Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

janni.ka
1. feb 2010

na Evču myslím a držím palečky at je to rychlovka 😉

kjucukovna
1. feb 2010

Janni koukám že už to máš taky za pár 🙂 asi budeš na řadě po Evče 🙂

lena27
1. feb 2010

my jsme právě ještě v prosinci sedačku kupovali a ta tisícovka bodla. to jsou šmejdi 😠

mamina
1. feb 2010

Paní Haf,teď už to bolí,protože pokaždý,když kojíš,se to znovu rozjede. ☹ Vím,žes to nemyslela zle.Třeba malej kousal dásničkama právě proto,že mu přišlo,že to teče málo.Snad se to spraví.Držím palečky. 😉

Seb,pokud se rozhodneš mimčo koupat,nemusíš ze začátku denně.Stačí obden.A nejlepší je jen čistou vodou.Mýdlo používat dětské,max.1-2* do týdne.Miminkovská pokožka má takovej ochrannej film,kterej se každým mytím trochu smyje a kůžička je pak náchylnější na vlivy zvenčí.Takže nepřehánět.
Co se týče toho pupíčku.Většinou se zahojí sám ještě v porodnici.Do tý doby doporučuju sice koupat,ale jen nejkratší možnou dobu,kvůli pupíčku i proto,že mimčo brzo prochladne.A povykoupání vytřít pupíček lihem napuštěným vatovým tamponkem.
Pokud budeš chtít mydlit,je lepší mydlit až ve vaničce,i když v porodce říkaj něco jinýho.Už jen proto,že když ho budeš přendávat,tak nebude tak kluzké. 😉 Já většinou mimčo vložím do vaničky,rukou ho držím pod hlavičkou a volnou rukou vezmu pomýdlovanou žinku a tou ho otírám. 😵 Pak jen mimčo obrátím(rukou ho podpírám pod bradičkou) a žínkou omyju i z druhé strany a pak opláchnu.
Dobrý způsob držení mokrého nebo kluzkého miminka je třeba volně položené na plence(je dobrá i ve vaničce,kde miminko tak neujíždí) a držíš ho na zádíčkách,pod krčkem a pod pánví,oběma rukama vždy na straně vzdálenější od tebe.Pak,i kdyby se smeklo,tak Ti zůstane v náručí.. 😵
Dudlíkům a lahvičkám se vyhýbej,jak to jen půjde,protože na to miminko používá jiné svaly a ničí si techniku sání.Z lahvičky je pití jednodušší a může to dopadnout i tak,že se mimčo takhle odstaví.Pokud bys je potřebovala,je dobré sterilizovat je po každým použití.Těch 5 minut stačí.Nebo je dobrý použít sterilizátor.Mamči si ho chválej...Nosní odsávačku nevyvářej-zkroutila by se.Stačí ji propláchnout proudem horké vody.
Léky dopředu nepotřebuješ skoro žádný.Je dobrý mít pro strýčka příhodu Brufen sirup na teplotu,jinak vlastně nic.Při odchodu z porodnice je dobrý koupit líh na ošetřování pupíčku a borovou vodu na mytí očiček,jinak mě nic nenapadá.Jo,teploměr-pro jistotu.(Teplota u novorozenců a malých dětí se bere,až když vystoupá nad 38C.Pokud mámíň,nijak se to neřeší.)A možná rektální trubičku,kdyby mimčo trápili prdíky a nic jinýho nezabíralo.(Vypadá jako měkké brčko-zasouvá se kulatým koncem do zadečku,aby odešly plyny...)

Já byla dneska v diaporadně a už podruhé mi nepřidala inzulín,tak mám radost.
V rizikovce blázinec.Jeden doktor marodil,takže ze dvou ordinoval jen jeden a pořád jim padal počítač.Už asi neuměj vzít pero do ruky-prostě pokaždý přestal ordinovat.Takže domů jsem odcházela ve tři!Ale zatím je všechno v pořádku,mimčo živé,zdravé(a s pindíkem :1:),tak co bych mohla chtít víc,ne?

pani_haf
1. feb 2010

Olgas píše, že u nich dobrý, poslala mms Kubíka, je krásný! neumím to tady vložit z telefonu ☹, bojují s kojením, v pátek bude foto Kubíčka na www.olomouckydenik.cz .....Kubík S.

Evča píše, že jí udělali hamiltona, tbl na vyvolání a je otevřená na prst, má kontrakce, tak se uvidí.

Mamino-díky za rady 🙂, mlíko teče až moc, koutkem mu to teče ven jak pije....nemůžu se ani normálně sprchovat, dned mi to teče po těle 🙂

pani_haf
2. feb 2010

Holky, dnes 5:31 se Evči narodila Linda, 3260g a 50cm!!!!!!!!!!!

mamina
2. feb 2010

No,tak to je nádhera.Evičce moc gratuluju! 😀

kjucukovna
2. feb 2010

Jééé 😵 😵 😵 EVI moc Ti gratuluju, to je krásná zpráva a čas docela šel, nástup v pondělí ráno a do 24 h. mimčo na světě 🙂mě to hrozně dojalo zase🙂

dneska jsem byla v podolí na kontrole cukrovky a hodnoty 4,9 nalačno a hodinu po snídani 5,0 takže super ....musim vyčkat na velký utz,abych se mohla radovat...

smarti
2. feb 2010

Jeeej, Evke blahoželám, nech princezná robí len radosť a nech sú obidve zdravé.
Zajtra si konečne idem po glukomer, trochu mám z toho stres, ale lepšie merať a vedieť, čo mi robí dobre a čo zase cukor dvíha ako nevedieť a škodiť tak bábu. Určite vás zase budem otravovať s prosbami o rady.

p.etrahradecka
2. feb 2010

ahoj holky, já mám takový úplně jiný dotaz- je to dost intimní, ale dost mě to trápí. jsem asi divná, ale od té doby, co jsem těhotná, tak mi nejde při milování vůbec zvlhnout, a proto jsme se s manžou už tak strašně dlouho nemilovali. Mě to trápí, ale nevím, co s tím. Než jsem byla těhotná, tak to bylo všechno v pohodě. Jen doufám, že se to po porodu zpraví. Naštěstí je manžel strašně hodnej a ohleduplnej, ale i tak mě trápí výčitky.ach jo

janni.ka
2. feb 2010

jéééé Evičko tak to mocinky gratuluju 😵 😵 😵 😵 to byla dá se říct rychlovka na to že vyvolávali 😉
Lindu vítám mezi námi a těším se na fotečku 😵

kjucukovna-no mám to za pár 😀 taky mi z toho už hrabe pomale 😀 😀 Jen se neboj taky vám to uteče 😉 😉

p.etrahradecka-já bych to řešila lubrigačním gelem,aspon zatím,neboj ono se to spraví.Já to měla tím že to prostě nebylo ono 😉 Víš jak břicho překáží řádit taky moc nejde 😀 😀 😀

lena27
2. feb 2010

gratuluji k Lindě
kup si lubrikační gel jak píše janni, já měla zase problém asi půl roku po porodu, každá to máme jinak 😝

smarti
2. feb 2010

p.etrahradecka - to je podľa mňa normálny prejav tehu, to isté som zažila pri prvom tehu a teraz to zažívam znovu, lubrikačný gél to sčasti porieši, u mňa to v podstate prešlo až keď som prestala dojčiť malú, takže po pôrode to tiež nebolo nič moc, hlavne sa netreba tým trápiť a samozrejme otvorene porozprávať s manželom

radushka
2. feb 2010

Evci gratuluju, tak už to má za sebou 😵
Holky já už tu cukrovku tak nežeru, jako nepřecpávám se nebo tak, ale sem tam si dám normální sledké.Třeba 3 kostičky milky nebo jsem teď udělala puding (zalila jsem jím zbylé cukroví a polila broskvovým kompotem) a pěkně se nadlábla, mňam 🙂 .Je fakt, že když si pak dám tu vodu s citrónem, tak cukřík je pěkně nízko.Tak když už to fakt nemůžu vydržet a zhřeším, tak si pak šoupnu citrón a je to 😀

janni.ka
2. feb 2010

radush tak to sme dvě 😀 já nejen že ji tak nežeru ale už mě to ani nebaví 😖 fakt opruz hlavně se furt hlídat 🙄

radushka
2. feb 2010

janni: přesně, už mě to nabaví 😀 , takže sem tam ulítnu a nejlepší je, že zjišťuju, že se nic moc neděje. Nedávno jsem si dělala krupici s čokoládou a hodnota byla snad 6,8. Co víc si přát 😀

ili5
2. feb 2010

pozor, borová voda se už nesmí používat pro miminka!!! I v lékárně ti řeknou. Dávaj tam jiné přísady, které škodí miminku. Já kdysik používala i na bradavky. A na pupík stříkám jodisol a vytírala špejlí s vatou, už mu stroupek odlezl, tak jen po koupání postříkám jodisolem. KOupu každý den, lepší spí v noci. Včera usl ve 20 hod a spal do 1 hod. Nikdy jsem koupání nevynechala při holce, ani na chatě osvědčilo se mi. Lépe spí.
Evco, moc gratuluju. Ty vyvolávačky u diabetiček mě štvou, proč se musíme tak trápit??? Má to za sebou, taK supr!!! Konečně holčička, většinou jen kluci se rodí. 🙂

smarti
2. feb 2010

Janni.ka a Radushka, jéj to je dobré, že aj také názory čítam. Lebo ja som na diéte síce necelé 2 týždne, ale nepriek snaženiu si občas niečo dám (napr. dnes poobede taká kríza, že som musela zjesť danone jogurt straciatela). Nie síce až tak ako vy píšete, lebo až zajtra budem mať glukomer, tak sa budem môcť orientovať, čo a ako. Ale puding alebo krupicu, to by som si fakt dala. Ale kým neviem aké mám hladiny, tak to nerisknem. Ináč v nedeľu večer porodila jedna moja kámoška, takmer 40 ročná svoje prvé bábo. Tiež mala cukrovku, ale keďže po nasadení diéty takmer odpadla v obchode, tak bolo asi telo z toho mimo, tak prestala s diétou. Ja som sa na to pozerala dosť kriticky, lebo v podstate jedla biele pečivo, jablká na kilá, žiadne váženie potravín, cukor merala raz za čas. Už od polky tehu jej rozprávali, že má obrovské brucho. Proste ona na to, nechcem to tak vulgárne povedať, ale viac menej kašľala. A narodil sa zdravý presne trojkilový chlapček. Veľmi sa z toho teším. To ale asi je extrém, lebo takto by som to neriskla. Ale už som sa dievčat dávnejšie pýtala, keď zistíte, že z niečoho, čo by sme vlastne jesť nemali ( napr. ten puding ) nemáte zvýšené hladiny, tak to jednoducho jedávate?

radushka
2. feb 2010

smarti: Já když už si něco takového dám, tak se snažím, aby to nebylo hned po hlavním jídle.Nejlépe jako sváču, popř. aspoň 1 hodinu po jídle, ať těch cukrů není najednou tolik 😉 .Takže třeba ten puding jsem do sebe narvala až 2 hoďky po večeři, krupice byla místo večeře, atd. Právě jsem snědla dost takových cukrovíček z mrkvového těsta (není v něm cukr, jen mouka a hera)plněných povidlama a za hoďku mám cukr na 6,8. Takže super 😉 .
Já jsem akorát zjistila, že mi cukr zvedá ranní hrnek mléka, tak ho nepiju (a to ale trpím, byla jsem na něm závislá).Jinak jsem to nějak moc nezjišťovala.Spíš jen orientačně a vždycky to nějak dopadlo.
Jo a taky asi před 14 dnama jsem měla strašnou chuť na takový želatinový zákusek a "sežrala" jsem ho fakt kus, no a cukr teda vyletěl snad na 11 (stačila by půlka 😠 ), takže pro příště když tak vím.
Jo a rozhodně má na cukr vliv stres!První týden jsem z toho byla tak vynervovaná, že jsem i brečela, protože jsem nevěděla, co vlastně mám jíst a cukr jsem měla zvýšený snad i po vodě.

janni.ka
3. feb 2010

radu tak po krupici s hořkou čokoládou a ez cukru-dávám si do ní lžíci jah.marmelády a máslo sem měla taky 6,8 po hodině 😉 vařím si ji docela často jako večeři 😉
Pudink sem vařit nezkoušela já radši tu krupici ta víc zasytí 😀 😀

Smarti já se toho taky bála,ale jak píše radu tak já se měřila tak namátkově co sem se bála že by mi ten cukr mohlo zvednout,ale o.k dávám si trochu a ono to i stačí na zahnání chutě 😀

Když to tak vemeš dřív nikdo nic o cukrovce nevěděl a papkalo se vesele a miminka se rodila tak asi tak k cukrovce,omezuju se ted už tolik ne ale nežeru to tolik 😉

janni.ka
3. feb 2010

smarti a kolikátý si týden?

konvalinka.2
3. feb 2010

Ahoj.
Dnešním dnem mi končí 38. týden těhu 🙂 . Jsem pěkně nervozní, kdy "to" na mě příjde. Ta nejistota je strašná. Ani nevím, jestli třeba začínající bolesti poznám. U Michalky mi doma odtekla voda. Tak to bylo Ok, ale jak to bude teď netuším. V pátek jedu do porodky na další kontrolu.
Dneska rodit nechci. Venku přes noc napadlo a nafoukalo sněhu, že přítel ani ráno nevyjel autem ze zahrady😒

Jani, Tobě budou vyvolávat porod?? A víš už kdy?

Jinak já už tu dietu taky neberu nijak vážně. Mimi je v normě, máme to za pár, tak co se tím budu furt nervovat!! 😝

janni.ka
3. feb 2010

Luci ahojky 🙂

no mě zítra začíná 39tt taky 😕 to teda letí ty týdny 😀

Zítra jdu do poradny a na monitor,malá je pořád hlavičkou nahoru-ale třeba se otočila uvidím zítra co mi dr řekne a jestli ne tak dostanu papíry do porodky na císaře 😅 už sem s tím smířená 😉

Ta dieta je trapná co na to říct 🙄 luci už mám v kufru čokoládu a až porodím tak ji celou sežeru 😀 😀 😀 😀

janni.ka
3. feb 2010

a co bříško?klesá ti????

radushka
3. feb 2010

janni: přesně jak píšeš, máme úplně stejné myšlenky (a činy 😀 ).
já jsem mamnželovi řekla, že mi pak do porodnice musí donést kopu těch želatinových ovocných zákusků a já je všechny SEŽERU 😀 😀 😀
Taky si říkám, že kdysi cukrovku nezjišťovali a rodilo se taky (sice to byli často obříci 😅 ), ale bylo to v poho. Spíš mě děsí to vyvolávání, jak tady čtu, jak holky dlouho trápili 😖 . Tak bych si nejradši 1. dobu porodní odbyla pěkně doma a né v nemocnici. Tak snad to nějak příroda zařídí sama 😀
Jo a ještě janni, zkus malou přemlouvat, někdy to prý fakt funguje 😕 .No zkusit se má všechno 😀 . Držím palce, aby ještě ten kotrmelec udělala.
Jinak já jsem 37+2 a termín mám kolem 20.2. (jako vy), takže jsme na jedné lodi 😀 😀 😀

janni.ka
3. feb 2010

radu tak já taky říkala manželovi že chci pořádnej čokoládovej dort a nikomu nedám 😀 😀 😀 😀 😀
Ale víš jak to je až budem moct tak to ani nebudeme chtít 😀 a taky dobře aspon ty kila půjdou hezky dolů 😉
No já malou přemlouvám,i sem jezdila prstem a říkám jí tudy pojed za prstíkem 😀 no cvok sem no,ale kašlu na to tak jestli se neotočila tak nebudu první ani poslední kdo půjde na císaře 😉
To vyvolávání je mi taky proti srsti blbý je když máš kontrakce a otvíráš se ale dítko ne a ne sestoupit jak to měla spagi 😖

janni.ka
3. feb 2010

včera sem večer sežrala a to doslova 😀 čokoládovou tyčku a byla mnam kašlu na glukometr ten by asi bouchnul 😀 😀 Ale řeknu ti že pak mě teda nebylo moc dobře 😖 ono ta dieta má něco do sebe 😉

konvalinka.2
3. feb 2010

Jani: Máš pravdu, že to rychle uteklo! Ale byla bych už ráda, kdyby to došlo do konce. Veruš sebou pořád mele, jsem nevyspalá atd. A taky pořád sze všeho unavená!! A hlavně se na malou strašně moc těším!!!!!!!!!!!!!!!!

Já ještě čokoládu nemám, ale nějakou si asi pořdím! Velkou a dobrou! 🤐 A možná i s ořechama... 🙂
Dieta mě taky nebaví... Ale víš, jak to mám!

Bříško už asi trochu kleslo. Pondělí a úterý mě skoro celý den píchalo (když jsem stála) v podbřišku, ale nic z toho nebylo. Už to nepíchá, tak možná, že mi klesala níže. Nevím.

Jani, jak je Nikolka velká? Ať Ti poradna zítra dobře dopadne! A maličké domluv, třeba se nad Tebou smiluje a otočí se. 😉

radushka: mě na gyndě sestra říkala, že na OGTT posílají poslení tři roky po zpátku a že dřív neposílali. A že ji udivuje, kolik těch maminek s cukrovkou je!! A tak jsem trochu nepochopila, kde se to najednou vzalo????? 😲
Tobě budou porod vyvolávat?? Já se toho bála moc!!, ale zatím malou volat nebudou-když je prý velikostně v normě.

smarti
3. feb 2010

Jannni.ka - konečne som si upravila profil, takže už je to aj tam, zajtra končím 34. tt. Cukrom som sa začala zaoberať až pred 3 týždňami, lebo ma moja dr. poslala na testy až teraz. Hladina na lačno 4,6, po 2 hod. 8,3. Dnes som konečne dostala aj glukomer, takže som si merala zatiaľ len raz. A pozrite, čo mi vyšlo. Pred obedom nalačno 4,1 - ale jepravda, že som bola unavená ako pes, lebo som doobedu bola aj u tej dr. aj ešte nejaké veci som kupovala v meste, takže vychodila som toho dosť. Na obed som sa snažila najesť tak normálne - hubová polievka, zemiaky, cvikla a zapekaná ryba so zeleninou. No a hodinu po jedle som s malou dušičkou išla testovať, že kde to vyletí a ukázalo mi 4,3. Je to vôbec možné? Teraz na olovtrant si dám jogurt, ale nebudem testovať, idem do škôlky po malú a potom sa trochu posánkovať, takže časovo by mi to nepasovalo. Merať budem pred a po večeri - chystám sa na tú krupicu bez cukru - veľmi sa na ňu teším, tak som potom zvedavá na hodnoty. No a zajtra idem k mojej gynek., tak som zvedavá, čo povie, ale ultrazvuk mi asi nebude robiť, škoda, bola by som zvedavá akú asi váhu ma bábätko. No možno sa s ňou dohodnem a urobí. Naposledy mi robili usg pred 4 týždňami, vtedy váhovo bolo v poriadku, tak ktovie ako teraz. Brucho síce mám podľa okolia aj dr. dosť veľké, ale pribrala som len 6 kg,tak som veľmi zvedavá ako to všetko dopadne.
Všetkým, ktoré už idete rodiť, veeeeeľmi držím palce, nech sú tie pôrody hlavne rýchle a príjemné a bábenká i mamičky zdravé.

janni.ka
3. feb 2010

smarti tak to máš super hodnoty 😉 já si teda nic neodvažuju jím normálně ale nepřejídám se a hodnoty o.k 😉 včera sem měla rajskou s plněnou paprikou a 2knedlíky polívku sem mla hodinu před omáčkou bo bych to naráz nesnědla a hodnota na to že tam bylo v omajdě cukru plno po hodině 7,1 tak v normě o chlup ale v poho 😀

tu kaši si odměřím do hrníčku který má 250ml mlíko jen do půl nebo do třičtvrtě a zbytek doředím vodou nechápu proč se nemá pít mlíko nebo jen málo když moc sacharidů nemá 😕
Si mi udělala chutě asi ji taky spáchám 😀

Luci mě malou měřil ve 31tt a od té doby ne 😒 ale zítra mu řeknu at na ni koukne jak je a jestli mi ji změří kolik asi váží 😉 Mě ted bolelo v podbříšku asi 3dny hlavně večer a v noci,sem sedla do vany aby to trochu povolilo a bylo to lepší ale jen na chvilku 😀 se děsím aby mi neprdla voda a nelezly Niky ven nohy mezi mejma nohama 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre