Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
19. feb 2013

@gianni Ahoj! Tenhle problém u mě občas bývá taky - vysoké ranní hodnoty. Nezkoušela ses změřit kolem třetí ráno? Pokud by ještě kolem třetí byla hodnota ok, tak se jedná o fenomén úsvitu a na ten je pumpa super, protože si od těch 3 ráno navolíš vyšší dávky inzulínu.
To je teda něco s tou komisí... ale právě ta pumpa by tomu mohla pomoct. Bere se to tak, že diabetik s pumpu je "výkonněší" a flexibilnější než bez pumpy. Taky jsem si musela zvykat na to "něco", co mám pořád u sebe, ale syn mi jí nikdy nevytrhnul (drží fakt pevně).

werumka
19. feb 2013

@mimys Jo tak to s tím vyrváváním bylo pro Tebe 🙂

gianni
19. feb 2013

@werumka
ano ked mám merací den tak si meriam aj o druhej v noci,ale raz to stupa do rána a raz klesá,neviem od čoho to potom závisí
napr: večer 10,2........13,7...........8..............6,4.........11,5.........14,8...........8,2
v noci 9,4......... 8,6..........10.............5,8..........11,8..........9,4...........6,5
ráno 12,8....... ..8,4.........13,2..........7,2..........9,1.............5,6..........3,1
dufam že sa v tom vyznáš
ludia sa ma často pytajú,aj moja mama že pri cukrovke kázu jest casto a malé porcie,to som robila ked som mala druhý inzulin,no ale ked mám ten že všetko dojest do hodiny,tak čo ,vlastne sa najeme 3x za den a "poriadne" a ešte že ovocie sa nemá jest hned za jedlom ale na prázdny žaludok,no ved ale ako ked to musím zjest všetko naraz,bola som aj na tom kurze v Lubochni ale vtedy som to neriešila lebo som mala ten druhý inzulín...

werumka
19. feb 2013

@gianni A druhé večeře máš plus mínus stejné? Ketony ráno nejsou? Jak jsi na tom se spánkem? Když Ti to během noci leze, nemáš třeba špatné spaní? Nevstáváš? To všechno se na tom může podepsat. Já mám třeba problém s ježděním na odběry krve na lačno. Ráno se vzbudím, mám třeba 4,5 a než za hodinu a půl dorazím na odběry mám 9. A přitom nejím. Ale právě proto mi ráno moc pracují játra a dodávají do krve hodně cukru a pak to takhle vypadá - protože vstávám brzy a navíc spěchám na tu krev.
Ono to často opravdu nejde jíst často, zvlášť s malým dítětem. Navíc s injekcemi jsi vázaná na určitý čas, kdy se ten inzulín musí píchnout.

gianni
19. feb 2013

@werumka
no to ti pekne stupne za 1,5 hod., možno to bude aj u mna ked nastupim do práce a ten čas vstávania a ranajok,no to budem riešiť asi potom...
druhú večeru už nemám ked mám ten nový inzulín(krátko pôsobiaci), ranajkujem cca kolo pol osmej, obed pol jednej a večera pol siedmej, + - hodina,presne sa nedá
ketóny mám sem tam ked zmeriam, pri 12,8 som mala ale aj 9,8, dokonca som mala aj vtedy ked som cukor v moči nemala,ved zvykne byť len pri vyšších hodnotách nie?
no s tým spánkom to môže byť,ja mám dobrý spánok ,ale prerušovaný,kvôli kojeniu,ale posledné dni už tolko nevstávam bo kojím len večer a v noci len malý sem tam zaplače,možno ked už budem spať celú noc tak to bude iné..

werumka
19. feb 2013

@gianni Ono je to třeba tak, že když si ráno dám trochu inzulínu, aby to nevyletělo, než dojedu na odběry, tak ta glykémie ještě víc stoupne. A ve chvíli, kdy se pak najím, tak sama od sebe klesne na pět, aniž bych si dávala inzulín na jídlo. Je to prostě obranný mechanismus těla před hladověním. A pokud jíš naposledy o půl sedmé, je to strašně dlouho bez jídla a tahle reakce je pak celkem logická... a jestli si na noc nedáváš dlouhý inzulín, tak je to asi ještě logičtější - když nemáš jídlo, tak krátký inzulín je spíš na závadu.
Ty ketony při glykémii do deseti by tomu odpovídaly - že organismu chybí jídlo.

gianni
19. feb 2013

@werumka pichám si aj nočný inzulín,ten mám práve nový na skúšku(jednorázové perá),či mi bude vyhovovať,niekedy ked ma chytí večer hlad tak si dám pred spaním niečo bezsacharidové,napr.slaninu,syr,zeleninu,viac som sa bála zjesť lebo som mala väčšinou vysoké hodnoty ráno,bože človek sa z toho môže zblázniť,asi by som mala toto študovať celý život aby som sa v tom vyznala čo a ako...

werumka
19. feb 2013

@gianni To bys ale měla jíst - ten organismus si bude dělat zásoby cukru v noci, protože nemá sacharidy z jídla. A kolem třetí ráno začíná navíc produkce kortizolu z nadledvin a ten sám o o sobě zvedá glykémii. Zkusila bych aspoň trochu sacharidů před spaním sníst. Třeba půlku chleba se sýrem. Pokud by to nefungovalo, prvořadě bych třeba zkusila navýšit noční inzulín, ale sacharidy před spaním zachovala.

mimys
20. feb 2013

@werumka @gianni
tak to drzim palce, na tu komisi, at projdes. Bylo by hloupý pri tom vsem jeste prijit o praci.
Jak se bavite o tech rannich glykemiich, taky pridam neco do mlyna....
mam dny, kdy se vzbudim ve tri rano s hypoglykemii, pak v sedm mam treba 4, nebo 3,5. to je treba dva dny zasebou.. druhy den si kvuli tomu pichnu min vecerniho inzulinu, ale nema to zadny efekt, hypo stejne dostanu. A pak jsou treba tri dny zasebou, kdy mam vecer pred spanim treba 6, a rano 10. pri stejnych davkach inzulinu jake byly, kdy jsem mela hypo. jidlo je tak porad nastejno...
Jo a jeste perlicku... kdyz mluvite o ketonech.... me je jeste nikdy nikdo nemeril 🙂 jen mozna kdyz jsem delala tu sbiranou moc, tak z toho... ale jinak ne,., ale to bylo jen jednou...

gianni
20. feb 2013

@mimys no ketony ani mne nikto nezisťoval,raz som si tie papieriky kúpila sama v lekárni a raz som ich dostala u dia,volá sa to "DIA PHAN"(dokonca to vyrábajú v Brne) a namočíš ich do ranného moču,je to na cukor aj ketóny,sestrička na dia mi poradila aby som si ich ušetrila že si ich mám prestrihnúť pozdĺž na polovicu čo aj robím....

werumka
20. feb 2013

@gianni Joo, taky jsem vždycky stříhala napůl 🙂 Ještě mám doma HeptaPhan - tam je i políčko na bilirubin, krev v moči, bílkovinu... někdy se to hodí.

@mimys Tohle někdy mívám taky. Je to vždycky po tom, co se třeba dva dny probudím s hypem. Ale může to být u Tebe reakce na větší množství inzulínu (máš ještě nějakou svojí produkci?). Když mám vyšší dávky, tak se to občas projeví tím, že i když si uberu, tak mám hypo a jako reakce se na to pak udělá vysoko. Většinou pomůže konstantně nechat snížené dávky.

vierka1111
21. feb 2013

@mimys ďakujem, áno meriam si hodnoty a zatiaľ su v norme. Tak uvidím, čo bude v utorok. Chcem sa ťa opýtať, píšeš, že máš DM1 - ako lekár zistí, že sa jedná o DM1 a DM2 ? Dakujem. Pekný deň.

mmirunda
21. feb 2013

Holky, tak jsem se dneska dozvěděla, že máme zvýšený cukr ... včera jsem byla na OGTT a po dvou hodinách od vypití toho humusu jsem měla cukr 7,8 ( tedy mírně zvýšený ) Jsem z toho špatná, vůbec nevím co budu jíst, nějak nejsem osoba co by dodržovala vyloženě zdravou stravu a hodně zeleniny a jelikož do dia poradny jdu až do 12.3. tak nevím co dělat do té doby ... jako jak co dodržovat. Všechno co jsem zvyklá vařit je jakoby při DM nevhodné, tak budu asi hlady ☹

kalo
21. feb 2013

@mmirunda Stačí, když vyloučíš ze stravy sacharidy...tzn. nejez: pečivo, rýži, těstoviny, brambory, sladkosti, cukr, mléko, mléčné výrobky, ovoce

Nebo zmíněné jen maličko: půlku rohlíku, půlku jogurtu, půlka jabka, lžíci nebo dvě přílohy k obědu a sladkosti a vše s cukrem vynech úplně. V poradně se dozvíš víc ale ona ta dieta stojí na tomto....

werumka
21. feb 2013

@kalo Ježkovy voči, hlavně to ne! Sacharidy se musí jíst! Bez nich organismus upadne do ketoacidózy.

@mmirunda Zkus jíst plus mínus po třech hodinách, dbej na to, abys před spaním něco málo snědla a nejez sladké. Kdybys měla chuť na sladké, kup si stévii (tekutou nebo tabletky) - můžeš si tím sladit nápoje, ale i jídlo.

mmirunda
21. feb 2013

@werumka Děkuju moc ... já právě četla, že rýže se může i brambory, jen ne velké porce ... Takže v podstatě, když zatím vynechám sladký pití, rohlíky a sladké jako takové a budu častěji jíst, tak by to mohlo stačit než půjdu do poradny?

werumka
21. feb 2013

@mmirunda Jojo, to určitě stačit bude. Ono když budeš častěji jíst, tak Ti ty menší porce budou stačit.

mmirunda
21. feb 2013

@werumka No musím to nějak zvládnout, ale mám z toho docela strach ...

werumka
21. feb 2013

@mmirunda Z čeho konkrétně? Zkus začít tak nějak postupně. Jeden den jen vynechej sladké, za den dva začni sledovat víc ty intervaly mezi jídly a postupně se Ti to dostane "do krve". Hodnoty máš hraniční, takové velkou paseku nenadělají, zvlášť ne ze začátku... Kdyby to tak nebylo, tak zvou do dia poradny hned 🙂 Ale ty hodnoty se zvyšují postupně, vrcholí to kolem 35. týdne. V tuhle chvíli si spíš zkus zvyknout na nějaký režim. Ale nestresuj se z toho. To zvedá cukr 🙂

mmirunda
21. feb 2013

@werumka No zkusím to, asi jsou horší věci na světě a hlavně nedělám to pro sebe, ale pro malou. Zkusím začít jíst podle hodin, abych si na to navykla a prostě menší porce. Moc děkuju za rady, snad to zmáknu. Už jen 14 týnů a rodíme, tak snad to bude v pohodě ...

werumka
21. feb 2013

@mmirunda Jasně, že to bude v pohodě! 🙂 Nenech se děsit tím, že musí být vše a naráz, půjde to 😉

mmirunda
21. feb 2013

@werumka Moc děkuju ♥

katushb
22. feb 2013

Ahojte, pred 3 týždnami mi v 25.tt zistili tehotenskú cukrovku - na lačno som mala cukor 5, po hodine mi nemerali, a po 2 hodinách 9,3. V dia poradni mi povedali len, že vynechať sladké a racionálne sa stravovať - nič viac 😒 . Robila som si doma odbery 7x za deň, diabetolog povedal, že je to ok, a mám šancu, že vydržím do konca tehu bez inzulínu, presné hodnoty som sa zabudla spýtať :( Na nete som si našla, že mám jesť 6x za deň, snažím sa počítať sacharidy (ale sacharidové tabuľky na nete sa líšia - doteraz napr. neviem koľko sacharidov má 1 grahamový rohlík - všade je uvedené inak). Čo tu čítam, všetky máte doma glukomer, mne nič také diabetolog nepredpísal, ani nespomínal, a už vôbec mi nekontrolovali moč na ketolátky. Snažím sa dodržiavať to, že jem len 1 ks ovocia za deň, vážim aj prílohy a pečivo, varím si teplé jedlo na obed aj na večeru - často strukoviny alebo mäso, ale som často hladná. Od začiatku tehu som pribrala len 5 kg, a s touto dietou nepriberam, mam aj malo železa. Mam strach, že bábätku ublížim, keď budem takto hladovať. Teraz v nedeľu si mám znova robiť odbery, a potom len zavolať, či boli výsledky ok, ak budú, vraj ani nemusím k diabetologovi chodiť, tak neviem, čo mám jesť, koľko, a keď nemám glukomer, tak ani neviem, čo mi zdvíha cukor a čo nie. Prosím, poraďte mi. 😢

ballenka
22. feb 2013

@werumka
Mozno som odhalila pricinu ketonov v moci, doktorka sa tiez dost cudovala, preco uz mam dva az tri kriziky.
Teraz to idem odsledovat, ale je to mozno malinami. Tie som pravidelne mlsala mrazene so steviou a jogurtom. Niekedy ako desiatu niekedy ako druhu veceru. Vraj maliny maju vela ketonov same o sebe, dam vam vediet po prisnom sledovani🙂
A obcas som si ich pridala k malo sacharidovej veceri. lebo mi velmi chyba ovocie. Na tom som bola do cukrovky zavisla teraz len malo, velmi mi zdviha cukor. Jednoducho 1 mrazena malina je pre mna ako 1 cukrik🙂

werumka
22. feb 2013

@ballenka Vidíš, tak to je zajímavé. Nenapadlo by mě, že by to mohlo být malinama - že by ta koncentrace ketonů byla tak velká, že by to udělalo takový binec. Tak pk dej vědět, co jsi vysledovala!

@katushb Ahoj, zkusila bych se zeptat lékaře na glukometr a pokud by ho neposkytl, uvažovala bych o investici do vlastního, který pak můžeš třeba prodat. Dneska už glukometry nejsou tak drahé. Kup si také proužky na moč - u nás se jmenují DiaPhan, nevím jak na slovensku. Měří cukr v moči a ketony. Testuj s nimi ráno. Spíše, než šestkrát za den se soustřeď na rozestupy mezi jídly. Měly by být maximálně tři hodiny.
Některé potraviny mjí proměnlivé množství sacharidů - existuje velké množství grahamových rohlíků apod. Lepší je kupovat pečivo balené, kde jsou sacharidy rozepsané.

zuzann222
22. feb 2013

Ahojte, chcela som sa spýtať.Som v 26týž.tehotenstva.Doktor mi povedal, že som mala glukózu 8,6 po vypití sladkej vody a že sa jedná o tehotenskú cukrovku.Teraz musím k diabetologičke. Je to také vážne? alebo je to len mierne zvýšené? ani neviem čo mám a čo nemám jesť...

llluckaaa
22. feb 2013

@zuzann222 Ahoj, diabetoložka by ti měla říct vše potřebné. Norma po dvou hodinách od vypití glukózy je 7,7, takže jsi normu překročila. Pokud budeš dodržovat dietu, tak to určitě vážné nebude 😉 Na nějaké rady ohledně jídla se můžeš podívat např. sem: http://www.tehotenskacukrovka.cz/dieta

llluckaaa
22. feb 2013

@kalo Cože??? A tohle jsi četla nebo slyšela kde, že gestační diabetička má vynechat sacharidy a nebo je jíst v minimálním množství? Sorry, ale tvoje rada je fakt úlet 😅

llluckaaa
22. feb 2013

@mmirunda Ahoj, můžeš něco o dietě při těhotenské cukrovce přečíst tady, je to tu docela pěkně sepsané: http://www.tehotenskacukrovka.cz/dieta

mmirunda
22. feb 2013

@llluckaaa Děkuju, podívám se 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre