Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

sante81
21. máj 2012

baby ja uz jem aj ovocné jogurty a ovocie, a mlieko v pohode do kávy, za 9 tyždnov som pribrala kilo, a hoci som mala zo začiatku vykyvy na glukomeri, teraz nech zjem aj na ranajky makovku a kakao, cukor po hodine a pol maxim 5, vlastne som hodnotu cez 5 aj niečo nepresiahla ani nepamatám a to som skusala aj dat jogurt a banán. tak neviem či aj nejaku cukrovku mám.

hadimrska
21. máj 2012

@sante81 Škoda, že už se nemůžu aji já změřit, ale už to mám za pár..............Dnes ráno zase hlad tak šup aspoň jabko a spát, no prostě mimi teď nejvíc roste a já už vyčerapaná z diety tak taky sem tam zhřeším, ale spíš než na sladkým, jako že jím o trochu víc než předtím, abych měla sílu. 🙂

hadimrska
21. máj 2012

Tak mám za sebou asi poslední větší nákup, ještě teda musím sehnat ten opalovací krém biodermu pro děti, měli jen 30, ale asi pro mimi je lepší 50? A chci se zeptat co na bradavky máte osvědčený, já jsem našla mast Purelan, prej je nejlepší, nemám zkušenosti, poprvé jsem skoro nekojila, ale bepanthen mi ty bradavky spíš namokval. ☹

moonlightka
21. máj 2012

ahojte pijete niektora caro kavu? ja na ranajky ale vobec neviem ci ju mozem?

hadimrska
21. máj 2012

@moonlightka Můžeš, já jí taky pila, ale na snídani ne, to nevím je tam dost mlíka, tak nevím jak to zvedá po ránu cukr.

magdi21
22. máj 2012

ahojte, viete mi poradiť, ako sa zbaviť acetonu v moči? bola mi zist.tehotenská cukrovka,dietu dodržiavam, medzitým sa tam však v moči objavil aceton,diabet.povedala, že to bude hladovkou.začala som však jesť normálnejšie(predtým to bola strava hl.zeleninová).Diabet.mi dala len prúžky na testovanie cukru a acetonu v moči, on však nemizne...Ak máte niektorá s týmto skúsenosti, budem Vám vďačná za radu..

anina32
22. máj 2012

@magdi21 Když jsem čekala prvního syna, tak mi taky našli aceton v moči a bylo mi doporučeno, že mám víc sladit, ale při cukrovce to nepůjde 😕

Jinak se hlásím do klubu, minulý týden jsem byla na testu na cukrovku, výsledek na lačno 6,2 , tak mi ani tu sladkou vodu nedávali vypít a zítra jsem objednaná do dia poradny. Obávám se diety protože k dnešnímu dni jsem -2 kila od váhy před otěhotněním, kilo jsem schodila za poslední týden, tak uvidíme co se mnou vymyslí 😨

moonlightka
22. máj 2012

@magdi21 urcite pomoze ak zvysis prijem tekutin

magdi21
22. máj 2012

@moonlightka ďakujem, snažím sa aspon tie 2 litre vypiť, tak uvidíme čo urobia 3 🙂

werumka
22. máj 2012

@magdi21 Ahoj, více tekutin není řešením acetonu v moči. Ten vzniká na principu toho, že organismus tráví "sám sebe", protože nemá odkud jinud brát. Jedinou možností je navýšit denní příjem sacharidů. Pokud máš ketony v moči ráno, je potřeba se na noc najíst - ale ne zeleniny - třeba chleba, mléko apod. Jaký máš přes den jídleníček?

moonlightka
22. máj 2012

@magdi21 musis viac ako 2 litre...2 rocne deti maju podla vahy v lete stanovene pit okolo 1800 ml co su skoro 2 litre...skus viac a meraj pasikmi potom budes vediet kolko ti staci...predavaju sa aj samostatne ketonove pasiky su citlive a ukazu ti skalu kde sa nachadzas 😉

moonlightka
22. máj 2012

@magdi21
@werumka ono to ale celkom v tom jedle nie je...ja mam na veceru 6 chlebovych jednotiek a viac si nedavam...a naozaj mi najviac pomaha pitie 😉

werumka
22. máj 2012

@moonlightka Pokud máš dostatečné množství sacharidů na den, tak pak může být výskyt ketonů ojedinělý. A to většinou v případě, že je velká pauza mezi večerním jídlem a snídaní, nebo když je v noci hypo. Dále se mohou vyskytovat při infekci. Příjem tekutin samozřejmě urychlí vyplavení ketonů, ale není to příčina.

bubla30
23. máj 2012

dievčatá, tiež by som sa niečo rada spýtala- mám ísť na ten test, ale nepovedali mi, že si mam priniesť glukozu- vraj u nich sa to robí tak, že nalačno-klasika, potom sa mám najesť (1 biely rožok, saláma, sladký džús) a potom po 2 hodinách sa robí opať odber. Viem, že vacsinou sa zvykne piť ten glukozovy žbrndus. Stretli ste sa už aj s takýmto sposobom? Myslíte,. že ak by bol problém, by to ukázalo aj tak či si mam najst radsej inu lekarku, ktora robi klasicky glukozovy test? dakujem!

anina32
24. máj 2012

Ahoj holky, potřebuju pomoc a radu. Včera jsem byla poprvé v dia poradně, nařídili mi dietu a vyfasovala jsem glukometr, mám si měřit jednou týdně 6x denně. Dneska jsem si tedy poprvé měřila, ale nevím co ty čísla znamenají, jak zlé to vlastně je? Do poradny mám jít až 27.6, byla bych tedy ráda kdyby jste mé výsledky porovnali se svými a řekli co si o tom myslíte, předem moc děkuji 😉

Takže ráno v 9 před snidaní: 4,8
2 hodiny po snídani: 7,5
ve 13 před obědem: 3,7
2 hodiny po obědě: 8,1
v 19 před večeří: 3,7
2 hodiny po večeři: 8,2

No nevím co si o tom myslet, včera mi nic neměřili, mají vlastně jenom jeden můj výsledek a to z toho glukozového testu, kdy jsem měla na lačno 6,2 a tak mi ani nedali to sladký vypít a ukončili to rovnou, protože to bylo zvýšený. Četla jsem že někdo je i na inzulínu a já mám jít na kontrolu až za měsíc, tak mi to příjde divný, proto se ptám jak zlé ty vysledky mám, jestli bych se neměla di dia poradny vecpat raději dříve 😔

llluckaaa
24. máj 2012

@anina32 Ahoj, po pravdě mi ty tvoje čísla přijdou nějaké divoka. Ty před jídlem jsou nějak moc nízké a ty po jídle zase vyšší než by bylo záhodno. Jakou máš predepsanou dietu?

editah222
24. máj 2012

@anina32 po vlastní zkušenosti bych na DIA volala hned, prootže jestli jsou tvoje výsledky takové při dodržování správné diety tak by to fakt byla spíš na inzulin. Jak píše Lucka hodnoty před jídlem máš moc nízké a po jídle je máš moc vysoké (mají být do 7,3 ale po HODINĚ).
Já jsem na inzulinu byla a není to žádná hrůza 🙂 Ničeho se neboj, třeba ti jen nefunguje glukometr 😉

editah222
24. máj 2012

@bubla30 myslím si, že tenhle test není úplně OK ☹ Bohužel se tak někde dělá. Neodhlí slabou cukrovku nebo cukrovku v počátku.

anina32
24. máj 2012

@llluckaaa
@editah222 To už mi říkali holky na jiný diskusi, že pri tehu cukrovce by se mělo měřit po hodině, ale mě doktor rekl at měřim po dvou 😨 Dietu držím od včera, asi v tom mám zatím maglajz. Doktor mi řekl že mám vynechat všechno sladký, sladkosti a pečivo, jako rohlíky. Dovolil mi jenom pšeničnožitný chleba s kváskem, nesmí tam prý být droždí. Vím že bych měla jíst svačiny, ale dneska jsem byla bez nich protože mi to nejak nešlo kvuli tomu měření. Snídám až v půl desátý, takže v půl dvanáctý bylo měrení po jidle a v jednu obed. tak by se tam ta svačina nevešla, jsem myslela, ted vidím že blbě 😝 Zkusím na tom zapracovat a dodržovat svačiny a uvidí se za týden až budu mít další měřící den, ale stejně mi to příjde divný co mi rekl doktor a jak to říkáte vy 😨

editah222
24. máj 2012

@anina32 někteří lékaří berou těhu cukrovku jako klasickou a tam se měří až po 2 hodinách (většinou), potom musí být hodnota do 6,8.
Svačiny by jsi vynechávat neměla. Já jsem díky těhotenské cukrovce začala pravidelně jíst a díky inzulinu jsem musela vstávat každý den svátek nesvátek tak, abych si v 7 píchla a v 7,10 už snídala 🙂

Pečivo jsem jedla normální, ale mín než dřív, dodržovala jsem celodenní doporučený příjem sacharidů, ale nestačilo to. Furt jsem měla cukr vysoký.

super stránky tehotenskacukrovka.cz

Na doktora nedej, někteří těhotenskou cukrovku dost podceňují. ☹ ☹ 😠

anina32
24. máj 2012

@editah222 Já právě včera jsem svačiny dodržovala, ale dneska jsem si říkala že by to udelalo maglajz v tom měření, že bych nebyla pred jídlem ale jako po svačině a zbytečně jsem měla dneska hlad. Počkám týden, budu dodržovat dietu, aspon se telo vyčistí, ten poslední den než jsem šla do poradny jsem hodně hřešila, říkala jsem si že to je naposledy 😅 a příští týden až budu měřit tak i se svačinama a uvidím výsledky a podle toho když tak rovnou do dia poradny. Děkuju za rady a názory, já bych jinak nevěděla že je něco špatně a pokračovala bych takhle celý měsíc 😔

llluckaaa
24. máj 2012

@anina32 Měřit po dvou hodinách není zas taková blbost, někteří lékaři to preferují a standardy léčby těhotenské cukrovky od České diabetologické společnosti to povolují. Hodnota po dvou hodinách by měla být do 6,6 (dle těch standardů). Svačiny určitě nezanedbávej, třeba ti lítá glykémie kvůli tomu. Měla bys jíst 6 krát denně. O chlebu bez droždí při této dietě tedy slyším poprvé, a to se o výživu při těhu cukrovce dost zajímám 😉 Zkusím o tom něco zjistit 😉
Ty asi nechodíš do diabetologické poradny specializované na těhotné s gestačním diabetes, že?

mm_mm
25. máj 2012

@anina32 Hlavně jim v poradně neříkej, že jsi snídala až v půl desátý, to tě odstřelej. Mně říkali jasně, že si musím přivstat a nejíst později než v 7, aby tam nebyla velká pauza od druhý večeře. Přijde mi docela drsný, kam ti ty hodnoty po obědě a po večeři vylítly, Nečetla jsem všechny odpovědi, ale možná bude problém ve skladbě jídla. Jinak mně bylo řečeno, že pokud na kontrole uvidí, že ta hodnota je zvýšená opakovaně, nasazujou inzulín. Cukrovku mi zjistili přesně před 14 dny, tak jsem taky sama zvědavá, jak se to bude vyvíjet...
Tak se drž!

anina32
25. máj 2012

@llluckaaa
@mm_mm poslali mě do normální dia poradny, u nás jiná není. Já vstávám normálně v půl sedmý, ale dřív jak v devět do sebe nic nedostanu, pokud jo tak to jde hned ven, není síla to ve mě udržet. Se mnou to bude problematický celý, sundala jsem další kilo ještě před zahájením diety, takže jsem momentálně minus 2 kila a při dietě půjde váha dolů. Takže jim to budu muset říct že nejsem schopná snídat dřív.

mercedezs
25. máj 2012

Ahoj,ja som mala tehotensku cukrovku.Nestacilo mi len dietou stravu upravit,cukor som mala stale vysoky...aj 15-16.3krat denne som si az do porodu pichala inzulin,potom sa to popravilo.Babetko sa narodilo zdrave a prirodzene,51 cm a vaha 3150gramov.Velmi som sa bala,aby nebolo velke,alebo nemalo velke srdiecko...preto som fakt dietu prisne dodrziavala.No a po porode som uz mala asi na treti den uplne normalny cukor...

llluckaaa
25. máj 2012

@anina32 Tak jim to normálně řekni a zkusíte spolu něco vymyslet. Ale po ránu by chtělo něco málo pojíst, aspoň po malých kouskách, to ti může pozdější glykémii hodně ovlivnit. Ale jestli to pokaždé vyhodíš, tak to stejně není k ničemu 😒 Tak se zkus držet diety a jestli budeš mít vysoké (a nebo moc nízké) hodnoty opakovaně, tak jim radši dřív brnkni a zeptej se. Od toho tam jsou, aby ti poradili 😉
Hubnutí v těhotenství není úplně ideální, možná po tobě budou chtít, aby sis hlídala po ránu ketolátky v moči...

aininka
25. máj 2012

Moje dnesne obedove menu:

pangasius peceny na olivovom oleji, ciernom koreni a citrone
brokolica oprazena s kuskom slaniny
troska celozrnnych cestovin

a ako dezert jogurt s kuskom jablka, posypany trochou skorice.

Mnaaaaaam! 🙂

aininka
25. máj 2012

@mercedezs neuveritelne, ako sa ta cukrovka v tehotenstve dokaze hrat s nasim telom. Som rada, ze babatko mas v poriadku 🙂 a zaroven mi to dava nadej, ze aj u mna bude vsetko v poriadku.

aininka
25. máj 2012

@anina32 aj ja som dietou strasne schudla, teraz mam len +2 kg od povodnej startovacej vahy a som v 34 tt... Doktorka povedala, ze pokial babatko nechudne a ma normalnu velkost, tak to nevadi, plus mi meraju, ci nemam v moci ketolatky, to by tiez vadilo. Ale zatial vsetko ok.
Inak, tu dietu si mozes upravit tak, aby si zacinala od 9:00, proste v ten cas to budu tvoje ranajky a posledne jedlo si das neskoro v noci. Ta posledna vecera aj tak nie je velka, nieco male, aby telo dlho nehladovalo. Musim povedat, ze pravidelnost je pri tejto diete fakt velmi velmi dolezita.

aininka
25. máj 2012

@mm_mm Ale ked si das druhu veceru neskor a cely system prisposobis neskorsiemu vstavaniu a neskorsiemu usinaniu, vlastne tym nic nepokazis. Inak, aj ja vstavam a ranajkujem o siedmej, to je pre mna momentalne ta najvacsia drina. A neist potom hned spat! 😀. Mne tiez doktorka povedala, ze ked mi hodnoty budu stupat, pojdeme hned na inzulin. Je to preto, ze v neskorom stadiu tehotenstva uz nie je velmi vela casu na experimentovanie, takze ked cukor neklesa, treba konat a nasadit inzulin.
Neboj, dodrzuj dietu a vsetko bude v poriadku! A nezabudni na pohyb 😉 .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre