Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lumari
24. okt 2012

@petka035

Ten inzulín sa dáva pri pôrode z jediného dôvodu, a to preto, že keď ti dajú 500 ml glukózy, aby ti tá glukóza nezvýšila tak glykémiu, že ti bude zle a nastúpia príznaky hyperglykémie a nebudeš sa môcť sústrediť na pôrod ☹ .....preto dávajú aj inzulín, aby si mala hladiny glykémie v norme a nie hyper či hypo glykémiu, lebo z hypo môžeš upadnúť až do bezvedomia 😝

lumari
24. okt 2012

Ešte ma napadlo, keď píšete, že občas zhrešíte.....ani ja nie som o nič "poctivejšia"....tak si po kúsku čokolády alebo čohokoľvek čo "nezdravé" zjete a nie ste si isté hladinou glykémie....dajte si pohár s citrónom....ten naozaj znižuje glyčku 😀

petka035
24. okt 2012

@lumari ano to som vlastne počula 😉 ale možno mi glukozu vobec nebudú dávať 😒

vvia
24. okt 2012

@lumari Dakujem

lumari
24. okt 2012

@petka035

to závisí od toho, ako bude prebiehať pôrod 😉

werumka
24. okt 2012

@lumari Tyhle infúze se dávají diabetikům na inzulínu. Pokud má těhotná jen dietu, není pravděpodobné, že by dostala hypoglykémii.

nevestienka
25. okt 2012

@lumari no ved práve, hovorím, si, že pokiaľ bábätko rastie tak ako má, tak sa nemusím znepokojovať 🙂

vvia
25. okt 2012

@pinonka3 neviem ja nemam doma glukomer, ale ocikavam papieriky na ten cukor, bielkoviny.... ved vies aky. no hm a ano, vyskoci a par krat mi bolo aj taaak strasne zle, ze nabuduce som si 2x rozmyslela ci si dam to, ci ono.
napriklad po slivkovom kolaci (rano-katastrofa, pol dna mi bolo este zle, po obede - necitila som sa zle a ani papierik nic neukazoval) Samozrejme to nie je dobra strava, ale raz za cas sa stane a iba trosku.
Napriklad biele pecivo nemozem vobec, dala som si raz na veceru 2zemle so sunkou (nemala som tmave) a pohar mlieka (ja sprosta) no ty kokso, svokra myslela ze ma bude kriesiť 😀
Napriklad ja viem, ze mi extra neprekaza ovocie....chvalabohu, ale biela muka je katastrofa.

pinonka3
25. okt 2012

@vvia a jak ti bývá zle? bolí břicho? mě teda zle nebývá právě, cukrovku na sobě necítím...a rohlíky, chleba a mlíko jím často a na profilech v nemocnici ani doma na glukometru mi to nevyskakuje,tak na mě to nepůsobí jako na tebe...

vvia
25. okt 2012

@pinonka3 zacne sa mi tocit hlava a je mi akoby na zvracanie. citim sa akoby som odrazu dostala chripku alebo proste na odpadnutie, hlava, zaludok... vtedy viem, ze uz je velmi zle a naozaj ked ocikam papierik tak taku modru vtedy uvidim, ze modrejsia snad uz nemoze byt. ranajky su u mna najviac kriticke, zato obed zvladam v pohode.

pinonka3
25. okt 2012

a na kontrolách to míváš dobré? děláš si také profily nebo jak tě hlídají?

kandee1201
25. okt 2012

Ahojte ja som mala vcera hodnoty po 2 hodinach po glukoze 9,50 takze zajtra letim k diabetologovi.Som zvedava co tam.Mozu sa aspon jest tie dia sladkosti?ci ani to?

lumari
25. okt 2012

@werumka

pokiaľ pôrod trvá viac ako 12 hod., no neviem, ktorá to zvláda bez akéhokoľvek jedla bez hypoglykémie ☹ ....samozrejme je rozdiel, keď pôrod trvá pár hodín a je úplne jedno, či bola mamička na diéte alebo aj na inzulíne.....pretože aj mamičkám bez tehu cukrovky dávajú čistú glukózu pokiaľ je pôrod zdĺhavý.....potrebuje energiu, aby priviedla svoje bábo na svet a tiež samozrejme o tom rozhoduje pôrodník, ale často sa stáva, že mamičky sú aj dehydratované, keďže musia nielen predýchavať kontrakcie, ale majú aj obmedzený pitný režim a potom sú také slabé a unavené, že nevládzu vytlačiť bábo von 😒

lumari
25. okt 2012

@kandee1201

Ahoj dia sladkosti by tehotná nemala, pretože obsahujú veľa chemických konzervantov, ale keď máš príliš veľkú chuť na sladké, daj si radšej tabličku 70% a viac percentnej horkej čokolády alebo skús stéviu cukrovú, tá je sladká a glykémiu ovplyvňuje len a len pozitívne 🙂 Alebo sladká je aj uvarená cvikla 😉

werumka
25. okt 2012

@lumari To je jasné, pokud je potřeba podat glukózu, tak jedině smíchanou s inzulínem. Ale preventivně (tj. hned na začátku porodu) se dává pouze diabetičkám na inzulínu. Tam je třeba podávat inzulín i po dobu, kdy žena nejí, ale v tom případě by samozřejmě bez glukózy dostala hypo.

kandee1201
25. okt 2012

@lumari jaaj boze ja taka na sladke co to budem teraz jest neviem.Dost malo priberam a este aj dietu drzat ☹

llluckaaa
25. okt 2012

@kandee1201 Na dia sladkosti raději zapomeň. Buď se do nich dává umělé sladidlo (které jako těhotná nemáš jíst) nebo fruktóza (kterou jako těhotná diabetička taky nemůžeš). A neboj, to vydržíš, nebude to trvat věčně a hlavně máš jako motivaci zdravé miminko 😉

lumari
25. okt 2012

@kandee1201

Ak máš možnosť ísť do rakúska na nákup, majú tam sladké jogurty so stéviou od firmy Danone, obsah cukrov je 4,2 gramu, čo zodpovedá obsahu cukrov u nás na SR v bielom jogurte.....ja som si merala glyčku a bola po tomto jogurte 5,4 😉. Obrázok som posielala aj tu na modreho konika viď odkaz pre vvia 😎
Inak ti už naozaj neviem poradiť...naozaj len tu stéviu....ja na ňu nedám dopustiť a hladiny glykémií sú po nej dobré 🙂 Pretože stévia nie je umelé sladidlo ako si veľa ľudí mylne myslí, ide o bylinu, ktorá je 300 krát sladšia ako cukor a ma na hladinu cukru v krvi blahodárne účinky....normalizuje jeho hladinu 😝
Držím palce, ale pozerám, že o pár týždňov by si mala už porodiť, takže ešte mesiac vydrž a potom si budeš môcť dať sladké 😉

lumari
25. okt 2012

@kandee1201
A ešte čo sa týka priberania, z toho si ťažkú hlavu nerob, ja som pribrala od začiatku tehu iba 3,5 kg a od vtedy, čo držím diétu som nepribrala ani gram, ale bábo je ok, hladiny glykémií sú ok, tak to neriešim, aspoň po pôrode nebudem musieť riešiť zhadzovanie kíl a budem si môcť užívať sladké plnými dúškami😉

kandee1201
25. okt 2012

@lumari mam daleko do rakuska 😒 do porodu mam este dva mesiace tak si este dost podietujem.Si to ani neviem predstavit co to vlastne budem jest jaj boze

kandee1201
25. okt 2012

@lumari ja som zatial pribrala len 2,5kg no dufam ze este tie neschudnem ked zacnem dietou.Zacinam mat strach o babo co som doteraz vobec nemala

tinka_21
25. okt 2012

Ahojte, tak vyzerá to, že u mňa sa dnes objavili tehotenské nevoľnosti III.trimestra ☹ a v takom prípade som mala celkom problém čokolvek do seba dostat... niečo "podla predpisov" a o časových rozostupoch a množstvách jedla ani nehovorím. Máte s tým niekotrá skúsenosti? - cukrovka + nevolnosti? Dnes som len na chlebe a jediné teplé čo som do seba dostala bola pohánková kaša, to sú ale zložené sacharidy, takže by to malo byt OK, nie?

werumka
25. okt 2012

@tinka_21 Ahoj, jsi na inzulínu? Pokud ne, neměl by to být žádný závažný problém. Změřila bych občas glykémii a pokud by byla nízko, snažila bych se do sebe dostat nějaké jednoduché sacharidy (u nevolností se zvracením je to výjimka - je povoleno i sladké pití, např. coca cola - po douškách, aby se předešlo acidóze). pokud v sobě udržíš chleba, je to dobré. Jez ho po malých porcích. Bude to ok.

lumari
25. okt 2012

@kandee1201

O bábätko sa neboj,ono si cez placentu zoberie všetko, čo bude potrebovať 😉 , veľa tehu má problém so stratou váhy, buď kvôli diabetu, alebo mnohé majú nevoľnosť počas celého tehu....poznám osobne veľa maminiek, ktoré dokonca ešte schudli pod váhu (to boli chudé baby), ktorú mali pred otehotnením a porodili zdravé krásne detičky 🙂 Pretože bábätko vyživuje placenta a tá keď je v poriadku, tak všetko je ok.

andie25
25. okt 2012

@petka035 @lumari to je zásadná chyba ked sa pri pôrode neje a nepije, pokial máš uz diagnostikovanu cukrovku typ 1 alebo 2 este pred otehotnenim, tak vtedy sa dávajú infuzky. Ale pokial sa bavíme o tehotenskej cukrovke postup je normálny. Piť tekutiny jednoznačne, nejaké ľahké jedlo/snacks, ono tých pár hodín co trva pôrod uz nijako neovplyvní bábätko, takze kľudne sa môže jesť. Všeobecne počas pôrodu sa ma jesť aj pit, pokial nehrozí cisarsky. Ale počas prvej doby porodnej kľudne 🙂 potom sa uz da nasmerovat žena podľa toho aký je progres.

petka035
25. okt 2012

@andie25 no ved preto ma zaujímalo,že akú drobnosť na jedenie si vziať 😉 lebo teda nebyť tehu cukrovky tak si vezmem nejaké keksy alebo hroznový cukor a podobne,ale takto-no neviem čo. Mne teda pri prvom porode jesť zakázali a to som 6hodín ležala na por. stole a to od šiestej rána, čiže celú noc som tiež nejedla,ale to som tehu cukrovku nemala

andie25
25. okt 2012

@pinonka3 ahoj, no u nás robia uzv este v 32, 34 a 36 týždni, ono je pravda že od 30 tt uz bábätko len rastie, no ale práve preto treba sledovať aj glykemiu a aj rast babatka. Možno ti este urobia uzv, alebo ked ťa vyšetruje tvoj doktor meria ti aj dĺžku maternice? To je tiez jeden z ukazovateľov, ked si napríklad v 34 tt a maternica meria napríklad 37 tak v tom prípade sa musí robiť uzv na potvrdenie alebo vyvrátenie aké je babo veľké . Tie glokometre co máš nepoznám , tu dávajú glucomen LX.

lumari
25. okt 2012

@kandee1201
Tak to mi je ľúto, už ti naozaj neviem poradiť, ešte skús stéviu vo forme sypaného čaju, kúpiš ju v akejkoľvek úredajni sypaných čajov, prípadne si ju môžeš objednať cez net, napr. na stránke http://www.teatrade.sk/byliny/byliny/stevia-cuk...
Môžeš si s ňou osladiť čaj, kávu alebo dá sa aj jedlo.....použiješ ju aj do varenia namiesto cukru, napr. pri pečení chleba alebo si ju môžeš zmiešať do jogurtu či tvarohu, podľa toho, ako ti bude chutiť 😉
Ešte by sa dalo dohodnúť tak, že keby si niekoho mala v Blave, kto by šiel autom, tak by som ti predala pár jogurtov, my môžeme ísť do Rakúska kedykoľvek 😉 ...ale jeden jogurt stojí 90 centov, len ti to nemám ako zdokladovať, mne ho teraz kupovali známy a oni si tiež robili nákup, takže pokladničný doklad nemám ☹
Neviem, odkiaľ pochádzaš, ešte na Oravu by sa dali poslať, odtiaľ pochádzam ja 😉

andie25
25. okt 2012

@petka035 no to mi je ľúto, to je strašne... Tak hroznovy cukor nie, ale napríklad oriesky, mandle, hoci aj celozrnne pecivo s niečím alebo krekry, mandarinku alebo tak. Nieco ľahké, a kľudne aj zeleninovu polievku. Ono uz by mohli začať na SK trosku kracat s dobou... Ako ma žena prejsť tým fyziologickym procesom ako je pôrod a byt totálne bez energie. Potom sa nedivim, že porody končia asistovanym pôrodom alebo sekciou, prirodzene žena uz nemá energiu tlačiť....kľudne si zabal

petka035
25. okt 2012

@andie25 dakujem za tipy 😉 ono ja som bola napr. celý čas napojená na ctg,tak som musela ležať na chrbte, tak by sa mi ťažko niečo ako polievka jedlo-takže fakt najlepšie nejaká drobnosť. A teraz mi tiež musia nasadiť atb počas porodu, tak asi si zas poležím 😝

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre