Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
31. jan 2013

@dominicka8475 Zelenina je prakticky bez sacharidu (krome hrasku ,kukurice apod.), takze upredsnotnuj spis jidlo se sacharidy nez bez nich. Ovoce je urcite dobre. Dej si hlavne neco jeste pred spanim. V noci se ketony delaji nejcasteji.
Ano ano, jedno dítko 🙂 On už teda tak malinký není, jsou mu tři roky. Takže vlastně z hlediska chlapečků je v pubertě 😀
Já jsem taky chodila na kontrolu jednou za měsíc. S tím si hlavu nelámej. Pokud budeš ke gynekologovi chodit jednou za 14 dní, tak oni budou hlídat malého a to je podstatné. Kdyby se jim něco nezdálo, tak Tě na diabetologii pošlou. Ale nemyslím si, že by přišly nějaké komplikace.
Syn po narození vůbec žádný problém neměl. Narodil se v 39. týdnu a byl úplně zdravý.

2hanah
31. jan 2013

@dominicka8475 Ne, děti jsou úplně zdravé a dá se říct, že když jsem byla podruhé těhotná, tak jsem neměla vůbec čas ani chuť (kvůli nevolnostem) držet diabetickou dietu, spíš jen tak trochu a až ve druhé polovině těhotenství. Hlavně se hlídejte a kdyby se Vám s miminkem něco nezdálo, jděte raději na kontrolu, protože kdyby přestala fungovat placenta a občas si toho nemusí vůbec nikdo všimnout, miminko by se mohlo udusit. Hlavně odpočívejte a vůbec se nepřepínejte, hlavně, ať jste oba v pořádku.

damada
31. jan 2013

@kleik mě teda dělali UZ častějc... (v Podolí)

werumka
31. jan 2013

@2hanah Já bych nestrašila zastavením činnosti placenty. U sledované těhotenské cukrovky je takové procento strašně malinkaté. Vůbec bych to nestavěla do role toho, že je to prvořadý problém. U hlídané těhotenské cukrovky se spíše stává, že dítě rychleji přibírá, nebo mu zbytňuje srdeční přepážka.

2hanah
31. jan 2013

@werumka Já jsem to tak také vůbec nemyslela, cukrovku mám dvacet let a dvě těhotenství za sebou, takže se mi často stává, že vím bohužel víc než doktoři. Jen jsem chtěla upozornit, že tohle riziko existuje, aby pak někdo nebyl kvůli banalitě nešťastný a já sama jsem tento problém měla u druhého těhotenství a pokud diabetolog nebo gynekolog nepošle těhotnou na kontrolní ultrazvuk průtoku placenty, nemusí si toho nikdo všimnout, bohužel i doktoři jsou jenom lidi. Tím nechci říct, že znám péči o dotyčnou, jen říkám, že jsem zažila případy, že si i doktoři nevěděli rady.

werumka
31. jan 2013

@2hanah Já vím, já mám cukrovku 25 let 😀 Ale obecně je to v tomhle trochu jiné, protože u diabetiků 1. typu je každé další těhotenství více rizkové, do čehož sama spadáš 😉 To se s tímto typem cukrovky příliš srovnávat nedá 🙂

werumka
31. jan 2013

@2hanah A určitě sama víš, že diabetikům 1. typu glykémie lítají jinak, než těhotným s gestačním diabetem. U nás jsou ty skoky někdy o dost vyšší 😀

dominicka8475
1. feb 2013

@werumka
@2hanah No mne doktorka povedala, ze sa nemam porovnavat s DM 1. typu.mam totiz kamaratku na inzulinovej pumpe.A ona mala problemy s obidvoma detmi po narodeni a nie male.Tak ja som sa jej zvykla pytat ked som nieco nevedela.Ale malinke sa mi hybe a kope tak ako doteraz.To si vsimam. Tak dufam, ze nebude problem s placentou.Po pripade poprosim doktora na gynde este potom o nejaky ultrazvuk, ci vobec pribral a je vsetko v poriadku...

2hanah
1. feb 2013

@werumka To je pravda, taky jsem to zrovna včera psala jedné do IP, že ta těhotenská cukrovka se chová trochu jinak, než ta ,,naše". Pro mě ovšem toto pravidlo zase neplatí 🙂 První těhotenství bylo mnohem problematičtější, ikdyž jsem se víc hlídala, dítě se narodilo 34+2, podruhé už to bylo lepší, ikdyž jsem nijak extra nedržela dietu, bylo to bezproblémů, končili jsme 37+0, ale jen kvůli té placentě, jinak by se žádný porod ještě nechystal. Jsem ráda, že tady konečně vidím i nějakou ,,normální" mámu diabetičku, já už jsem měla dojem, že jsem snad jediná matka s diabetem, která se s ním nemusí trápit jen v těhotenství. A jak zvládáte diabetes a malé dítko?

miruska7979
1. feb 2013

Babulky, ja som bola na glukoznom vysetreni zistili mi, ze nemam v krvy zvyseny cukor, ale v moci mam zvysenu glukozu az 19,56 mol..poslali me na diabeticke vysetrenie..co to znamena? je to nebezpecenstvo pre mna a moje dieta?? ☹

werumka
1. feb 2013

@dominicka8475 Správně, tohle není potřeba srovnávat. S cukrovkou 1. typu můžeš během hodiny dvou mít gylkémii na dvaceti. To se Tobě ani při nejlepší vůli stát nemůže 😉

@miruska7979 Pokud máš cukr pouze v moči a v krvi zvýšený není ani po zátěžovém testu, tak se nic neděje. Může to nastat v těhotenství i bez cukrovky 🙂 Uvidíš, co Ti poví na diabetologii. Asi udělají ještě nějaké testy. Ale opravdu to nemusí vůbec nic znamenat.

@2hanah To já měla první těhotenství fakt úplně v pohodě, ale po porodu se mi strašně rozházela štítná žláza a gylkémie a hasila jsem to skoro rok a půl. Vzhledem k tomu, že se léčím s více věcma, tak o druhé dítko máme zažádáno v adopci 🙂 Ale jinak myslím, že jen s cukrovkou se to dá fakt zvládat v pohodě. Máš taky pumpu, nebo pícháš injekce? Teď mě namíchli ve VZP, když schválili spoluúčast pacienta na potřebách k pumpě.

miruska7979
1. feb 2013

@werumka v krvicke nemam zvyseny, mam len v moci...idem este v pondelok na testy na diabetologiu...bola som aj ja prekvapena, ze preco mam v moci tak vela a v krvi uplne v norme ten cukor... 😒

werumka
1. feb 2013

@miruska7979 To opravdu někdy bývá - ledviny nestíhají a pouští cukr. Důležité jsou výsledky zátěžového testu.

miruska7979
1. feb 2013

@werumka DAKUJEM 🙂 a zatazovy test sa kedy robi?? to na tej diabetologii??

2hanah
1. feb 2013

@werumka To je ale hroznej bordel, jako kdyby člověk tu cukrovku třeba kouřením nebo něčím mohl sám ovlivnit, jestli ji dostane! Já jsem pumpu nechtěla, takže píchám, ale ta novinka mě rozčiluje stejně jako Tebe, mě přijde nelogické už jenom to, platit každé dva měsíce v diaporadně 30,-Kč, když si mě zve doktorka a když za tu nemoc nemůžeme a máme s ní výdaje i tak dost ☹

2hanah
1. feb 2013

@werumka Jo a říkala mi moje kamarádka doktorka, že VZP je nejhorší pojišťovna, že když ona léčí pacienty po těžké havárce a mají VZP, tak se sakra rozhoduje, které léky může dát, aby to proplatili, já sama jsem u Ministerstva vnitra ČR a nikdy jsem neměla problém, i v těhotenství mi vždy schválili nadstandartní porci proužků do glukometru, na Tvém místě bych určitě změnila pojišťovnu na tuto nebo prý ještě Metal Alianc (nevím přesně, jak se to píše). To Ti určitě s těmi léky pomůže.

werumka
1. feb 2013

@2hanah Hele, já bych právě hrozně ráda změnila pojišťovnu, ale ti ksindlové to udělali tak, že to dali vědět až po novém roce, aby mohli pacineti zažádeat nejdřív v červnu, takže k nové pojišťovně půjdou až v lednu 2014. A ještě navíc některé položky "zapomněli" započítat, takže k mojí pumpě bych každé tři měsíce měla zaplatit skoro 6000. Fakt mě to s...e. Zkusila bych určitě OZP, tam je manžel.
Podle mě je problém v tom, že všechny diabetiky hází do jednoho pytle. Vůbec nerozlišujou, jestli jsi diabetik, který se k cukrovce prožral, nebo diabeti, který k tomu přišel jak slepý k houslím.

goldlady
1. feb 2013

Tak se holky přidávám k Vám do skupiny ☹ Zatím mi nic moc neřekli, jenom mě za týden objednali do poradny s tím, že mám omezit sladký. Mě to těhotenství rozhodí všecko štítnou žlázu, cukrovku a ještě mě čeká očkování kvůli Rh-... Chjo!

llluckaaa
1. feb 2013

@goldlady Ahoj, já taky měla cukrovku, Rh- a jako bonus konec pánevní 😀

werumka
1. feb 2013

@miruska7979 ten Ti ještě nedělali? Je to ten test se sladkou vodou.

2hanah
1. feb 2013

@werumka Aha, to mě nenapadlo, úplně jsem zapomněla na ty obézní žrouty ☹ Takže to budeš platit tak hrozné sumy?!!! To je neuvěřitelnej bordel, co se tady děje. Mně stačí, když jsem já a obě moje děti nemocné, běžně pak nechám v lékárně za jednu virózu i dva tisíce, hnus.

werumka
1. feb 2013

@2hanah No upřímně, sice mě založí rodiče, ale i tak mě to dost štve. Sice tím hned překročím ten limit 5000. Ale budu to i tak platit dál a oni mi ten přeplatek za dva měsíce vrátí. Ale to, že člověk ty prachy potřebuje teď a ne za dva měsíce je dost na houby. Samozřejmě to povede pouze k tomu, že lidi budou ty pomůcky používat opakovaně, což by se nemělo. Já už to taky dělám... Ale hodně lékařů se už ozvalo, včetně lékařů z IKEMu, tak doufám, že se to trochu pohne, abych platila o něco míň.

miruska7979
1. feb 2013

@werumka ten mi robili, ale vyslo mi, ze v krvi nemam glukozu zvysenu, ale v moci mam zvysenu skoro 20 mmol/l...nevies co to znamena?? je to nebezpecne prosim ta?? teraz ma poslali na diabetologiu a mam zbierat 24 hodinovy moc a mam prist na lacno, aj s tym 24 hodinovym mocom a rannym mocom a na krv a mam si doniest aj vodu a desiatu, lebo tam budem sediet 90minut a musim sa najest medzi tym a zase mi zoberu moc a zase krv..pani sestricka po tom glukozovom teste povedala, ze mam velmi zvyseny cukor v moci, tak mam ist na diabetologiu..este aj tam na vysetrenie..

werumka
1. feb 2013

@miruska7979 To bych řekla, že je správný postup, aby udělali ještě další vyšetření na diabetologii - oni vyšetří, jak se chová cukr v krvi před jídlem a po jídle a jak se chová cukr v moči. Pakliže by po jídle byl cukr v krvi normální a v moči cukr byl, pak by se o cukrovku jednat nemělo. A tu 24 hodinovou moč chtějí proto, aby zjistili, kolik cukru se v ní objeví během celého dne.
Nevíš výsledky zátěžového testu?

miruska7979
1. feb 2013

@werumka Noo neviem uz veru..zapametala som si len ten moc..bol tam podciarknuty :( a ostatne som odovzdala na diabetologii, dnes ked som sa bola dat objednat...zjem vela sladkeho..strasne vela..nikdy nejejm sladke..ale teraz pocas tehotenstva zjem sladkeho na kila...asi to neni dobre, musim si davat pozor na cukor..Dakujem ti za informacie, moooc si mi pomohla..este raz vdaka 😉

werumka
1. feb 2013

@miruska7979 Tak pokud jíš teď hodně sladkého, tak by to spíš nahrávalo tomu, že ledviny nestíhají ty cukry filtrovat. Ale to není cukrovka 🙂 Uvidíme, co řeknou, měj se pěkně!

miruska7979
1. feb 2013

@werumka Urcite napisem 🙂 moc vam dakujem 🙂 noo za cely rok nezjem tolko sladkeho co zjem teraz za tyzden..ja neviem preco?? nikdy som sladke nemala rada a teraz zjem na kila :( ozvem sa este a DAKUJEM Vam..Lucim
sa zatial S pozdravom Mirka 🙂

vierka1111
1. feb 2013

Su tu nejaké mamičky, ktorým cukrovka zostala po pôrode? Ja som rodila v júli, mala som super hodnoty okolo 5,3 aj nalačno aj po jedle. A teraz som si namerala po 2 hodinách 8,4. Na kontrolu som objednaná až 26.2. Žeby cukrovka?

gianni
1. feb 2013

@vierka1111
áno,mne ostala cukrovka po pôrode,hodnoty som mala vyššie hned ako som začala normálne jesť,teda som si pichala nadalej a na kontrole u dia mi potom diagnostikovali cukrovku I typu, u teba to neviem ako je,ked je to po dlhšej dobe a z jedneho merania,skús si odmerať častejšie....

vierka1111
1. feb 2013

@gianni Dakujem ti za radu..skúsim si ďalej merať,som zvedavá aké budú ďalšie hodnoty..ach

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre