Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mariankah
1. júl 2015

@miskaska

Velmi zavisi od toho, aky labak pouziva pristroj a nasledne ako on ma urcene referencne hodnoty, teda ake rozmedzie ma, co je norma a co nie. Takze jedine pockat len do zajtra, drzim palce 😉

miskaska
1. júl 2015

@mariankah po pozitivnom teste ho zvyknu zopakovat? Napr. u diabetologa?

mariankah
1. júl 2015

@miskaska
nie test sa uz neopakuje. este ti moze pomoc, keby si vedela nazov labakov, kam krv odoslali, napr. alpha medical alebo cytopathos a pod., potom si to dokazes porovnat s ich hodnotami na nete

miskaska
1. júl 2015

@mariankah no, to neviem....no nevadi, uvidime co dalej. Ale sranda, ako som googlila,bze Ceska diabetologicka spolecnost ma tie hodnoty posunute

Normální hodnoty glykémie v žilní plazmě během oGTT po 75 g glukózy v
těhotenství
nalačno < 5,1mmol/l
za 1 hodinu po zátěži < 10,0 mmol/l
za 2 hodiny po zátěži < 8,5mmol/l
Diagnóza GDM je stanovena, je-li aspoň jedna hodnota v testu patologická.

ynett
1. júl 2015

@miskaska ahoj, ja som mala hodnotu 8,1 a poslali ma k diabetologovi, tam mi znovu brali krv a robili testy. povedala mi, že nejako extra nemám zvýšený cukor ale bolo by fajn sledovať to a dietovať. 🙂

miskaska
1. júl 2015

@ynett tak uvidim zajtra, kam ma posle gynekolog..podla mna aj tych 10 minut mohlo ovplyvnit test..na krv nas brali skoro spolu, pritom jedna pacientka pila glukozu omnoho skor ako ja..tych 10 minut urcite.

ynett
1. júl 2015

@miskaska však uvidíš, ale nie je to žiadna katastrofa aj keby ťa poslali. 🙂 neboj všetko bude dobré. pre miminko sme ochotné urobiť všetko🙂

miskaska
1. júl 2015

@ynett samozrejme 😉 dakujem.

mariankah
1. júl 2015

@miskaska

Viem o tych hodnotach, len v cz su ine podmienky ako u nas ☹

ivanya
1. júl 2015

@mariankah Inak je mozne, ze moja diabet mi naschval povedala nizsiu hodnotu, aby som si davala vacsi pozor a viac na to dbala, aby som sa vyhla tomu inzulinu zdaleka. Neviem, lebo fakt co tu baby pisali aj na webe kade tade su hodnoty povolene vyssie. No co uz, musime to nejako vydrzat. S tehu cukrovkou sa vzdy rodi skor, ci posudzuje sa indivindi?

miskaska
1. júl 2015

@mariankah ake podmienky?

ivanya
1. júl 2015

@miskaska a merali ti aj po hodine? Ono ta nova metoda sa ma pouzit, len ak je krivka trojbodova, cize meraju trikrat. Ak meraju dvakrat tak sa do uvahy beru stare normy. Ale kazdy diabetolog ti asi povie nieco ine 😀 Ja mam povolene nalacno do 5 a po jedle 90 min do 6. Ine kocky tu maju povolene aj do 7, na nete najdes po dvoch hodkach do 7,8...

miskaska
1. júl 2015

@ivanya nie, rano som doniesla moc, pichli do prsta..potom glukoza, cakanie....moc a opat prst a domov 🙂

ivanya
1. júl 2015

@miskaska A mas na tom papieriku s vysledkom aj napisane nieco ci len vysledok? Ak len vysledok, tak je to na tvojej gyn, ci ta posle k dia. Ja som tam doslova mala napisane, ze vysledok poukazuje na tehu GD.

zuza2008
1. júl 2015

@mariankah no na lačno jsem nejedla nic, takže ti mi právě příjde zvláštní. Nám říkali hodnoty do 6,6 a pečivo a brambory jsou v té dietě vyloženě předepsané. Normálně tolik pečiva nesním. Tak uvidím, jestli se to ještě uklidní nebo ne. Každopádně díky za odpověď. 🙂

mariankah
1. júl 2015

@miskaska
podmienky ktore urcuje ich medzinarodna diabetologicka spoocnost

mariankah
1. júl 2015

@miskaska

pichanie do prsta nie je spraven urobeny ogtt
odber sa ma urobit zo zily, takze diabetolog by mal urobit opkakovany ogtt a odbery zo zily

mariankah
1. júl 2015

@zuza2008

Pokial su uz hodnoty nalacno vysoke teda nad 6, bud si mala vecer prilis vysoku glycku alebo mas nejaky zapal v tele a zvysusje ti cukor, pripadne je naozaj nutne prejst hned na inz

a pecivo a zemiaky sa mozu jest v obmedzenom mnozstve alebo vobec, podla toho, co ti robia s glyckou
skus ich obmedzit pripadne vylucit

mariankah
1. júl 2015

Ak mate chut, mozete si preluskat a pozriet aj odborne stranky diabetologickej spolocnosti
http://www.diaslovakia.sk/ prijemne citanie, mozno vam to pomoze a najdete odpovede na vase otazky 😉

mariankah
1. júl 2015

Hodnota 7,8 je spravna, ale ta plati pre diabetikov 2. typu, pre GDM je obmedzena na 7

ivanya
1. júl 2015

Uzitocna tabulecka 🙂 http://www.sacharidydovrecka.sk

jajoto
1. júl 2015

Ahoj ja som ju mala tiež a v pohode som ju prežila. Ja som mala iba prísnu diétu a chlapček sa narodil zdravý a krásny dnes má 6 rokov. Ešte rok po pôrode som bola sledovaná na dia ambulancií.j . Pri druhom tehotenstve som ju už nemala. Len zbytočne ne panikár lekári niekedy aj zbytočne preháňajú a vystrašia budúcu mamičku. Drž a neboj zvládneš to.

zuza2008
1. júl 2015

@mariankah a prosím tě, nevíš co může znamenat hodnota 8,2 nebo 8,1 15 minut před jídlem a ze zvědavosti jsem to změřila to samé hned 30 minut po jídle. No a ráno to byla ta samá glykémka. Nemělo by se to měnit??? Možná hloupý dotaz, ale jsem v tom nováček. Na to jídlo jsem měla těstoviny, tak bych předpokládala, že po 30 minutách se to zvedne podstatně víc. Mám podezření,jestli je ten glukometr v pořádku.

mariankah
1. júl 2015

@zuza2008

Samozrejme, ze hodnoty sa menia pocas dna, su rozne, ako pises, asi je glukomer chybny. Ak ho mas poziciany od lekara, skontaktuj sa s nim a spolu ho prekontrolujte. Ak si si ho kupovala, skus reklamovat 😉

mariankah
1. júl 2015

@zuza2008
a este po 30 min. sa tak hodnota nemusi menit, skor tych 60 az 90 min. ale ked ti take hodnoty vykazuje kedykolvke nieco je s pristrojom

vvia
1. júl 2015

Jaaj, baby, 2he tehu, zase tehu cukrovka, robili mi test uz v 11tt, bleee a zase dieta a vobec sa na to netesim. este som nebola na diabetologii, tak som zvedava, ze co tentokrat 😝

zuza2008
2. júl 2015

@mariankah no a dneska jsme měřili manžela dvě hodiny po jídle a měl 9,5! Je to glukometr od lékaře...u zdravého člověka je to docela vysoké, ne?

mariankah
2. júl 2015

@zuza2008

Ano, takze sa skontaktuj s lekarom, nech ho daju skontrolovat, je to pristroj a tie sa kazia 😠 Povedz mu, ze si si merala a stale vysoke hodnoty, oni ti v ambulancii dokazu premerat druhym glukomerom a mozete si porovnat hodnoty.
Vela stastia 😉

ivanya
2. júl 2015

@mariankah Inak parkrat som tiez skusila merat aj muzovi a zakazdym mal vyssiu hodnotu ako ja 😀 Zas z toho ti chlapy vyjdu najlepsie, drzat dietu nemusi, rodit nemusi 😀 ....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre