Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vodvarkova
2. okt 2013

@rilwen no pěkně tě škubou... ☹ achjo.. co s tím...

llluckaaa
2. okt 2013

@svendula Tak ještě třeba zkusit sv. Annu 😒 Edukaci o ditě tam provádějí nutriční terapeutky.

rilwen
2. okt 2013

@vodvarkova co by? Trvat na svém a otravovat, otravovat, otravovat. 😀

chomik
3. okt 2013

@mm_mm Ahoj, vidim, ze sa este drzis, nakoniec budes aj prenasat 😀

mm_mm
3. okt 2013

@chomik Přenášet nemůžu, aspoň k něčemu je ta cukrovka dobrá. 🙂 Ale začínám se děsit toho, že to fakt dojedu do termínu a opět si půjdu lehnout na rizikovku na vyvolávání. Nic proti vyvolanýmu porodu, ten první byl v pohodě, ale já bych to teda ráda utnula tak za týden. 🙂

zalucia
7. okt 2013

ahojte, chcem sa s Vami poradit, bola som na teste oGTT v 24 tt, mala som hraničnu hodnotu t.j. 7,8, gyndoš ma poslal pre istotu do nemocnice ešte raz vypit ten super roztok, no po prvý aj druhý krát tam som to po hodine vyvrátila.......a gyndoš už s tým nič nerobil, tak teraz neviem, medzitým som bola už aj na poradni a ked som sa ho spýtala, že ako sa bude postupovat, povedal, tak sa nevyjadril nijako.....

potulka
9. okt 2013

@mm_mm no prosim, ze 39. tt! to je parada. 😵

ja som sa dnes testovala po sestonedeli. nalacno 4,4 a dve hodiny po dvoch bielych rozkoch (tak kazal dr.) 4,6. 😎

mm_mm
11. okt 2013

@potulka A 39.tt je konečná - prťous je na světě. 🙂

saska.t
11. okt 2013

@mm_mm a vsetko ok??? a gratulujem!!! 😉

potulka
11. okt 2013

@mm_mm blahozelam. 😵

alushka
11. okt 2013

@mm_mm teda taky moc gratuluji! Ja hlasim taky miminko,narozeny včera, 52 cm a 4090 g🙂 včera mel maly hypoglykemii, bralu mu krev hned po porodu,mel 2.93 a tak dostal trochu glukozy,dnes uz OK

mm_mm
11. okt 2013

Snad všechno OK. Jen je teda malinkej - 48cm a jen 2760g... ☹
Náš malej měl po porodu glykémii 2,8 a říkali, že do 2,5 je dolní norma, tak mu nic nedávali...zase co kraj, to názor, koukám...

alushka
11. okt 2013

@mm_mm jee,to je malinkej,typicke miminko od maminky s cukrovkou🙂 to nas je puclik,ale glykemii jsem mivala v normě, málokdy se přes a glykovany hemoglobin taky. Tak nevim,jaktoze ma 4 kg. Asi geny🙂 maly byl velký uz v prvním trimestru.
Vidis, s tou hypoglykemii je to zajímavý. Jak píšes, co kraj a doktor, to jiny názor🙂

saska.t
11. okt 2013

@mm_mm tak to ste boli rovnako velki ako my a o 200g tazsi,naozaj tipicke velkosti cukrovkariek 😀 mala mala gly 3,5 a zevraj akurat a pozorovali ju 24 hod.po porode asi 4x vzdy Bola v limite 😉

consti
16. okt 2013

Ahoj holky, jdu na radu 😉 . První test na cukrovku byl ok, po ultrazvuku v 31 tt mimčo o dva týdny větší, tak druhý test na cukrovku, ten byl pozitivní, tak mě poslali do diabetologické poradny (ten druhý test vyšel nalačno 4,9, po dvou hodinách 8,6). Šla jsem teda do dia poradny a sestra mi hned řekla, že pokud mi brali krev jen z prstu, tak je to neprůkazné a že i ten roztok, co míchají na gyndě je na nic a že už jim to říkali x krát. Takže tento týden bych měla jít již potřetí na test na cukrovku, jen tentokrát do nemocnice a krev budou brát z žíly a za týden opět do dia poradny. Takže jestli mám cukrovku bych se dozvěděla nejdřív v 34 tt a tím, že je mimčo větší, tak asi pár týdnů před porodem...stojí to vůbec za to? Rozhodla jsem se, že na ten test už potřetí nejdu. Proberu to příští týden s mou doktorkou, ale mě prostě připadá mnohem horší podstupovat opět ten zátěžový test, než držet dietu. Takže budu držet dietu a snad to bude ok. Podotýkám ještě, že budu rodit tak či tak císařem, takže přenášet nebudu. 😉

jpetraa
18. okt 2013

ahoj holky...přidávám se k cukrovkářkám:O( dozvěděla jsem se to dnea a nevím o tom vůbec nic, jen jsem z toho toál rozhozená, nepočítala jsem s tím, u první dcery bylo vše v pohodě...před vypitím toho jejich lektvaru 4,4, po něm 9,6 a navíc mě objednali na diabetologii až na 30.10., do té doby si mám prý číst co a jak na netu...to si jako budu píchat inzulin? a ta cukrovka mi už zůstane? :O(

werumka
18. okt 2013

@consti To je dobře, že tam nejdeš, jak jsi pochodila s doktorkou?
@jpetraa Ahoj, neboj se, těch pár dní, než půjdeš na diabetologii se nic nestane. Zkus se podívat na jídelníček na www.tehotenskacukrovka.cz - ať chytneš inspiraci. Měla bys ve stručnosti jíst každé tři hodiny menší porce. Na tom webu o těhotenské cukrovce máš rozepsaný počet sacharidů (cukrů), obsažený v jednotlivých jídlech. Neměla bys jíst méně, než je tam napsáno. V tom, kolik sacharidů mají různá jídla, Ti může pomoct tahle nutriční kalkulačka - http://www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka - zadáš druh jídla a množství a vyhodí Ti to sacharidy v tom jídle obsažené.
Těhotenská cukrovka běžně po porodu mizí, do budoucna bývá akorát zvýšené riziko cukrovky druhého typu. Inzulín se nenasazuje, pakliže se s dietou daří držet glykémii v normě.

jpetraa
18. okt 2013

@werumka a to jako si mám vážně začít vše vážit??? já v životě ani nedržela dietu, jím odjakživa na co mám chuť a teď tohle:O( možná až pomine prvotní šok, dokážu si představit, jak se v tom zorientuju

werumka
18. okt 2013

@jpetraa Pravda je taková, že 99% žen, které dostanou těhotenskou cukrovku poprvé, mají podobnou reakci, jako Ty. A která říká, že ne, tak kecá 😀 Je potřeba pár dní, aby člověk přestal plašit, panikařit... opravdu za chvíli zjistíš, že to není tak zlý. S tím vážením - doporučovala bych začít tím, že si zkusíš vážit přílohy (brambory, rýže, těstoviny) - čistě proto, abys viděla, jak má ta porce vypadat. Pak už to budeš mít v oku. Můžeš si dávat různé zeleninové saláty, v lékárně si kup sladidlo ze stévie (v tabletách, nebo klidně tekuté či práškové) - můžeš si tím sladit nápoje, ale třeba dělat i zálivky na salát (s olejem, balsamikovým octem, troškou hořčice...), dá ze z ní i péct. Neboj, není to konec života 😉

jpetraa
18. okt 2013

@werumka děkuju za podporu...sladila zrovna v klidu oželím, nejsem zvyklá pít sladký pití,ani čaje nesladím,kafe..chybět mi budou tuny ovoce. no a to vážení a praidelná strava..to je pro mě zatím prostě nepředstavitelný.o( a inzulin se píchá od jaké naměřené hodnoty?

llluckaaa
18. okt 2013

@jpetraa Ahoj. Hlavně klid, ze začátku jsme byly v šoku opravdu skoro všechny 😉 Ze začátku to chce vážit a pak už budeš schopná odhadovat. Až budeš vážit, tak si rovnou zjisti, na kolik lžic se vejde doporučené množství (hlavně u příloh) a někam si to napiš. Příště už budeš jen nabírat lžíci a počítat 🙂 Na pravidelnou stravu si zvykneš a na dva kousky ovoce denně určitě taky, není to tak hrozné 😉
Inzulín se píchá, až když jsou opakovaně překračovány doporučené hodnoty glykémie. A doporučené hodnoty jsou většinou 5,5 na lačno, 7,2 hodinu po jídle a 6,6 dvě hodiny po jídle. Ale to je pro tebe stejně předčasné řešit, protože nejspíš nemáš glukometr a neměříš si s ním glykémie. Rozhodně nevyfasuješ inzulín hned na první návštěvě na dia 🙂

jpetraa
18. okt 2013

@llluckaaa tak to jsem ráda, že nejsem jedinej zmatkař.O( a to si ty tabulky kolik má co čeho nosíte v hlavě?? já vůbec nevím, jak to budu dělat v praxi...jako:dnes upeču kuře...stehno má tolik a tolik, k tomu rýže..ta je tolik a tolik..pak to navážím, odměřím...bože můj:o(((

werumka
18. okt 2013

@jpetraa Samotné maso se počítat nemusí - je potřeba počítat hlavně přílohy, ovoce... To se člověk opravdu velmi rychle naučí. Já už dokonce ani neumím tu dávku překročit, prostě jsem naučená 😀 Ideální kompenzace je taková, že by ses měla cítit konstantně sytá - ne přejedená, ale sytá. Pak Ti budou stačit menší porce. Když si teď třeba nastavíš alarm na mobilu každé tři hodiny a vždycky si v tu dobu dáš nějaké jídlo, tak uvidíš, že vlastně skoro ani nemáš hlad 😉

llluckaaa
18. okt 2013

@jpetraa Stehno vážit nemusíš a sníš celé. A s rýží to můžeš udělat tak, že víš, že máš sníst např. k obědu sacharidů z přílohy - např. 40 g sacharidů, co odpovídá 120 gramům vařené rýže (teď kecám, protože z hlavy si to nepamatuji, zjistí se to z tabulek výměnných sacharidových jednotek, hodím ti sem odkaz).
A zapomněla jsi napsat, že pak si dáš k obědu ještě zeleninu 😀

jpetraa
18. okt 2013

@llluckaaa zeleninu zároveň s tím obědem? takže odečtu zase nějaký sacharidy z té rýže??? ježiši...není něco, co se vážit nemusí a prostě se to sní? momentálně mi přijde nejjednodušší vydržet na tom do konce těhotenství..:O( (blbost, já vím)

llluckaaa
18. okt 2013

@jpetraa Pěkné výměnné tabulky jsou tady http://www.lecbacukrovky.cz/vymenne-jednotky-pe... . Ten odkaz je na přílohy, ale najdeš tam tabulky i ostatních potravin.
A kdyby sis chtěla ještě přečíst něco dalšího o tom, jak se při těhotenské cukrovce stravovat, tak je něco ještě tady https://www.modrykonik.cz/blog/llluckaaa/articl...

werumka
18. okt 2013

@jpetraa Zelenina se taky nepočítá - rajčata, papriky, okurky, vařené vejce (což tedy není zelenina 😀 ) můžeš prakticky bez omezení.

llluckaaa
18. okt 2013

@jpetraa Zeleninu až na vyjímky váži nemusíš, pokud nesníš víc než 200 g najednou. A vyjímkami z pravidla jsou hrášek, kukuřice, červená řepa a mrkev.

jpetraa
18. okt 2013

@llluckaaa @werumka děkuju..

llluckaaa
18. okt 2013

@jpetraa nemáš zač, kdybys něčemu nerozuměla, tak se klidně ptej 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre