Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

hadimrska
2. máj 2012

@dzej To já ani nevím, mně nikdo nic neřekl, ale příští týden tam jdu, no to teda nevím jak toto budu absolvovat s dvěma dětima, a co když někdo plně kojí, to tam má mimi sebou? Já už to pít nechci holky, ach jo.........
😠 😠

dzej
2. máj 2012

@hadimrska no mně to řekla dr, jak jsem tam byla naposled. Loučila se se slovy, že po šestinedělí mám dorazit. Je to bez objednání. A děti + tatínka s sebou. Prý tatínek bude hlídat děti venku a ty budeš na testech.
Mně to teda tak moc nevadilo ta sladká voda, měla jsem takovou žízen, že jsem byla ráda i za to 😀 😀

hadimrska
2. máj 2012

@dzej No tak dlouho venku s dětima, tam nic před tou budovou ani pro ně není, pro starší asi seženu hlídání, protože to je zas tak na dvě hodiny, a ty chodíš k Bělobrádkové? A ty testy nám budou dělat tam přímo jo? Myslím v těch Bohunicích?

dzej
2. máj 2012

@hadimrska no já naštestí starší dám do školky a mimčo bude v kočárku s tátou. Já chodím ke Kubátové nebo tak nějak, je to v tom pavilonu X. A krev budou brát sestry, k dr vůbec nepůjdu.
Jojo, je to nástup mezi 7-8h první krev na lačno, pak glukoza, krev po hodině, a po dvou...takže cca 2,5h celá akce

hadimrska
2. máj 2012

@dzej No ble už se těším teda, mně to vychází na prázdniny, my jdeme do školky poprvé až v září.

dzej
2. máj 2012

@hadimrska no prý spousta mamin zapomene vůbec přijít 😔 ....... takže myslím, že to nemusí být přesně po šestinedělí. Tady jde o to, aby zjistili, jestli se ti ten cukr po porodu upravil nebo ne.

mimys
2. máj 2012

@zuzanka26 no kdyz si zavolas do dia poradny a zeptas se, za to nic nedas... prijde mi moc dlouho, cekat az do puli kvetna...

hadimrska
2. máj 2012

@dzej Jasně to chápu, ale už teď furt někde lítám po doktorech, no nic no, půjdu.

dzej
2. máj 2012

@hadimrska jasně..jde o tvoje zdraví 😉 já jen, že asi týden sem, týden tam nehraje roli. Ale otrava to je 😒

sante81
2. máj 2012

baby je mozné ze mi skáče cukor od buka do buka? jem tak ako som jedla, nič sladké, len dieta a cukor niekedy aj vyse 7!! a potom obed aj menej ako 5. tak som sa nastvala a dala som si croasant 7days na večeru a cukor 4,7, však to mavam ked som hladna pred ranajkami.
ja uz fakt neviem, doktorka vravela ze 30 a 31. tyžden su kritické, kontrola v piatok. nemám kde nechat chlapca, tak bude čakat so mnou, tesím sa a ako písete ze po 6nedelí na kontrolu, tak to si neviem predstavit uz vôbec, svokra a muz si uz tolko dovolenky vyčerpali ked som lezala v nemocnici, alebo idem na poradnu a to je ešte len zač. mája, čo z toho ked ma aj sestrička vezme skôr, ale cesta tam + cesta naspat, minim 2hod zabité a dieta nechám kde? jedine so sebou. uz aby sme to mali všetko za sebou.
mala je o 350g vačsia a ja stále nie a nie pribrat, brucho mam tak na 5mes a nie na 8my , uz mi tie komentáre idu na nervy, na jednej strane som rada ze som vela nepribrala ale pocuvat dokola aké mam malé brucho mi na dobrej nálade určite neprida.

katarina104
2. máj 2012

@dzej ďakujem a to mi vypíše papier moja gynekologička zase?

mochenkaa
2. máj 2012

@sante81 mě kolegyně říkala, že vypadám tak na 6tý měsíc, ne 8mý 😉
Nepřibrala jsi vůbec? Já mám nahoře 3kg, za posledních 7 týdnů mám + 0,1kg 😀 a to jen s odřenýma ušima.

werumka
2. máj 2012

@marketa137 Ahoj! Tak jak dopadl ultrazvuk? Naplánovali už doktoři něco?

marketa137
2. máj 2012

@werumka před chvilkou jsme dorazila, prosáknutí stále 1,9, ploodvky je víc a malá je o týden větší, má 2700gr 🙂 . Zatim nic neplánují, další ko za 14 dní a že už i monitory. No mam v plánu si tam dojít asi i v neděli pro svůj klid, třeba tam bude jiný doktor a něco se dozvim. Dneska mě bylo řečeno že až ten 38tt což mě přijde dlouho když už ted má skoro 3kg, ale příští týden jdu ke svojí doktorce na utz tak třeba i ta něco řekne, no já doufam že to nechají na 37tt 😉 , navíc když už je o týden větší ale nevim jestli to budou brát dle MS nebo už dle utz?alespon že to prosáknutí se drží furt stejně 😉

werumka
2. máj 2012

@marketa137 Tak aspoň že to prosáknutí nestoupá. On ten odhad váhy je fakt někdy orientační (syn měl velkou hlavu a tím pádem byl stále podle doktorů o 14 dní větší a těžší, což nakonec nebyla pravda). Zkus to ještě prodiskutovat s doktorkou. Ono by asi nebylo od věci, abys tam po tom 36. týdnu nastoupila do nemocnice a sledovali to každý den (u diabetiček s počínající fetopatií by se to normálně dělat mělo). Ten termín porodu asi budou dál řídit podle MS a porovnávat, jak moc se to odchyluje od utz.

marketa137
2. máj 2012

@werumka no uvidíme, ona má vše na den přesně jen bříško hodně veliký ale to měl i Tomík 😉 . Uvidim co doktorka příští pátek a co v tu neděli v ambulanci, záleží i co tam bude za doktora 😉 . Zítra jdu na dia tak uvidim co mě řekne tam. Pak toho 14 jdu i na monitor tak počítam že by tam mohl být i jiný doktor a známe to že co lékař to názor 😉

werumka
2. máj 2012

@marketa137 To máš pravdu, každý lékař, jiný názor 🙂 Pravda je, že i diabetolog má v tomhle velké slovo. to při té počínající fetopatii bývá - větší bříško. Třeba diabetoložka doporučí vyvolání, to by bylo fajn 🙂

marketa137
2. máj 2012

@werumka hm uvidim zítra, bude mít i hodně čerstvý utz 😉 a samozřejmě že je malá větší o týden tak uvidíme 😉

werumka
2. máj 2012

@marketa137 Tak když ten rozdíl o týden vydrží, tak to není tak katastrofální 🙂 Tak pak dej vědět, co zítra poví.

pumuckl
2. máj 2012

Ahojte, mohly byste mi prosím napsat, ve kterým týdnu se chodí na ten test na těhu cukrovku? Můj doktor zastává názor, že když není zvýšená krev při běžných odběrech (kamarádka říkala, že tam se to nedá vůbec vytušit), tak není třeba na test chodit. Při prvním těhotenství jsem teda vůbec nebyla a teď předpokládám, že taky nemá v úmyslu mě někam poslat. Ne, že by mi to vadilo, že uteču odběrům a tomu sladkýmu koktejlu, ale ... už několik týdnů mě šíleně svědí lýtka. Ne pořád, ale z ničeho nic najednou a to se můžu uškrábat div ne do krve, jak je to nepříjemný. Cestou "jedna paní povídala" jsem se doslechla, že prý se to děje při těhotenské cukrovce, mám to opravdu z "druhé ruky", ale jelikož mě fakt nenapadá jinej důvod proč se to děje, tak bych to nerada podcenila. díky za odpověď

dzej
2. máj 2012

@katarina104 jaký papír? Ty už jsi pacient na té diabetologii a oni si tě zvou, takže žádná žádanka není potřeba. Prostě přijdeš a je to 😉

kamino
2. máj 2012

@pumuckl Ja byla v 25 tydnu. Nastesti O.k.

dzej
2. máj 2012

@pumuckl ano, to je pravda, příznak těhu cukrovky může být to svědění nebo otoky. Já byla na testu v 27tt. Z normální kontroly se to nepozná, takže pokud si nejsi jistá, vyžádej si to vyšetření.

pumuckl
2. máj 2012

@kamino díky, tak to mám nejvyšší čas. 😕 Do poradny jdu až 16.5. tak počkám jestli mi tu nějaká maminka s těhu cukrovkou odpoví na to svědění a pokud to je příznak, tak zavolám k mudr. a ten test si vyžádám. Bohužel jsem ten typ, co sladkost nesní jen když ji nenajde, tak pokud to vzniká i tímto, tak jsem žhavej kandidát. 😒 😀

pumuckl
2. máj 2012

@dzej díky.

kamino
2. máj 2012

@pumuckl Vzhedem k tomu,ze budes potrebovat zadanku,tak necekej. Za ten klid to stoji😉

llluckaaa
2. máj 2012

@pumuckl Test se má dělat ideálně v 24. - 28. tt, takže si pospěš Jestli jsi ve skupině s nízkým rizikem cukrovky, tak tě na něj gynekolog posílat nemusí, jinak by ale měl. Se svěděním zkušenost nemám a ani jsem nikdy neslyšela, že by to byl příznak cukrovky. Spíš časté čůrání a hodně pití... Neboj, z konzumace sladkého těhotenská cukrovka nevzniká, k tomu je zapotřebí víc 😉

pumuckl
2. máj 2012

@llluckaaa ještě jsem slyšela, že to svědění může být příznak ucpávání cév, ale to bych raději teda tu cukrovku. Co je prosímtě skupina s nízkým rizikem cukrovky?

llluckaaa
2. máj 2012

@pumuckl Ženy pod 25 let, ženy bez rodinné anamnézy výskytu diabetu mellitu, ženy, které nikdy nebyly obézní aženy bez komplikací v porodnické anamnéze.
Kámoška měla taky nějaké svědění a myslím, že na to brala železo. Cukrovku neměla.

pumuckl
2. máj 2012

@llluckaaa hmm, tak 25 mi bylo už dávno, BMI před těhu nad 25, první dítě narozeno v 35t+5. Škoda, že to můj gynekolog jaksi nebere v potaz.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre