Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

barchee
27. jan 2011

@lemonkaa ahoj 🙂 ja som rodila na Antolskej kvôli gestačnému diabetu, som bola inzulíne od15tt, chodila som tam aj do poradne ku Korbeľovi - veľká spokojnosť s ním 😉 chodil ma aj počas pôrodu pozerať, rodila ma Féderová - tiež veľká spokojnosť, ona občas zaskakuje u Korbela v ambulancii, ona poradňu zatiaľ nemá, len na pôrodnici je. Na Antolskej majú najväčšie skúsenosti s pôrodmi diabetičiek, preto je dobré rodiť tam ak máš cukrovku. Gestačný diabetes môže spôsobiť aj predčasný pôrod - ako to bolo u mňa, malý sa vypýtal sám v 35tt 😅 mal veľmi nízku hladinu cukru hneď po pôrode (ale to pravdepodobne aj preto, že som išla rodiť dosť nečakane, jedla som naposledy večer pred pôrodom, počas pôrodu mi museli dať infúzku s výživou a inzulínom, lebo som išla do mdlôb od hladu a nízkej glykémie) ale na druhý deň a na ďalšie dni to už bolo v poriadku 🙂 Inak bolo našťastie všetko v poriadku a aj je 🙂 Akurát v 3 rokoch máme ísť na vyšetrenie detskému endokrinológovi - kvôli mojej tehu-cukrovke. Iné nič 😉

lemonkaa
27. jan 2011

@barchee Dakujem za odpoved , ako som pochopila detsko je v poriadku narodilos? alebo neak jeho museli vyšetrovat? rodila si sama alebo cisarsky? ja som na inzuline len od 30 tt. a hlavne mi robi zle cestovanie a mam aj vysoky tlak teraz a uzivam aj lieky na neho ,tak moj lekar chce pokusit sa dohodnut sa aby som rodila tu .uvidim .Mala si drobca v inkubatore?

barchee
27. jan 2011

@lemonkaa rodila som prirodzene, bez epidurálky, lebo mi ju nestihli dať, malý sa ponáhlal 😀 ano, malý bol po narodení v poriadku, na to, že sa narodil v 35 tt, ale nie všetky predčasne narodené na oddelelní boli na tom tak 😉 museli byť na ventilátore, alebo im pichali injekcie na dozretie pľúc - môjmu malému nebolo treba nič 😉 Krpec bol v inkubátore cca 2 týždne, mal aj žltačku, po 2,5 týždni sme si ho zobrali domov 😵 mňa pustili 23.12. a malého 5.1. Po narodení robia testy, máš ich popísané potom v prepúšťacej správe 😉

lemonkaa
27. jan 2011

@barchee dakujem za odpoved .este ozviem sa,ked mozem

editah222
27. jan 2011

@barchee jestli to chápu dobře, tak ty jsi byla poslaná domá a dítko zůstalo v porodnici? 😕 To je běžná praxe? Jak jsi to dělala s kojením, teda jestli jsi kojila. Já jsem byla s naši malou v porodnici 15 dní (silná novorozenecká žloutenka) a nikdo neřikal, že bych tam nemohla být s ní. Doufám, že to tak bude i s nynějším mimkem, neumím si představit jak tam lítám každé 3 hodiny na kojení i když to máme do porodnice 5 minut autem 🙂

@lemonkaa já jsem teda v minulém těhu byla jen na dietě, ale moje malá měla po porodu taky nízké glykemie a musela ji být podávána glukoza a druhý den ženské mléko, mě se v té době ještě mléko nedělalo. Jinak jedinou zásadní komplikací byla silná žloutenka, několik dní byla na intenzivní fototerapii, která bohužel nezabrala a tak musela na kapačky. Pro mě jako prvorodičku zážitek nic moc, ale malá to přestála v pohodě. Nejhorší bylo, že kvůli žloutence byla spavá a líná papat, takže jsem ji musela dokrmovat MM ještě střikačkou, ale dalo se to. 🙂

lemonkaa
27. jan 2011

@editah222
toto moje druhe tehu ,prve dopadlo dobre ,doderzovala len dietu a dcerka narodilas v 37tt a bola uplne v poriadku ,len ta zltačka ale to my prekonali v pohode aj ked trosku dlhsie.iba teraz ide o to ze mam nasadeny inzulin a lekar chce pošpekulovat aby som do ba ne šla do BA , tak este chcem poriadne porazprovat ,mam obavy len s babetka ,viem ze ne kazda nemocnica prepravena na mamičky ,ktory trpia cukrovkou a uzivaju inzulin ,preto pytam o skusenostiah tu ,hlavne čo a ako dopadli detska.ale dik za odpoved.

editah222
27. jan 2011

@lemonkaa já jsem ted taky na inzulinu a u nás v porodnici se nad tím nikdo nějak zásadně nepozastavuje, podle doktorů je to jedno. Jen nechtějí, abych přenášela 🙂 Takže ted svádějí velké boje o to ve kterém jsem vlastně týdnu těhotenství, jsem zvědavá pro co se rozhodnou a kdy vlastně budu rodit. Mám rozdíl mezi termíny 20dní což je fakt celkem dost 😉
Upřímně největší strach mám z velikosti miminka, ale zatim to vypadá, že je to OK. A taky se bojim dlouhého porodu bez jídla, protože to se mi pak dělá zle, ale snad to bude jako minule a já porodím během pár hodin.

Jo ještě k těm glykemiim mimka po porodu - moje diabetoložka tvrdí, že miminka těch co jsou na inzulinu na tom jsou líp, protože maminky samotné se hlidají víc než ty co jen dietují. 🙂

lemonkaa
27. jan 2011

@editah222
ja idem rodit cesarskim a mam vysoky tlak( uzivam teraz aj lieky) tak chcu tehu skončit v 37 tt .dufam ze ne porodim skor .
a dufam ze bude všetko fajn s malym.to prajem aj tebe 😉

matkaasebko
28. jan 2011

chcem vas vsetky len povzbudit pretoze aj ja som prekonala tehotensku cukrovku mala som aj 2 davky inzulinu denne, dodrziavala som dietu, akurat ku koncu sa mi cukor zacal zvyšovat pretoze som lezala skoro 2 tyzdne v nemocnici pretoze som sa zacala otvarat, ako strava co mi ako cukrovkarke podavali bola uplne neprijatelna ale o tom po tom...ide hlavne o to ze môj drobcek ju nemal a taktiez ako sa hovori nebol ani taky velky sice mi vyvolali pôrod na zaciatku 38 tyzdna kvôli cukrovke ale vsetko bolo uplne v poriadku syn vazil 2870 g tak nebol taky velky ako vsecia hovoriia...podla mna sa staci len rozumne stravovat a hybat hybat a hybat...drzim vam palce a ak by ste mali nejake otazky tak mi kludne napiste...pretoze ja som si to fakt riadne odtrpela kazde 2 tyzdne u diabetologicky..ale vsetko je ok to je hlavne...:D

barchee
28. jan 2011

@editah222 novorodenecké oddelenie prerábali a malý bol na odd.rizikových novorencov, kvôli predčasnému narodeniu, a boli v iných priestoroch kde nie sú izby pre maminy...ale pôrodnica aj novorodenencké odd bolo plné, tak neviem či by ajtak bolo miesto, v ten deň ako som ja rodila, nás rodilo 21 😕 🙂 malý bol v inkubátore a na infúzkach, kojiť som kvôli infúzkam nemohla a bol od žltačky slabý na ťahanie z prsa, nedovolili mi ho dať prvé dni priložiť ☹ krmili ho z fľaše a z prsa pil len málo, keďže sme chodili za ním ešte týždeň a pol potom, nemohla som si ho prikladať, len keď sme tam boli a to len prso olizoval....nosila som mu moje odsaté mliečko a ho ním krmili z fľaše ☹ a doma mi prso odmietal a prestalo sa mi tvoriť mlieko, takže sme na nutrilone 😒 🙄

editah222
28. jan 2011

@barchee jaj, tak to jsi to opravdu neměla lehké. U nás je naštěstí neonatologie spojená s oddělením šeštinedělí a maminky mají možnosti miminka navštěvovat skoro neustále. Musim říct, že jsem se po přečtení tvého příspěvku lekla, že by mě taky mohli lékaři poslat domů, ale snad to ted nehrozí, pokud vím tak se rodí méně děti 🙂

@lemonkaa mě hrozil císař, protože malej se nechtěl otočit hlavičkou dolů, ale ted je tam kde má být a tak snad budu zase rodit přirozeně. Držím palce, aby ti vše dobře dopadlo!

didulka85
29. jan 2011

Ja som rodila cisarkym, lebo Sara bola velka a asi by som ju nevytlacila. Pred porodom ma plasili, ze bude mat makrozomiu a kadeco mozne. Kedze sa mi k cukrovke pridala este aj ketonuria. Nakoniec sa mi dcerka narodila zdrava a ani nebola az taka velka - 3640 g.
Uz som objednana na glukozovy test, kedze som pol roka po porode. Bojim, bojim...

selu
31. jan 2011

ahoj holky, hlasim se po delsi dobe 🙂 mam uz po porodu i sestinedeli, tak jsem pred 14ti dny absolvovala znovu zatezovy test a vysledky byly na lacno 4,7 a po dvou hodinach 7,6...moje diabetolozka to vyhodnotila, ze jako me nebudou vest v evidenci ani nemusim chodit na kontroly, ale ze se mam hlidat a nejist sladke a jist vicemene racionalni stravu, mela jste taky nektera i po porodu porad ten cukr zvedly? vymizelo to nekdy uplne?

kalo
31. jan 2011

Chci se zeptat, jestli je tu někdo, kdo měl v prvním těhotenství cukrovku a v druhém ne....Nevím, jestli s ní mám automaticky počítat zase a hlídat se už od začátku těhotenství..

selu
31. jan 2011

@kalo ja to mela naopak, v prvnim ne a ve druhem ano...ale pry je kazde tehotenstvi individualni zalezitost 😉

katarinasifrova
31. jan 2011

@kalo ja som si to tu citala aj spatne a boli tu baby, ked v prvom tehu cukrovku mali a potom nie. drzim palce 🙂

kalo
31. jan 2011

Holky, děkuji...Fakt, že mi teď v druhém těhotenství sladké chutná 🙂 Ale raději opatrně...Ta diabetická dieta pro mě byla peklo!! Díky ní jsem s dcerkou skoro nic nepřibrala.. 😒

brytney
31. jan 2011

Ahoj holky, prosím, můžete mi poradit, jak se používají testovací proužky na cukrovku? Na jednom konci jsou barevné kostičky, zbytek proužku je bílý. Který konec a na jak dlouho se namáčí? A jak se podle barvy pozná výsledek? Moc děkuji!!!! 🙂

katarinasifrova
31. jan 2011

@brytney do moču musis namocit tie kocky. ak by si mala v moci cukor tak ta jedna kocka sa zafarbi na zeleno. na krabicke by si mala mat nakreslene tie farby. ponorene by to malo byt asi minutu

monika0001
5. feb 2011

ahojte. neviem či si ma niektoré pamätáte ale písala som sem, že mám dietu kvôli probémom s cukorm.. no a dopadla som tak, že okrem toho, že som na inzulíne tak sa mi neustále zvyšuje dávka lebo stále sú väčšie a väčšie problémy.. nemáte s tým niektorá skúsenosti?

bea344
6. feb 2011

@luckaa dakujem,strasne je zlata a jako vela papa,kazde dve hodky a ece musim dokrmovat obcas,uz ma 4950gramou,takze krasne pribera🙂

marikka11
8. feb 2011

Ahoj, Monika jsem tu nová, s inzulínem zkušenosti nemám...zatím...doufám, že na něj nedojde. Hodně informací jsem vyčetla z webu těhotenskácukrovka a následně z této poradny: http://www.porodnice.cz/poradna-MUDr.-Milena-Mo... Zkus tam zadat svůj dotaz. Jinak moje zkušenosti s cukrovkou jsou takové, že po zjištění se nedělo nic...jen mě poslali na edukaci, kde mi dali dietu na 225g sacharidů pro diabetiky 2.typu a teď po měsíci a něco se probrali 🙂 a hnali mě na diabetologii, takže mám teprve od pátku glukometr, včera jsem byla na odběru na hladinu dlouhodobého cukru a v pátek jdu na kontrolou. Jsem zvědavá. Dietu jsem nasadila hned, většinu info jsem čerpala z výše zmíněných stránek jen jsem neměla kontrolu jak na tom jsem. Včera jsem dělala profil, tak hodnoty před jídlem byly do 4,8 a po jídle snídaně 7,4, oběd 7,1 a večeře 6,3...tak snad to není taková hrůza,...co myslíte?

zuzuli83
8. feb 2011

marikka11 ahoj, mě bylo řečeno, že hodnoty musím mít do 7,2, tak si myslím, že tu snídani máš už hodně. Co jsi měla na snídani? Já jsem zjistila, že mi to ráno hodně zvedá pečivo. Když si dám jeden krajíček chleba tak je to o.k., ale zkoušela jsem dva a už jsem to měla 7,2. Třeba to máš jinak ty hodnoty

marikka11
8. feb 2011

zuzuli83 ahoj, k snídani jsem měla krajíc obyč. chleba s flórou a hořkej čaj 😒 Budu muset teda ubrat ten chleba...Hodnoty asi jinak nemám na lačno má být do 5,5 a po jídle do 7,3 píšou na těhucukrovce...Mně je doktorka taky říkala, ale já byla tak vyjančená, že si to nepamatuju 🙂 uvidím co na to řekne v pátek.

zuzuli83
8. feb 2011

já mám nejlepší hodnoty po chlebu s lučinou. Ráno to prý bývá nejkritičtější. Třeba to byla u tebe jen vyjímka, ta jedna snídaně. V kterém týdnu jsi? Teď na kontrole mi říkal že je to nejhorší od 28.do 35.tt, pak už by se to nemělo zhoršovat. Já mám hodnoty v normě i když si dám sladký oběd, krupici nebo rýžový nákyp, tak tomu nerozumím.

miroslava44
8. feb 2011

ahojte baby, tak ja som bola včera na kontrolu na diabetológii, a mala som hodinu a pol po jedle hodnotu 5,7, čo sestrička povedala, že je super, tak som sa tešila, ale ja som mala hraničné hodnoty aj po zaťažovom teste. A to nehovorím, že som si dopriala kľudne aj nejakú tú sladkosť, tak sa teším, aj dnes som si už dala. Doma ja však nemám ten glukomer, ale tak snažím sa dodržiavať akú - takú zdravšiu stravu a samozrejme pravidelnú a 5-6 krát denne. Ja obyčajný chleba ani moc teraz nejedávam, odkedy mi kázali diétovať, tak si dávam len celozrnné pečivo (grahamové) a tak...

zuzuli83
8. feb 2011

no já jsem měla hodnoty na zátěžovém testu taky hraniční. První dvě hodnoty byly O.K. až po těch dvou hodinách jsem měla 7,8. Doktor říkal že když se nedostanu nad 7,2, tak si klidně něco sladkého dát můžu, ale musím si to kontrolovat

marikka11
8. feb 2011

Tak to máte holky dobrý, že si můžete dát i něco sladkýho. To zatím neriskuji i když už mi z toho hrabe! Mám takovou chuť na čokoládu, ale jeden kousíček by mi absolutně nestačil...Celou chci celou! Poslední brzda je, že si vzpomenu na malýho a odolám. Jsem ve 33.týdnu. Zítra jdu sebemrskačsky s kamarádkou na kafe do kavárny, kde mají úžasný dorty, ty budou koukat, až si tam dám jen verbenový čaj 😒

zuzuli83
8. feb 2011

Ani nemluv o čokoládě 🤐 Já mám pocit,že nikdy nebylo tolik reklam na čokoládu jak teď. Kam se podívám vidím milku 😠

barbim
9. feb 2011

@monika0001
Ja som na tom podobne. Tehotenskú cukrovku mi zistili začiatkom decembra, doteraz mi stačila diéta, ale od začiatku tohto týždňa si musím pichať inzulín :( Diétu dodržiavam poctivo, ale aj s inzulínom som mala napr. dnes po večeri hodnotu 9,0. Takú vysokú hodnotu som nemala ani vtedy keď som si inzulín nepichala.Nechápem ako to je... V pondelok idem na kontrolu, tak som zvedavá čo mi doktor povie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre