Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

erzulik
5. aug 2011

@gianni tak to presne mam aj ja nevydrzim bez jedla dlho

erzulik
5. aug 2011

@lifinka aha uz rozumiem asi by mi siblo z toho, nepytala si sa lekarky ci ti nepožicia? Ak by mne nepozicala ja by som si kupila stoji okolo 20 eur, oplati sa do toho investovat. Ja som uz investovala aj do meracich pasikov 30 eur lebo lekarka mi predpisovala menej ako mala a zistila som to vdaka babam na fore za co im pekne dakujem.
@lucy56 ja som si dnes este nemerala o pol siestej som zjedla 5 lokši tak som zvedava co to bude o 19.30.

erzulik
5. aug 2011

@lucy56 ja si myslim ze kazda jedna tehulka by sa mala tak stravovat ako my.........

erzulik
5. aug 2011

@petapete ty sa mas ja musim k mojej dia chodit kazde 2 tyzdne....

petapete
5. aug 2011

@erzulik - jj, taky myslím, že tahle těhu-cukrovková dieta je vlastně "jen" zdravá strava, kterou by měla přirozeně držet každá těhule...proto taky říkají, že není zbytečný ten zátěžák a už vůbec není zbytečný najet na dietu i při "jen" hraničních výsledcích, protože to prostě nikomu neublíží...Já teda musím říct, že fakt netrpím hlady, spíš naopak, kolikrát mám pocit otrávení, že UŽ ZASE MUSÍM jíst, jako třeba teď jsem si chystala večeři s naprostou nechutí, tak jsem si zas nachystala aspoň celozrnnou bagetku (část) s máslem a játrovou paštikou, protože představa zas se šunkou, vajíčkem nebo něčím podobným - neee😀. Tak to mám nachystaný a v sedm to "jen" sním...pak vydržet do desáté na druhou večeři - kousek pečiva a hrníček mléka a jdu spinkat 😵. Zítra chci měřit, tak uvidíme, jak budou hodnoty...

gianni
5. aug 2011

@lucy56 myslíš po žemlovke? no po nej som si nemerala dala som si len kus,aj dnes trošku,neviem kolko má malé,naposledy mi nepovedal nič,idem v utorok tak ked nepovie tak sa spýtam

petapete
5. aug 2011

@gianni - mě dnes mudra právě připravovala, že kvůli cukrovce bude dělat biometrický měření teď v každé poradně, pro kontrolu, jestli roste tak, jak má a není ani větší (moc cukru v krvi prostupující placentou), ani naopak moc zaostávající v růstu (špatná nebo zhoršená funkce placenty), tak jsem za to ráda, že si to bude hlídat🙂

gianni
5. aug 2011

@petapete no to je super,mne zase doktor bral minule krv na hemoglobín tak som zvedavá či som sa polepšila 😉
ináč teraz po večeri 7,5 ani nepamätám kedy som tolko mala myslím že mávam menej,ale som sa nehýbala bo som pri mame a malý má teplotu tak sedím pri pc a strážim malého

petapete
5. aug 2011

@gianni - já si chtěla změřit po večeři (dala jsem si fit-bagetu z Kauflandu, je zrníčková, ale není to takový to tmavý pečivo, tak jsem chtěla zkusit, co udělá s glykémií), ale jsem dnes tak otrávená ze všech absolvovaných odběrů (v poradně 4 zkumavky, na diabetologii nejdřív z prstu a pak tři zkumavky), že jsem prostě nenašla dost vůle se znovu píchnout i jen do toho prstu😀

lucy56
6. aug 2011

@erzulik mas pravdu tiez sa mito zda ako dobry system,netrpi clovek hladom,jem pravidelne,co som predtym nerobila, a este mam dobry pocit ze malemu davam len same vyzivne potraviny

petapete
6. aug 2011

Tak já dnes na lačno 5,4, takže dost hraniční😖, po snídani pak 6,4, takže to by bylo už ok, ale ta lačná se mi moc nelíbí, raději bych teda nižší😀. Na oběd dnes bude "španělský ptáček" (zabalila jsem do nich jen povolený věci - šunku, cibuli, papriku, vajíčko a bez hořčice) s rýží, bude i dezert ta "dia panna-cota" (doufám, že mi půjde vylovit z formiček😀, akorát teda není tak hezká, jak měla být, protože to by byla příprava na dva dny - jeden by musel vychladnout ten broskvový vršek a druhý den pak šlehačka...tak je to takový promíchaný, no ale snad to bude jedlý😀

erzulik
6. aug 2011

@gianni ja po vcerajsej veceri 5 loksi s maslom 5,9 to som necakala

petapete
6. aug 2011

a já po obědě - ten ptáček, 120g rýže a dvě malinký ty panna coty s broskvovým želé (vše bez cukru, docela se to dá jíst😀) měla 4,7, ty denní hodnoty mám parádní, akorát to ráno mě zlobí no a to hlavně teda ta lačná, která je fakt na hranici...

gianni
6. aug 2011

@erzulik no super
ja som bola s malým na pohotovosti a že angína tak dúfam že dačo nelapím
ja si teraz nemerám na lačno každý den, bo mám málo prúžkov na mesiac mi to nevydá tak len sem tam si odmerám
dnes budem mať na večeru bryndzovú pomazánku a pol kaiserky a ešte nejaké zvyšky od mamy (kelové závitky v ryžovom liste)

lucy56
8. aug 2011

ja som cez vikend nemerala a netusim ake som mala hodnoty lebo sme grilovali v sobotu cely den na zahrade, sice som jedla len maso a zeleninu,ale zas dost casto a neodpustila som si asi 2 kusky kolaca ribezloveho, v nedelu uz som sa drzala lepsie, dnes v pondelok meriam tak uvidim ako bude, inak co som mala na poradniach vysoky tlak 140/90, hranicny uz na diagnozu gestoza, tak som si robila cez vikend doma profil na tlak a mavam skor nizky doma v klude, 116/60, max 120/70, skoda ze diabetologicka mi bez predchadzajucich vysetreni a overeni si mojho tlaku doma nasadila tabletky na tlak,keby si ich dam aj ma svihne o zem, pekne je na tom to nase zdravotnictvo

petapete
8. aug 2011

@lucy56 - jj, s tím tlakem vítej do klubu 😎 . Já naposledy v poradně naprosto šílený tlak (jednak jsem byla "uřícená", pak odběry krve, navíc jsem řídila přes Brno v ranní špičce - nejsem moc vyježděná, pak mě čekala ještě kontrola na diabetologii + s M. na převaz ruky...takže prostě ve stresu a tlak děsný..., přitom doma stejně jak ty píšeš - max. do těch 125/75, spíš nižší, bývá mi i docela často mdlo právě z nižšího tlaku - obzvlášt v tom dusným hnusným počasí, co teď pořád je...). Já budu měřit až ve středu, měřila jsem v sobotu, tak ať si prstíky taky odpočinou...V tu sobotu jsem zkusila na večeři párky, co mají ve složení napsaný i cukr, snědla dvě nožičky, krajíc chleba typu Šumava a zeleninu a za hodinu glykémie 7,1, takže jako teda nic moc😖, ale prošlo to...takže už žádný moc experimenty asi raději dělat nebudu, kdyby se to mělo ještě zhoršovat...Je teda fakt, že jsem se po té večeři mohla trochu hejbat, to jsem seděla celou hodinu na pohovce a byla ráda, že jsem ráda😀

lucy56
8. aug 2011

@petapete mne tiez skor byva na odpadnutie a neumerne sa mi zvysi az v ordinacii, zas som ho mala dnes hrozny, ked mi ho sestricka merala, a doma uplne ok, mne asi aj to prostredie nemocnice vadi, tie skarede steny, bielo zelene a tak, gynekolog je ok,ten povedal ze nemusim tabletky brat, a kontrolovat si ho doma priebezne ale horsia je diabetologicka, ta chce aby som jedla tabletky silou mocou a diagnozu syndrom bieleho plasta neuznava,tak neviem co jej poviem ked pridem do ordinacie a budem ho mat znova vysoky, pisem si aj hodnoty tlaku tak jej ich ukazem
a k tej veceri, ved mas do 7,2 tusim povolene,takze si ok, stale, ja dnes ranajky ok obed uvidim o chvilu

ilonne
8. aug 2011

Ahoj holčiny, tak glykovaný hemoglobin se mi odminule zvednul z 3,4 na 3,7. No je to o pět týdnů déle, tak to asi není nejhorší výsledek. Pořád mám málo bílkovin, musím si něco koupit v lékárně.
@lucy56 @petapete Tak s tlakem jsem na tom podobně. U doktork vyšší a u Apolináře jsem ho vždycky měla v pohodě, páč tam o nic nešlo.

lucy56
8. aug 2011

@ilonne podla mna super vysledok ten glykolovany,este aj bielkoviny tam dokazu zistit, to ma asi vela ludi s tym tlakom u doktora,ja to mam dokonca dedicne po mamine ta tiez vysoky tlak u doktora a teraz cez vikend ked si ho merala mala nizky

petapete
8. aug 2011

@lucy56
@ilonne - jj, to je klasický "syndrom bílýho pláště"😉. Já to budu mít zas nejhorší rozhodně v porodnici, protože tam jsem u Lukáše měla furt nějaký problém a vlastně týden poté, co si mě převzali do péče (u gyndařky celý těhotenství naprosto bezproblémové a idylické), tak vyvolávali porod, protože jsem tam z nich byla tak vystresovaná, že mi tlak lítal do neuvěřitelných hodnot😖. Holt "fabrika" no...

@ilonne - tak ten glykovaný je pořád fajn, ne? Mě brali krev teď v pátek a výsledky budu vědět až 5.9., až půjdu na další kontrolu...přijde mi to teda dost pozdě, no ale tak asi vědí, co dělají...i jsem si říkala, že bych se mohla nechat nabrat od taťky a ať mi to nechá stanovit on jako praktik...no uvidíme...A nejsi třeba anemická? To údajně taky falešně zvyšuje glykovaný hemoglobin a bývá to v těhu velmi častý jev...

lucy56
8. aug 2011

@petapete mna sa dnes akurat na to pytali ze co budem robit v porodnici, to fakt netusim , hadam mi to nestupne na nejaku hroznu hodnotu, ale ja si myslim ze ked porodim a opadne zo mna stres z porodu a tych neustalych vysetreni, tehu cukrovky tak tlak sa vrati do normalu, proste mi je blbo uz z toho prostredia tam, najhorsie je ze to nejde vedome ovplyvnit a nejako sa ukludnit, akurat som si objednala domov tlakomer, nech mame vlastny lebo momentalne mam pozicany a ten na zapastie len a tie su asi menej spolahlive ako manzetove

petapete
8. aug 2011

@lucy56 - no mě to v té porodnici dělalo hlavně proto, že tam pro mě bylo fakt maximálně stresující prostředí - přišla jsem na první monitor a hned z toho měli děsný problém, protože Lukáš byl extrémně klidný mimino - už v břiše a vydrželo mu to i po porodu, takže spal, oni na něj troubili do břicha, to se vždy děsně leknul, strašně sebou cuknul...já z toho vystresovaná...hned po prvním monitoru mě hospitalizovali, že se musí udělat oxytocinový zátěžák, že prostě se nehejbe...takže přes noc v nemocnici (poprvé v životě), vše v pořádku, tak mě druhý den propustili, ale objednali vlastně obden na další monitor...ten byl kupodivu ok, ale zas se jim cosi nelíbilo...no resumé - týden po prvním monitoru se jim prostě nelíbil tlak (celý těhu v průkazce jsem měla tlak kolem 140/90, vše v pořádku, tam jsem měla 145/95, což bylo úplně v pohodě vzhledem k tomu, jak jsem z toho fakt byla vyklepaná...takže mě znovu přijímali, nechali mě v březnu celý dopoledne čekat v přetopené čekárně na tvrdé lavici, pak se děěěsně divili, že mám trochu oteklý kotníky - v zimních botách, ve vedru té čekárny...fakt idioti no...a zas překvápko, že tlak vysoký...tak prý prošetření na vyloučení preeklampsie - odpoledne konečně na pokoji, měla jsem dělat 24-hodinový sběr moči na stanovení bílkoviny...došla MUDra, co mě přijímala a řekla mi, že vzhledem k tomu, že jsem vlastně v termínu (10dnů před oficiálním termínem), takže už mě asi domů nepustí, spíš se to dovyšetří a nachystá a v pondělí (byl čtvrtek) se zkusí vyvolávat porod...no hned poté došla sestra a měřila tlak - fakt debilové, co čekali asi po takové informaci za hodnotu, že..takže 150/100, což pořád tak nějak víceméně odpovídalo tomu, co se dalo čekat...jenže se vyměnili služby, došla noční doktorka a ta prostě pos.ala, co mohla, začala, že hned jdeme chystat na vyvolání, že ten tlak leze nahoru...takže mi zavedla tyčinku na roztažení hrdla (jsem byla furt skoro zavřená), mě během hodiny rupla voda a bylo vymalováno...takže z toho, kdy si mě převezme porodnice, mám teď opravdu nerva už teď a myslím, že mi ta představa zvyšuje tlak už teď, skoro dva měsíce předem😀

lucy56
8. aug 2011

@petapete fuu tak to su riadne silne zazistky z porodnice, oni podla mna niekedy vsetko riesia hrrr bez ohladu na faktor psychiky, moj maly je tiez skoro stale kludny, hybe sa hlavne vecer, cez den len sem tam a rano skoro vobec, takze netusim ako dopadnu tie monitory... to sa musi babo hybat aby nieco namerali? tak to netusim ako ho preberiem, sa hovori ze niecim sladkym,ale to asi u nas nehrozi, clovek aby nemal strach z doktorov ked polovica z nich su total blbci, ved aj moj doki si tajne mysli ze ho s tym tlakom klamem alebo ze sa mi to bude este zhorsovat, takze sa musim sledovat a ked by to stupalo tak zacat tabletky uzivat

petapete
8. aug 2011

@lucy56 - jj, přesně tak - sladký u nás nehrozí😀. Já třeba dnes už (jako "protřelá druhorodička"😀) bych tu MUDru neposlouchala a neodkejvala jí to tak okamžitě, prostě bych řešila, proč tak najednou,...jenže holt s tím člověk vůbec nepočítá a má přeci jen snahu tomu doktorovi věřit, že dělá to nej...pro tebe a mimino...). Já jsem te´d hlavně děsně šťastná, že moje gyndařka má monitor u sebe v ordinaci (při příští poradně už budeme první natáčet), takže to bude přeci jen víc v klidu, že to tam budu znát/ona mě zná celý to těhotenství...tak si myslím, že to bude víc v klidu, než v té porodnici rovnou...jsem objednaná na 13hodin, tak jsme si už dělaly srandu, že to mám akorát termín oběda, takže si vezmu sebou krabičku a buď před nebo při napojení na monitor to zblajznu, že to by ho mohlo probrat a monitor by vypadal ku spokojenosti všech😀. Mimčo by se u něj mělo hejbat, aby šlo nějak hodnotit ty různý parametry v době jeho bdělosti (srdeční frekvenci, činnost dělohy,...), prostě když spí, tak tohle nějak moc nepoznají asi...Ono s tím tlakem - nejde o klamání, ale spíš o to, že se to opravdu může zhoršovat...jenže třeba kamarádka měla tlak normálně v těhu ke konci 180/110 (to už při braní prášků) a normálně to sice hlídali, ale rozhodně kvůli tomu nijak nestresovali ani ji, ani s vyvoláváním porodu,...a ne, že se jednorázově tlak zvedl v obou hodnotách o pouhých 10mmHg a už by panikařili a začínali vyvolávat (při tlaku bez jakéhokoli ovlivnění medikací...). Proto jsem teď fakt ráda, že - vzhledem k tomu, že už má člověk trochu ztrátu iluzí, jak to chodí - budu mít domluvenýho toho porodníka přes přednostu od mamky, který se s ním zná a který si mě "ohlídá"

lucy56
8. aug 2011

@petapete urcite je treba mat radsej niekoho dohodnuteho alebo rodit u niekoho kto ta pozna cele tehotenstvo, ja hadam budem mat pri porode tohto gynekologa co k nemu chodim, on je primar v nemocnici a aj na poradne tam chodim pravidelne takze presne vie co vsetko treba u mna odsledovat a jemu jedinemu aj verim a s tymi monitormi, budem musiet nieco na toho mojho maleho vymysliet, co viem zatial ze funguje ked mu pustim hudbu, mame vbracne lehatko a tam je ten pristroj co vydava hudbu tak to ked mu pustim sa zobudi,asi si to tam preventivne zoberiem, mozno to pomoze

petapete
8. aug 2011

@lucy56 - mě teda teď medvídě se pěkně budí po kávě - dělám si vždy k dopolední svačině slabý nescafé (jen jednu ne plnou lžičku kávy), naleju si tam vždy tak deci smetany ke šlehání (krásně mi to uspokojí chutě na sladký 😵) a většinou potom začne medvídě řádit😀 - teda ne nějak moc dramaticky, ale začne se hejbat🙂

lucy56
8. aug 2011

@petapete vidis hej aj u mna kava funguje, tiez iba slabu nescu s mliekom si dam a potom sa zobudi,tak aj to sa da skusit ked tam pojdem

petapete
8. aug 2011

@lucy56 - jj, vzít si třeba do takovýho toho termohrnku sebou a před monitorem to vypít, to by mohlo zabrat...kamarádka si chválila tyčinku Kofila, že u nich zabrala - ono čokoláda + ještě kávová😀, jenže to my holt nemůžeme...

lucy56
8. aug 2011

@petapete dik za radu,to si zoberiem urcite zo sebou,lebo ako ich poznam v nemocnici nedaju si vysvetlit ze maly je kludne babo a zacnu stresovat tak ho radsej od toho usetrim preventivne, nebyt konika a bab tu tak polovicu veci neviem,je super takato stranka kde si mozu samotne zeny vymenit skusenosti

petapete
8. aug 2011

@lucy56 - no já když si vzpomenu, jak na něj tím zvonkem troubili a jak sebou vždy cuknul, jak se chudáček děsně leknul, to na mě působilo děsivě☹. A on sebou škubnul, naštvaně se "otočil", zavrtal a chrápal dál, takže troubili třeba několikrát a k aktivitě ho tím stejně nedonutili, no děsný psycho☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre