Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
26. júl 2012

@moodymare Jasně že to má smysl, já byla na kontrolním ogtt až po roce a na dia mě pochválili, že jsem svědomitá 😀 Mělas bys být z pohledu diabetes pravidelně sledována, protože máš vysoké riziko, že se u tebe objeví cukrovka 2 typu.

anina32
26. júl 2012

@llluckaaa Aha, takže ted už to bude v poradku když mi inzulín dali? Já jsem ten aceton měla už před měsícem, a to mi rekl že to nevadí a že stačí dieta.

llluckaaa
26. júl 2012

Maminky s těhotenskou cukrovou, chtěla bych vás poprosit o vyplnění dotazníku o výživě při těhotenské cukrovce. Dotazníky potřebuji pro zpracování absolventské práce. Moc by mi to pomohlo. Děkuju. Dotazník je tady: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

llluckaaa
26. júl 2012

@luly13 Cos myslela tím mba ako novu? To jsem nepochopila
@anina32 Tak oni nejdřív na ty ketony zkouší poradit, aby těhulka víc jedla, že je to z "hladovění" (hubnutí). A když to nezabírá, tak dávají na noc inzulín. Ale asi záleží, jestli je máš pravidelně a kolik máš ranní glykémie. Inzulín by ti měl ketony určitě zlepšit.

luly13
26. júl 2012

@llluckaaa tam bol preklep. mna ako novu tehulu s cukrovkou, co prisla do temy 🙂

anina32
26. júl 2012

@llluckaaa mě nic takovýho neradili, naopak mi radili snížit porci chleba k večeři protože jsem mývala nad 7 a ted se to ještě zhoršilo, a inzulín si mám píchat 3xdenně, 2-4 jednotky podle toho kolik budu mít a měla bych mít pod 7. Ted si píchám teda 4 jednotky, pod 7 jsem jenom po snídani, jinak 8-9 a šilhám hlady.

anina32
26. júl 2012

@llluckaaa dotazník vyplněn

llluckaaa
26. júl 2012

@anina32 a na noc dlouhý inzulín nepícháš? a jíš druhou večeři? (třeba kousek chleba se sýrem) Co ti na ty zhoršené glykémie řekli na dia? A jíš dost bílkovin a zeleniny? Ty by ti glykémii tolik navyšovat neměly a zasytilo by tě to.

anina32
26. júl 2012

@llluckaaa Dlouhý inzulín mi nedali, druhou večeři jím, glykemie mi vyskakuje i po neškodném jídle, např. libové grilované kuřecí prsíčko, to by mělo být jako bílkovina neškodné, ale mě to dělá takovou paseku, že si můžu dát jen malou porci jako hlavní jídlo, téměř bez přílohy a za dvě hodiny naměřím skoro 8. A to i ted pri tom inzulínu, přijde mi že při něm měřím větší hodnoty než bez něj.Zelenina mi moc nechutná, maximálně okurka, rajče...

mravcica
26. júl 2012

ahojte, tak ja som uz tiez od utorka na inzuline. Na noc mi dal ten dlhodoby, ale zatial sa mi nezda, ze by mi tie hodnoty nejak rapidne na lacno klesli, akurat vcera som mala 5,5. a tiez si picham pred obedom. ani tam zatial nevidim nejake extra lepsie hodnoty. myslite, ze to chvilu potrva, kym sa to upravi. na noc mi dal 3 jednotky a pred obedom 2. teraz som v 15.tt

mravcica
26. júl 2012

@llluckaaa chcem sa ta spytat, ci ti mam vyplnit aj ja dotaznik, kedze ja som mala cukrovku na diete uz aj pred tehu

llluckaaa
26. júl 2012

@mravcica Ahoj, ne, já píši jen o těhotenské cukrovce (tedy té, co vznikne v těhotenství a po porodu odezní). Ale děkuju za ochotu 😉

mm_mm
26. júl 2012

@luly13 Jestli máš hlad, tak je to jasný - v moči budeš mít ketony...Jeden křížek není nic šílenýho, myslím, že se toho dokážeš zbavit. Já když mám hlad, tak jím klidně i po dvou hodinách, ale menší porce, aby ten cukr stihnul spadnout. Myslím, že o tý přepážce v srdíčku a její souvislostí s těhotenskou cukrovkou asi neví víc doktorů, proto opravdu spousta ženských ani na žádnou kontrolu nechodí...

mm_mm
26. júl 2012

@llluckaaa To je něco malinko jinýho. Pokud je ženská diabetička, tak to samozřejmě může napáchat neplechu, protože v prvním trimestru se zakládají a vyvíjejí všechny důležitý orgány. Ženská, která má těhotenskou cukrovku, nejspíš nebude mít dítě s vážnou srdeční vadou, ale právě u těhotných s GD vzniká ten problém, že ta přepážka je nějaká zbytnělá nebo zvětšená. Je to nějakej údaj, kterej se uvádí v procentech - jakože třeba je zvětšená o 30%. Doktoři to prej musej hlídat každý 4 týdny, jestli se to zhoršuje nebo ne. Neměla by to bejt vada na furt, ale i po porodu se to musí kontrolovat - dokud to nevymizí. Mně to genetička podala, jakože je to problém, ale řešitelnej a kontrolovatelnej....Očividně se o něm ale moc neví...

mm_mm
26. júl 2012

@llluckaaa Já našla u MUDr. Moravcový, že by to mělo být do 4%...

luly13
26. júl 2012

@mm_mm ja mam posledne dva dni zravku. ale sama neviem, co by som jedla

mm_mm
26. júl 2012

@anina32 Nic si z toho nedělej. Koukám, že 90% ženských o těch kontrolách neví, takže rozhodně nebudeš výjimka....

mm_mm
26. júl 2012

@luly13 Já když nevím, co mám jíst, tak jím chleba...🙂

luly13
26. júl 2012

@mm_mm no to su sacharidy, nie? mne zakazali aj na druhu veceru dat si chlieb, ci racio. kvoli tym po ranajkovym vyssim glykemiam. a naraz si davam tak max jeden krajicek.

luly13
26. júl 2012

@mm_mm Ja som nasla z viacerych zdrojov, ze laboratorna norma u zdraveho cloveka je do 4%. U lieceneho klasickeho diabetika od tych 4,5%. Nizsie hodnoty nie su dobre, lebo to indukuje prevahu hypoglykemii. Preto sa mi zda teraz celkom logicke, ze u tehotnych je to 'prisnejsie' do 4,5%.

mm_mm
27. júl 2012

@luly13 Já mám ráno glykémie dobrý a dietu se mnou pořádně nikdo v poradně nějak extra neřeší, tak ho jím k druhý večeři vždycky (1 krajíc). Asi bych měla hlad, kdybych sí ho před spaním nedala...Před měsícem jsem měla glykovanej hemoglobin 2,9 a a tvářili se, že je to OK, že norma je do 4. Myslím, že desetinka sem, desetinka tam asi není úplně problém...🙂

luly13
27. júl 2012

@mm_mm Tak to si mala na spodnej hranici pre zdraveho cloveka :D. Ja si druhu veceru davam 2dcl acidka a nejake ovocko. Mne to rano skace nad 7 pravidelne. Inokedy okolo 6.

oli26
27. júl 2012

@mm_mm já mám glyk hem normálně v rozmezí 2,2 az 2,8 a při minulém tehu při diete mi šel ještě trochu dolu🙂

mm_mm
27. júl 2012

@oli26 to je hodně nízký, zdravý člověk by neměl mít míň než 2,8...řekli ti na to něco?

culienka
27. júl 2012

@luly13 dala mi 6-4-4 jednotky ale s tym inzulinovym perom je to celkom v pohode. Vcera som si pridala na veceru, ale nezdalo sa mi ze by mi to nejako pomohlo tie 4 jednotky po dvoch hodinach som mala 8 asi som to jedlo zle spocitala ☹ . Keby som nemala cukrovku urcite by som zjedla este viac 😀 . A stale sa mi zda ze som chuda a hladna 😀 .

mm_mm
27. júl 2012

Holky, mám cukr v moči. V krvi se mi moc nezvedá, běžně se vejdu i po hlavních jídlech do 6, ale mám ho po jídle v moči. Zjistila jsem to dneska úplně náhodou, protože si pomocí měřících papírků občas měřím ketony a dneska jsem se nejdřív najedla a pak měřila. Nalačno vše OK, to znamená, že z moči, kterou odnáším do diaporadny nebo na gyndu by to nikdy nikdo nezjistil, ale po jídle tam ten cukr prostě je. Vím, že se běžně cukr objevuje v moči, až když jsou ty hodnoty hodně zvýšený, ale to nebude můj případ, protože já měla v krvi 5,4 a byl tam, mrcha. Někde jsem četla, že se to občas děje...Tím, že jsem to zjistila úplně náhodou, tak ani nevím, jestli se to u mě děje jen občas. Prý to nějak souvisí s propustností ledvin, či co...Předpokládám, že pokud je krev dobrá a zlobí mě jen moč, tak by to na mimino nemělo mít vliv...doufám...chjo...

luly13
27. júl 2012

@mm_mm Ja mam v moci aj nalacno na dva az tri kriziky, merane cez papieriky. A to od uplneho zaciatku. Nikto to neriesil. Teraz na dia poradni, kde som odovzdavala moc do labaku, tiez vysiel pozitivny na cukor, no v ten isty den na lacno zobrata krv zo zily mala cukor 3,8. Diabetologicka to uzavrela ako chybu labaku. Lebo ze cukor v moci sa prejavuje az pri vysokych hodnotach.

mm_mm
27. júl 2012

@luly13 Hm.......tak to jsem ráda, že v tom nejsem sama....6.8. jdu do diaporadny, tak to zkusím doktorce říct, ale počítám, že dopadnu stejně jako ty. U nás se taky nic neřeší a těžko jí budu vysvětlovat, že žádný vysoký hodnoty nemám, ale přesto tam ten cukr v moči mám...Debilní cukrovka! A tys v diaporadně řekla, že se ti objevuje cukr v moči - i třeba nalačno?
Jinak mám dneska po kontrole na gyndě, můj gynekolog má dovolenou (to jsem nevěděla), takže tam měl záskok, což mě trochu naštvalo, protože jsem měla spoustu dotazů a neměla jsem chuť to všechno vyprávět "cizí" doktorce, která navíc musí mít čerstvě po škole, tzn. žádnou extra praxi. Vsadila bych cokoliv, že jí ještě nebylo ani 30. Asi jsem nějaká zaujatá, ale nevěřím mladým doktorům.. 🙂

luly13
27. júl 2012

@mm_mm no ja to mam normalne zaznacene v knizke. Ale docitala som sa, ze to oblicky zvyknu prepustat cukor, ale nie je to nejaky vyslovene problem.

mm_mm
27. júl 2012

@luly13 Tak to jsem ráda, tos mě uklidnila...teda aspoň trošku...🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre