Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vvia
29. okt 2012

@petka035 no moja ma len 1660g 33tt

petka035
29. okt 2012

@vvia my sme mali v 30tt 1319g takže -hm asi by sme sa tu mali predbiehať v mega váhach a nie naopak 😅 Mna hlavne štve,že ja už na utz nepojdem, tak neviem ako sme na tom. už takto som mala jeden teraz v 35tt navyše

vvia
29. okt 2012

@petka035 tak sme na tom rovnako v 31tt zacatom bolo 1330g 🙂 takze podobne 🙂 kym mas ale pupocnik ok tak je to dobre. ja nemam a su zle prietoky tak som teraz v nemocke

vvia
29. okt 2012

@petka035 ja chodim na utz kazde 2tyzdne

petka035
29. okt 2012

@vvia tak to máš fajn,teda samozrejme nie tie problémy 🤐 ,ale tú kontrolu utz- no snád to ja už nejak dobojujem a váha budem hádam tiež ok

lumari
29. okt 2012

@petka035

Ahoj, netráp sa kvôli váhe bábätka, pretože ako kočky spomínali, ani ten najkvalitnejší uzv nie je presný, popisujú sa min, 300 g rozdiely a na druhej strane, to koľko bábo váži je ovplyvnené placentou, nie tým, či ty priberáš alebo chudneš, pretože veľa mamičiek malo napr. nevoľnosti celé tehu a narodili sa im bábätká s normálnou pôrodnou hmotnosťou a zdravé 😉
Takže žiadne obavy, pokiaľ sú pupočník - teda prietoky a placenta v poriadku, nie je sa čoho obávať. Keby sa lekárovi niečo nepáčilo poslal by ťa do nemocky a riešili by to 😉
Ja som od 24 tt nepribrala ni gram, dokonca som pol kila schudla a bábo je ok,prietoky a placenta tiež a ani som nebola na 3 D uzv, tak to neriešim 🙂

lumari
29. okt 2012

@petka035
A ešte ti určite budú robiť do pôrodu uzv, takže sa ešte dozvieš váhu bábätka, pretože v posledných týždňoch priberá najviac 😉

mimys
29. okt 2012

@rejocka Ahoj
u me to bylo takove, ze jsem mela prijit po půl roce po porodu, ale uz za 3 tydny po porodu jsem sla k doktorovi sama.. videla jsem, ze je zle... a uz jsem rok na inzulínu. Snad to bude u tebe jine... držím palce.

petka035
29. okt 2012

@lumari dakujem za upokojenie 😅 no utz mi už robiť nebudú,už budem chodiť len na pásy, teda na ctg záznam

lumari
29. okt 2012

@rejocka

Je zaujímavé, že ti robili kontrolné ogtt len mesiac po pôrode teda v šestonedelí, pretože tam je ešte zvýšená hladina hormónov a tie výsledky sú podľa mňa skreslené. Ale nie som lekár. Mne diabetologička povedala, že na kontrolné vyšetrenie prísť najskôr 3 až 6 mesiacov po pôrode.
Predpokladám, že tam pôjdeš na kontrolu, skús sa teda spýtať, či nemohla byť tá hladina ovplyvnená práve šestonedelím - teda hormónami. Predsa len, tvoje telo sa potrebuje zregenerovať a to nejaký čas trvá ako aj to, že sa ti ustália hladiny hormónov. Ja sama mám jedno šestonedelie za sebou a ešte 3 týždne som mala dokonca vysokú hladinu hormónov, lebo som mala zdravotné problémy ☹. Moja sestra tiež mala tehu DM a bola na kontrole až 3 mes. po pôrode. Prípadne ak ti diabetológ odvrkne, skús sa na to spýtať gynekológa prípadne obvodného lekára.

petka035
29. okt 2012

@rejocka inak ja by som tiež žiadala o kontrolné vyšetrenie, mne moj diabetolog kazal prísť až po dokojení-čo teda môže byť aj dva roky-no teda tak dlho čakať nebudem,tak pojdem možno po pol roku

rejocka
29. okt 2012

@luly13myslíš teraz už po porode?No jedla som veru viac sladkého,dopriavala som si,ale to ma vždy chytilo po porode aj pri chalanoch,tak si nemyslím,že to je príznak,lebo pri nich som nemaka tehu cukrovku.v podstatežiadne z príznakov čo píšu-nemám,ani ma nesmadí....no,ale podla vysedkov som už evidovaná.....a skedovaná na diete..

rejocka
29. okt 2012

@lumari už je to teraz asi jedno,lebo opakovat vysledky-no ten zátažový už robit nebude a nemože,lebo ak to ozaj mám tak by mi to viac zhoršilo a prepukla by ozajstná cukrovka2.mám si merat na glukomeri a príst o 3 mesiace a potom spraví z krvi-to je podla mna presnejšie.tak uvidím,ja si tiež myslím,že je to skoro,ale nekojím tak možno zato.Mliečko mi odišlo po zákroku-kyret,mala som zapálený nástrih-zrazená krv a hnis,tak ma čistili a bola som uspatá a od vtedy sme na Um.ked tak rozmýšlam,či sa mi to nestalo a nehojilo zle aj kvoli tej cukrovke,vtedy,že je človek náchylnejší na infekcie a zle sa hoja rany,lno neviem...

rejocka
29. okt 2012

@mimys a prečo si išla,čo si sa cítila zle?Mne v nemocnici po porode robili profily a ,že ako u zdravého človeka,no ja som stále mala taký pocit,že sa to ešte zvrtne....a aj to je nakoniec pravda

rejocka
29. okt 2012

@llluckaaa mne dia povedala,že je to len mierne zvyšené.....že aj v nemocnici,tak neviem,tak to mám všade zapísané,keď som na to upozornovala aj v nemocnici tak z toho nerobili nič-že to máte len prouchu nie cukrovku a neriešii ma...

lumari
29. okt 2012

@rejocka

To je pravda, že cukrovka a zápal v tele sa navzájom negatívne ovplyvňujú ☹ . Uvidíš, ako dopadnú výsledky o 3 mesiace, ale teda asi tam bude porucha glukózovej tolerancie ☹ .
Prajem ti veľa trpezlivosti pri dodržiavaní diéty, naozaj to nemáš ľahké ☹

pinonka3
30. okt 2012

Holky, prosím vás, jaké hodnoty by se měly držet hodinu a 2 hodiny po jídle? Díky!

jablkov
30. okt 2012

@pinonka3 Ahoj hodinu po jídle by mělo být do 7.1 a 2 hodiny po jídle do 6.6

baby213
30. okt 2012

Ahojte baby, dufam ze to nebude odveci ze vam pisem, ale teraz ma to nejak napadlo a nemam kde inam napisat 😅 uz mam rocneho drobceka ale pocas tehu mi zistili nie ze cukrovku ale hranicne hodnoty 6,99 a mala som si davat len pozor, ziadne ine vysetrenia neboli doteraz. Len ked tak nad tym rozmyslam, stary otec ma silnu cukrovku, nemale by som ist na nejake vysetrenie, ci sa mi to nevyvinulo? 😲 nikto mi nic nepovedal... dakujem za vase odpoveda 🙂

baby213
30. okt 2012

ak su hranicne hodnoty do 6 potom pre spravnost info boli moje hodnoty 5,99* 😅

lumari
30. okt 2012

@pinonka3

Som si všimla, že každá mamina píše iné hodnoty, závisí to od diabetológa. Ja napr. nalačno do 6 mmol/l a 2 hod. po jedle do 7 mmol/l 😉

lumari
30. okt 2012

@baby213

Môžeš to zistiť tak, že pôjdeš na preventívnu prehliadku k obvodnému lekárovi, na ktorú máš zo zákona nárok každé 2 roky. Ráno nalačno ti berú odbery, medzi ktorými sa zisťuje aj hladina glykémie. Tiež sa robí biochemické vyšetrenie moča 😉 . Hoci tvoj starý otec mal diabetes ....je síce šanca, že do 50 môžeš dostať DM, ale na druhej strane je vyššia šanca, že diabetes nedostaneš 😉 .
Ale mala by si preto dodržiavať zásady zdravého stravovania a veľa pohybu, minimum alkoholu, žiadne cigarety, pokiaľ je prítomná nadváha, tak upraviť hmotnosť, pravidelné stravovanie a šanca, že ťa cukrovka obíde je vysoká 😉
Bohužiaľ ale gény nám boli danné do vienka a tie ovplyvniť nevieme ☹

lindana
30. okt 2012

Ahojte, aj ja po vcerajsku patrim do klubu, mala som po teste zvyseny cukor 8,1, takze lekar ma poslal na konzultaciu k diabetologovi. Vedeli by ste mi poradit nejaku dobru ambulanciu v BA, je ich tu viacero a netusim, kam sa objednat...

pinonka3
30. okt 2012

@lumari Díky! taky jsem si právě všimla, že je to u každého jinak, až jsme znejistěla.... dnes dělám profily do nemocnice, tak jsme zvědavá, jak dopadnu s tím mým domácím glukometrem...doufám, že to nebude velký rozdíl nebo nevím 😒 budu si vyčítat vše, co jsme do pusy strčila ☹

vvia
30. okt 2012

@lindana neviem co je dobra pre teba ale ked chces klid tak dr.Listiakova Antolska no nedostanes glukomer 😀 a mne ani nechyba 🙂

pinonka3
30. okt 2012

@jablkov díky moc za info.... každá mamča píše něco jiného..ale zase tak velké rozdíly to nejsou 🙂 asi fakt jak který dietolog...

lumari
30. okt 2012

@pinonka3

Pokiaľ si jedla, to čo je pri diabete povolené, nemáš sa čoho obávať 😉 . Držím palce, zajtra uvidíš, čo ti povedia 🙂

lindana
30. okt 2012

@vvia Dakujem 😀 Aj som rozmyslala, ze pojdem na Antolsku, ked uz tam chcem rodit, nech to mam pokope. A v com spociva ta liecba u teba? Dieta a kazde dva tyzdne poradna? Mas aj velke babo? Moj otesanek je o cca 10 dni vacsi, tak neviem ci sa mam strachovat alebo co 😖

lumari
30. okt 2012

@lindana

Ahoj, to že je malý o 10 dní podľa uzv sa nemusíš vôbec báť, pretože na uzv stačí milimetrová odchýlka a sonograf napíše rozdiel v týždni a dni tehu. Dôležitejší parameter sú gramy bábätka, hoci odchýlka môže byť 300 gramov plus minus....ide o to, že prístroje nie sú úplne prasné a určitá odchýlka sa toleruje 😉 . Pokiaľ bol lekár spokojný, tak aj ty buď úplne pokojná 🙂

lumari
30. okt 2012

@vvia

Ahoj, som sa chcela spýtať, či si skúšala ten jogurt?Ako ti chutil? Hladiny glykémie asi nebudeš vedieť, kedže ti nedali glukomer. Vďaka za odpoveď 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre