Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mm_mm
21. júl 2012

@werumka Já jsem o ní taky slyšela, tak jsem šla do lékárny a koupila si jí a pak jsem se jen tak pro sichr ptala v tý poradně a bylo mi řečeno, že jí mám hodně omezit. Já jí za ty 2 a půl měsíce použila asi 3x -jednou do čaje (tam mi vůbec nechutnala) a pak dvakrát jsem si s ní posypala palačinku, to bylo dobrý. Určitě si jí zase někdy dám, jen ne každý den, když mě teda varovali...Problém je, že pořádně nevím proč...

luckav
21. júl 2012

@mmlenka, @mm_mm tak to já se teď na ten glykovaný hemoglobin radši zeptám, i když on se tím vlastně zjišťuje zpětně za poslední měsíc, že jo, na výsledky se bude čekat min týden ... no tak to už pak mám skoro termín 🙂 taky si teď zkusím jeden den měřit tu hodinu po jídle. Ráno to mám vždycky v pohodě pod 5,5, ale tu hodinu po jídle do 7,3 ... to teda nevim.

luly13
21. júl 2012

@mm_mm my sme mali vyslovene strudlove cesto, tenke ako papier. Fakt tam toho teda vela nebolo, hoc mamca dala dve vrstvy. Skus popoxerat, ci aj u vas nedostat take

betinka23
21. júl 2012

@llluckaaa ahoj doktor mi povedal, že teraz mi budu robiť ten test v nemocnici na biochemii podrobnejsie a na zaklade toho vysetrenia mam príst s vysledkami k nemu a potom sa uvidi co dalej on mi povedal, že je taký postup

mm_mm
21. júl 2012

Holky, tak vyzkoušenej recept pro ty, co chtějí něco smlsnout: 3 bílky - našlehat, přidat žloutky, pomalu vmíchat, přidat 3 lžíce mouky. Místo cukru jsem dala necelou lžíci Stevie, nalila do kruhový formy a dala na chvilinku péct. Po vyndání je to nízký, tak 1 cm) jsem na to dala tvaroh, ten jsem předtím rozmíchala s troškou mlíka a přidala zase malinko Stevie, aby to mělo chuť. Snědla jsem půlku toho kruhu a hodnota 5,7. Je toho docela dost, takže k svačině to určitě zasytí. Za chvilku si dám druhou půlku = druhou svačinu. 🙂 Jediná věc, která zvedá cukr, je ta mouka a tý je tam fakt malinko. Ten ždibíček mlíka nic neudělá...Tak dobrou chuť, pokud se do toho pustíte. Já jsem si pochutnala, příjemná změna a úplně neškodná... 🙂

luly13
21. júl 2012

@mm_mm mnamky, este tam hodit nejake ovocko a mame nedelny zakusok ku kavicke 😎

mm_mm
21. júl 2012

@luly13 Jo, nějaký ovoce by bylo fajn, ale já jsem se bála, aby to potom ten cukr moc nezvedlo. Umím si to představit třeba s mandarinkou...🙂

culienka
21. júl 2012

@betinka23 Ja som mala po tom teste viac nez 8 a diabetologicka povedala ze to je pozitivne a hned ma dala na dietu teraz mi robi glykemicke krivky, zatial boli dobre, ale neviem dokedy to vydrzi.... 😖 . Dnes som sa po dlhom case poriadne najedla a po dvoch hodinach hodnota glykemie nebola pre mna moc dobra ☹

llluckaaa
22. júl 2012

@werumka Já myslím, že se o té stévii ještě moc neví. Jako sladidlo byla povolená až někdy v listopadu minulého roku.
Já teď viděla nějaké stéviové sladidlo v Albertu, ale ve složení byla ještě jedna sladivá složka (myslím že erytriol nebo tak něco, prostě alkohol...) a toto sladidlo bych v těhotenství neriskovala. Jinak čistá stévie je diabetikům jako přírodní nekalorické sladidlo opravdu doporučována.

mm_mm
22. júl 2012

@luly13 Tak jsem ten štrůdl zkusila ještě jednou (s velkou obavou) a měl jsem jen 5,7. Těsto bylo stejný jako poprvé a porce se taky moc nelišila. Tak jak je možný, že to jednou hodí 9,2 a jednou 5,7? Jinak začínám mít pocit, že můj glukoměr teď na všechno ukazuje 5,7. 🙂

luly13
22. júl 2012

@mm_mm asi je to mozne. Ja som si vcera dala vacsi kusok, no vyhodila ovocie, ktore som pred tym k nej este jedla sup 7,5. Zajtra idem na odbery,tak som zvedava, co po vyse mesiaci moj glykovany hemoglobin

werumka
22. júl 2012

@llluckaaa Máš pravdu, lékaři o tom asi ještě moc neví. A spíš z nich asi mluví nevědomost. Určitě by to chtělo tu stévii kupovat jen v lékárně a číst si složení... protože je zřejmé, že více firem by si rádo namastilo kapsy na "zdravém" sladidle.

saricek83
23. júl 2012

Holky, potřebovala bych poradit, kdy přesně je nejlepší se glukoměrem měřit. Mám ho doma a kvůli těhotenské cukrovce chce gynekolog, abych se měřila vždycky jednou za týden a to 1,5 hodiny po jídle - v 7h, 11h a ve 14h. Chtěla bych ale i pro sebe mít přehled, co mi třeba dělá dobře a tak. Jde mi o to, jak měřit před jídlem a jak po jídle. Kdybych třeba zkusila zhřešit, tak jak to ukáže výsledky. Díky moc...

mm_mm
23. júl 2012

@saricek83 Před jídlem je zbytečný měřit. Po jídle měřím hodinu a půl vždycky, když sním něco, u čeho si nejsem jistá, jestli se to do těch hodnot vejde. Takhle jsem si změřila (ozkoušela) celkem dost jídel a teď už vím, co jíst a co nejíst. Mně doktorka řekla, že po hodině a půl je limit 7,6 - holky, co měřej po hodině, říkaj, že ony musej mít do 7,3, tuším...

saricek83
23. júl 2012

@mm_mm díky moc, konečně v tom mám trochu jasno. Naposledy když mi dělali glykemický profil, tak jsem ty hodnoty právě měla dost dobrý - aspoň myslím. Po snídani 4,9, po svačině 4,0 (to mi řekli, že se musím víc nasvačit) a po obědě 5,0. Proto bych teď právě ráda ozkoušela i něco sladkého - abych zase tak netrpěla. Dietu teď dodržuju dost přísně.

jija
23. júl 2012

@mm_mm ten recept vypadá super, zkusím to taky, akorát nevím kdy, teď jsme na chatě tak se musím kouknout co všechno tady mám, ale troubu ne 😉 jenom remosku, ale to by mohlo stačit
jinak co se týká rozdílů v hodnotě cukru po stejném jídle tak možná by to mohlo být v pohybu (když tak mě prosím holky opravte), brácha si dávkoval inzulín podle toho kolik měl mít pohybu, když si ho píchal před tělocvikem tak si dával nižší dávku a pak taky říkal, že prý skořice snižuje cukr a že stres zase odbourává inzulín, teda jestli si pamatuju všechno co mi říkal správně, ale holky mě když tak určitě opraví

@saricek83 mě říkala diabetoložka že mám měřit 2 hodiny po jídle a hodnota by měla být do 8, což jsem kromě dvou hodnot, které byly mezi 8-9 vždycky

mm_mm
23. júl 2012

@jija Dvě hodiny do 8 to je hodně tolerantní. Mně bylo řečeno, že za dvě hodiny by ta hodnota měla být zase skoro na svý výchozí (co máš nalačno). S tím pohybem máš asi pravdu, ale já se téměř nehejbu, takže takovejhle rozdíl mi přijde fakt divnej...No, nenadělám s tím nic. Jen teda nevím, jestli to zkusit potřetí, když je to takhle nevypočítatelný...

mm_mm
23. júl 2012

@saricek83 Já se taky snažím to dodržovat a měla jsem dost dobrej glykovanej hemoglobin, tak mi sestra bokem šeptla, že si můžu občas něco dopřát, jenže víš jak, on ten cukr prostě není dobrej - rychle ti to zvedne hladinu cukru v krvi, tak se snažím si nedopřávat moc často... 🙂

luly13
23. júl 2012

Baby, jeden klasok varenej kukurice vela sarapaty narobi? 😅

llluckaaa
23. júl 2012

@jija Limit 8 po dvou hodinách je fakt dost, Česká diabetologická ve svých standardech léčby těhotenské cukrovky doporučuje 7,2 po hodině a 6,6 po dvou hodinách. http://www.diab.cz/dokumenty/tehotenstvi.pdf

luly13
23. júl 2012

Takze po jednom chlebe so sunkou, rajcinou a paprikou+ po 15 min ten klas kukurice, poistene polhodinovou zrychlenou prechadzkou 7,4. Nic moc, ale za to nebicko v papulke 😵

culienka
25. júl 2012

mne uz dala inzulin lebo som po ranajkach a obede mala viac nez 7, povedala ze lepsie ked si dam inzulin nez by som mala malo jest 🙂

saricek83
25. júl 2012

tak jsem si ke svačině dala bílý jogurt a do toho jsem si zamíchala borůvky a naměřila jsem si za 1,5h cukr 11 ☹
Vůbec bych nečekala, že tohle borůvky dovedou. Můžete mi poradit nějaký ovoce, který je bezpečnější ?

lucuschka
25. júl 2012

@saricek83 já si dávám nektarinky (60g) nebo jablko (70g) do jogurtu 160g) - na druhou večeři, takže nevím kolik by byla hodnota, ale v dia.jídelníčku by to mělo odpovídat 10g sacharidů za ovoce a 10g sacharidů za jogurt... vyzkoušej, co naměříš 😉

didulka85
25. júl 2012

@saricek83 mozno to bude jogurtom a nie cucoriedkami. Skus na ranajky nieco ine.
Bezpecnejsie su kysle odrody jablka napriklad.

lucuschka
25. júl 2012

Byla jsem ohledně těhu.kontroly u obvodního dr. a když jsem mu říkala, že mi našli těhu.cukr a pak řekla ty hodnoty (lačno 4,8 a za dvš hodiny 8,6) tak říkal, že vůbec nejde o těhu.cukr. a začal mi vykládat, že cukrovka je nad hodnotu 11... myslím ovšem, že byl mimo mísu, protože mluvil chvíli o cukrovce (a já myslím, že mluvil o té normální) a chvíli o těhu.cukr. Myslím, že by kdyby o nic nešlo, tak by mě nepřijaly do té diabet. poradny, ne? 🙂

rejocka
25. júl 2012

ahojte maminky,tak už mám glukomer,mám si merať ráno,obed,večer a pred spaním,pred aj po jedle.Dostala som aj palieriky na moč-no ten som dnes,keď som mala prísť nalačno-cukor-neg a aceton na dva krížiky ☹ ☹ mali ste to?

didulka85
25. júl 2012

@rejocka ja som mala aceton stale na 3 kriziky. S ketonuriou som bojovala cele tehu.

mm_mm
25. júl 2012

@saricek83 Já si dávám pomeranč, mandarinku nebo meruňky

mm_mm
25. júl 2012

@lucuschka Ono se v diaporadnýách těhotným říká, že mají těhotenskou cukrovku, ale ve skutečnosti ty hodnoty většinou odpovídají poruše glukózový tolerance, což je u netěhotných takový představ před cukrovkou...jenže pro těhotný není ani tenhle stav vhodnej, proto se to řeší...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre