Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

helabella
25. sep 2012

@tinka_21 -- průměrně se tam může čekat i 2 hodiny 😝
Co se týče ovoce, tak mi dr. říkala, že ovoce jeden kus za den a nejlépe jako samostatné jídlo, už k němu nic nepřidávat. A chleba mám např. ráno 60g.

lumari
25. sep 2012

@petka035

ahoj, z cholesterolu si nerob veľkú hlavu, všetky tehotné majú na konci tehu zvýšené hladiny, pretože to súvisí s tvorbou hormónou, hneď ako porodíš sa hodnoty upravia....aj keď sa racionálne stravuješ to nezmeníš, tak ako je placenta zodpovedná za gestačnú cukrovku, tak je zodpovedná aj za cholesterol....porodíš a všetko sa upraví, uvidíš 🙂
a čo sa týka mikroalbuminúrie - ide o zber moču za 24 hod., zisťuje sa množstvo odpadových látok, teda bielkovín v moči, robia toto vyšetrenie, aby sa predišlo komplikáciám v tehu, aby mohli včas zasiahnuť a ochrániť teba i bábätko od komplikácií. Nestresuj sa kvôli tomu, vyšetrujú to aj preventívne u tehotných, aby to včas podchytili, pokiaľ sa im niečo nepáči ☹ ....množstvo moču potrebujú vedieť kvôli výpočtom,aby to vedeli laboratórne zhodnotiť, dáva sa k tomu aj výška a váha.....počítajú to presne na teba 🙂 Najlepšie je keby sa ti ráno podarili ešte do 6.00 rána dozbierať moč, ale keď sa ti nechce vstávať, nemusíš a čo sa týka príjmu tekutín, pi normálne ako akýkoľvek iný deň, pretože to veľmi neovplyvníš, skôr keď budeš obmedzovať tekutiny, výsledky budú skreslené a bábätko smädné.... 🙂

petka035
25. sep 2012

@lumari dakujem za super vysvetlenie😉

lumari
25. sep 2012

@tinka_21
chlieba si daj napr. len 2 krajce, viac nie, ja si dávam 3 ale to len pre vizualizáciu, že mám viac, len krájam ho na také tenučké plátky až je priesvitný 😀
manžel sa smejem, ako taký tenký možem jesť.....ovocie si daj vždy ako súčasť jedla, nie samostatne a už vôbec nie ako druhú večeru...keď je kyslé, môžeš aj 2 - 3 kúsky, napr. slivky a mandarinky....ale keď su sladké a veľké tak iba jeden kus....a tiež kvôli pocitu, že mám viac toho ovocia počas dňa si napr. dám k desiate polovicu mandarinky a k obedu alebo k olovrantu ďalšiu polovicu 🙂 ...vizuálny pocit, že máš na tanieri toho veľa ti pomôže mať pocit, že koľko veľa si toho zjedla 🙂

lumari
25. sep 2012

@petka035
samozrejme dá sa robiť aj v krátkom intervale ...to samozrejme pri vyhodnotení berú do úvahy, lebo je tam uvedený aj čas 🙂 ....nočný moč kvôli tomu, ako ti písali baby, že tým, že moč je "odstatý"...nachádza sa tam viac "odpadu" teda bielkovín a lepšie to zhodnotia 🙂
dúfam, že výsledok bude ok, veľa úspechov

tinka_21
25. sep 2012

@lumari Ja som bola zvyknutá jest ovocie na desiatu alebo olovrant, skrátka medzi ranajkami a obedom, a medzi obedom a večerou. Takže to asi nie je dobre, však? resp. budem musiet k tomu niečo pridat, lebo polovica ovocia ma nezasyti :D a myslim ze tie vizualne vnemy a dojmy typu ze mam toho viac zaberaju aj na mna ;)

tinka_21
25. sep 2012

@helabella Ok, tak si beriem knižku na čítanie 😀 tak si skusim ten chlieb odvážit aby som vedela aké hrubé krajce krájam vobec 😀

misule82
26. sep 2012

@mm_mm ohledně té nektarinky, já si dávám každou dopo svačinku v kombinaci nektarinka+skořice+2 lžíce kys. smetany a k tomu jeden knackebrot se sýrem a vždycky mi to prošlo. Zkus to takhle 🙂
Jinak včera mi naposledy odebírali glykovaný a mám 33 a když jsem byla na utz ve 37+0, tak odhad váhy byl 3080 g. Tak snad vše dobrý.

mm_mm
26. sep 2012

@misule82 Já jsem dlouho vůbec nechápala, že je problém v nektarince. Prostě si k některým jídlům dám kousek ovoce, občas měřím, občas ne a poslední dobou mi to všechno vycházelo blbě. No, pak mi to došlo. Vyměnila jsem nektarinku za jablko, ale to je to samý, prostě tělo si s tím nějak neumí poradit. Vrátila jsem se zase ke grapefruitům, ty mi nedělají s cukrem vůbec nic, jen mě po nich pálí žáha, takže je taky nemůžu pořád...
A nemáš po tý svačině hlad? Já jsem teď nějaká nenažraná... 🙂 Dávám si vždy 3 knäckebroty a za hodinu bych klidně jedla znova, kdybych mohla...
Glykovaný hemoglobin se dozvím v pondělí. Myslím, že na tom budu podobně. A pokud jde o ten tvůj ultrazvuk, tak mi to vyjde nejspíš taky úplně stejně, 34+4 jsem měla 2530g, teď mi ho budou dělat, když budu 36+4 a určitě se dostanu na 3kg. Tabulkově to odpovídá....
Tak snad to v pořádku doklepem.
Dneska jdem s manželem na nějakej předporodní kurz, tak jseem zvědavá, co se dozvíme...

misule82
26. sep 2012

@mm_mm právě že hlad nemám, jak jsem měla jen ovoce, tak hlad byl, ale když si přidám knackebrot, tak ne🙂 ted jsem teda pěkně zhřešila, měla jsem 4 palačinky..... tak jsem zvědavá na hodnotu, ale nějak to dneska neřeším 🙂

mm_mm
27. sep 2012

@misule82 Tak hodnota po čtyřech palačinkách by mě zajímala. Tak dej vědět... 🙂

vvia
27. sep 2012

Baby mozem bryndzu, teda bryndzove palacinky samozrejme nesladene

misule82
27. sep 2012

@mm_mm tak jsem hned po véče skočila do sprchy a to je přes ten pupek pěkná fuška, takže po hodině 6,5 😀 a to jsem tam měla i džem, hořkou čokoládu a nektarinky, spokojenost 🙂

saricek83
27. sep 2012

a je to tady - příští čtvrtek jdu na vyvolání porodu. Je to divný pocit vědět, kdy to přijde 🙂. Budu ale doufat, že do té doby by se mohla Amálka rozhodnout přijít na svět přirozeně 🙂

llluckaaa
27. sep 2012

@vvia Brynza by z pohledu cukrovky vadit neměla, jen by ji asi neměly jíst těhotné, ne? Nebo je to tepelně upravený sýr? Teď si nejsem jistá...

mm_mm
27. sep 2012

@misule82 Tak to je pohodová hodnota, to já bych měla nejmíň 10... ☹ Máš ty vůbec cukrovku? 🙂

mm_mm
27. sep 2012

@saricek83 Mně zrovna včera na předporodním kurzu znova upozorňovali na to, že mě nenechají přenášet ani o den, takže pokud se to nerozjede samo, tak mě čeká taky vyvolávání. Příští čtvrtek je hodně daleko, to ještě můžeš začít rodit sama. Držím palce!

saricek83
27. sep 2012

@mm_mm tak to budeš taky rodit asi v termínu, já jdu přesně na den. Sice je to ještě týden,ale to uteče jako voda. Už trochu nastupuje strach 🙂

vvia
27. sep 2012

@llluckaaa nepasterizovana by sa v tehotenstve nemala, ale ja som ju jedla od zaciatku tehu a chvalabohu v pohod 😉 mne isto teraz len o diabetes

mm_mm
27. sep 2012

@saricek83 A kde vůbec rodíš? V Ústí asi ne, viď? Takže v Lípě? Jen mi termín vychází na víkend, tak jsem zvedavá, co s tím udělaj...Ale já mám ale ještě měsíc, takže doufám, že to přijde dřív. Strach o sebe nemám, spíš se začínám bát, aby bylo s malou všechno v pořádku...

lumari
27. sep 2012

@tinka_21
Ano, napr. si môžeš dať jeden knockebrot a potom ovocie, alebo len šunku, syr, knockebrot a zeleninu a ovocie 🙂 ......mnozstvo si mozes dat vacsie, napr. aj uvarene vajcicko na tvrdo, alebo ryby vo vlastnom naleve....este aj s citoronom a ovocie.....alebo nejaky salatik a ovocie, variacie su rozne 🙂 alebo dusenu zeleninu...tu ja ale nemam rada ☹
Vzdy si pamataj, ze ked si das ovocie, tak nejaku inu "sacharidovu" zlozku musis ubrat.....napr. das si ovocie, ale nedas si s tym chlieb ale len knockebrot.....alebo na obed ak si das polievku spolu s hlavnym jedlom.....das si malo polievky ale aj mensie mnozstvo druheho jedla, hlavne prilohy typu zemiaky, cestoviny, ryza.....masa mozes viac a zeleniny veeelaa....napr. ja som zistila, ze nemozem jest polievku a hned maso s niecim ☹ .....tak to riesim tak, ze najskor si dam hlavne jedlo a potom az ako olovrant si dam polievku....vacsie mnozstvo s krajcom chleba a bud nejaky dia kolacik 2 kusky (recepty si vymyslam alebo upravujem) alebo pol ovocia 🙂 🙂 pripadne hrst kesu ci para orieskov...podla toho na co mam chut 🙂
A keby si nahodou bola hladna mendzi 3 hod. intervalom, kludne si mozes dat pomedzi akukolvek zeleninu 🙂
Urcite nehladuj, to nie je spravne.....zelenina, kusok syra, vajicka alebo sunky ti hladinu cukru velmi nezvysi 😉 ..je to omnoho lepsie a zdravsie ako cokolada alebo nieco sladke 😉

lumari
27. sep 2012

@vvia
Bryndza nevadí kvôli cukrovke, ale jediným problémom môže byť, že ak je kupovaná z neosvedčeného zdroja, môže urobiť problém.....ja si kupujem Liptov a včera som ju zjedla na jedno posedenie celú a nič mi nie je 🙂 .....takže si myslím, že áno a podľa mňa je bryndza zdravšia ako maslo typu Rama.....alebo ako syrokrém 🙂 ....je to na tvoje zváženie, ale ak máš chuť, daj si....ja som mala a dala a mňam 😉

helabella
27. sep 2012

@saricek83 -- tak to držím palce, aby si to malá ještě rozmyslela a vyrazila na svět sama 🙂 🙂
Mně dokonce nenechali ani do termínu...Štěpánka je dřív o 14 dnů a Fany o 4 dny. Tak uvidím, jak to dopadne tentokrát.

misule82
27. sep 2012

@mm_mm já ti nevím, ale mě vždycky sprcha krásně srazí cukr 😀

misule82
27. sep 2012

@saricek83 držím palce, ať vše proběhne v pohodě. Já měla u Klárky taky vyvolávaný a bylo to naprosto v pohodě a rychlé. Kéž bych to měla tentokrát také tak 😉 rodila mě Pilecká a Volek a nemůžu si stěžovat.

tinka_21
28. sep 2012

@lumari Ďakujem za rady 🙂)) u mňa je ten problém že čím viac zeleniny zjem, k masu, k čomukolvek, aj keby toho bolo za kýbel 😀 tak mi to o to rýchlejšie strávi a už za hodinu som hladná 😀 Ked zjem 1 jablko, lebo ovocie potrebujeme kvoli vitamínom ;), po hodine mi krúti žalúdok od hladu. Ale vravíš, že ked tak vždy s tým mám zjest nejaký knackerbrot alebo tak? A čo mliečne produkty? Z chladničky na mna pozerá pribináčik 😀 Mozem uz len biele jogurty, nič takéto???

tinka_21
28. sep 2012

@vvia Problém je len s bryndzou, ktorá je z nepasterizovaného mlieka, a to v obchode, z tých ktoré sú balené, nie je žiadna, takže sa nemusíš báť. A tým že to má v sebe aj tie živé kultúry, tak je to jeden z tých lepších mliečnych výrobkov, zdraviu prospešný 🙂 Keby si ju kúpila niekde na salaši, tam by to mohlo byt niečo iné, ale priamo z obchodu je úplne v pohode 🙂 ja som jej jedla na kilá ;) taká tá pravá "májová" čo sa ti rozplýva na jazyku, mňami mňami 🙂

sammy
28. sep 2012

Ahojte, vcera mi volala sestricka, ze mi vysiel zle test GTT. Mam hodnotu 7,8. Je to ozaj take zle? Urcite pojdem na diabetologiu, len ma zaujima tie co ste mali taku hodnotu, aky rezim vam stanovili a aku stravu. Pri prvych dvoch tehotenstvach som mala tie testy dobre, neviem co sa teraz stalo, asi som uz stara 😖

tanicka1976
28. sep 2012

@sammy je to hranicne, nie zle..ale musis drzat dietu...ziadne sladke vody, sladkosti, biele pecivo, 1 ks ovocia denne, kysle jogurty a rozmedzie medzi jedlo 2.5h...
kazde dva tyzdne ta budu sledovat na diabetologii, prides zjes nieco pockas 1h vezmu krv a zistia ako ti stupa cukor...

nic strasne len si treba zvyknut...

no a cakaj ze sa ti to bude trosku zhorsovat, placenta zacne vylucovat stale viac a viac hormonov vrchol dosahuje v 34tt takze budes musiet byt opatrna...

a mozno ti daju glukomer a budes doma merat 1.5h po jedle..nemala by si mat viac ako 7..

no uvidis, a stara nie si 😉 toho sa neboj, sme tu aj starsie 😀

lumari
28. sep 2012

@tinka_21 ň
Z mliečnych výrobkov môžeš len biele jogurty, s ovsenými vločkami a 1 malou lyžičkou DIA džemu alebo ja si dávam miesto džemu 3 malé lyžičky detskej výživy....a ostatné mliečne produkty môžeš, samozrejme neochutené cukrom, napr. tvaroh, biely, cottege, polovicu parenice, nízkotučné syry, vždy pozri zo zadu na zloženie, koľko to obsahuje cukrov a potom aj tukov...keďže máme diabetickú diétu s obmedzením tukov ☹
Píšeš, že pomedzi jedlá si hladná, tak si daj napr. 2 plátky šunky alebo kúsok z parenice či syra, alebo zjedz celý biely jogurt, ale len čistý, alebo acidofilné mlieko, či kefír ....ale nehladuj......vždy si daj také množstvo, aby to spolu obsahovalo čo najmenej sacharidov, ale aby si nebola hladná....pokiaľ dodržiavaš naozaj 3 hod. interval medzi jedlami, po týždni takéhoto režimu si tvoj žalúdok zvykne a nebudeš hladná, ale stačí malá zmena a pár dní to potrvá, kým sa zase do toho dostaneš.....aj mne sa to stáva ☹ a potom hladina cukru kolíše 😝
Neboj sa dajú sa jesť aj sladké koláče....len musíš nahradiť múku za celozrnnú a cukor za stéviu....a samozrejme zjesť toho len max. 2 kúsky za deň. Napr. môžeš si spraviť koláč s ovsenými vločkami a jablkami s orechami a stéviou, alebo koláč z lístkového cesta s jablkom, nesladeným makom, orechami a hrsťou hrozienok.....Diabetická diéta nie je až taká zlá, len treba porozmýšľať, čo čím nahradiť, keď v niečom pridáš, v druhom musíš ubrať.....receptov na nete pre diabetikov je dosť, len oni používajú umelé sladidlá, pretože môžu, ty nahradíš sladidlo stéviou a je to vyriešené 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre