Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lenka19822
19. aug 2009

julia, diky za radu.som hrozne zvedava, co povie diabetologicka. neviem preco ma objednala az o tayzden. ja som si myslela, ze povie aby som prisla hned. diky moc ste zlate.

deina
19. aug 2009

Bezlepkove neznamena, ze tam sice muka je, ale neobsahuje lepok? 😕

editah222
19. aug 2009

Já jsem se dívala, že bezlepkové pečivo má stejné množství sacharidů jako obyč. pečivo (cca 60g sach.na 100g pode druhu) a je dost drahé. Já si kupuju tmavý chleba v Tescu nebo v DM drogerii a ten má jen kolem 30gS na 100g 🙂

lenka19822
19. aug 2009

Po dvoch hodinach som mala 8,12, je to vela?Budem si musiet pichat inzulin? od coho to zavisi? ☹

editah222
19. aug 2009

Leni - po 2 hodinách na zátěžovém testu jsi měla 8,12? Já jsem měla 8.2 a zatím jsem stále na dietě, hodnoty se mi daří udržovat jakž takž v normě.
To jestli dostaneš inzulín nebo ne záleží na hodně faktorech:
- glykovaný hemoglobin musí do 4%
- cukr v krvi by ti neměl stoupat do nebeských výšin (hodinu po jídle do 7,3 na lačno do 5.6)
- nesmíš mít ketony v moči

To je asi základ. Já mám nad sebou neustálou hrozbu inzulinů kvůli raním ketonům v moči, ale podařilo se mi tomu zatím zabránit díky nočnímu jidlá 😀 Co se týče hodnot po jídle, tak občas mám víc než těch 7,3 ale je to málokdy takže to není zásadní. Glykovaný mám taky furt OK, ale uvidím jak dopadnu na příští kontrole.
Doma mám glukoměr i papírky na kontrolu ketonů což taky nemá každá. TAkže já se možná zbytečně stresuju 😀

Těhotenská cukrovka má bohužel tendency se postupujicím těhotenstvím zhoršovat, takže ještě uvidíš.
Já se inzulinu bála, ale už to neberu nějak tragicky, pokud mi ho nasadí tak co už nadělám. Hlavně, aby mimnko byo v pořádku

julia30
19. aug 2009

inak to neviem ci to znamena ze bezlebkove ci bez muky alebo bez lebku, ale ja som sa vyslovene pytala, ci maju vyrobky bez muky takze takto to ja rozlisujem a chodim uz iba k nim ako k mesiarovi na masiarske vyrobky nakolko deklaruju ze ich vyrobky su taketo 🙂 tak sa na to treba len opytat v masiarnach 🙂

lenuska101
20. aug 2009

baby, nebojte sa pichania inzulinu, nie je to nic strasne. Ja si picham raz denne pol hodiny pred ranajkami, je to v pohode, neobmedzuje ma to. Na zaciatku mi pichal manzel, tiez mu to nerobilo problem. Diabetolog mi vysvetlil, ze je to mala davka pre istotu, kvoli dietatku.

saronka
20. aug 2009

ahoj holky..tak jsme byla poprvé v diabetol.poradně..dostala jsem glukometr a mám se měřit.. jinak můžu prý jíst všechno..jen častěji v menších porcích a méně příloh..doktorka mi řekla, že si můžu tu a tam dát klidně i dort. že to problém není jen ne každý den a ne před spaním..prý pokud si dám zmrzlinu tak ok, ale měla bych mít potom nějakou aktivitu..třebas procházku či tak.. za 14 dní mám KO a ultrazvuk, kde budou malou převažovat..

misule82
20. aug 2009

bibi: děkujem za pochvalu 😉
někdo se ptal, kdy jsem měla termín, tak to bylo 14.8. a 13.8. jsem si vybrala jako datum vyvolání. Doktor mi dal vybrat den mezi 39. a 40. týdnem.
Včera jsem zkoušela měřit po takovém kusanci chleba a 6,7 😀 😀 manžel měl potom samém 9,3, tak se hned bojí, že má cukrovku 😀

saronka
20. aug 2009

milu to je hezké že sis vybrala a musíš si to hlídat jak dlouho ten cukr?? já myslela jen do porodu.. manžel když viděl ten přístroj tak mi říká ale nebudeš si to dělat předemnou že.. a já se jen smála..a říkám mu..budeš se mnou u porodu a píchnutí do prstu vidět nechceš?? 🙂)

lenka19822
20. aug 2009

lenuska... a kam si to pichas? do svalu? to by bolo super keby aj mne povedali, ze mozem jest vsetko, lebo z toho mam trochu stres. som druhy den bez sladkeho a stale sa tu na mna usmieva taka mala cokoladka. 😉 Zatial jej oddolavam.

editah222
20. aug 2009

Leni - zvykneš si 🙂 Já bohužel patřím k těm těhu diabetičkám, které opravdu nic sladkého nemůžou. ☹ Ale mám takové vychytávky jako jablečno-broskový štrůdl s ořechy a skořicí nebo si posypu rozpůlené ovoce (v odváženém množství) skořicí a dám to na minutku do mikrovlnky, je to krásně sladké. 🙂 Nejvíc mi schází zmrzka tak jsem si rozmačkala meruňky a švestky a dala jsem to zamrazit, je to jak dřeň.

Ale upřímně, strašně se těším na to až porodím a dám si zákusek a výbornou zmrzku 😀 😀 Těch pár týdnů už nějak doklepu. Na dietě jsem od 27tt a to na dost tvrdé dietě 😠

julia30
20. aug 2009

ahojte ked tu citam o tom ovoci, mne napr ovela viac dvihne cukor jedna broskyna alebo ine ovocie mi viac dvihne cukor ako kopcek dva zmrzky. Som tomu nechcela verit, tak som si to odmerala naschval a po 2 nadrozmernych kopcekoch zmrzky som mala po hodine 7.1 coz je dokonca v norme a niekedy sa mi stane ze ani po hlavnom jedle nemam tak dobry vysledok 🙂

a este som chcela upozornit co sa tyka salam a takych veci nie len na to ze je v nich muka. ale neodporuca sa kupovat ani take tie porcovane balene vakuovo lebo zevraj sa tam dava nejake sladidlo aby to dlhsie vydrzalo a tak.

lenuska101
20. aug 2009

lenka - ano, do svalu, do stehna. Neboli to, resp. len minimalne. Robim to s takym sikovnym elegantnym 😵 inzulinovym perom.
editah - ja tiez nejem vobec nic sladke, iba ovocie. Mne dieta vacsie problemy nerobi, tiez som na nej od 27. tyzdna, kedy mi povedali vysledok o-GTT, ktory bol v 25. tyzdni, a nasledne ma poslali do dia poradne. Tam mi sestra hned povedala, aku priblizne dietu mam drzat.
Inak, prave dnes sme sa bavili s kolegynou, ze po porode nejedla nic sladke, teda ziadne zakusky, lebo ze dietatku to robi traviace problemy, ked dojcis. Takze neviem ci si ozaj vychutnas to sladke po porode, ako sa na to tesis...

lubkaaa
20. aug 2009

lenka a dalli Ti glukomer? ja som mala po 2hod. 8,08 a iba mi povedali, že nejesť sladkosti, cukor, med, dzemy. a pravidelna strava-racionalna a pomenej ryžu, zemiaky a chlieb. glukomer mi nedali, čo ma dosť desi, hlavne keď ako čitam-že po zmrzke nižšie hodnoty ako po ovoci.. či ja tu zbytočne nasilu nejem "zdravo" a pritom ktovie aky mam cukor.. ☹ a kontrola až o 3 tyždne.. fakt vam všetkym dali glukomery??? je tu niekto ako ja? 😢

lubkaaa
20. aug 2009

našla som super stranku, su tam aj tabulky SJ (BI), nakuknite ak potrebujete, mne pomohli ratat 😝

http://sk.diabetacek.cz/search.php?rsvelikost=s...

lenka19822
20. aug 2009

lubkaaa, mna objednala diabetologicka az buduci utorok, ale asi si tiez ten glukomer kupim- pre istotu.Neviem podla coho by som vedela co mozem a co nemozem jest. ☹

lubkaaa
20. aug 2009

ved pozri tie tabulky..
inak chcem sa vas opytat, ani pri vareni (palacinky) vobec nepouzivate cukor??? a sladidlo sacharin? moze sa v tehu???

julia30
20. aug 2009

lubkaaa prd mi dali 🙂 kupila som si, lebo ked som si pytala, tak mi pvoedala, ze je vas vela tehotnych a ja mam na poziciavanie len jeden takze vam nemozem pomoct. tak som sa nastvala a kupila, kedze je 90% sanca ze budem mat tuto cukrovku aj pri druhom babatkovi ;(

btw. ked si meriate doma rano na lacno mate take vysledky ako u doktorky? lebo ja mavam u doktorky takych 4.3 max 5.5 no a doma sa mi to podari po spinkani len ked mam vecer kyseliny :( no ale hento s tou doktorkou je aj tak blbina lebo ked k nej dojdem tak uz som asi min 1.5 hod vstata 🙂 a este aj soferovanie a chodza a este schody a tak. a to vsetko znizuje ten ranny cukor takze je to pekna blbost, a potom ked si dam na ranajky uhorku lebo ja tak rano skoro ako ma zenie ona na odbery nic ine nestravim a zo vsetkeho mi je spatne tak mam krasne vysledky dvihnute o 0,4 cize 4.9 alebo 5.9 takze cele to meranie u doktorky je take cudne a potom ma chvali ze jake super vysledky, lebo ma meria az po hodine a pol a to k tomu este aj s prechadzkou alebo nakupom takze cele si myslim, ze to je u tej mojej doktorky take cudne ;( tak sa snazim mat doma cez den max 6. az 7 a potom dufam, ze ten nocny bude nizsi i ked si realne myslim, ze som na inzulin ona si mysli, ze jake super vysledky ;(

saronka
20. aug 2009

lubkaa já dělám vždycky palačinky bez cukru.. nikdy se u nás těsto sladké nedělalo.. chtěla bych si je zítra udělat a nevím zda můžu trochu marmelády a nebo jen posypat skořicí..
jinak dneska jsem si měřila vždy po hodině od jídla a nejvyšší jsem měla 6,2 a to po svačině a to jsem měla jogurtový nápoj..k večeři jsem si dala těstoviny s gulášema čekala jsem hodně vysoké a bylo jen 5,2 hodinu po jídle

davija
20. aug 2009

Ked si citam niektore prispevky, tak si vravim, ci to neprehanam... 😒 Aj preto, ze na poslednej kontrole som mala vysledky nalacno iba 2,2 (!!!!), ale doktorka sa ma len spytala, ci som bola rano hladna, tak vravim, ze ano, ze som bola hladna (a to som vecerala o osmej, teda o dve hod. neskor ako mi ona odporucala)... No prave ten vecer pred meranim som od unavy zaspala skor a bez druhej vecere... A hned sa to odrazilo v brutalne nizkej hodnote. Ved ja aj ked sa uprostred noci najem, rano sa vacsinou zobudim uplne hladna. Ale doktorka mi este povedala, ze nizka glykemia babatku neskodi, iba vraj ta vysoka, hmmmm. 😒

lenuska101
21. aug 2009

julia - ja mavam doma na lacno podobne vysledky ako u doktorky.
Doktorka sa ta nepyta, co si zjedla, ked ti meria po jedle? Mna sa niekedy pytaju. Jedna uhorka je malo zjest, to nie je bezne jedlo, takze tie merania aj podla mna nemas velmi objektivne

deni26
21. aug 2009

ahojte, ja som zmenila diabetologicku, a musim povedat, ze ani jedna z nich to neberie nejako tragicky. Mam dovolene aj sladke, velmi zalezi na tom, ako reaguje telo na potraviny. Mne napr. zmrzllina vobec nezvysuje cukor, ani sladkosti, skor kombinacia hl.jedla s ovocim, alebo niecim sladkym, alebo cestoviny a ryza. Mam dovolene dve palacinky, alebo dve buchty na pare. Len s 3-hodinovymi intervalmi. Vtedy sa uz cukor dostane na normalne hodnoty a mozes papat cokolvek. Ja mam pocit, ze ako sa blizim k porodu, mozem jest viac, aj sladkeho. A glykovany hemoglobin som mala 3,1, co si myslim, je uplne super na to, ze si velmi casto dovolim sladke.
Uz to nejako vydrzime, su ludia, co maju cukrovku na cely zivot, takze tych par tyzdnov je v pohode 😀 .

lenuska101
21. aug 2009

deni - ano, par tyzdnov je to v pohode, ale to nikdy nevies, ci je to gestacny diabetes alebo diabetes normalny, zisteny az v tehotenstve, az po porode sa to ukaze, ci to bol skutocne gestacny diabetes melitus 😢

bibi78
21. aug 2009

lubkaa, umele sladidla celkovo nie su najzdravsie a v tehotenstve sa vobec neodporucaju. ak uz nemozes vydrzat bez osladenej palacinky, tak si urob cesto bez cukru - inak do palacinkoveho cesta aj tak nejde cukor - a daj si trosku dzemu alebo trstinoveho cukru, radsej prirodzeny cukor ako umely, najma v tehu. male urcite vydrzi nejaku vynimku, ved to nerobis kazdy den. navyse ked sa potom pojdes prejst, tak sa Ti cukor rychlo strasie... 😵

saronka
21. aug 2009

tak jsem si holky dopřála malou margotku a hodinu po jsem měla 4,5 což je mín, než jsem měla ráno na lačno...to nechápu..jak to že mám na lačno víc než po margotce..

lenka19822
21. aug 2009

Je pravda, ze zeny s cukrovkou rodia vacsinou cisarskym?

lubkaaa
21. aug 2009

lenka 🙂 to aj mna vzdy trapi..už som tu par krat položila tuto otazku.. že ako kde.. 😒
innak uhorka sa nerata medzi SJ (z diabetic.hladiska to nie je jedlo, to mozete kedy chcete) nie??? 🤐 😉

lubkaaa
21. aug 2009

julia, a nepreplatila ti poistovna nic z glukometra?

marketa137
21. aug 2009

Tak holky od středy si pícham 4x denně inzulín a dle hodnot si mam zvyšovat dávku. začínam na 4 jednotkách ale už vidim že si budu muset přidat. Dostala jsem to v perech tak je to lepší. Minule jsem měla jen tu injekci a to jsem měla modřiny a zatim ok. 27 jdu na ko a pak se uvidí jak často tam budu chodit. V úterý mam ještě screening tak snad to bude ok a 3. září do rizikový poradny 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre