Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

silviadaisy30
22. apr 2011

@gianni 😒 no tak uz aj ty 😒 mne to pred tyzdnom zvysili na 6 jednotiek ale ja si picham len pred spanim,ale zatial sa nic nezmenilo za ten tyzden som mala ist pod 5.0 a nic,nejako to nezabera,nechapem .....a tiez si pichas do nohy?

gianni
23. apr 2011

@silviadaisy30 hej pichám si do stehna,to máš dobre ked len pred spaním si picháš ,skúsim sa aj ja spýtať či nemôžem naraz večer,mne to podelila po 2 jednotky ráno ,na obed a večer,zajtra si mám merať glukomerom tak dúfam že niečo kleslo,povedala že môžem jesť všetko až na sladké a chlieb menej ako mi chutí

silviadaisy30
24. apr 2011

@gianni inak mne ostavaju take flaky od pichania,najprv to vyzera ako keby ma nejaka osa pichla a potom mi tam ostane flak,aj tebe?no od predvcera si picham 8 jednotiek,do utorka to musim sledovat ci mi zas velmi neklesne cukor,zatial mi skace prve rano nic a druhe zas velmi nizka hodnota, 😒

gianni
24. apr 2011

@silviadaisy30 no také bodky ako od osy mám ,ale fľaky zatial nie,no dnešný den bol v hodnotách najhorší,ráno na lačno 9,2 potom vyše 10 a za obedom 18,2 som myslela že ma porazí som sa riadne aj zlakla,neviem kedy sa mi to začne znižovať,do vtedy aj porodím,tebe tak velmi zvykne klesnúť?

silviadaisy30
27. apr 2011

@gianni tak to mas teda poriadne vysoke,nechapem, 😒 mne to po jedle zvykne klesnut ale iba ak sa vela hybem,...ale sak ty mas uz na lacno strasne vysoke hodnoty....inak by som mala mozno aj ja ale vecer uz nejedavam jogurty ani ovocie,sem tam melon...inak mi ani s inzulinom cukor neklesne....a co vlastne jedavas ze ti tak cukor vyskakuje?

gianni
27. apr 2011

@silviadaisy30 dnes som bola zase v dia poradni ked som volala že mi to neklesá,čakala som aj nejakú konkrétnejšiu diétu,ale nič iba zvýšenie dávky zo 6 jednotiek na 10,raz mi po ranajkách (suchár s maslom a redkvičkou)vyskočilo na 14,5 tak som sa spýtala či nemám jesť ten chleba to je z múky a vody a ona že mám jesť všetko že teraz musím len s mierou a okrem sladkého a tomu budeme prispôsobovať inzulín,ja už fakt neviem,ale včera po večeri(peč.kačka+surová kaslá kapusta) som mala ukážové 5,7
jogurty nejem bo sladké nemôžem a čisto biely nemám rada,ty sa ako stravuješ?počítaš sacharidy či ako? pracuješ či si už doma?

silviadaisy30
28. apr 2011

@gianni ahoj ja som akurat dnes volala do dia poradni nadiktovala moje hodnoty,a vraj je to ok 8 jednotiek pred spanim az dovtedy pokial sa mi nezacne zvysovat cukor na lacno,,,ja jem normalny tmavy chlieb,a teraz cez velku noc aj normalny biely som jedla,ale nic sa nedialo,ziadne zvysenie akoby si ten organizmus zvykol,ze dostava stale to iste,,mozno nemam az taku pestru stravu ale jem aj zeleninu aj ovocie,aj sladke ale musim sa hybat, 😠 no napr.dnes na ranajky som mala 2 krajce chleba s maslom velkonocna sunka,1 uvarene vajce a 1 cela paprika a 1 a pol hodiny po jedle 105mg je to asi 5.8mmol podla tabulky,ale ak si dam napr zajtra to iste na ranajky tak hodnota bude ina,podla toho aky cukor mam na lacno uz to mam odsledovane,ale da sa povedat ze som velmi obmedzila cestoviny,zemiaky a ryzu skoro na minimum,ale este nikdy som nejedla tolko mäsa ako teraz.inak ja mam ten glukomer,a meram 4krat za den 😒 .Ja som doma uz od zaciatku.,,ja som robila casnicku,a tu v rakusku je taky zakon ze nemozem pracovat kde sa fajci,a zamestnavatel mi neposkytol ziadne nahradne pracovne miesto,tak som doma. 😀 nieco take ako na sk ked su zeny na rizikovom,,,len ja som uplne zdrava 😀 dobre ze to takto vymysleli....sa vytesujem

gianni
28. apr 2011

@silviadaisy30 ahoj,tak ja sa teraz snažím napr.na raňajky 1 gr.rožok,maslo,šunka a viac zeleniny ako predtým,tiež som zistila že lepšie je menej príloh,ale je to tažké,proste k mäsu sa mi to pýta,ja zatial pracujem,glukomer mám aj ja,ale mám si merať tak 1-2x do týždňa ,ale zo zvedavosti si sem tam odmeriam aj pomimo,ako dlho žiješ v Rakúsku?

embabuli
29. apr 2011

@gianni kysla kapusta mne robila zazraky s meranim cukru po jedle..nechces skusit si ku kazdemu, kde mas vyssie hodnoty, dat trosku kyslej kapusty?
ak sa da teda 🙂
len taky experiment, lebo ona zevraj velmi znizuje cukor, mozno by si mala tie hodnoty lepsie...

dai
29. apr 2011

ahojte,
ake ste mali prosim tie hodnoty pri gtt teste , ktore si musite pichat inzulin?
ja som mala gestacny diabetes pri malej, nastastie vsetko dobre dopadlo a stacila dieta... teraz mi robili test na gynekologii, potvrdila sa opaet cukrovka, len neviem hodnoty☹ na diabetologiu idem v pondelok, tak sa tesim ☹ dufam ze opaet bude stacit dieta, aj ked pri mojom momentalnom chtici po sladkom si to neviem jasne predstavit 😔

gianni
29. apr 2011

embabuli: hej ako som vyššie spomínala v príspevku tak ked som mala na večeru kačicu a kyslú kapustu tak ukážkových 5,7,asi budem jesť tú kapustu ku každému jedlu 🙂 aj ked sa mi stále žiada k mäsu aj nejaká príloha,to sa musím velmi premôcť aby som zjedla len mäso a zeleninu,potom sa tak dobre nenajem,bola som zvyknutá sa vždy dosť najesť

gianni
29. apr 2011

dai : ja som mala 8,9 12,6 10,9 no škoda že nevieš výsledky a hádam ti bude stačiť diéta, no ja sa strašne musím premáhať lebo ja som tiež velmi na sladké a ked dávam niečo synovi sladké tak si len tak utieram sliny,dúfam že to všetko potom prejde a doženiem to so sladkosťami 🙂 , zvýšený cukor som mala aj pri prvom tehotenstve po tom teste,ale dalej sa to neriešilo ,tak neviem či to prešlo ,ani diétu mi nedali,nič,niekedy si myslím či som nemala zvýšený cukor po celý čas po pôrode

silviadaisy30
29. apr 2011

@gianni ahoj,ja to celkom nechapem ako je to na SK ze tym doktorom staci len tak ako si ty meras 2 krat do tyzdna,a mas tie pruzky ku glukomeru zadarmo ale si to musis sama kupovat?nejde mi to do hlavy. 😒 my to tu mame zadarmo tak asi preto si mozem merat cukor aj 10 krat za den,,,len prsty uz mam take dopichane ze az ☹ no ja to zijem uz 7 rokov,uz som si zvykla,najviac my tu vyhovuje socialny system a doktorov si tu nemusime podpladcat,ku porodu ako na SK,ja by im nedala ani korunu,.toto mi najviac vadi u nas na SK.Tu su pri porode porodne baby,a doktor iba na zavolanie ak sa nieco komplikuje alebo pri operciach,,,ak niekto chce moze si kludne vybrat len jednu porodnu babu a si ju zaplatit ale je to vsetko oficialne a nestrkaju sa nikomu peniaze do vacku....

gianni
29. apr 2011

silviadaisy30: no prúžky som zatial dostala zadarmo 100ks,ale potom neviem ako to bude ,niekde som čítala že nejakej babe dali prvé zadarmo a potom si musela dokupovať tak uvidím,lebo to zase nie je lacné, ale ako som písala meriam si pribežne lebo mi to nedá a som zvedavá či mi to klesá alebo stúpa, no ja doktorom nedávam nič ani to neviem,rodila som pri tom , kto mal práve službu ale je pravda že tu sa to tak robí že každý podpláca,ved sami ludia si na to doktorov naučili a oni už čakajú ako supy kto kolko dá

lemurko
29. apr 2011

Ahojte, baby ste tu nejake z Bratislavy? Dai? Kam chodite na diabetologiu? Mne vysli vyssie hodnoty a moja dr. ma poslala na diabetologiu, ale dala mi meno pani doktorku Tošerovu, mala vraj ordinovat na Mickiewicovej - ale tam som volala a uz tam nepracuje a ako tehotnu ma tam nevezmu. Neviete nejaku ambulanciu kam ist? Pripadne nejaky kontakt na tu pani doktorku Toserovu? Dakujem
Inak hodnotu pri teste som mala po 2 hodinach 8,1.

silviadaisy30
30. apr 2011

@gianni tak to som rada ze aj ty mas takyto nazor 🙂 na podplacanie,,,a mas pravdu ze si to ludia tych doktorov sami takto naucili....ja som pozerala tu u nas v jednom obchode stoja tie pruzky 20eur ale neviem presne kolko ich tam je 😒 no lacne to neni.....ja som si po dlhom case dala cestoviny a tak mi vyskocil cukor ze som skoro odpadla ked som videla tu hodnotu,ani po cokolade mi tak nevyskakuje....este dobre ze uz som pomaly na konci tehu 😉

gianni
30. apr 2011

@silviadaisy30 ja som kukla na nete tak sú tam nejaké 25 kusové za 10eur,tak to je dosť, no ja zvyknem mať cestoviny v robote,ale snažím sa nezjesť celú porciu bo mám aj polievku, no teraz večer som to asi prehnala,dala som si štiav so zemiakmi a pol rožka s bryndzovou nátierkou a potom ešte melón a hodnota vyše 11,včera som mala niečo cez 5,skáče to jak fras 😒

dai
30. apr 2011

lemurko,
ja idem na antolsku - chodila som tam aj pri malej, neviem k akej lekarke,idem teraz prvykrat do normalnej diabetologickej ambulancii. Objednal ma tam moj gynekolog ( on je na antolskej porodnik tak tam ma asi nejake kontakty, neviem... ) - v kazdom pripade by som to uz mala rada za sebou, lebo kedze neviem aku dietu mam presne dodrziavat, tak jej az tak vela nedam ☹ v pondelok budem v kazdom pripade mudrejsia... 😔

dai
1. máj 2011

ahojte,
tie ktore mate prehlad v tom co je ok viete mi povedat ci je takyto obed v poriadku? trochu fazulovej polievky bez zaprazky, cuketove placky s kuracim sote a k tomu maly kusok smotanovej ribezlovej torty ( robila som ju z celozrnnych piskot a do smotany som dala namiesto cukru fruktozu...)
dakujem moc za radu

cottoncandy
2. máj 2011

Ahojte,

dnes som bola zasa po dvooch týždňoch v dia ambulancii a výsledky sú - pred raňajkami 4,5 a hodinu a pol po raňajkách 4,6 - ešte raz sa chcem preto poďakovať vám, čo ste mi poradili miesto pečiva jedávať knäckebroty, s nimi mám výsledky stále v poriadku
...akurát ďalšia nemilá novinka, objavila sa mi v moči krv na dva krížiky - diabetologička robila paniku, vraj či sa cítim dobre, lebo toto je jeden z príznakov hroziaceho predčasného pôrodu alebo nejakých komplikácií - nemáte s tým niektorá skúsenosť? doteraz som krv v moči nikdy nemala☹





sidluska
2. máj 2011

@dai Ahoj, podla mna ta torta nie je ok. Vsetky potrebne info najdes na www.tehotenskacukrovka.cz.

dai
2. máj 2011

hm, tak mi to nepridalo odpoved... ☹
cottoncandy, ja mavam pravidelne krv v moci - aj na beznych kontrolach - vsetky vysledky mam ale v poriadku, pozerali mi uz aj maternicu, vysetrovali, ale na nic neobvykle neprisli ( pri mojom prvom tehotenstve to bolo tak isto ) - mne celkovo casto tecie momentalne krv ( z nosa pomaly kazdy den) - moj gynekolog hovori ze mam strasne prekrvene vsetko, ze to kvoli tomu... 😒

sidluska,
preco si myslis ze to nie je ok? myslim ze to nema vela SJ.
Dnes som bola na diabetologii a mam klasicku 21 SJ dietu dodrziavat ( mala som ju aj pri malej ) - vysledky na lacno mam v poriadku po ranajkach zatial nemam 😠 ( pri tej cukrovej vode som mala 4 nalacno, po vode nejakych 9 - fakt je ze som polovicku z nej vyvracala a bolo mi nenormalne zle - zial mam stale nevolnosti a ked sa rano normalne nenajem tak je zle, cize som mala totalne rozvratene vnutorne prostredie... takze neviem ci to tiez ten vysledok neovplyvnilo...)

lukinkowa
2. máj 2011

Ahojte. Po OGTT teste som mala hodnotu 8,8..mám vraj dodržiavať prísnu diétu a o dva týždne test prísť zopakovať. V správe pre môjho gynekológa som našla toto: ketolátky v moči - pozitívny nález ++. O tom sme sa ani nebavili, to je vlastne ten cukor v moči alebo?? Súvisí to s diagnózou? Žienky s gestačným diabetom priberáte alebo chudnete? Ja vážim len 50 kg, len brucho mi trčí na špajdlách...váha stúpa veľmi pomaly, diabetologička si myslí, že to súvisí s rozvráteným vnútorným prostredím..Prepáčte, ak sa blbo pýtam, no veľa veciam nerozumiem, ku gynekológovi idem až o týždeň v utorok (bude sa kontrolovať aj hmotnosť bábätka, naposledy bol naraz po štyroch týž. o týždeň väčší i ťažší) a k diabetologičkej teda o tie 2 týždne...a mám pocit, že nikto koho sa to priamo netýka mi nerozumie, respektíve to berie na ľahkú váhu. Vopred ďakujem. 😵

lovesista
2. máj 2011

@lukinkowa ahoj, tie ketolatky v moci urcite suvisia so zvysenym cukrom. viac ti neviem povedat, ale ked chodim na diabetolgiu vzdy mi kontroluju moc kvoli tymto latkam (aceton).
ja som sledovana na diabetologii od puberty. cukor mam zvyseny len mierne (od 6 do 7) a ketolatky som v moci este nemala. tebe asi namerali vyssie hodnoty :( tych 8,8 sa ukazalo aj v moci..
dnes som bola prvy krat u gynekologa, potvrdil 8.tyzden tehotenstva a okamzite mam ist ku diabetologovi a tiez mi treba urobit zatazovy test uz v 1.trimestri. velmi sa bojim ako pochodim, hoci odkedy viem ze som tehotna som sa cukru a sladkosti ani nedotkla, dokonca aj sladke ovocie sa bojim jest (hrozno)..

gianni
3. máj 2011

@silviadaisy30 ma porazí,teraz som si merala a že 12,9-jedla som biely jogurt a v tom banán,kiwi a trocha musli a pozdejšie pol grepu,ja už fakt neviem včera som mala dobré hodnoty kolo 5 akurát po ranajkách mi vyskočilo cez 10,dnes som bola v dia poradni tak mi zvýšila ranajšiu dávku,no ale za obedom tiež cez 10 a teraz tých 12,9.,raz som vyskúšala podobnné ako tie knackebroty s maslom a paradajkou a 14,5 najviac sa mi hádam osvedčilo asi mäso a zelenina,bože je to ťažké si to takto udržiavať,aj tebe to tak skáče?

dai
4. máj 2011

gianni,
ty mas normalnu cukrovku ked uz v takomto skorom stadiu tehotenstva si meras cukor? to mas poriadne vysoke vysledky 😒
ja neviem, ja som este bielkoviny v moci nemala, len krv... ☹

inak na kontrole som mala vysledky nalacno 3.8, po ranajkach ( parizsky salat s rozkom a zero colou - zial to rano musim pit, inak by som ranajky vyvracala ☹ ) 4.6 ...

gianni,
to si mala ten jogurt na desiatu? lebo ak ano, tak si tam mala dost toho ovocia - ja mam v tej dietovej tabulke ze na desiatu mozem 2 SJ, pricom napr. jednu tvori male jablcko alebo 10 bobuliek hrozna 😖 ( takze dnes som desiatovala polovicku jablka... nemam glukomer tak nemam paru co to so mnou robi, v kazdom pripade som hladna ako vlk, tak musim nieco do seba dat 😒 )

dai
4. máj 2011

aha, teraz som si vsimla ze si to pisala vcera vecer ☹ tak to potom uz fakt nerozumiem co mas jest, ked ti z takejto stravy tak skace ten cukor 😔
lukinkowa, tak to si fakt lahunka 🙂 no, mne lekarka povedala, ze ak budem dodrziavat tu dietu, tak by som uz pribrat nemala - co teda ja by som rada, lebo som uz 6kg pribrala a myslim ze to by mi mohlo uz aj stacit... 🙂

e.vicca
4. máj 2011

@lukinkowa ahojky, já jsem taky měla gestační diabetes. nejdříve to začalo jako porucha glukózové tolerance, ale později mi začaly ty hodnoty hodně skákat a rozjel se mi gestační diabetes. Co si pamatuju, mívala jsem na kontrolách pokaždé ketolátky v moči. Nebyla jsem na inzulinu, ale jen na dietě a vždycky mi říkali, že to znamená, že přijímám málo sacharidů (prý jsem se až moc hlídala). na druhou stranu když jsem se nehlídala a dala si sacharidů podle tabulky, tak mi skákal cukr až moc ☹ čert aby se v tom vyznal. Za celé těhotenství jsem pak přibrala jen 7,5 kg, z toho 5 kg v prvních asi 4 měsících. Do konce těhotenství pak už jen ty asi 2 kg. Když jsem odcházela z porodnice měla jsem o 3 kg méně, než když jsem otěhotněla. Byla jsem kost a kůže. Kdyby ses chtěla ještě na něco zeptat, klidně mi napiš. Já už mám skoro 2 letého chlapečka, je to už docela dávno, ale možná bych ti ještě mohla poradit. Jinak je nejlepší ptát se v diabetologické poradně, tam ti můžou hodně pomoct. Nachystej si otázky na papírek. Tak jsem to dělala vždycky já. Držím vám všem holky palce, ať to zdárně zvládnete i s mimísky 🙂

sidluska
4. máj 2011

@dai Ahoj, podla info na uvedenej stranke nemozes ziadne jednoduche cukry (ako je glukoza, fruktoza, sacharoza ...), vynimkou je ovocie. Celozrnne piskoty obsahuju urcite klasicky cukor a pridala si si tam este fruktozu. Citujem: Čtěte etikety – co obsahuje sacharózu, glukózu nebo fruktózu (názvy nejběžnějších volných cukrů), to nesmíte.

dai
4. máj 2011

ano, citala som si sidluska, mne ale na diabetologii vyslovene povedali ze cukry mozem , len ich mam obmedzovat - vyslovene mi povedali ze ich nemam nahradzovat nijakymi umelymi sladidlami... citala som si diabetologicke kucharky a tam sa tiez normalne robia zakusky a podobne, akurat sa obmedzuje porcie...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre