Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
7. nov 2011

@slavikovci zaraď více zeleniny do jídelníčku, ať se zasytíš... taky se to tak snažím dělat... ale je fakt, že takové ty "tvrdé" chleby - knackebroty mají nízký obsah sacharidů, ale mě přitom slušně zasytí... takže si je dávám i ke svačině... knackebrot s plátkem tvrdého sýru a ovoce... nebo knackebrot s jogurtem atd.

eyael
7. nov 2011

@maxkatka - já taky hlad nemám, možná jsem to napsala blbě, ale prostě mám občas problém do sebe to jídlo dotlačit 😉

jinak hurááá, dneska ráno po snídani 5,7 !!! Já jsem šťastná jak blecha 😀 jdu na úřady, mějte se tu fajn babušky, přes oběd nakouknu a napíšu jak se to dneska dál vyvíjí 😉 🙂

llluckaaa
7. nov 2011

@maxkatka Kdybys věděla, čím jsem se při prvním těhotenství cpala já, hrůůůůůůza. Ale snad mě omlouvá to, že jsem byla furt ve stresu, bála se o miminko, do toho jsme se stěhovali, já musela pořád chodit do práce a tam byl na mě hrozný zápřah a navíc jsem bydlela částečně i na ubytovně, kde se víceméně nedalo vařit a já měla pořád hlad. Fuj, když si teď čtu, jak by těhotné měly jíst a co vynechávat, úplně se stydím za to, co jsem do sebe všechno naházela.

llluckaaa
7. nov 2011

@slavikovci Teda olivy a brambůrky nejsou zrovna ideální léčba vysokého krevního tlaku (jsou strašně slané), ale taky je miluju. A přiznávám se, že jsem se jimi při cukrovce cpala celkem často... I teď mám problém se udržet, když někdo (hlavně manžel mi to dělá, protože nechce, abych zhubla) postaví přede mě pytlík brambůrek. Jak ho otevřu, tak do 5 minut je celý ve mně.

slavikovci
7. nov 2011

@eyael přesně jak říkáš 😀 já se teda s tlakem léčím už hrozně dlouho....teď v těhu zatím beru jeden prášek ráno a půlku večer, ale u syna se mi ke konci vyšplhali až na 4 denně.....plus ta štítka a magnézko beru taky 😀 hrozně se teď kontroluju, jsem jak psychopat 🙂

slavikovci
7. nov 2011

@eyael taky mám limit 250 sacharidů na den...ale já po pravdě ani nevím, jestli to tak mám nebo mám víc, nebo míň....to si vážíš na ten den všechno jídlo?já se s tím vážením zatím peru....vážím sem tam snídani a svačiny....ale jinak ne....snad až se víc zaběhnu, tak to bude lepší 😕

mirka00
7. nov 2011

ahojte dievčatá.tak idem dnes na kontrolu,mimo plánu.nejako mi skáču tie hodnoty . budem spokojnejšia ako keby sa malo niečo pokašlať.ozvem sa vám.držte place 😉

slavikovci
7. nov 2011

@maxkatka co jsou to ketony?jak to měříš? 😕 asi se taky budu muset vždycky dojíst zeleninou....ale já mám třeba hlad hodinu po jídle, tak pak jedině zobat zeleninu a za další hodinu dát oběd nebo večeři....holt předtím jsem se dost cpala, tak než si tělo asi zvykne 🙂

slavikovci
7. nov 2011

@maxkatka děkuju za radu, ani jsem nevěděla, že můžu třebas knackebrot se sýrem atd. tak zkusím.... 😉

llluckaaa
7. nov 2011

@gabuci81 Já mám teda v předpisu, že můžu sníst tak 100 g ovoce, maximálně 150 g.
U nás se ale OGTT musí provádět klasicky, tzn. s glukózou. Jen pokud se to nevyvede, jak psala maxkatka, tak se může zvolit nějaký alternativní postup. Ale třeba je to u vás jiné.
@eyael Teda ty toho do sebe ale cpeš (má na mysli ty prášky a vitamíny)! Mně můj bývalý dr. řekl, že ikdyby do mě cpal kdeco a já ležela celý dny se skříženýma nohama nahoře, tak některým věcem stejně nezabráním... Drsoň, co?

slavikovci
7. nov 2011

@llluckaaa já vím, že brambůrky a olivy, nic moc pro mě, ale ta chuť byla silnější než já 🙂 jednou za čas....tlak už mám skoro deset let, prý dědičné, tak s ním už to asi lepší nebude....ale jako jinak jídla nedosoluji atd.

llluckaaa
7. nov 2011

@slavikovci To znám, taky jim neodolám, proto je pro jistotu raději vůbec nekupuju. Každý máme pro něco slabost 🙂 Já ujíždím ještě na fuetu, mňam.

eyael
7. nov 2011

@slavikovci - já se s tlakem léčím od minulého těhu, zůstal mi po porodu po neléčené preklampsii. Ale mám výbornou lékařku nefroložku, podařilo se jí to stabilizovat tak, že v těhu beru jen Dopegyt a žádné betablokátory. Akorát holt jak jsem víc těhu tak je asi pro tělo větší zátěž, takže potřebuju zvýšit dávku. Teď jsem s ní mluvila a mám přidat jeden Dopegyt v poledne. To ještě jde, třikrát denně jeden...

eyael
7. nov 2011

@llluckaaa - co je to "fuetu"? Já teda v tomhle těhu ujíždím na chlebíčkách, salátech, pomazánkách a podobných dobrotách 😀 kdyby mě viděla doktorka, tak jí asi klepne 😎 proto raději tyhle věci nekupuju a lahůdkářství se vyhýbám obloukem. Ale třeba takový zavináče nebo klasickej chlebíček se salátem a šunkou, mňam to se mi sbíhají úplně sliny jen na to pomyslím 😅

eyael
7. nov 2011

a do dia poradny se nemůžu od rána dovolat ☹ už jsem to zkoušela i přes ústřednu, ale mají prý vyvěšený telefon 😨

slavikovci
7. nov 2011

@eyael a jak máš vysoký tlak? já se s ním léčím asi deset let, takže jsem v tom už zběhlá 😀 taky mám teď v těhu Dopegyt a nic víc....zatím mám přes den tak kolem 130/80 někdy na 85.....ze zač. těhu jsem měla kolem stovky a hrozně vysoký tep, tak mi zvýšila na celý prášek ráno a večer to mám zatím dobré, tak jen půlku, ale mám popřípadě volat nebo jít za dr. pro zvýšení, kdyby něco. U Pepíka mi zvyšovali až v porodnici od toho 36tého týdne, tak snad vydržím taky tak.....co to je ta preeklampsie vlastně?před třemi lety jsi rodila normálně nebo císařem? já normálně a teď jak mám i cukrovku a tlak atd. tak mám z císaře strach...i když vím, že hrozí kdykoliv, né zrovna při těchto kombinacích....ale chtěla bych zas normální porod.tak snad se mi to splní 😉 Já dneska ráno taky volala dr. hodnoty a nic na to neřekla a zase volat za týdne, tak asi oukej 🙂

eyael
7. nov 2011

@slavikovci - mám tak kolem 110/75 až 125/85 (s Dopegytem tedy), ale teď mi to právě najednou vyskočilo i na 150/100 po obědě, takže ten jeden v poledne jsme přidaly a už to mám přes víkend zas dobré, v nějaké stabilní hladině. Mělo by to prý být do 130/90, všechno přes už se musí řešit.
Preklampsie je v podstatě dlouhodobě zanedbaný vysoký tlak v těhu, bílkovina v moči, velké otoky tj. zadržování vody - což přestavuje zátěž pro organizmu, odchází ledviny, miminko nemá dostatečně vyživovanou placentu a rodí se dřív s malou porodní váhou atd, no samé dobré věci 😒 jinak porod jsem měla akutní císař právě kvůli vysokému tlaku při porodu (215/115). Naštěstí to dcerka zvládla, sice se narodila ve 36tt, se zkaženou plodovkou, ale APGARa měla i při mé narkoze 8-9-10 ani nebyla v inkubátoru, ještěrka moje. Takže za mě, já raději i tentokrát císaře, plánovaného a řízeného, než rádoby přirozený porod s komplikacema - tlak, cukrovka, jizva po prvním císaři...

eyael
7. nov 2011

konečně jsem se dovolala do poradny! Nahlásila jsem hodnoty, i ten včerejší šílenej den a podle mudry to fakt byl jen nějaký úlet, i vzhledem k dnešním hodnotám co zatím mám. Mám si přeměřit dnešek, pro jistotu /taky od rána měřím/ a kdyby něco, volat. A když mi budou docházet testovací proužky mám se stavit. Zatím mi neřekla termín na vyš. glyk. hemogl. , až zas po týdnu.

slavikovci
7. nov 2011

@eyael jo tak to jsi měla při porodu vysoký tlak teda....to já měla 160/95 a rodila jsem normálně....otoky jsem taky měla, ale ne bílkovinu v moči, no snad to i tentokrát bude dobré. Ale chápu, že tím, že jsi poprvé rodila císařem a máš jizvu atd. tak to asi bude pro tebe lepší. A máš ho teda zase naplánovaný? Jsou to starosti co?Co bysme kvůli dětičkám vše nepodstoupily?! 😀
Tak snad to zdárně dotáhneme do konce 😉 Koukala jsem, že čekáte druhou holčičku, to je paráda...my druhýho kluka 😀 moc jsem si holčičk přála...ale dva rošťáci taky budou super....manžel řekl, že holku stejně neumí 😀

maxkatka
7. nov 2011

@slavikovci jestli chceš vědět více o preeklampsii, tak tady jakový "souhrn"

http://www.maminkam.cz/preeklampsie-v-tehotenstvi

Jinak taky jsem díky preeklmapsii v minulém těhu skončila tzv. na stole... 😖 s akutním císařem... ve 38tt a malá měla přes 4 kila!!!

Toto těhu jsem si až do diagnostikování cukrovky pochvalovala... nic mi nebylo... mimo magnezka jsem neužívala nic (jo ze začátku Dopegyt, kvůli tlaku, ale pak se díky selfmonitoringu zjistilo, že ho nepotřebuji, že vysoký tlak mám akorát u doktora, ale né doma - bylo mi po něm zle, chtělo se mi zvracen,malátnost, ospalost... no nízký tlak).

Už jsem "doufala" v normální porod, který jsem teda od počátku odmítala, protože jsem si v prvním "užila" vyvolávání s následným císařem a hrůůůza. Jenže teď zase "díky" cukrovce nevím co mě čeká... Ráda bych to už věděla, i když mám před sebou ještě dost dlouhou dobu...

Jinak dnešní hodnoty tady dost katastrofa... 🙄 no podepisuje se na mě zase dnešní únava... jsem vzhůru od půl páté...a už jsem nezabrala tak jak bych si přestavovala... takže 6,1-7,7-7,6 😔

Je to moc... Takže budu měřit pro jistotu i zítra celý den... až středu vynechám... zítra budu mít takový "normální" režim, tak snad to bude OK.

maxkatka
7. nov 2011

@eyael čoveče, tak Tvoje mrně na tom v 36tt bylo AGPAR skóre lepe než moje ve 38tt... u nás bylo 7-8-9 a byla v inkubátoru... ze začátku teda jen na "zahřátí". Pak jsem si jí po probuzení vyžádala (na pooperačním se mnou byl jak můj partner tak moje máma), tak mi jí donesli jinak by mi ji ukázali až ráno... Teda já si z toho prdlajs pamatuji, že 😀 páč vím, že jsem si sice chtěla po narkóze povídat, ale usínala jsem v půlce věty... a měla jsem strašnou žízeň a nedali mi napít (až dvě hodiny po probuzení) a pusu mi mazali něčím děsně sladkým... fuj... Takže doufám, že se akutka opakovat nebude... buď přirozeně (nejlépe s epiduralem) a nebo plánovaný císař...

eyael
7. nov 2011

dneska po obědě 5,6 super! takže jsem zas v normálu. uff. @maxkatka - nikdy bych neřekla, že únava může dělat tolik ☹

slavikovci
7. nov 2011

@maxkatka hele já měla porod vyvolávaný a bylo to v pohodě, teda kontrakce jsem měla devět hodin a pak už to byla rychlovka a během 40min. se malý narodil....a měla jsem to i bez epidurálu, páč nejdřív, že bylo moc brzy a pak už moc pozdě 😀 a ani klystýr jsme už pak nestihli, tak si říkám, mít takový porod i ten druhý, tak budu ráda, kdyby byl ještě rychlejší, zlobit se nebudu 😀 toho císaře se hrozně bojím, nevím proč, prostě narkoza a je to klasic. operace...jsem srab...

maxkatka
7. nov 2011

@slavikovci když u mě i přes vyvolávání prostě porod nepostupoval... 😖 Malá měla špatné srdeční ozvy... já zvracela... po 8mi hodinách na 4 prsty... 4 hodiny jsme proležela s monitorem.... 😒 nesměla jsem vstát z postele natož se projít či jít do sprchy.... 🙄

mimys
7. nov 2011

@gianni ahoj, tak to jsme na tom stejně, teda .. uz mě to taky pěkně točí :-/
snad se to zlepší, musíme myslet pozitivně ! snad bude líp ! máme na to prý půl roku ..

mmaarrkkeettkkaaaa
7. nov 2011

Ahoj holky, tak dnešní poradna nic nového. Přišlo mi, že sestra na mě neměla vůbec čas, nehledě na to, že důchodců zase plná čekárna a vůbec nestíhali. Na ranní odběry jsem čekala skoro třičtvrtě hodiny...Změřila mě jen glukometrem, výsledky v pohodě, hodinu po jídle taky jen glukometrem, taky v pohodě a zbytek si mám zěmřit sama. Ptala jsem se i na to, že jsem měla po hodině míň než po dvou a řikala že se to stane, že jsem něco špatného snědla...Další dotaz spočval, že v poslední době mám ty hodnoty vyšší kolem 7-8 převážně a ona povídá, no vždyt víme že te glukometr měří víc, takže tak...a tím to skončilo...Žádná rada nic, A to si fakt v poslední době fakt už nic nevážím a jím prostě střídmě. K obědu jsem měla poměrně velkou porci rizota a po hodině 7,2...uvidíme s přibývajícími týdny. Naštěstí jiné léky neberu a jiné komplikace nejsou, tak tohle hold musím nějak vydržet...

mimys
7. nov 2011

@gianni ... jo tak jsem poslala dotaz mé paní doktorce... a tady je odpověď ... ☹ http://www.porodnice.cz/poradny/59/65415

maxkatka
7. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa no je pondělí... to je asi narváno všude... 😖 Jsem ráda, že jdu do DIA až v pátek... to tam tolik důchodců nebylo... ale koukám, že Tě docela dost odbyly... Kdy jdeš na další kontrolu? Jinak je, že po některých potravinách můžeš mít po hodině méně než po dvou... Není, že bys snědla něco špatného... jen trvalo dýl než se to dostalo do krve... Jinak já už taky přestávám vážit... dám si to cca... dneska mám teda cukr vysoko, ale jsem šíleně unavená... takže to spalování je prostě zbržděný... zítra budu měřit pro jistotu znovu, abych se přesvědčila, že je to únavou... jenže nemůžu chtít po chlapovi, aby v noci vstával k malé, když pak jde na celý den do práce.... já si můžu odpočinout, když je malá buď ve školce a nebo spí minimálně po obědě, že?, ale on ne-e... Ale pak mám zase rozhozený cukr... Ale to zvládneme...

maxkatka
7. nov 2011

@mimys hele, někde jsem četla, že to může trvat až půl roku... 😢 Má to jedinou "výhodu" v tomto období - už neohrožuješ život mrňouska... Ten už je bezpečně na světě... teď je však problém, aby to nepřešlo v DM II rovnou... ale to snad ne-e...

llluckaaa
7. nov 2011

@eyael FUET ale raději ho ani nezkoušej, nebo se z tebe stane závislák jako ze mě. Je to taková klobáska, která má na povrchu bílou plíseň a smrdí po myšině. Ale chutná báječně!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre