Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
3. okt 2012

@zdenin U nás se přenášet nenechává.

zdenin
3. okt 2012

@llluckaaa hádam ani u nás no uvidíme

maxkatka
3. okt 2012

@zdenin nenechává se přenášet z důvodů stárnutí placenty... pokud by placenta přestárla, nemusela by vydržet porod... proto zjisťují stav tzv. přední a zadní stěny placenty...

helabella
3. okt 2012

@zdenin -- u nás je to hodně individuální -- podle kompenzace cukrovky a taky podle doktora. Ve druhém těhu (byla jsem na denním inzulínu, 3x za den) mi chtěli porod vyvolávat už pomalu měsíc dopředu. A to jsem měla hodnoty OK. Ale byla to taková zvláštní doktorka. Nakonec mě přijali 14 dnů před termínem a já pak večer začala rodit sama 🙂 A ve třetím těhu (inzulín na noc) mě porod vyvolávali 4 dny před termínem.

helabella
3. okt 2012

Jinak já si jdu zítra pro inzulín 😒 😒 Prostě mi to leze nahoru ráno nalačno, dneska jsem měla 6,1 😒 Po jídle v pohodě, ale ty rána...moc nechápu, co to způsobuje a jak to můžu nebo nemůžu ovlivnit. Ale inzulín je pro mimi v takovým případě asi lepší, ne?

maxkatka
3. okt 2012

@petka035 na můj "vkus" jsi měla dost vysoké hodnoty při oGTT včetně glykovaného hemoglobinu... tudíž se dost divím, že Ti nedali přímo dietu!!! Jinak co se týče cholesterolu, tak tím, že jsi těhu, tak "můžeš" mít a 15! a je to v "normě"... cholesterol je potřeba při vývoji mozku dítěte!!! já i když držela nízkocholesterolovou dietu (plus dia plus nic co zatěžuje jakkoliv trávení - nesměla jsem skoro ani žádnou zeleninu - vše v těhotenství), tak mi cholesterol lezl až na 9! Měsíc po porodu 5,5 (což je hranice), ale regenerace jater trvá cca 3 měsíce (já brala léky na regeneraci jater od sedmého měsíce těhu - byla jsem i v nemocnici a hrozil mi předčasný porod - měla jsem tzv. těhotenskou žloutenku - cosi se mi ucpávalo a všechen "odpad" z krve mi zůstával v těle a škodilo to mimi. Takže cholesterol teď neřeš... je zvedlý jen po dobu těhotenství...

maxkatka
3. okt 2012

@helabella tak inzulín evidentně znáš... taky jsem měla problém s lační glykemií... tak přeji pevné nervy... vše způsobují hormony produkované placentou...

maxkatka
3. okt 2012

@helabella jinak koukám, že jsi zasloužilá matka!!! Takovou velkou rodinu!!! Přeji zdravíčko!!! Mě stačí dvě maximálně 😀

petka035
3. okt 2012

@maxkatka ja ten cholesterol nriešim,len sa čudujem,že napriek tomu,že sa stravujem celkom zdravo bol vysoký-ale ked píšeš,že klesne,tak som rada 🙂 A mne sa zdá tá hodnota tiež dosť vysoká a to mi robili oGTT 2 krát ,najprv s 50g glukozy a po hodine odber-tam bol výsledok 9,64 a potom so 75g glukozy a tam bol po hodine 9,2 a po dvoch 9,3. Takže nechápem čím sa riadi moj diabetolog.Teda bral do úvahy všetky príznaky-to,že mi nepuchnú nohy, nemám velký smäd..... plus teda podla sona je to zatial ok, dokonca váhu má drobec nižšiu a potom výsledky z krvi-tam bolo teda všetko ok a glyk.hemoglobín som mala 4,5. Ja sa v tom moc nevyznám. Budúci týžden mám kontrolu,najprv začiatkom týždna krv a potom v piatok ko s výsledkami-tak som zvedavá ako dopadnem. Mne teda uplne nič nekázal,len obmedziť sladkosti a velké množstvo ovocia-dokonca ani pečivo nespomínal. Ale tak ja sa teda snažím riadiť tým čo som vyčítala o tehu cukrovke

zdenin
3. okt 2012

@helabella hm tak ktovie ako to bude u mna. ja naštastie inzulin nepotrebujem mala som len malo zvýšene len sa mám obmedzovať v sladkom jedle a tak.chodim raz za 2 týždne k diabetologovy robim odbery a vysledky sú v norme

mm_mm
3. okt 2012

@werumka Kdybych si ten opakovanej odběr nevynutila na doktorce, tak by to nikdo nezjistil. Pořád nerozumím tomu, jak se může v laboratoři stát takováhle chyba. No, ve vztaku jsem ráno snědla kus čokolády. 🙂

mm_mm
3. okt 2012

@helabella Zkus sníst něco v noci. Mně se taky začly horšit hodnoty nalačno, tak jsem si na noční stolek připravila půl krajíčku chleba a kolem 3 hodiny ranní, když jsem šla na záchod, jsem ho snědla a zlepšovalo se to. Asi to není řešení pro všechny případy, ale za zkoušku nic nedáš...

zdenin
3. okt 2012

@maxkatka aha no to som nevedela. to kedy asi zistuju ten stav placenty v ktorom týždni? takto ku koncu?

helabella
3. okt 2012

@mm_mm -- tak to je síla, takhle se v laborce seknout 😝
A díky za tip. Já právě úplně přesně nerozumím tomu, jak to funguje (ostuda, když už je to potřetí 😅 ), ale myslela jsem, že když v noci nejím, tak se nemá glykemie jak zvedat. Druhou večeři dodržuju, ketony nemám a tentokrát nehubnu...teda zhubla jsem kilo od začátku diety (cca 6 týdnů), což mi nepřijde tak hrozný, prostě je to pro tělo změna. Ale na záchod v noci chodím, takže nebude problém u toho něco slupnout 😀

mm_mm
3. okt 2012

@helabella Já jsem právě jednou měřila v noci (kolem 3) a měla jsem 4,4 a pak jsem hned měřila ráno a měla jsem asi 5,5 a to jsem mezitím nic nejedla. Tak jsem vůbec nechápala, jak je to možný a někdo tady na koníkovi mi psal, že když nemá tělo dost cukru, začne si vyrábět svůj a pak je ta hodnota třeba vyšší. Stalo se mi to takhle jednou i přes den - vrátili jsme se večer z divadla a já měla hlad jak blázen, bylo mi úplně špatně, tak jsem se změřila a měla jsem něco přes 7, vůbec jsem nechápala, co se děje, za 20 minut jsem to změřila znova a doufala, že to kleslo, abych se mohla najíst, ale bylo to najednou skoro 8. Něco na tom bude. Třeba to nezafunguje, ale za zkoušku nic nedáš. A ty máš vždycky mezi těhotenstvíma cukr v pořádku? Jakože během těhotenství máš takový hodnoty, že je to na inzulín a po těhotenstvích úplně v pohodě? Mně zdravotní sestra řekla, že je možný, že mi cukrovka zůstane, když mi jí objevili už v 16.tt, ale nemám v úmyslu jí to věřit... 🙂

mm_mm
3. okt 2012

@zdenin Doktor při ultrazvucíh kontroluje placentu a taky průtoky, takže vidí, jestli to tam všechno funguje tak, jak má...A taky se prej začínají lepšit hodnoty cukru, když začíná stárnout placenta, tak podle toho se to taky možná dá trošku poznat...

helabella
3. okt 2012

@mm_mm -- jj, mimo těhotenství je vždycky všechno v pořádku. Já teda toho inzulínu mám pokaždý jen trochu -- minule jsem měla, myslím, 3-4 jednotky. Mám kamarádku, který po těhu cukrovka zůstala, ale ta si píchala asi 30 jednotek 😒 Ale je mi jasný, že tentokrát už to celkem dost pokouším 😅

mm_mm
3. okt 2012

@helabella A zůstala jí cukrovka, že si musí píchat inzulín nebo jen bere nějaký tablety? Nemyslím si, že to pokoušíš, ale je pravda, že prej je to v každým těhotenství o něco horší...

helabella
3. okt 2012

@mm_mm -- vím, že po porodu si inzulín musela píchat, ale pak se jí to částečně zlepšilo, takže je na dietě. Nicméně, progonóza do budoucna je, že stejně časem zase dojde na inzulín 😒
Já to kupodivu ve druhým těhu měla horší než ve třetím 😅 Tak uvidím, jak dopadnu teď.

petka035
4. okt 2012

Ahojte, ja som dnes bola na poradni u gynekologa a v moči som mala ketony na 2krížiky-čo to presne znamená? ☹ ved jem dosť,každé tri hodky,a včera cca hodinu pred spaním som mala biely jogurt s tromi lyžičkami výživy bez pridaného cukru(frutapara) tak ja neviem.

mm_mm
4. okt 2012

@petka035 Mně se horší ketony, když jím tučnější jídla. Ale jinak to opravdu může bejt tím, že málo jíš...Myslím, že bílý jogurt jako druhá večeře je málo, chybí v ní sacharidy...

mm_mm
4. okt 2012

@helabella A po jakých hodnotách ti nasadili inzulín? U nás v Ústí je to všechno hodně tolerantní. Jinde bych ho se svýma hodnotama už dávno měla, ale tady jsem to doklepala bez něj...

petka035
4. okt 2012

@mm_mm no práveže tučné jedla nejem, včera som mala viac plátkov syra,ale nízkotučného,inak nič také-aj obed bol len fazulová polievka s mrkvou a zemiakmi bez zahustenia 😝 ten jogurt bol 200g plus do neho 3lyžičky ovocnej výživy bez cukru-takže sacharidy tam boli. Mne dr nedal nijaké velké obmedzenia,len sa vyhýbať jednoduchým sacharidom a nejesť naraz príliš ovocia atd. Tak ani neviem čo sa na tú druhú večeru hodí. Ale sacharidov mi príde,že príjimam dosť,aj ked to vravím len tak odhadom.Ale tie ketony ma štvú, skúsim si zohnať lakmusové papieriky a zmerať počas dna

mm_mm
4. okt 2012

@petka035 No, v jogurtu a ovocný výživě byly určitě jednoduchý cukry, ale ty dlouhý asi ne...ty jsou v pečivu a v přílohách. V ovoci a v mléčných výrobkách jsou jen ty rychlý - jednoduchý, který ti na noc nemůžou stačit. Rychle zvednou hladinu cukru v krvi a tělo je rychle spálí. Myslím, že tyy ketony jsou opravdu tím. Dala bych si na tvým místě k tomu jogurtu kousek chleba a uvidíš, třeba to bude lepší.

petka035
4. okt 2012

@mm_mm dakujem za radu 😵 vyskúšam teda tak. Tým,že mi dr nič špecifické nekázal,tak moc toho neviem,len to čo si sama naštudujem-lebo podla mojho diabetologa mám vynechať len jednoduché sacharidy vo väčšom množstve,ale inak,že mám jesť normálne-takže mi ani rýžu,pečivo a nič podobné nezakázal

petka035
4. okt 2012

@mm_mm a môžem samotné ovocie na desiatu-teda jeden kus jablka napr.-alebo si k tomu niečo dať-ak ano čo?

mm_mm
4. okt 2012

@petka035 Právě že v tom ovoci jsou taky jen rychlý cukry. Potřebuješ něco, co ti pomůže udržet hladinu cukru delší dobu, abys vydržela tu noc, takže kus pečiva....
Doktor ti nemůže zakázat pečivo a rejži, jsou tam sacharidy, který tělo potřebuje. Jen je potřeba hlídat, abys jich neměla moc najednou.
Já si večer dávám bílej jogurt a k tomu 2 kusy knäckebrotu nebo půl krajíčku chleba se šunkou, někdy si k tomu dám kousíček ovoce. Ale já mám poslední dobou s ovocem problém, strašně mi zvedá hladinu cukru, tak jsem ho musela hodně omezit a dávám si fakt jenom malý kousíčky...

petka035
4. okt 2012

@mm_mm ja som myslela to ovocie doobeda, nie večer pred spaním 🙂 ale asi tiež nie je fajn ho jesť samotné-škoda,že nemám glukomer 😝 sa nabudúce na to dr.spýtam-či mi nedá 😅 a tá druhá večera má byť kolko pred spaním?

mm_mm
4. okt 2012

@petka035 S tím ovocem do oběda - každý to říká jinak, takže těžko posoudit...Samotný bych ho asi nejedla, protože nezasytí a navíc má jen ty rychlý cukry. U tý druhý večeře je dobrý si jí dát těsně před spaním. Já jí mám většinou na nočním stolku a když se mi chce spát, tak jí sním, takže tak kolem 22:00. Někdy se v noci probudím a mám hlad, tak jím třeba i v noci. Jako třeba dneska, ve 4 mě to vyhnalo z postele a musela jsem něco zakousnout. Škoda, že nemáš glukoměr, hodně by ti to pomohlo, zjistila bys, co můžeš a co ne. Některý potraviny někomu způsobujou problém a někomu ne. Mně třeba dělaj strašnej problém těstoviny, takže jsem se jich musela úplně vzdát a celkem velkej problém mi dělá mlíko. Ale když si dám třeba štráfek 90% čokolády, tak si toho tělo ani nevšimne... 🙂

petka035
4. okt 2012

@mm_mm no ved to,že každému telo reaguje inak a ja teda vobec neviem ako reaguje moje. Kontrolu mám budúci piatok, tak sa skúsim spýtať na ten glukomer,Teda ten moj diabetolog ho tiež zapožičiava,ale neviem prečo usúdil,že mne ho netreba 😝 ja potom fakt neviem čo jesť. Ešte k tým ketonom-čo vlastne sposobujú? to že si telo vyrobí vlastný cukor,alebo?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre