Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

elvis12
11. jún 2012

@nejra souhlasim s @petapete Mudr. Moravcova nas na to specialne upozornovala v prvni poradne a zminovala presne tyhle dusledky nekompenzovaneho diabetu. Navic nam ukazovala fotky miminek, ktery se narodili maminkam s nekompenzovanou cukrovkou a hezky pohled to teda nebyl. Obrovsky, tucny, strasne oranzovy (tezka zoutenka) dite napojeny na spoustu hadicek, protoze nemohlo dychat... Nic moc... Verim, ze jsou holky, kterym se proste cukr drzi dobre a v podstate jim staci lehka dieta, ale je taky spousta tech, kterym pres prisny dodrzovani leti cukr nahoru raketovou rychlosti a ty si urcite jen tak cokoladu nedaj...

kaaccka
12. jún 2012

ahoj holky, přidávám se k vám. Dnes jsem byla poprvé v diabetolog. poradně a zatím v té dietě plavu.Nemohli byste mi sem dát pro inspiraci jídelníček co v kterou dobu jíte? Já jsem si poprvé změřila cukr dnes po obědě a měla jsem 2.3, což mi příjde málo (v poradně mi neřekli dolní hodnotu cukru, jen tu horní, kterou bych neměla překročit). Měřila jsem se hodinu po jídle, kdy jsem jedla čočku na kyselo, vejce a půlku housky (bílé).

mm_mm
12. jún 2012

@kaaccka Nechci se tvářit jako odborník, ale 2,3 mi přijde jako nesmysl. Pod 3 už je hypoglykémie a člověk bez inzulínu se tam dostane stěží. Spíš bych to viděla na chybu glukoměru. Obzvlášť pokud píšeš, žes měla housku. Normální hodnotu po takovýmhle jídle bych viděla tak 5 - 6, ale je to jen můj názor...

katarina822
12. jún 2012

@mm_mm suhlasim s tvojim nazorom nalacno rano je zvacsa kolo 5. ked uz citis hlad napr. viac ako 3hod. si nic nejedla tak nameras aj 4 ale pod 3,7 by si nemala ist. ja si meram az po 2hod. po jedle a mam 5,5 az 6,3. a jeden den v tyz. meriam rano pred ranajkami 2hod. po pred obedom 2hod. po pred vecerou dve hod. po o 22hod laebo pred spanim a o 3hod. v noci.

@kaaccka skus si skontrolovat ci ked zapnes glukomer sedi ti cislo s cislami pruzkou . skus si este par krat zmerat v priebehu dna trebars pred jedlom a ked mas merat po hod. tak meraj po hod. ak budes mat tak nizke hod. zajdi po informaciu k diabetologicke.

zanka29
12. jún 2012

ahojte, ja som dnes bola tiez na vysetreni. rano nalaco som mala 4,8 a potom 2hodiny po vypiti glukozy som mala 6,9. do poradne k svojmu gynekologovi idem az buduci pondelok, takze az vtedy mi to doktor zhodnoti, ale nevydrzim dovtedy, preto sa vas chcem opytat, ze ci je to v norme, alebo ci je to nabeh na cukrovku alebo dokonca to uz cukrovka je. dakujem velmi pekne

mm_mm
12. jún 2012

@zanka29 Žádnou cukrovku nemáš, ani náběh. 🙂

mm_mm
12. jún 2012

@katarina822 Můj "rekord" je 3,6 - ale to už mi bylo fakt špatně od hladu...Jinak mám hodnoty podobný jako ty. 🙂

zanka29
12. jún 2012

@mm_mm dakujem za odpoved, tak to som potom rada. v labaku mi vopchali listok s vysledkami a ked som sa ich pytala, ze co tieto hodnoty znamenaju, tak mi povedali, ze to mi musi povedat doktor

petapete
12. jún 2012

@kaaccka ta hodnota je fakt divná, to už je dost mimo hodnoty normálních glykémií (ty začínají zhruba na hodnotách 3,6-3,7), tam bych spíš řekla, že to bude nějaká chyba měření (blbě nakalibrovaný glukometr, blbě měřící,..), zkus změřit ještě párkrát a bude-li to ukazovat takhle blbě, tak nakluš na diabetologii, ať to tam probereš a překontrolují to😉. Jinak já jedla asi tak:
kolem 7ráno snídaně (v blbých týdnech 3"polystyreny" nebo knackebroty, máslo, šunka nebo vařený vajíčko nebo trocha poličanu z Globusu (jeden z mála neobsahoval ve složení žádný cukr), v pozdějších týdnech, kdy jsem měla už lepší hodnoty, tak jsem snědla buď normální rohlík nebo ca 50g chleba typu Šumava s tímtéž, k tomu zeleninu - papriku, rajče, okurku. Ke konci už jsem pak mohla i třeba rohlík s máslem a dietním džemem (od Schwartau)
kolem desáté pak svačina - bílý jogurt s čerstvým ovocem (nejraději broskví) a k tomu nějaký pečivo - půlku rohlíku nebo ty polystyreny, bílou kávu (meltu se smetanou)
po poledni oběd - prostě normálně uvařený, bez cukru a tak nějak +-jsem si spočítala množství sacharidů, aby to bylo kolem těch 60g sacharidů v jídle
odpoledne svačina - buď stejná jak dopoledne, nebo jsem měla ozkoušený štrůdl z listovýho těsta a jablek, bez cukru, bez rozinek - jen těsto, jablíčka, skořice, trochu kokosu nebo strouhanky a toho jsem mohla v pohodě sníst ca 1/4 nohavice - asi tak dva-tři kousky nebo pak takový ty čokoládové závitky z Lidlu např. (je to taky nějaký croissantový těsto, v tom dva slabý tunýlky čokolády) - takhle jsem si řešila chutě na sladký a přitom se vlezla do limitu glykémií v pohodě, nebo třeba jen půl rohlíku s máslem a bílá káva/čaj/mléko
kolem sedmé večeře - zas nějaký pečivo a k tomu šunka, salám, sýry, tvarohový pomazánky, zelenina...příp. jsem měla ozkoušenou i třeba krupičnou/ovesnou/rýžovou kaši s kouskem ovoce nakrájeným - bez cukru jsem se do glykémií v pohodě vešla a byla to zas změna
před spaním druhá večeře - to jsem neměla už na nic moc chuť, tak jsem to řešila půlkou rohlíku a hrníčkem mléka (na tom jsem si před spaním vyloženě pochutnala 😵)
a protože mi pak začaly lézt nahoru lačné glykémie, tak jsem si musela přidat ještě jednu svačinku v noci, když jsem šla na záchod (stabilně mezi druhou-třetí hodinou ráno) a to jsem si dala taky kousek rohlíku a napila se mléka

kaaccka
12. jún 2012

@petapete
@katarina822
@mm_mm
Díky moc za odpovědi, asi to fakt byla nějaká chyba, přeměřila jsem se ještě po 1.5 hodině a měla jsem 5.5. Snad ten jídelníček nějak vychytám zkoušením. Sladký i normálně skoro nejím, tak snad to nějak půjde. Asi si budu muset pořídit váhu na odvažování příloh.

petapete
12. jún 2012

@kaaccka tak je fakt, že váha byla poměrně nezbytným předpokladem pro dodržování dietky, bez ní si to moc neumím představit...já teda mám digitální kuchyňskou, hodně vařím/peču, takže to mi nepřišlo a opravdu jsem dlouho vše vážila, protože nemám vůbec na tohle odhad...

luly13
13. jún 2012

@petapete dnes som bola na dia poradni. Ze vysledky z krvi mam uplne ukazkove, ze mam jest mensie porcie a hybat sa po jedle. Vidime sa opat 27.7.(!), na odberoch. Raz za cas si mam premerat cukor do dvoch hodin po jedle, a ked mi to nebude skakat nad 9, som vraj v pohode. Ze stav,kedy cukrovka zacne ohrozovat babo, sa najskor ukaze v tom dlhodobom cukry v krvi. Kym je ten ok, je aj babo v klidku. Tak teraz neviem co... 😖 . Ci je to naozaj tak ok, alebo...

petapete
13. jún 2012

@luly13 myslím, že úplně ok to není...ten dlouhodobý cukr se zvýší až po delší době vysokých glykémií - je to ukazatel kompenzace až za ca měsíční období...a teda při představě měsíčních hyperglykémií, které jdou k dítěti mi nepřijde, že by to bylo ok a neprojevilo se to, to už spíš to odhalí uzv na různým stupni prosáknutí tkání, problémů s placentou, průtoky,... a klidně se to nemusí ještě projevit na glykovaným hemoglobinu...to mi přijde malinko lážo-plážo přístup. Každopádně bych si být tebou dělala min. jednou, raději dvakrát týdně glykemický profil (měření na lačno, hodinku po snídani, obědu a večeři) s tím, že pokud bys jedla něco "rizikovýho", tak se přeměřit i potom a pokud to bude ok, tak fajn, ale nenechala bych to jen podle toho glyk. hemoglobinu

luly13
13. jún 2012

@petapete dakujem za nazor. Tiez som bola prekvapena z jeho pristupu. Hlavne ked som mu aj spomenula, ze mi niekedy vyskocil cukor na 7,6-8. Vacsinou ked som si dala po obede dvojhodinovy slofik so synom 😅 . Este by ma zaujimalo, preco v tehotenstve sa meria cukor uz po hodine. Lebo on(i ini diabetologovia, ktorym chodia zname) zdoraznovali, ze min hodinu a pol po jedle, max dve.

petapete
13. jún 2012

@luly13 u normálních diabetiků se cukr stanovuje po těch dvou hodinách od hlavního jídla - je v té době glykémie nejvyšší. U těhotných je to malinko jinak, na odbourávání a vůbec metabolismu glukozy se krom těhotné podílí i plod, proto je odbourání rychlejší a nejvyšší hladiny v krvi dosahuje cukr už právě hodinu po jídle, max. do té hodiny a půl (ale to už dost klesá - ověřeno na sobě😉), proto by těhotná měla určovat glykémie už takhle brzy, protože důležitá je právě ta nejvyšší hodnota, které se dosahuje (opět bohužel dost diabetologů o tomto specifiku těhotenské cukrovky nikdy neslyšelo/spokojeně zapomnělo☹

petapete
13. jún 2012

@luly13 jinak ta hodnota kolem 8 je ještě relativně ok - je to sice vyšší, než jsou ty cílové hodnoty, ale není to žádný echt drama - u "normálních" diabetiků je zas ta osmička ještě úplně v pohodě v měřeních...u těhu diabetu už jde zas o to, že se počítá s jakousi nepřesností glukometru, která může dělat ca 0,5mmol/l, takže to může být o kus vyšší potom a je lepší to držet níž, proto je ta cílová hodnota "podhodnocená" proti té už rizikové. Nicméně u té glykemky do ca devíti-desíti se stejně nic moc neřeší, jen se to víc hlídá, inzulin se většinou při těchto hodnotách ještě nedává a max. se víc "vychytává" dieta😉

luly13
13. jún 2012

@petapete Ja by som taaak chcela nejakeho odbornika na tehu cukrovku niekde pobliz 😒 .

petapete
13. jún 2012

@luly13 to plně chápu😉. ale pokud máš vyloženě nějaké nejasnosti, otázky, tak se dá napsat MUDr. Moravcové, resp. MUDr. Krejčí do poradny: http://www.porodnice.cz/poradny/59 , já se tam v těhu taky párkrát ptala😉

mm_mm
14. jún 2012

Holky, uklidněte mě prosím, že vám někdy vylítne nějaká hodnota tolik, až vás to vyděsí...ať vím, že v tom nejsem sama... Dneska jsem si dala trochu gulášový polívky (byl v ní jen brambor), zahuštěná troškou mouky a k tomu slabej krajíček chleba a hodnota 9,7. Věděla jsem, že malinko riskuju, ale když jsem si propočítala, kolik tam čeho je, tak jsem si říkala, že by to neměl být problém. Doufala jsem v hodnotu kolem 7. No, ještě teď je mi z toho prapodivně....Během víc jak měsíce, co měřím hodnoty (mám koupený svoje papírky a měřím fakt hodně), jsem měla hodnotu zvýšenou asi 4-5x, tak by mě taky docela zajímalo, jak moc se to projeví v dlouhodobým cukru (jdu na měření v pondělí) a jak moc těchhle pár hodnot může ublížit dítěti. Neporušuju dietu schválně, jen prostě občas neodhadnu následky. Chjo. ☹

petapete
14. jún 2012

@mm_mm já teda takovýhle lety nahoru neměla nikdy, měla jsem jen jednou po krupičné kaši na večeři 7,4 - nejvyšší moje hodnota. Ale údajně by ty ojedinělý výkyvy neměly mít žádný vliv (pokud je to řádově třeba jednou týdně, tak se to neprojeví vůbec - ani v glyk. hemoglobinu ani s ohledem na dítě😉. Ono by to ani nešlo, prostě jednorázový nějaký "omyl" se promíjí, jde o to, aby to nebylo lítavý často/pořád😉

mm_mm
14. jún 2012

@petapete Mně to právě vychází tak v průměru jednou do týdne - takovej nějakej průšvih, ale většinou spíš kolem osmi než devíti. Tohle byla výjimka. Doufám, že poslední. Tak snad budeš mít pravdu a nedostanu příští týden vynadáno. Děkuju.

petapete
14. jún 2012

@mm_mm hele, z vynadání si příp. nedělej těžkou hlavu - ono se to lehko řekne, hůř udělá, ale pokud opravdu dodržuješ dietu, snažíš se a hlídáš si to, tak prostě vše ovlivnit nemůžeš a pokud to občas vylítne, tak svět nepadá a nestojí s tím "průšvihem". U tebe je akorát blbý, že máš tu cukrovku už takhle brzy, že tě ty nejhorší týdny, kdy se to nejvíc zhoršuje teprve čekají, takže si to budeš muset fakt hlídat hodně moc...ale zas aspoň pak už budeš na dietku zvyklá a půjde to dobře😉. Navíc máš velkou výhodu v časování toho těhu (jsi vlastně +-stejně, jak jsem byla já s Fífou, ten je narozený 7.10.) a přes to léto je to ideální - plno čerstvého ovoce - zeleniny, kdy se dá dobře vybrat, "přežít" na salátech atd... a i si na tom pochutnat, to je v zimě daleko náročnější...

mmlenka
14. jún 2012

@mm_mm Ahoj, ja mela vcera po snidani 9,1. A to jsem si to napocitala jen na 30g sacharidu. Bylo to ze 100% slunecnicoveho chleba, tak mam na nej zakaz. Kdyz jsem doktorce hlasila hodnoty, tak jsem jeden den mela po snidani 7,5 a po obede 7,9 a na to vubec nic nerekla. Zatim vsechny prekrocene hodnoty byly po pecivu v povolene davce... Taky jdu pristi tyden na gl. hemoglobin, tak bojim bojim.

mm_mm
15. jún 2012

@mmlenka Ahoj, no to je k vzteku. Já aspoň vždycky tuším, proč je ta hodnota překročená, ale spočítat si sacharidy a pak to přešvihnout vnímám jako pěknej podraz od těla. Já jím z pečiva v 90% Šumavu, dvakrát jsem si udělal toasty, tak jsem si koupila nějakej tmavej celozrnnej toastovej chleba, hodnoty mi to nepřekročilo, ale byly malinko větší než po Šumavě, tak už ho raději nechci.
Moje překročený hodnoty byly po tý včerejší gulášovce, pak po jejich doporučovaným (www.tehotenskacukrovka.cz) štrůdlu bez cukru, jednou po těstovinovým salátu (připouštím, že těstovin bylo o malinko víc) a jednou po rybích prstech. Tam jsem prostě nedokázala odolat, tak jsem si koupila kvalitní, nemletý a dala si jich jen pár, no ale strouhanka mrcha udělala svoje.
Pro dietu asi nejsem schopná udělat víc, než dělám. Můžu si odpustit těch pár přešlapů, možná můžu zmenšit svačiny (ty mám docela dost velký), ale tady někde to končí. Takže jestli vyjde vyšší dlouhodobej cukr, tak jsem fakt nahraná, protože líp to neumím. Drž se a určitě dej vědět, jak jsi dopadla. 🙂

mm_mm
15. jún 2012

@petapete Ahoj, je mi jasný, že to nejhorší teprve přijde. Počítám s tím, a proto bych to ráda co nejvíc oddálila. Jestli to má bejt někdy hodně špatný a já mám skončit na inzulínu, tak ať je to třeba poslední měsíc a ne už teď. Na dietu jsem si možná trošku zvykla. Protáčím pořád ty stejný jídla, ale zatím mi to moc nevadí. Pokud tělu nevadí, že má 3x v týdnu rýži s kuřetem, 5x denně chleba, každý den plátek šunky, bílý jogurt a mandarinku, tak mně zatím taky ne...S tou zeleninou je to u mě o velikým přemáhání. Nikdy jsem ji moc nejedla, zkrátka nejsem schopná jí přijít na chuť. Takže si dávám salátovou okurku a ředkvičky a je mi jasný, že budu muset něco přidat.
A s tím vynadáním. Doktorka na diabetologii vypadá přísně od přírody, takže mám pocit, že se na mě tváří jak bubák a ani nemusí vidět hodnoty, možná proto ta obava... 🙂

llluckaaa
15. jún 2012

Maminky s těhotenskou cukrovkou, mohly byste mi, prosím Vás vyplnit dotazník o výživě při těhotenské cukrovce? Dělám výzkum do školy a moc by mi to pomohlo. Děkuju. Je tady: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

martuli
15. jún 2012

@llluckaaa Jdu na to

llluckaaa
15. jún 2012

@martuli Děkuju 🙂

petapete
15. jún 2012

@mmlenka já třeba čerstvý pečivo v rozmezí ca 32.-35.tt nemohla jíst vůbec, na snídani v žádným případě, na večeři tak max. tenký plátek chleba typu Šumava a hodnoty pak dost vysoký i třeba při nižší absolutní gramáži sacharidů...takže jsem mohla akorát ty knackebroty, polystyreny...bylo to na ca tři týdny, tak se to dalo vydržet...

@mm_mm já zeleninu taky moc nemusím a spíš s tím bojuju - hlavně teda přes zimu, v to léto mi to nepřijde jako takový velký problém, to mi třeba paprika, ta okurka, rajčata,...chutnají, s chutí si udělám třeba salát, do něj trochu balkánskýho sýra,...a na tom si v pohodě pochutnám. Dokonce jsem s těhu cukrovkou zvládala si zvyknout udělat si i ty saláty úplně bez cukru, ochucený jen citronovou šťávou a pochutnala si na nich😉. V tomhle je fakt velká výhoda toho těhu v této fázi přes léto, že i ta zelenina je "jedlá" a určitě doporučuju se do ní donutit - dobře to zaplácne a zažene chutě😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre