v krvi děsně velký význam, hodně může zvýšit hladinu cukru...takže mi to mohlo vylézt i tím...ale čert to vem, dieta mi rozhodně neublížila, naopak bych ji potřebovala muset držet i dál, jsem aspoŇ nepřibírala ani v těhu, takže teď bych s tím asi hubla, což by se hodilo teda😀

petapete
16. jún 2012

@luly13 koukám na složení a ty rýžový mají ve 100g přes 80g sacharidů, špaldové přes 73g, takže rozdíl celkem zanedbatelný....100g je děsně velký množství, celý to balení má 100g, takže na plátek to vycházelo bratru kolem 5g sacharidů...což při snídani, kdy můžeš dejme tomu 30-40g S můžeš v pohodě sníst i pět těch plátků se šunkou a třeba zeleninou (což jsem teda ani nedala, já snídala tak tři a měla jsem až až...)

mm_mm
17. jún 2012

😒 Proč mi doktorka řekla, že mám měřit hodinu a půl po jídlech, když někdo měří po hodině? Zkoušela jsem to po hodině a ta hodnota je mnohem vyšší než po hodině a půl. Jsem z toho jelen.

llluckaaa
17. jún 2012

@mm_mm Oni v tom doktoři nejsou moc jednotní, někdo chce měřit po hodině, někdo po hodině a půl a někdo i po dvou hodinách 😒 Já měla měřit po hodině a mít max 7,2.

mm_mm
17. jún 2012

@llluckaaa Já mám měřit po hodině a půl a můžu mít do 7,6. Většinou mám ty hodnoty do 6. MInulej tejden mě napadlo, že to zkusím po hodině a ty hodnoty mám kolem 7. Mně by to asi bylo jedno. Je to jejich věc. Co mi řeknou, to udělám. Jen si říkám - jak se tyhle hodinový hodnoty odrazej v glykovaným hemoglobinu. V těle jsou prostě po hodině možná trošku zvýšený, po hodině a půl ne. Tak nevím, co je pro ten dlouhodobej cukr důležitější? Jinak do hodnotay 7,2 bych se vešla, pokud bych neřešila hlavní jídla - předpokládám, že tam bych to přešvihla. ☹

llluckaaa
17. jún 2012

@mm_mm Třeba ne 😉 Ten glykovaný hemoglobin ti měří dlouhodobou hladinu, takže pár ne zas tak moc vysokých výkyvů po jídle ti ji, myslím, tolik neovlivní. Kdy jdeš na dia? A jak to, že ti vlastně dělali OGTT tak brzy a nešla jsi ve 24 tt jako ostatní? Asi se ti ty hodnoty budou teď trochu zhoršovat, hormony placenty jsou nejaktivnější mezi 24 a 30 tt 😒

mm_mm
17. jún 2012

@llluckaaa Těhotenskou cukrovku mi zjistili někdy v půlce května. Poslal mě na ni gynekolog, protože jsem měla pořád velkou žízeň. Jinak v rodině žádná cukarovka, takže opravdu úkaz z čista jasna...Zítra mi budou brát glykovaný hemoglobin, ale do poradny jdu až za týden, tam bych se měla dozvědět výsledky. Začínam bejt paranoidní a myslet si, že to vyjde blbě a skončím na inzulínu. To je moje noční můra. Navíc teď mě vyděsilo to náhodný měření cukru po hodině a došlo mi, že si tady libuju, jak mi vycházej celou dobu většinou slušný hodnoty po hodině a půl a možná jsou všechny po hodině blbý. No, předpokládám, že doktoři vědí, co dělají, a že mi nevynadaj, protože se tu jejich blbou dietu fakt snažím dodržovat. Chjo.

llluckaaa
17. jún 2012

@mm_mm Tak brzy sama uvidíš, jak na tom jsi. Já teda inzulín neměla, ale holky tu psaly, že to není žádná hrůza. Ten dávkovač vypadá podobně jako to pero s jehlama na měření glykémky a prý to píchání skoro nebolí. Hlavně to není navždy a za pár měsíců to skončí. Tak dietu dodržuj dál, ne abys kvůli vyšším glykémiím jedla míň sacharidů, tím by se to jen zhoršovalo 😉 A taky se snaž moc nestresovat, to taky hrozně zvedá glykémii 😉 (jak je tělo ve stresu, aktivuje adrenalin a ten způsobí, že se do krve vyplavuje glukóza - aby se tělo připravilo na boj nebo útěk)

luly13
17. jún 2012

@mm_mm no moj doktor,ze merat do dvoch hodin, a ked mi nebudu hodnoty pravidelne skakat nad devat,tak som v pohode. Cize fakt,co dr to iny nazor 😖

@petapete Dakujeeem za online poradnu 😉 .ja som v tych pocitaniach uplne mimo. Nikdy som nevedela drzat diety... 😒

luly13
17. jún 2012

@petapete inak moje hodnoty boli na lacno 3,02 po hodine 9 po dvoch 7,73. Cize tiez total hranicne.

mm_mm
17. jún 2012

@luly13 No, tak to je pěknej rozdíl...Tohle fakt nechápu, to je binec. A já měla za to, jak je medicína přesná věda. Houby s octem. Tak to jsi asi s hodnotama v pohodě, viď? Já měla teď po obědě po hodině a půl 6,7 - což je do limitu, ale právě mě hned napadlo, že kdybych měřila po hodině (jako ostatní), tak s do 7,2 prostě nikdy nevejdu.

luly13
17. jún 2012

@mm_mm ja som zvolila zlatu strednu. Meriam po hodke a pol a nechcem,aby boli nad 7,3.

llluckaaa
17. jún 2012

@luly13 Počkej, jak hraniční? Podle mě máš obě hodnoty vysoké. Po hodině má být to 7,2 a po dvou do 6,6 (aspoň podle toho, co doporučeje Česká diabetologická společnost).

mm_mm
17. jún 2012

@llluckaaa Možná si s tím stresem trefila hřebíček přesně na hlavičku. Mám zítra genetický ultrazvuk a ještě nějaký další vyšetření a jsem z toho od rána nervní...hodnoty cukru se sice vejdou do limitu, ale jsou vyšší než kterejkoliv jinej den. Tak si to mám aspoň jak vysvětlit...

mm_mm
17. jún 2012

@luly13 Myslím, žes to zvolila rozumně. Jen si říkám, že takhle si asi brzo začneme určovat léčbu samy, pokud budem dostávat takovýhle rozporuplný informace...

llluckaaa
17. jún 2012

@mm_mm Já to mívala taky - pravidelně jsem překračovala ve dny, kdy jsem musela brzy ráno vstávat a jezdit do školy. Já myslím, že je to vysvětlení rozumné, teď jen se ještě toho stresu vyvarovat 😉

mm_mm
17. jún 2012

@llluckaaa Určitě se pokusím...Teď večer jsem měla celkem tučný jídlo a sacharidy v něm byly taky a hodnota 4,4 - tak jsem z toho vážně pitomá. Slinivka prostě občas funguje, občas ne...

lena80
17. jún 2012

holky jak jste to měli s dietou po porodu?

llluckaaa
17. jún 2012

@mm_mm Hele ono to není tolik o slinivce. Je to o hormonech, které produkuje placenta a které fungují proti inzulínu - blokují vstup glukózy do tkání. Tučné jídlo ti snižuje glykemický index pokrmu, takže ti krátkodobě může na glykémii působit pozitivně, tuky zvyšují glykémii až po 5-6 hodinách 😉
Mám teď o cukrovce dost načteno 😀

llluckaaa
17. jún 2012

@lena80 Po porodu konec diety 🙂 Ale snažím se držet a jíst zdravě, abych oddálila nástup cukrovky 2. typu.

lena80
17. jún 2012

co vím, měla bych jít na zátěžový test dva měsíce po porodu. Doktorka straší zkušebním měřením cukru dál. Asi se budu snažit jíst zdravě dál ale já se tak těším na sladký... 😉

llluckaaa
17. jún 2012

@lena80 Mělo by se chodit do 3 měsíců po porodu, já se tam chystám objednat zítra (17 měsíců od porodu 😅 ). I sladké patří občas do zdravé stravy 😉 Já hlavně hlídám pravidelné jídlo, správné tuky, zeleninu a svojí váhu.

luly13
17. jún 2012

@llluckaaa no co som citala aj na tehotenskacukrovka.cz , tak tam su hodnoty po ogtt po hodine tusim 8,8 a po dvoch 7,6 . Mne dr povedal, ze po hodine ho hodnota vobec nezaujima a po tych dvoch by to malo byt do 7,7. Dokonca na slov je vynimka,ze ti zmeraju hodnotu po hodine. A vseibecne plati po dvoch hodkach hodnota 7,7.
A prehliadka po porode je jedna po 6. Tyzdnov od porodu.
@mm_mm ja si dam dva dni za sebou tie iste ranajky a raz hodnota 6,5 a druhy 7,5. A zistila som, ze chlieb celozrnny ci spaldovy bez cukru mi zvysuje cukor viac ako kupovany psenicno razny. Zeby tym,ze je hutnejsi...?

luly13
18. jún 2012

baby, este mam otazku. ako je to s melonom? sestricka na dia mi vravela, ze sa mozem dojest melonu, jahod. ze to je len voda....co myslite? mozeme ho aj mimo tych intervalov jedenia?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre