Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mimys
17. okt 2011

@gianni tak to ja se teda do tech 8 nevejdu :-/ teda alespon ne vzdycky :-/
jestli se to da resit tabletkami, tak je to jen dobre... desim se toho, ze by mi zase dali inzulin :-/
@lucy56 gratuluju, že ti to takhle vyslo a ze jsi ted v pohode... my s gianni jak to tak vypada, budeme jeste bojovat. snad se podari alespon bez inzulinu... s dietou se uz tak nejak zacinam smiřovat... chjo, no :-/

gianni
17. okt 2011

@ivavec pila som väčšinou čistu vodu s citronom,teraz vodu bez citrona kvôli malému,čaje čisté,to je asi všetko proste nič čo by bolo ochutené

@mimys neboj na to aby sme si pichali sme ešte daleko,ale tie tabletky nás možno neminú,ale berie ich strašne vela ludí dokonca aj môj gyndoš povedal že berie na cukor tabletky,človek by nepomyslel kolko ludí má problém s cukrom a tiež by som chcela vedieť kolko by mal normálny človek hodnotu ked sa tak fajne napapká 😉 ,bože ked si predstavím kolko som sa ja vedela najesť a tých sladkostí a teraz nič len diéta tak ma ide švihnúť,pozerám na hodinky aby som mala aspon ten 2-2,5 hod.odstup medzi jedlami a stále vymyslať čo si spraviť jesť

icub
17. okt 2011

@gianni pri tom jedeni mi hovoris z duse cit.:ked si predstavím kolko som sa ja vedela najesť a tých sladkostí a teraz nič len diéta tak ma ide švihnúť,pozerám na hodinky aby som mala aspon ten 2-2,5 hod.odstup medzi jedlami a stále vymyslať čo si spraviť jesť....
@dievcence po akom case si meriate cukor?
neviem kto sa to tu pytal, kym som sa dostala na poslednu stranku... no ja som mala taku zaludocnu viruozu, dr. na diabetologii mi povedala, ze mozem aj to, co mi predtym zakazali, mohla som vsetky potraviny ako keby som tehu cukrovku nemala = banan, tycinky....

eyael
17. okt 2011

@ivavec - já třeba mám alergii na citrusy, takže citron do vody nemůžu. Tak piju vodu, čaje neslazené, caro neslazené, občas do velkého džbánku vody trošičku přírodní šťávy z ovoce 🙂 ale já uvidím, co mi řeknou v poradně, jdu tam poprvé zítra. To holky jsou tu zkušenější 🙂

eyael
17. okt 2011

@icub - to jsem byla já, dík 😉 jdu do poradny teprve zítra poprvé, ale řídila jsem se selským rozumem - stejně jsem mohla tak málo věcí, že jsem si prostě ten banán dala. Když to vydrželo do teď tak se ty dva dny průjmové diety taky nic nepo... 😕

eyael
17. okt 2011

holky, stejně nechápu, jakto, že mám cukrovku - po sladkém netoužím, raději si dám uzeninu nebo něco slaného 🙂 což samo teď v těhu taky moc nejde, že bych si dala zavináče 😀 ale čokoládě neholduju, dorty nemusím, colu a podobné nepiju, ovoci moc nedám, protože po něm teď v těhu zvracím... tak z čeho mi sakra ten pitomý cukr vyskočil?! Možná jen blbě udělal ten test a po prvním týdnu v poradně budu v pohodě 😉

lucy56
18. okt 2011

@eyael pozor sacharidy su naozaj vo vsetkom, teda vela ich je v prilohach, ako zemiaky,ryza, chlieb, pecivo, udeniny su prisladzane,kecup, horcica ,majoneza, ked som zacala studovat etikety az som sa zhrozila kde vsade je cukor, a to ze mas cukrovku znamena ze telo nevie vytvorit dostatok inzulinu na spracovanie cukru nie ze by ti malo viac chutit sladke

eyael
18. okt 2011

@lucy56 - no já jen že tu všechny zmiňujete, že jste si musely odříkat sladké a jak vám to chybí 😉
přílohy samozřejmě jím, pečivo taky, co jiného by taky člověk měl jíst kromě masa a zeleniny/ovoce, uzeniny skoro nekupujeme, hořčici-majonézu ani kečupy nejím... Podle mé internistky mám jen horší vstřebávání inzulínu, nazvala to inzulínová rezistence (?) - existuje vůbec něco takového? no uvidím, co se dozvím v poradně, musela jsem jí odložit na čtvrtek - nemá mi kdo hlídat, dcera jde po nemoci do školky až ve středu...
na druhou stranu - takovou dávku sladkého najednou co jsem musela vypít při tom hnusném testu za normálních okolností přeci nikdo dobrovolně do těla nedostane, zvedal se mi z toho žaludek 😝 😉

lucy56
18. okt 2011

@eyael to s tym testom som tvrdila aj ja ze je to blbe aby sa to takto robilo,ale vraj kto ma spracovanie cukru v pohode tak hodnoty ma normalne, to ze mas len glukozovu intoleranciu je miernejsia forma, staci ti dieta, nemusis na inzulin, a tie prilohy potom treba vazit aby si neprekrocila 250 g sacharidov na cely den, dobre je popisana dieta na tehotenskacukrovka.cz

evian78
18. okt 2011

@vika34 ja si pichám 2-2-2 a tiež si stále meriam cukor. a čo kleslo ti to? koľko si mávala bez inzulínu?

eyael
18. okt 2011

@lucy56 - jj, dívala jsem se na ty stránky, zatím se podle nich snažim jet, než dojdu přímo do poradny. U nás na gyndě ten těhu cukrovkový test dělají špatně, vůbec neměří hodnotu po jedné hodině, navíc ženy pošlou z ordinace pryč, že se můžou projít a přijít až za 2hodiny. Já tedy nikam nešla, bylo mě z toho blivajzu zle, ale byly tam ženy, které se normálně projít šly 😒
jestli jsem to pochopila správně, tak mi v té poradně půjčí na týden domů glukometr a budu pravidelně měřit po jidlech a hlavně po hodině a pak se teprve uvidí jak to skutečně mám...
jak ti vychází hodnoty?

lucy56
18. okt 2011

@eyael ano mala by si dostat glukomer a merat doma po hlavnych jedlach,ja uz nemeriam, uz som po porode,maly zdravy donoseny, nie velky, ziadne nasledky z cukrovky a ja som mala po porode normalne hodnoty cukru,ale inak som mala hroznu hodnotu na zatazovom 11.9 takze strasli ma inzulinom ale dala som prisnu dietu a bolo to ok

eyael
18. okt 2011

@lucy56 - tak tos měla docela vysoké 😕 já měla po dvou hodinách 7,95. Jsem docela zvědavá, jak to bude vycházet při měření v čase...

callex
18. okt 2011

ahojte..ja som vcera bola v soku...vecsinou mam ranne hodnoty nalacno nieco do 3...a vcera rano 6,1.tak som si diala dietne ranajky..nesladeny cierny caj a celozrnny domaci chleba s maslom jeden krajec..a bud po 90minu. som mala 12.skoro mi oci vypadli na to cislo.tak som bola vcera zufala ze som uz nevedela co mam jest...isla som sa potom prejst a pohyb to stiahol na 6.potom to uz bolo ok.ale dala som si este jednu prechadzku na vecer.
baby ako to riesite ked vam to vyskoci aj po ,,dietnom jedle?,,

vika34
18. okt 2011

@callex
to ti robí ten chleba,aj ked je celozrnny aj tak je tam veľa cukru,a ináč sa máš ako?
@evian78 ja meriam dve hodiny po jedle,a odkedy mám inzulín sa mi stalo,že som mala dva razy nad 7,čo mi lekárka hovorila,že je hranica ,ale to som zjedla jeden kúsok štrúdle ,tak asi z toho,ale ináč mi to nejak nekleslo,ale zase som trochu povolila v tej diete,ja som hladná stále a niekedy už pred jedlom mám nad šest,lebo každú chvilu do seba niečo hodím

evian78
18. okt 2011

@vika34 mne to po inzulíne kleslo do tých 5. Ale nedržím žiadnu dietu až na tie cukry... nebudem predsa hladovať s bábätkom, proste len nejem sladké...

werumka
18. okt 2011

@callex Ahoj, pokud máš dlouhodobě ranní lačné hodnoty do 3, tak to je poměrně málo. Hraničí to s hypoglykemií a po určité době na to tělo zareaguje tak, že naopak jsou ranní lačné hodnoty vyšší. Nemůže za to jídlo. Zkus si večer před spaním vzít trochu jídla, abys neměla pak takové reakce. Zkontroluj ráno ketony z moči, ať máš jistotu.

ivigirl
18. okt 2011

Ahoj holky, tak jsem vyfasovala inzulin 😨 😖 hodnoty stále vysoké ať jsem jedla co jsem jedla a držela jak chtěla dietu, hodnoty vysoké. Jsem z toho mimoň celkem, moc infa najednou, inzulín se píchne jen když mám vysokou hodnotu, že? Mám si píchat 4dávky. Děkuju moc za odpovědi

callex
18. okt 2011

@vika34 v tom chlebiku nie je cukor..je to doma peceny chleba..svokra ho robi a pomer celozrnnej muky je vecsi ako hladkej..dalej su tam len kvasnice a troska soli a voda.dnes som mala zase 10 po celozrnnej bagete tak uz neviem co ranajkovat.a za vcerajsok som zhodila kilo.inak mi pribudli krcove zily tak sa snazim dovolat a objednat na cievne.
@werumka vecer si este nieco dobkam.ak mam dobry cukor dam si odporucanu gramaz jablcka.ako sa kontroluju ketony?..to mi nik nekazal. 😕

werumka
18. okt 2011

@callex Jakou glykémii máš před spaním? Ketony se kontrolují pomocí testovacích proužků do moči - dají se koupit v lékárně, nebo Ti je dají na diabetologii. Ketony v moči značí přechozenou hypoglykemii, nebo příliš nízký cukr v noci.

callex
18. okt 2011

@werumka pred spanim som si este nemerala..ale raz co som si merala okolo polnoci tak som to mala v norme.okolo 4-5.nepametam presne a cisielka mam ulozene v inom pc.zajtra mam diabetologiu..budu mi robit este nejaky odber krvi a konzultacia merani.tak som zvedava.a spytam sa aj na tie pruzky.och to je vsetko take zlozite okolo tej cukrovky.

werumka
18. okt 2011

@callex Zkus se zeptat, uvidíš, co Ti řeknou. Podle mojí zkušenosti je mezi 4-5 před spaním málo, spíš bych to držela kolem šesti, aby to pak ve spánku nepadalo.

callex
18. okt 2011

@werumka nezvysuju hodnoty aj myslienky na jedlo? 😀 o 14 som merala po 90minutach po jedle a mala som 6,2.teraz nalacno 7,2.a nic som medzitym nejedla.iba pila lucku mineralku.to uz mam potom depku ze co mam vlastne jest?a to som mala fazulovu polievku s domacimi rezancami.za jeden jediny tanier.to sa mam cely den prechadzat aby som mala normalne hodnoty? 😕

adetka
autor
18. okt 2011

ja si obcas meriam po jedle aj z troch prstov... a obcas mi vyjdu hodnoty z rozdielom aj 1,0... tak potom priemerujem 😅

vika34
18. okt 2011

@callex no to si tuším na tom horšie ako ja aj ked si pichám inzulín,lebo čo som pochopila mi dr.dala ten inzulín pre istotu,kvôli tým predošlým potratom a neboli tie hodnoty až také hrozné.A teda sa mi nedarí ani chudnúť,zase som pribrala kilečko,síce mi to nejde až tak hore ,ale rozhodne nechudnem.Držím palce k diabetologičke,predsa ja to už mám za chvílu,tak už nemám z toho taký stres,nejako to dobojujem a dúfam,že všetko bude o.k. a nebude to mať žiadny vplyv na bábo,ked tie hodnoty nie sú až také zlé,keby som nebola tehotná,tak by som dokonca bola na 90% v norme

ivigirl
18. okt 2011

@vika34 Ahoj, prosim, jak často si pícháš inzulín a po měření? Jen když je vyšší? Děkuju, dnes jsem vyfasovala inzulín a jsem z toho zmatená. Cukr si ám měřit před a po jídle, ale nějak mi vypadlo, jak často píchnout inzulín, jsem momentálně na 4 dávkách.
Děkuji moc

callex
18. okt 2011

@adetka tak to uz je aka sila ze tri rozne hodnoty z troch prstov.
@vika34 a ten iznulin potom po porode ked budes mat hodnoty dobre vysadis?ja sa bojim aby mi neprischol.lebo mame v rodine cukrovku..mama mojej mamy a aj mojem mame obcas vyskoci.sa bojim ze aj ja zajtra odidem s inzulinom od dokyny.

vika34
18. okt 2011

@ivigirl pichám si 3 razy denne pred jedlom ráno 2 jednotky a na obed a večeru po 4 jednotky,nerozumiem čo myslíš ,že si na 4 dávkach ,to znamená,že si picháš 4 jednotky,alebo si máš pichať 4 razy denne
@callex
to ani nesranduj,že by mi ten cukor mal ostať aj po pôrode 😒 .Ja sa spolieham na to ,že tie hodnoty nie sú až také zlé a verím,že je to ozaj iba tehot.cukrovka ,čo som čítala,táto cukrovka zmizne vždy po pôrode ,nezmizne iba cukrovka ,ktorá zhodou okolností vypukla počas tehotenstva a nebola vlastne tehotenská,ale vlastne normálna a ja pevne verím a dúfam,že u mňa je to tá tehotenská,lebo by ma piclo 😠

callex
18. okt 2011

@vika34 no kdovie ci nebudem ten pripad ze cukrovka vypukla pocas tehu,.kedze pred rokom a pol som mala hodnotu 6,99 po zatazi.

vika34
18. okt 2011

@callex
no budem na teba myslieť na zajtra

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre